Jump to content

Eheim Ecco Pro 300


pandelis

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα πήρα ενα Eheim eco pro 300 για ένα juwel 100 που έχω αλλά έχει μεγάλη ροή με αποτέλεσμα να γίνεται πλυντήριο το ενυδρείο ....δεν δοκίμασα ακόμη το σπρευ μπαρ γιατί οι σωλήνες είναι παλιοί και δε λυγίζουν για να τους οδηγήσω σωστά ..... θα αλλάξω φυσικά σωλήνες ....τι προτείνεται για τη ροή ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν κόψω από το βανάκι ζορίζεται ....ξέρω και εγώ .....καλού κακού είπα στη γυναίκα μου να μη βάλει πλυντήριο θα τα βάλω μέσα στο ενυδρείο......χαχαχαχαχα.... Rastafarian έχω αρχίσει τις δοκιμές με τρύπες στη νεροκουρτίνα με διάφορα.....δε ξέρω !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις μέσα στον κάδο?

Link to comment
Share on other sites

Εμ βρε φίλε σε juwel 100 αγόρασες το ecco300,εχεις αφήσει και του juwel το φίλτρο?

Εγώ στο RIO 180 έχω το ecco200 με spray bar + του juwel.

Στο κάτω δοχείο έβαλες siporax η άφησες τα πλαστικά?, εκεί θα σου έλεγα να βάλεις siporax ?

Κλείσε λίγο τα βανάκια βαλε spray bar και ασε λίγο μεγαλύτερους τους σωλήνες.

Εγώ αυτά θα σου έλεγα να κανείς βασικά , και φυσικά με την πάροδο του χρόνου θα μειωθεί λίγο η ροη.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Εμ βρε φίλε σε juwel 100 αγόρασες το ecco300,εχεις αφήσει και του juwel το φίλτρο?

Εγώ στο RIO 180 έχω το ecco200 με spray bar + του juwel.

Στο κάτω δοχείο έβαλες siporax η άφησες τα πλαστικά?, εκεί θα σου έλεγα να βάλεις siporax ?

Κλείσε λίγο τα βανάκια βαλε spray bar και ασε λίγο μεγαλύτερους τους σωλήνες.

Εγώ αυτά θα σου έλεγα να κανείς βασικά , και φυσικά με την πάροδο του χρόνου θα μειωθεί λίγο η ροη.

Βασικά δε το αγόρασα μου το χάρισαν μη πάει και χαμένο ..... υπάρχει βιολογικό στο φίλτρο απο το φίλο μου που το είχε σε ενυδρείο με δίσκους ......δεν το άνοιξα ακόμη οταν θα κάνω αλλαγή θα δω και τι έχει μέσα.....έκανα κάποιες τρύπες στο σπρευ μπαρ και ψιλό χαλάρωσε ......δεν ξέρω ακόμη θα δείξει ........το φίλτρο της juwel το έχω αφήσει , λέω να το αφήσω καμιά δεκαριά ημέρες μαζί να δω ότι όλα είναι καλά και μετά να το βγάλω ...... πρέπει να κάνω και τίποτα άλλο με βακτίρια και τέτοια γιατί το eheim έμεινε εκτός ενυδρείου για καμιά ημέρα περίπου !!! Ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το ecco300 το εβαλες σαν δευτερο και του juwel δουλευε απο πριν δεν θα εχεις προβλημα με τα βακτηρια ( αστα μαζι κανα 20 μερες να δουλευουν ).

Αλλα γιατι δεν το καθαρισες πριν το βαλεις? εγω προσωπικα θα εβραζα και τα siporax και οτι ειχε μεσα εκτος απο σφουγγαρια.

Έγινε επεξεργασία - dankannn
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω είπα να το βάλω έτσι μέσα ..... θα σας πω την άλλη εβδομάδα τι έχει μέσα.....τώρα παρατήρησα και μια μικρή διαρροή στο βανάκι επάνω στη κεφαλή το έσφιξα και το παρακολουθώ δε ξέρω ακόμη ..... αν τρέξει νερο στο πάτωμα θα πάρω διαζύγιο .......χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...