Jump to content

Επιλογή Λαμπών Τ5 - Χρωματισμός


nabouhodonosour

Recommended Posts

Μιας και πλησιάζει ο καιρός για αλλαγή των Τ5 λαμπών μου, έλεγα να αλλάξω κάπως το οπτικό αποτέλεσμά μου.

Το φωτιστικό μου είναι το ATI Sunpower 4x39w Dimmable και αυτή τη στιγμή λειτουργεί με 2xCoral Plus και 2x Blue Plus.

Θα άξιζε να αλλάξω π.χ. την μία Blue Plus με μία Actinic;

Εκτός του οπτικού αποτελέσματος βέβαια, θα ήθελα να μπορούσα να αυξήσω την ανάπτυξη των κοραλλιών μου αλλάζοντας το φάσμα αν αυτό είναι δυνατό.

Έχει κάνει κάποιος διαφορετικούς συνδυασμούς;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή έχω και μία ακόμα Blue Plus θα την δοκιμάσω αύριο για να δω το οπτικό αποτέλεσμα.

Σκεφτόμουν επίσης να εμπλουτίσω τον φωτισμό μου με κάποια led, παράλληλα με τη χρήση του υπάρχοντος Sunpower. Επειδή δεν ξέρω που αλλού θα μπορούσα να προσαρμόσω τα leds σκέφτηκα την εξής λύση. 2 εύκαμπτα καλώδια με clip στην πίσω ή πλάγια μεριά του ενυδρείου (http://www.ebay.com/itm/us-eu-plug-flexible-e27-led-lamp-holder-on-off-switch-power-cable-cord-with-clip-/271622193591?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item3f3df1c1b7) στα οποία να προσαρμόσω 2 λάμπες led. Ενδεικτικά παραθέτω την συγκεκριμένη http://www.ebay.com/itm/Full-Spectrum-E27-LED-Aquarium-Lamp-Bulb-Coral-Reef-Light-Fresh-Saltwater-PAR38-/151464989199?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item234404520f. Πώς ακούγεται σαν ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με τι άλλο τρόπο θα μπορούσα να προσθέσω led τότε; 2ο DIY φωτιστικό μπροστά ή πίσω από το υπάρχον;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς από την πίσω μεριά να κρεμάσω ξεχωριστά και μία μπάρα αποτελούμενη από 3w ledακια χωρίς να ακουμπούν στο κυρίως σώμα του φωτιστικού;

Η ψύξη τους με τι θα γίνεται λες;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να την κούμπωσεις η βιδώνεις καλύτερα θα ειναι, σωστα κατάλαβες 3wattατα σε μια μπάρα αλουμινίου! δεν νομίζω να χρειάζεται ψύξη εγω στο μικρό μου ενυδρειο 24 λέντ ειχα χωρις ψύξη και δεν ειχα θεμα

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Για τον εμπλουτισμό του ήδη υπάρχοντος φωτισμού, πόσα και τι χρώματος led θα πρότεινες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σου δοκιμασμένη συνταγή που την ειχα και σύντομα θα ξανακάνω τα λέντ να ειναι 12-14 στο αριθμό και μοιρασμένα μπλε και ακτινικα μονο και λάμπες 2 blue plus 1 coral 1 Aqua blue ετσι θα παρεις το λευκό με λιγο κίτρινο που θες το μπλε που μας αρεσει και το ακτινικα που δίνει ενα πολυ ωραίο τόνο στα χρωματα των κοραλιων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...