Jump to content

Νεο Reef


xristosan

Recommended Posts

καλησπερα θελω να φτιαξω ενα ρεεφ αρχικα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι θελω να ρωτησω μπορω να το κανω με νεκρο βραχο και να βαλω λιγο βραχο ζωντανο για μπολι πειτε μου ποσο καιρο θελω για να βαλω ψαρια αλλα και γενικοσ για να φτιαχτει το ενυδρειο να ειναι σταθερο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες!ναι και βεβαια μπορεις να βαλεις νεκρο με ζωντανο βραχο. οσο για το ποσο καιρο θελει για να βαλεις ψαρια αυτο εξαρταται απο το τεστ αμμωνιας!!αν και με ζωντανο βραχο θα βαλεις σε λιγοτερο απο μηνα πιστευω...τωρα για να ειναι το ενυδρειο σταθερο και να κανουν τον κυκλο τους οι αλγες κτλ θελει καποιο διαστημα.γενικα στο θαλασσινο θελει υπομονη!ελπιζω να σε καλυψα!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εχω παει σε μαγαζια και το εχω συζητησει αλλα νομιζω οτι δεν 8α μου πουν αλη8εια αλλα αυτο που τουσ συνφερει

κοιτα εμενα ειναι 200 λιτρα το ενυδρειο και το σαμπ που 8α φτια3ω γυρω στα 50 λιτρα

8ελω δηλαδη γυρο στα 20 κιλα βραχο

εγω εχω διαβασει και απο 3ενα σιτε οτι μπορω να βαλω 17 κιλα νεκρο και 3 ζωντανο

κανοντασ τεστ αμμωνια θα παρατηρω τα επιπεδα τησ

βαζοντα βακτηρια και βαζοντασ λιγο τροφη 8α αρχισει το συστημα να λειττουργει

οταν μειωσω τελειοσ τη αμμωνια 8α προστεσω κοπυποδα, και γενικσο ζωντανεσ τροφεσ με αποτελεσπα να φτια3ω βιολογια

και σιγα σιγα να βαλω ενα ψαρι αυτα ομωσ 8α γινουν σε τουλαχιστον 3 μηνεσ υπολογιζω

τι λεσ

ακομα θελω να μου πεισ περιπου ποσα χρηματα 8α χρειαζομαι για το αλατι και γενικσο τα υγρα που 8α χρειαζομαι

Link to comment
Share on other sites

Τα κοπιποδα δεν ειναι η βιολογια του ενυδρειου την βιολογια την κανει ο βραχος και τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο tsipouras αλλα και τα παιδια παρακατω το θαλασσινο θελει υπομονη αν πιστευεις οτι δεν την εχεις καλυτερα να μην το ξεκινησεις και δεν το λεω για να σε απογοητευσω αλλα για να σωσω την τσεπη σου.Οτι αποφαση και αν παρεις σου ευχομαι καλη αρχη και το forum ειναι παντα ενεργο για να σε βοηθησει ο οποιοσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

αδελφε καλησπερα οπως σου ειπε και ο niknik θελει τον χρονο του με τα τεστ και της μετρησεις θα καταλαβεις ποτε ιναι ετοιμο το ενυδρειο σου για ναδεχτει τους πρωτους κατοικους μην βιαστεις να βαλεις ψαρια γιατι θα τα χασεις ολοι μας καναμε λαθοι και αυτα δεν μας φταινε σε τιποτα καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

ομωσ γινεται με την αναλογια του βραχοθ που σασ ειπα με 17 κιλα νεκρο και 3 ζωντανο 8α μπορεσω να το κανω reef εγω εχω πολυ θπομονη σκεφτηται στο γλυκο μοθ εβαλα ψαρια μετα απο τρεισ μηνεσ

Link to comment
Share on other sites

Ριξε κ μια ματια στα καρφιτσομενα θεματα της θαλασσινης κατηγοριας.να ξερεις οτι το θαλασσινο δεν εχει σχεση με το γλυκο.μπορεις ν ξεκινησεις κ μονο με νεκρο αλλα θα περιμενεις περισσοτερο.τα κοπιποδα οπως σ ειπε κ ο νικος δεν ειναι βασικα ακομα...τα ναζουμε απλα σαν τροφη αργοτερα.ουτε υγρα χρειαζεσαι....το ποσα λεφτα δεν μπορει να στο πει κανενας με σιγουρια.απλα πριν το ξεκινησεις ψαξε καλα τι θα βαλεις απο εξοπλισμο και ειδικα αν πας για reef δες το φωτισμο σου.διαβασε κ οτι απορια εχεις δεν θα προλαβαινεις να παιρνεις συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

Μπες σε μένα και δες πως με καθοδηγησαν τα παιδιά μιας και έχουμε το ίδιο ενυδρείο να πάρεις μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...