Jump to content

Θα Ήθελα Τη Συμβουλή Σας Για Θολουρα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

στο ενυδρείο μου (240 λίτρων με φίλτρανση fluval 406) με αφρικανικές κιχλίδες, μάλλον λόγω της πολύ ψιλής κοκκομετρίας της χαλαζιακής άμμου, έχω μία συνεχή πολύ μικρή θολούρα, τόση ισα ισα για να μην ειναι το νερό κρύσταλο.

Από οσο εχω παρατηρήσει, οταν τη σηκώνουν τα ψάρια με τους τσαμπουκάδες, τους χορούς αναπαραγωγής κοκ, εκείνη αιωρείται και δεν καθεται αμέσως κάτω με αποτέλεσμα η ροή του φίλτρου και του κυκλοφορητη να την σπρώχνει/αναταράσσει και να φαίνεται το νερό σαν θολο!

1. Σκέφτηκα να βάλω spray bar και να εκτρέψω τη ροή του κυκλοφορητη (ακομα και να τον βγαλω) αλλά θα εχω συσσώρευση βρωμιάς (οπως ειχα πριν τον τοποθετήσω).

2. Σκέφτηκα επίσης να χρησιμοποιήσω spray bar και ενα δευτερο φιλτρο eheim 2217 που περισσεύει για επιπλέον ροή και φιλτρανση χρησιμοποιώντας μόνο σφουγγαρια ή περισσότερο σφουγγάρια και να καταργησω τον κυκλοφορητη.

Εχει αντιμετωπίσει κανεις κατι αντίστοιχο?

Ποια προταση απο τις δύο θα προτείνατε?

Τελευταία ειναι τα πάντα χιονισμένα μεσα στο ενυδρείο!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ενυδριακο βαμβάκι στο πάνω μέρος του φίλτρου σου χωρίς να αφαιρέσεις τίποτα απλά θα πρέπει κάθε δυο τρεις μέρες να το αλλάζεις μέχρι να καθαρίσει τελείως

Link to comment
Share on other sites

Μαλον δεν είχες ξεπλύνει καλά την άμμο σου με αποτέλεσμα να σου θολώνει σε τέτοιου είδους καταστάσεις.

Κάνε αυτό που σου λέει ο φίλος από πάνω και σε λίγες μέρες θα είσαι κρύσταλλο 😉

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απλα αμμος, δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Αν ειναι σωματιδια πρεπει να κοιταξεις την φιλτρανση σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...