Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΕΡΑΤΟΦΥΛΛΟ


Recommended Posts

Καλήσπέρα σας!Εχώ στο ενυδρείο μου ένα Κερατόφυλλο το οποίο το είχα φυτεμένο και μεγάλωνε απίστευτα γρήγορα!Ξαφνικά άρχησε να γίνεται καφετί με αποτέλεσμα να γίνει όλο καφέ.Ρώτησα σε ένα ρet shop και μου είπαν οτι είναι καφέ αλγη και οτι θα πρέπει να το ξεφυτέψω και να το αφήσω να επιπλέει.

Το έκανα και άρχησε να μεγαλώνει και να γινεται στα καινουρια τα "ανθη" πράσινο.Τώρα τελευταία ειναι όλο ένα σκουρο καφέ και αρχίζει και μένει μόνο το κοτσανι σε ενα σημείο.

Το έβγαλα απο το ενυδρείο γιατι είχε πέσει στο πυθμένα και φοβήθηκα μην έχει σαπίσει και μου μολύνει το ενυδρείο.Τι να κάνω?

Τώρα το έχω σε ένα βαζο με νερό απο το ενυδρείο.Να το ξαναβάλω?

Εχω και άλλα φυτα και είναι μια χαρά!Λιπάσματα δεν χρησιμοποιω!Υπόστρωμα δεν έχω αλλα έχω χαλικί χαλαζ'ια το οποιο απο ενημερωμένο ρετ shop μου είπαν οτι είναι πολυ καλό για ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη το συγκεκριμενο φυτο ειναι ρουφηχτρα νιτρικων,και κανει και τρομερη δουλεια βοηθωντας το φιλτρο μας,πολλες φορες φτανει στο σημειο να τραβαει τοοοσες ουσιες ,ωστε καποια φυτα ταχειας αναπτυξης να αντιμετωπιζουν προβλημα.....

πλα αναρωτιεμαι μηπως δεν εχεις πολλα νιτρικα στο ενυδρειο σου...μ'αποτελεσμα τοφυτο να πειναει,και να χαλαει......???

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ενυδρείο σου έχει πρόβλημα. Η καφέ άλγη οφείλετε στης γενικά αντίξοες συνθήκες και τον ελλιπή φωτισμό (για αυτό όταν τοποθέτησες το φυτό στην επιφάνια που το φως είναι πιο έντονο εξαφανίσθηκε εν μέρη.

Δεν προχωρώ παρακάτω γιατί μου λείπουν πολλά στοιχεία και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις.

Ανέφερε τουλάχιστον το ΝΟ3, ΝΗ, ΡΟ4. Μία φωτογραφία θα βοηθούσε πολλή.

Υ.Γ.

Είπαμε τα φυτά είναι εύκολα αλλά και καθόλού λίπασμα βρε αδερφέ ούτε σίδερο!!! δεν γίνεται ιδιαίτερα όταν έχουμε και φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το ενυδρείο σου έχει πρόβλημα. Η καφέ άλγη οφείλετε στης γενικά αντίξοες συνθήκες και τον ελλιπή φωτισμό (για αυτό όταν τοποθέτησες το φυτό στην επιφάνια που το φως είναι πιο έντονο εξαφανίσθηκε εν μέρη.

Δεν προχωρώ παρακάτω γιατί μου λείπουν πολλά στοιχεία και δεν θέλω να κάνω υποθέσεις.

Ανέφερε τουλάχιστον το ΝΟ3, ΝΗ, ΡΟ4. Μία φωτογραφία θα βοηθούσε πολλή.

Υ.Γ.

Είπαμε τα φυτά είναι εύκολα αλλά και καθόλού λίπασμα βρε αδερφέ ούτε σίδερο!!! δεν γίνεται ιδιαίτερα όταν έχουμε και φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

Εκανα μετρήσεις με υγρά τέστ της sera και οι μετρήσεις είναι:

NH3/NHA = 0

KH = 9

PH =8

GH = 11

Αλλα τέστ δεν έχω αλλά κάποια στιγμή θα προμηθευτώ!θα βάλω φωτο σε λίγο.

Παντως το ενυδρείο μου στην αρχή έπασχε απο αμμωνία.... :bowdown: αλλα τώρα με συχνες μετρήσεις και αλλαγές απαλάχτηκα.οταν είχα αμμωνία το κερατόφυλλο ήταν Ντουρο το κλάδευα κάθε εβδομάδα.τωρα που προσέχω έγινε καφέ..θα στείλω φωτό για να σας βοηθήσω..

Link to comment
Share on other sites

Στης αρχές ένα ενυδρείο είναι φυσιολογικό να έχει λίγο ανεβασμένο ΝΗ4 όσο όμως σταθεροποιείται τόσο το ΝΗ4 πέφτει.

Το Ph σου είναι ανεβασμένο σε σχέση με την ανθρακική σκληρότητα, αυτό δεν είναι καλό για τα ψάρια σου και για τα φυτά σου (έλλειψη CO2) προσπάθησε να κανείς μια αυτοκατασκευή για CO2. Πιστεύω πως έτσι θα προσφέρεις στα φυτά σου το απαραίτητο CO2 και θα κατεβάσεις το Ph ώστε να αισθάνονται τα ψάρια λίγο πιο άνετα γιατί έχεις ψάρια μέσα του όξινου νερού.

Πρόσθεσε λίπασμα με ιχνοστοιχεία και σίδερο. Μέτρα το ΝΟ3 και κοίταξε να έχεις γείρω στο 15, επίσης μέτρα και τα φωσφορικά και τέλος κοίτα τον φωτισμό σου (μήπως είναι ελλιπής). Κοίτα και στο φόρούμ για τον φωτισμό έχουν ειπωθεί πολλά και θα βοηθηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Στης αρχές ένα ενυδρείο είναι φυσιολογικό να έχει λίγο ανεβασμένο ΝΗ4 όσο όμως σταθεροποιείται τόσο το ΝΗ4 πέφτει.

Το Ph σου είναι ανεβασμένο σε σχέση με την ανθρακική σκληρότητα, αυτό δεν είναι καλό για τα ψάρια σου και για τα φυτά σου (έλλειψη CO2) προσπάθησε να κανείς μια αυτοκατασκευή για CO2. Πιστεύω πως έτσι θα προσφέρεις στα φυτά σου το απαραίτητο CO2 και θα κατεβάσεις το Ph ώστε να αισθάνονται τα ψάρια λίγο πιο άνετα γιατί έχεις ψάρια μέσα του όξινου νερού.

Πρόσθεσε λίπασμα με ιχνοστοιχεία και σίδερο. Μέτρα το ΝΟ3 και κοίταξε να έχεις γείρω στο 15, επίσης μέτρα και τα φωσφορικά και τέλος κοίτα τον φωτισμό σου (μήπως είναι ελλιπής). Κοίτα και στο φόρούμ για τον φωτισμό έχουν ειπωθεί πολλά και θα βοηθηθείς.

Φίλε Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ!είχα συνδεδεμένη στο φίλτρο μια αεραντλία αλλά την έβγαλα γιατί μου είπαν στο forum οτι καταστρέφει το CO2.Αυτοκατασκεύη όταν λές?εννοείς τις ταμπλέτες CO2?η το σπρέυ που το βάζεις στο νερό και ψεκάζεις και μέσω ενός σωλήνα βγαίνει το co2?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...