Jump to content

Θηλυκό Guppy


Georg28

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά ! Είμαι καινούριος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το θηλυκό μου guppy.
Το έχω περίπου ένα μήνα και νομίζω πως είναι έγκυος. Αλλά τώρα τελευταία ( εδώ και μια εβδομάδα ) κάνει περίεργες κινήσεις. ( π.χ. μένει συνέχεια πάνω απο το φίλτρο για ώρες , βγαίνει μόνο για κανένα λεπτό και μετά πάλι πάνω απο το φίλτρο, και συνήθως βγαίνει μόνο για να φάει. ) κάθε φορά όμως το βράδυ που σβήνω το φώς βγαίνει πάλι για δυο λεπτάκια και μετά πάλι εκεί πάνω ... :(
Τι να κάνω ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.... Δεν ξερω ... Εμενα με ειπανε απο το petshop οτι μαλλον ειναι εγκυος γιατι ειναι απο πισω αρκετα μαυρο ... Και αποφευγει τα αρσενικα ... Και καθεται γιατι μαλλον σε λιγες μερες θα γεννησει .... ( δεν ξερω τι να πω .....ετσι με λενε αυτοι )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συμπεριφορά γκάπυ που είναι έγκυος όταν είναι έγκυος και ειδικά σε αυτή την ηλικία θα έπρεπε η κοιλιά του να είναι πρησμένη τόσο που να κοντεύει να σκάσει

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει άμεσα να πάρεις τεστ για νιτρικά νιτρώδη και αμωνία ναι μετά βλέπουμε ποσά λίτρα είναι το ενυδρείο ποσό καιρό τρέχει τι φίλτρο έχεις τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου ; Όλα αυτά θα πρέπει να τα ξέρουμε για να σε βοηθήσουμε , κοιτάμε λοιπόν πρώτα αυτά και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα όσο για τις αναλογίες των τεστ υπάρχουν μέσα οδηγίες κάθε τεστακι χρησιμοποιήτε με διαφορετικό τροπο

Link to comment
Share on other sites

Παντος αν και δεν εκανα ακομα αυτα τα τεστ μπορω να πω τα αλλα

- το ενυδρειο ειναι 54L

- εχω ενα φιλτρο Marina jet-80 και μεσα εχει ενα σφουγγαρακι και μια 'σακουλιτσα' με κατι πετουλες μεσα

- το ενυδρειο το εχω σχεδον 2 μηνες αλλα τα ψαρια τα εβαλα σιγα-σιγα μεσα ( 4 γκαπυ και 4 neon )

Link to comment
Share on other sites

Είναι κόκκινα τα βράγχια του ή μου φαίνεται; Έχεις κάνει τεστ για αμμωνία; :huh:

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα νομιζω .... Χθες καθαρισα και το ενυδρειο με αυτην την σκουπα για ενυδρεια...αλαξα νερο και σαν να το βλεπω πηγαινει πολυ λιγοτερο εκει ( το πολυ μια ωριτσα την ημερα ) :)

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και λίγα βακτήρια καλό θα τους κάνει.και καλό θα είναι να ρίχνεις σε κάθε αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

το νερο οξυγωνονεται σωστα? ....γινεται δλδ αναταραξη στην επιφανεια(επειδη το βλεπω κοντα στην επιφανεια) ?

Βακτηρια πιστευω ειναι καλο να προσθετουμε μικρη ποσοτητα σε καθε αλλαγη νερου ειδικα οταν συνδιαζεται με καθαρισμα φιλτρου...

Παντως με αυτη την κοιλια δεν ειναι ετοιμο να γενησει...

Link to comment
Share on other sites

- Το νερο οξυγονωνεται καλα γιατι αυτο το φιλτρο ειναι και για οξυγονο αν και τωρα πηγαινει πολυ λιγο εκει πανω .

- εγω πιστεψα οτι ειναι εγκυος οχι απο την κοιλια αλλα απο εκεινο το μαυρο που εχει πισω .... ( κατι που δεν φαινεται στην φωτ. )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...