Jump to content

φυτα


Recommended Posts

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΦΥΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΦΡΙΚΗΣ? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είδη μπορείς να τα βάλεις διότι δεν τα τρώνε συνήθως η κηχλήδες. Το πρόβλημα είναι ότι ι κηχληδες σκάβουν πολλή (ανάλογα με το είδος) και θα σου τα ξεριζώνουν. Μόνο με κάποια καλπάκια θα μπορούσες να συντηρήσεις τα παρακάτω φυτά

Όλα τα είδη Crinum

Ehinodorus horemanii ο πράσινος και ο κόκκινος

Ehinodorus uruguayensis

Lagenandra ovata

Aponogeton rigidifolius

Τα παρακάτω είδη ενδείκνυνται πιο πολλή επειδή γαντζώνονται πάνω σε πέτρες.

Bolbitis heudelotii

Όλα τα είδη Anubias

Microsorium pteropus

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω είδη μπορείς να τα βάλεις διότι δεν τα τρώνε συνήθως η κηχλήδες. Το πρόβλημα είναι ότι ι κηχληδες σκάβουν πολλή (ανάλογα με το είδος) και θα σου τα ξεριζώνουν. Μόνο με κάποια καλπάκια θα μπορούσες να συντηρήσεις τα παρακάτω φυτά

Όλα τα είδη Crinum

Ehinodorus horemanii ο πράσινος και ο κόκκινος

Ehinodorus uruguayensis

Lagenandra ovata

Aponogeton rigidifolius

Τα παρακάτω είδη ενδείκνυνται πιο πολλή επειδή γαντζώνονται πάνω σε πέτρες.

Bolbitis heudelotii

Όλα τα είδη Anubias

Microsorium pteropus

Φίλε Χρήστο θα συμφωνήσω εν μέρη μαζί σου. Δεν τρώνε όντως τα παλιά φύλλα αλλά δεν αφήνουν απείρακτο όμως κανένα νεαρό.

Αυτό τουλάχιστον μου συμβαίνει εμένα αυτή την στιγμή. Μετά από σχεδόν δύο μήνες anubias στο ενυδρείο μου, δεν πείραξαν ούτε φυλλαράκι αλλά τώρα, με το πρώτο κιόλας ξεμήτιμα κάποιου νεαρού φύλλου το χλαπακιάζουν οι άτιμες.

Συμβουλεύω τον φίλο αν θέλει να δοκιμάσει, αλλά αργότερα θα απογοητευτεί.

Άλλωστε τί να τα κάνεις τα μισοφαγωμένα φυτά μέσα στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό και γράφω ''....συνήθως...'' γιατί υπάρχουν και είδη που δεν αφήνούν τίποτα. Ο φίλος μας δεν αναφέρει τη ψάρια θα έχει για αυτό απάντησα γενικά.

Έχω δει πολλά Μαλάβι ενυδρεία που η ανούμπιες μεγαλώνουν μια χαρά ή και άλλα φυτά. Εάν ταΐζεις της κιχλήδες πράσινο ίσος να μην σου πειράξουν τα νεαρά φύλα με κάθε επιφύλαξη και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Psedotroph. kai yellow lab. τις Anubies δεν τις πειράζουν ιδιέτερα, αλλά τις Velsineria τις τσακίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Psedotroph. kai yellow lab. τις Anubies δεν τις πειράζουν ιδιέτερα, αλλά τις Velsineria τις τσακίζουν.

Pseudotropheus είναι τα μισά είδη της λίμνης Malawi. Ποιό είδος είναι όμως?

Έχεις δίκαιο. Την valisneria διέλισαν σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τις Annubias εδώ και δύο βδομάδες τσιμπάνε όλα τα καινούργια φυλλαράκια. Έχω παρατηρήσει ότι τα ps. Acei μένουν αμέτοχα. Tα Lab. Cau. είναι αυτά που βλέπω να επιτίθενται στα φυτά. θα περιμένω ακόμα λίγο και θα βγάλω οριστικά τα φυτά από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...