Jump to content

Τί "άνθρωπος" Το Έκανε Αυτό;;;


Recommended Posts

Κάτι τέτοια βλέπω... και σκέφτομαι ότι αν και είμαι ενάντιος στην βία... αν τον είχα στα χέρια μου, πόσο εύκολα θα του έκανα το ίδιο.-

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι σε πολλές περιπτώσεις που βασανίζονται ζώα ή σκοτώνονται με παρόμοιους τρόπους ή εξίσου βάρβαρους, υπάρχουν ανθρωποι που γνωρίζουν αλλα δε μιλούν είτε απο φόβο είτε επειδή ο δράστης ειναι γνωστός τους ή δικός τους ανθρωπος. Προσωπικά θα "έδινα" ακόμα και τη μάνα μου σε μια τέτοια περίπτωση....και θα συμφωνήσω με τον Diskus, ποσο εύκολα θα γινόμουν βίαιος απέναντι σε ενα τέτοιο ανθρωποειδές;

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ανθρωποι που γνωρίζουν αλλα δε μιλούν είτε απο φόβο είτε επειδή ο δράστης ειναι γνωστός τους ή δικός τους ανθρωπος. Γ

Για μένα αυτό ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις και είναι το χειρότερο...

Κρίμα για το σκυλάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν πρεπει να λεγονται ανθρωποι

και πρεπει επιτελους να παρθουν πιο δραστικα

μετρα για την αντιμετωπιση αυτων των φαινομενων

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δεν πρεπει να λεγονται ανθρωποι

και πρεπει επιτελους να παρθουν πιο δραστικα

μετρα για την αντιμετωπιση αυτων των φαινομενων

Σχετική νομοθεσία υπάρχει και είναι και λίγο αυστηρή θα έλεγα. Το ευτύχημα ειναι τι εδω και ενα χρόνο εφαρμόζεται προς έκπληξη πολλών (απορ όμως γιατι "προς έκπληξη"). Ο σκοπός φίλε μου ειναι να ξυπνήσει ο κόσμος και να μη καταγγέλει μονο μέσα στο Ίντερνετ, ανώνυμα ή εκ των υστέρων. Τι στοίχημα πως η κυριούλα που τράβηξε και ανέβασε τη φωτογραφία στο Ίντερνετ, ούτε καν ρώτησε κάποιον καταστηματάρχη εκει κοντά αν είδε ή άκουσε τίποτα. Μη μου πεις οτι στη μικρή κοινωνία του Ναυπλίου δε γνωρίζουν δυο τρεις ποιος το έχει κάνει αυτό; Στο λιμάνι έγινε, δεν έγινε σε κανά στενό. Ασε, γιατι αν ανοίξω το στόμα μου θα πω πολλά!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτο εχεις δικιο

λιγο πολυ ολοι ξερουν ποιος το εκανε

και γενικα σε ολα αυτα τα φαινομενα

Δυστηχως ομως δεν μιλανε

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη η "κυριουλα" αυτο που ηταν να κανει (να το καταγκειλει στην αρμοδια αρχη,το λιμενικο),το εκανε.Το λιμενικο που επρεπε να ενεργισει προκαταρτικη τι εκανε?Την παρεπεμψε στην δημοτικη αρχη....Και η δημοτικη αρχη σιγουρα ψαχνει να παραπεμψει το γεγονος καπου αλλου...Τωρα αμα πω οτι ειμαστε Ελλαδισταν θα με πειτε ανθΕλληνα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και νομοθεσία να υπάρχει είναι κατά τη γνώμη μου άχρηστη. Είχαμε βρει κάποτε σκυλάκι κρεμασμένο από δέντρο. Εννοείται ότι υπήρχαν κάποιοι που ήξεραν.. δεν μίλησε κανείς..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και νομοθεσία να υπάρχει είναι κατά τη γνώμη μου άχρηστη. Είχαμε βρει κάποτε σκυλάκι κρεμασμένο από δέντρο. Εννοείται ότι υπήρχαν κάποιοι που ήξεραν.. δεν μίλησε κανείς..

και είναι άχρηστη η νομοθεσία επειδή δεν ήθελε να μιλήσει κάποιος που γνωριζε; τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; μάλλον άλλο πράγμα ήθελες να πεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως,δεν το έθεσα σωστά.. Είχαν ακουστεί κάποια κουτσομπολιά τότε για το ποιός το έκανε,η αστυνομία όμως είπε πως αν δεν γίνει επίσημη καταγγελία δεν μπορεί να κάνει κάτι,αυτό εννοούσα. Και για καταγγελία δεν πήγε κανείς. Οπότε εννοώ ότι και να υπάρχει νομοθεσία δεν χρησιμεύει σε κάτι από τη στιγμή που σαν κοινωνία έχουμε κολλήματα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη η "κυριουλα" αυτο που ηταν να κανει (να το καταγκειλει στην αρμοδια αρχη,το λιμενικο),το εκανε.Το λιμενικο που επρεπε να ενεργισει προκαταρτικη τι εκανε?Την παρεπεμψε στην δημοτικη αρχη....Και η δημοτικη αρχη σιγουρα ψαχνει να παραπεμψει το γεγονος καπου αλλου...Τωρα αμα πω οτι ειμαστε Ελλαδισταν θα με πειτε ανθΕλληνα?

Φίλε Γιάννη, μη πιάνεσαι από την κυριούλα, στο πρόσωπο της κυριούλας βάλε τον κάθε Έλληνα. Λίγο πολύ όλοι μας ενώ γνωρίζουμε πράγματα, δε μιλάμε και δεν αναφέρομαι μόνο στις συμπεριφορές απέναντι στα ζώα. Ο ωχαδερφισμός και το "...που να μπλέξω τώρα" βασιλεύουν χρόνια στην Ελλαδίτσα μας και μετά μας φαίνεται παράξενο που οι νόμοι εφαρμόζονται στο εξωτερικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν ηταν λιονταρη θα το εκανε αλα ετσι ειναι βγαζουν την μ......κια τους σε κατι μικρο και απροστατευτο που να τους κανουν τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...