Jump to content

Νεο Χειροποιητο Basking Spot Απο Μασιφ Ξυλο Οξειας.


Recommended Posts

Καλημερα συν-χομπιστες!!!Εχω μια απορια οσον αφορα τα ξυλα εντος ενυδρειου.Βασει του τιτλου,οπως καταλαβατε θα φτιαξω μια εξεδρα απο ξυλο οξειας(θα παρουσιαστει,σαφως οταν θα ειναι ετοιμη)αλλα εχω καπου διαβασει οτι υπαρχει θεμα με τα ξυλα μεσα στο νερο και οτι υπαρχει περιπτωση να επηρεαστουν καποια απο τα συστατικα του.Δεν γνωριζω να σας πω στοιχεια απο ph,αμμωνια κτλ γιατι δεν τα εχω μετρησει ποτε.Βασικα θα παραγγειλω καποια στιγμη εναν μετρητη.Θα ηθελα τις γνωμες σας και ειδικοτερα τις γνωμες καποιον που ηδη εχουν ξυλο εντος του ενυδρειου.Αξιζει να σημειωσω οτι κανενα κομματι δεν εχω βαψει με βερνικι αλλα αν σκεφτομαι καποιο αδιαβροχο σατινε, χωρις χημικα, που εχει βαση αλλα και διαλυτη το νερο.Λογω της παλιας μου δουλειας(ξυλουργος)εχω γνωση οσον αφορα τα βερνικια και το συγκεκριμενο το χρησιμοποιουσαμε σε ξυλινες επενδυσεις που ηταν εκτεθειμενες σε νερο,βροχη και γενικα εξωτερικους χωρους.....Απο την αλλη σκεφτομαι να μην τα βαψω καθολου με το σκεπτικο οτι,ξυλο ειναι,τι κακο μπορει να προκαλεσει??Ευχαριστω εκ των προταιρων και καλη Σαρακοστη!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu::bow::bow::bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό το φτιάξεις βάλε φωτό να το δούμε ;)

Για την ερώτησή σου δεν ξέρω,θα σου πει κάποιος άλλος :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να εχεις κάνει, να ξέρεις πως τις χελώνες δεν τις επηρεάζουν τοσο, οσο τα ψάρια, οι αλλαγές των συνθηκών νερού, όπως επηρεάζουν τα ψάρια....

Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις φύλλο ακατέργαστου φελλού , που δεν επηρεάζει σε τίποτα, έχει πολυ φυσική υφή και επιπλέει....

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευη τελειωσε!!!Εχω καποιες σκεψεις οσον αφορα την διακοσμηση....Ενα βημα τη φορα!post-60121-0-48788100-1425450861_thumb.jpgpost-60121-0-62568700-1425450899_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

post-60121-0-80654100-1425451328_thumb.jpgpost-60121-0-36093400-1425451363_thumb.jpgΥλικα και κοστος κατασκευης:1 ξυλο κοπης απο μασιφ οξυα(4,90 Ε),Σετ 4 βεντουζες σιλικονη(1,90 Ε),Πλαστικοποιημενο σχοινη(καπου εχουμε ολοι μας)
Συνολο:6,80 Ε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω οτι χρειαζεται βαψιμο τελικα....Ευχαριστω!!! :mp3::mp3::thumbsu::thumbsu::bow:

Θα ανεβασω φωτο οταν μπει στο ενυδρειο για να δω και την λειτουργικοτητα του!!!

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Tsakiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-60121-0-65503700-1425462842_thumb.jpg

Να εδω λιαζομαστε στο καινουργιο μπαλκονι μας....!!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά, δέν είχα ιδέα τί ήταν το basking spot ανοίγοντας το θέμα!Πολύ ωραίο!Παλά μπράβο!!!!

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifWP_20150304_11_56_45_Pro1.jpg

Να εδω λιαζομαστε στο καινουργιο μπαλκονι μας....!!!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Τέλειο!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!!!Ελπιζω να επανερθω συντομα με μια καλη διακοσμηση!!! :bow::bow::bow::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο προτζεκτ είναι χειροποίητο φίλτρο....μολις τελειώσω και με αυτό θα κάνω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...