Jump to content

Ώρα Για Αναβάθμιση!


Thanos Ernesto Karampelas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας στο στήσιμο του Pico-Νano-Reef μου που ήταν και η πρώτη μου επαφή με το θαλασσινό!

Λοιπόν σκέφτομαι να μεταπηδήσω σε κάτι μεγαλύτερο γτ πλέον τα 30 λίτρα μου φαίνονται ποτήρι αλλά δυστυχώς το ταβάνι μου θα ναι τα 160-180 λίτρα... Πριν αρχίσω οτιδήποτε θα θελα τη γνώμη σας για διαστάσεις. Σκεφτόμουν λοιπόν... 80 x 45 x 45= 162 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη θα σου ελεγα το 080χ060χ060 η ακομα καλυτερο 080χ080χ060.Οι διαστασεθς που πρωτεινεις ειναι λιγες κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Υψος και μηκος με χαλανε λιγο

Καλυτερα καντο 80x70x60 οπως ειπε ο Νικος

θα σε βοηθησουν περισσοτερο στο στησιμο κτλ

Βασικα αξιοποιησε οσο χωρο μπορεις :)

Μαθε και πες μας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από απουσία δύο μηνών επιστρέφω... Κατέληξα στο εξής, και μάλλον αύριο θα πάω να δώσω τη προκαταβολή να το παραγγείλω... Ξέρω πολλοί θα με μαλώσετε για τις διαστάσεις, τα λίτρα κτλ αλλά θα ναι πρακτικότατο για το χώρο μου! Πρόκειται για αυτό, http://innovative-marine.com/nuvo-aquarium/mini40.html. Μικτά 150 λίτρα, διαστάσεις 61cm x 51cm x 48cm (μ - π - υ). Καθαρά 117 λίτρα, καθώς το sub είναι στη πλάτη, με τις διαστάσεις στο display να διαμορφώνονται σε 61cm x 40cm x 48cm.

 

Για φωτιστικό θα κοιτάξω τις επόμενες 2-3 εβδομάδες καθώς το ενυδρείο θα το πάρω, αν όλα πάνε καλά και προχωρήσει η αγορά, σε κανά μήνα. Θα κοιτάξω σε LED της Kessil ή της Innovative Marine τα SKYEE lights. Μένει να βρω μετά σκίμερ και κυκλοφορητές, οπότε τα συζητάμε απο εδώ μέσα αν έχετε τη καλοσύνη να με βοηθήσετε! Για αρχή και ώσπου να δημιουργηθεί κάποια βιολογία στο ενυδρείο, μόνο με το βράχο και τον αραγωνίτη, σκέφτομαι να χρησιμοποιώ το υπάρχον σκίμερ από το nano reef μου που είναι για 120 λίτρα.

 

Υπάρχει ήδη ζωντανός βράχος 3-4 κιλά από το nano reef και ο αραγωνίτης ο οποίος όμως είναι χονδρόκοκκος. Μετά από παρότρυνση πιο έμπειρου χομπίστα **γκουρού** μάλλον θα στραφώ στον ψιλό αραγωνίτη που είναι σαν άμμο, για να με βοηθά και στα νιτρικά. Οπότε μένει να συμπληρώσω σε νεκρό βράχο. Σκοπεύω να φιλοξενήσω 4-5-6 (7?) εύκολα ψαράκια και ότι είδους κοράλια υποστηρίξει ο φωτισμός μου. Τι άλλο?... Αυτά μου ρθαν τώρα, εδώ θα μαστε να τα λέμε αν έχετε χρόνο :D

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο ενυδρείο φίλε μου, καλορίζικο!!! οσο για τις διαστάσεις, τις ξέρεις εσύ αλλα απ όσο έριξα μια ματια στο link είναι κουκλίστικο.Οσο για το sump στη πλάτη.. πολύ βολικο!!

 

καλογέμιστο! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε.Όμορφο το νέο ενυδρειο και τα λίτρα μια χαρά! Αντε καλογέμιστο και απο εμένα!  :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον, όλα οκ, έδωσα και την προκαταβολή, έρχεται σε ένα μήνα! Πήρα και σκίμερ αυτό http://www.aquario.gr/filtra/skimmers/skimmate-protein-skimmer-7202.html, οπότε μένει το φωτιστικό (πολλά λεφτά....) και κυκλοφορητές. Ανυπομονώ σαν 12χρονο τα Χριστούγεννα.

 

Να ευχαριστήσω και από δω τον κ. Δημήτρη "dimitrig" που τον τραβολογούσα/ με τραβολογούσε σε όλη την Αττική και τον Πειραιά για την πολύτιμη βοήθειά του!

Link to comment
Share on other sites

Με γειες! Τωρα ξεκινάει το βασανιστικό αλλα και μαγευτικό παιχνίδι υπομονής! Με το καλο να σου έρθουν τα πράγματα και να το δεις να πέρνει ζωη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους ;) Μία βοήθεια παιδιά, σχετικά με το φωτισμό.. Το έχει δουλέψει κανείς?? http://www.aquario.gr/fotismos/ledfotistika/kessil/kessil-led-illumination-a350-a350w.html

 

Η απορία μου έχει να κάνει όσον αφορά τις διαστάσεις του ενυδρείου που είναι, 60 εκ μήκος και 48 εκ ύψος.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το φωτιστικό σε υπερκαλύπτει σε αυτό το ενυδρείο :)

 

βέβαια αν θες να φτάσεις σε αυτό το κόστος οι επιλογές είναι πολλές και καλές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το φωτιστικό σε υπερκαλύπτει σε αυτό το ενυδρείο :)

 

βέβαια αν θες να φτάσεις σε αυτό το κόστος οι επιλογές είναι πολλές και καλές.

 

Πάνο μια και έκανες πρόσφατα την έρευνά σου κι εσύ, στα λεφτά αυτά να πάρω αυτό να τελειώνω ή να ψάξω κι άλλο λες?

Link to comment
Share on other sites

αν θες οποσδήποτε να δωσεις τόσο πολλά λεφτα τότε πάρε αυτό...

δες ομως και μια ματια απο εξωτερικο.. (e-bay.de & e-bay.co.uk) μη μασας αν γράφουν οτι δε στέλνουν Ελλάδα. στείλε mail και οι περισσότεροι θα σου πουν ναι.

επιμένω όμως οτι είναι πολλά τα λεφτά γι αυτές τις διαστάσεις.. θα μπορείς να δώσεις και σε άλλο εξοπλισμό πχ skimmer & κυκλοφορία..

 

παντως στο θα πρέπει να πάρεις και τον controller να ξερεις.. το skimmer παντως που πήρες δεν το ξέρω και δεν το χω δει να δουλεύει..  

αν λέμε για τον ίδιο κ. Δημήτρη πάντως, έτυχε να τον γνωρίσω μια φορά και θα του είχα εμπιστοσύνη :)

 

Link to comment
Share on other sites

με το καλό φίλε μου η αναβάθμιση...τώρα που αυξάνονται τα λίτρα θα έρθουν και πιο ωραία πράγματα.....

Link to comment
Share on other sites

Αν λεμε τον κ.δημητρη που νομιζω εχεις διπλα σου ενα ΜΕΓΑΛΟ ενυδρειακο κεφαλαιο και βαση,θανο και πολυ καλος ανθρωπος :thumbsu:

Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον πανο και τον dano23

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι, λοιπόν καθαρίσαμε και με το φωτιστικό.... Και πάμε στη κυκλοφορία. Όπως είδα στα σχεδιαγράμματα του ενυδρείου, έχει δύο ακροφύσια επιστροφών από την αντλία περιστρεφόμενα, περίπου στο κέντρο της πλάτης, οπότε μπορώ να παίξω λίγο απο κει για να τροποποιήσω το ρεύμα. Η αντλία επιστροφής είναι στα 1800 λαώ, ενώ το σκίμερ στα 600λαώ. Οπότε είμαι στα 2400 λαώ, ενώ στοχεύω στα 6000 λαώ. 40 φορές τα λίτρα του ενυδρείου κυκλοφορία είναι καλά σαν νούμερο για αρχή? Να κοιτάξω λοιπόν σε δύο TUNZE 6015 ή 6025?

post-59895-0-26068000-1429443196_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι, λοιπόν καθαρίσαμε και με το φωτιστικό.... Και πάμε στη κυκλοφορία. Όπως είδα στα σχεδιαγράμματα του ενυδρείου, έχει δύο ακροφύσια επιστροφών από την αντλία περιστρεφόμενα, περίπου στο κέντρο της πλάτης, οπότε μπορώ να παίξω λίγο απο κει για να τροποποιήσω το ρεύμα. Η αντλία επιστροφής είναι στα 1800 λαώ, ενώ το σκίμερ στα 600λαώ. Οπότε είμαι στα 2400 λαώ, ενώ στοχεύω στα 6000 λαώ. 40 φορές τα λίτρα του ενυδρείου κυκλοφορία είναι καλά σαν νούμερο για αρχή? Να κοιτάξω λοιπόν σε δύο TUNZE 6015 ή 6025?

 

Στην θέση σου από τις 2 επιλογές θα πήγαινα στις tunze 6025 φίλε μου....

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αυτόματη αναπλήρωση, πως σας φαίνεται αυτή της Waterwaves, http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29960? Έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο οικονομικό γτ με τσάκισε το φωτιστικό??? :D

Link to comment
Share on other sites

τι εκανες τελικα με φωτιστικο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...