Jump to content

Ερωτηση Για Tang.


thanasis76

Recommended Posts

καλησπερα. μιας και χαζευω και διαβαζω για ψαρια, εχω μια απορια...
στο ενυδρειο μου 180χ60χ60
ποσα tang μπορω να βαλω??
διαβαζω οτι εχουν τασεις να μαλωνουν μεταξυ τους....
αν βαλω 2-3 διαφορετικα tang θα πεφτει ξυλο λετε...???

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογος πρώτων τα είδη διότι κάθε είδος έχει διαφορετική επιθετικότητα αλλά

Και το μέγεθος και η σειρά που θα τ βάλεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω επιχειρισα yellow me xanthuro.. mortal kombact εγινε χαχαχα... εαν δεν κανω λαθος ιδιου ειδους δεν εχουν θεμα..

στειλε μας τη τανκ σκεφτεσε..

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θαναση φαντασου εγω εχω ενα ctenochaetus tang με ενα foxface που ειναι αλγοφαγα και τα δυο και απο τοτε που τον εβαλα πεφτει πολυ ξυλο και οποιον κατοικο βαλω μεσα του επιτιθεται φαντασου να βαλω και δευτερο tang. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω επιχειρισα yellow me xanthuro.. mortal kombact εγινε χαχαχα... εαν δεν κανω λαθος ιδιου ειδους δεν εχουν θεμα..

στειλε μας τη τανκ σκεφτεσε..

Εχουν Πετρο εχουν και μαλιστα μεγαλο,σαφως εδω πρεπει να υπολογισουμε και τα λιτρα ,τον χρονο που εχουμε ηδη τα υπαρχοντα μεσα και αλλα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου συμβουλή πανω απο δυο μην βαλεις και με πολυ προσοχη στη επιλογή και ποτε θα τα βαλεις διότι ειναι ακομα νωρίς να βαλεις τανγκ μέσα

Link to comment
Share on other sites

Θανάση αμα βαλεις τα tang μετα απο μελετη και με προσοχη σε σειρα και μέγεθος, μπορεις να βαλεις 4-5 χωρις προβλήματα, αυτη ειναι η γνωμη μου. Απο εκει περα αν ο ξανθουρος μπει ταυτοχρονα με yellow δεν εχουν θεμα, μη σας πω ειναι και φιλαράκια, αλλα μετραει πολυ το ταυτοχρονα, διοτι ο ξανθουρος, λίγες μέρες μετα εχει κανει το ενυδρειο τσαρδι του.. :P

Οποίος εχει ξανθούρο ξερει τι εννοω :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θανάση αμα βαλεις τα tang μετα απο μελετη και με προσοχη σε σειρα και μέγεθος, μπορεις να βαλεις 4-5 χωρις προβλήματα, αυτη ειναι η γνωμη μου. Απο εκει περα αν ο ξανθουρος μπει ταυτοχρονα με yellow δεν εχουν θεμα, μη σας πω ειναι και φιλαράκια, αλλα μετραει πολυ το ταυτοχρονα, διοτι ο ξανθουρος, λίγες μέρες μετα εχει κανει το ενυδρειο τσαρδι του.. :P

Οποίος εχει ξανθούρο ξερει τι εννοω :D

συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποτε απο τα λεγομενα σας, αν διαλεξω 3-4 τανκ που μου αρεσουν και τα βαλω μαζι την ιδια μερα εχω περισσοτερες πιθανοτητες να μην εχω θεμα σωστα...?? και φυσικα μετραει να μην ειναι επιθετικα τανκ....

καταλαβα καλα...???

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας βαζω αυτα που μου αρεσουν και μου λετε την γνωμη σας...
ξεκιναω την λιστα με το πιο μου αρεσει πιο πολυ και κατεβαινω...

Naso elegans

Ctenochaetus strigosus

Zebrasoma desjardini

Acanthurus olivaceus

Acanthurus leucosternon

Zebrasoma flavescens

Link to comment
Share on other sites

Θαναση προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις τανγκ μετα απο κανα διμηνο και παραπανω

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου αλλα ειπαμε.........υ π ο μ ο ν η!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θαναση προσωπικη μου αποψη ειναι να βαλεις τανγκ μετα απο κανα διμηνο και παραπανω

Καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σου αλλα ειπαμε.........υ π ο μ ο ν η!

δεν ειπα οτι θα βαλω τωρα τανκ.... με εχεις δει να βιαζομαι???

απλα παντα κανω ενα πλανο στο μυαλο μου για να υπαρχει χωρος γι αυτα που θελω να εχει το ενυδρειο....

οποτε καλο ειναι να ξερω ποσα τανκ στο περιπου μπορω να βαλω... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι είχα 4... ειχα ξεκινήσει με yellow μετά με blue,clown tank και στο τέλος με yellow eye tank ,είχα για 3 μέρες ξύλο μεταξύ blue tank kai clown tank αλά μετά ολα ένταξη

Link to comment
Share on other sites

κι εγω λογικα οταν ειναι ετοιμο το ενυδρειο 3-4 θα βαλω και πιστευω οτι αν μπουν ολα μαζι θα ειναι καλλητερα....

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας βαζω αυτα που μου αρεσουν και μου λετε την γνωμη σας...

ξεκιναω την λιστα με το πιο μου αρεσει πιο πολυ και κατεβαινω...

Naso elegans

Ctenochaetus strigosus

Zebrasoma desjardini

Acanthurus olivaceus

Acanthurus leucosternon

Zebrasoma flavescens

Naso elegans

Πρωτο θα μπορουσε να μπει το Naso μια και μιλαμε για αγαθο γυγαντα που δεν θα δημηουργησει προβλημα στις επομενες προσθηκες...

Zebrasoma desjardini

Zebrasoma flavescens

Αν σου αρέσουν αυτα τα 2 θε πρέπει να μπούνε παράλληλα για να μην προκύψουν προβλήματα μιας και τα zebrasoma εχουν θεματακια μεταξύ τους..

Ctenochaetus strigosus

Acanthurus olivaceus

Επομενα θα εβαζα αυτα τα 2 μιας και ιδιαίτερα το strigosus γίνετε πολυ πολυ επιθετικό οταν παλιώσει στο ενυδρείο ανεξαρτήτως λίτρων

Acanthurus leucosternon

Δεν θα σου το πρότεινα σε καμια περίπτωση μιας και αναφερόμαστε στο 1 απο τα 4 πιο επιθετικά και εδαφικά surgeon του χόμπι μας που αν παραβλέψουμε το θεμα τις επιθετικότητας τα A.leucosternon θελουν αρκετή εμπειρία απο την πλευρά του χομπιστα και αρκετά ώριμο ενυδρείο για να υπάρχει μια πιθανότητα να κρατηθουν.....

Μαζι με τα ξαδερφακια A.japonicus και A.Nigricans εχουν κλείσει πολλα μα παρα πολλααααααα ενυδρεία με ξεσπάσματα ick και marine velvet σε ενυδρεία που δεν ηταν ούτε η ωρα τους να μπούνε η τα tankmate ηταν μη συμβατά....

Υ.Γ Στην λίστα με τα ξαδερφακια φυσικα και συμπεριλαμβάνετε και ο A.Achilles αλλα για καλή τύχη λογο του οτι η τιμη απόκτησης ειναι αρκετά υψηλή αυτό απο μόνο του δρα αποτρεπτικά απο το να συμπεριλαμβάνετε στις επιλογές των περισσοτέρων για το ενυδρείο...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Naso elegans

Πρωτο θα μπορουσε να μπει το Naso μια και μιλαμε για αγαθο γυγαντα που δεν θα δημηουργησει προβλημα στις επομενες προσθηκες...

Zebrasoma desjardini

Zebrasoma flavescens

Αν σου αρέσουν αυτα τα 2 θε πρέπει να μπούνε παράλληλα για να μην προκύψουν προβλήματα μιας και τα zebrasoma εχουν θεματακια μεταξύ τους..

Ctenochaetus strigosus

Acanthurus olivaceus

Επομενα θα εβαζα αυτα τα 2 μιας και ιδιαίτερα το strigosus γίνετε πολυ πολυ επιθετικό οταν παλιώσει στο ενυδρείο ανεξαρτήτως λίτρων

Acanthurus leucosternon

Δεν θα σου το πρότεινα σε καμια περίπτωση μιας και αναφερόμαστε στο 1 απο τα 4 πιο επιθετικά και εδαφικά surgeon του χόμπι μας που αν παραβλέψουμε το θεμα τις επιθετικότητας τα A.leucosternon θελουν αρκετή εμπειρία απο την πλευρά του χομπιστα και αρκετά ώριμο ενυδρείο για να υπάρχει μια πιθανότητα να κρατηθουν.....

Μαζι με τα ξαδερφακια A.japonicus και A.Nigricans εχουν κλείσει πολλα μα παρα πολλααααααα ενυδρεία με ξεσπάσματα ick και marine velvet σε ενυδρεία που δεν ηταν ούτε η ωρα τους να μπούνε η τα tankmate ηταν μη συμβατά....

Υ.Γ Στην λίστα με τα ξαδερφακια φυσικα και συμπεριλαμβάνετε και ο A.Achilles αλλα για καλή τύχη λογο του οτι η τιμη απόκτησης ειναι αρκετά υψηλή αυτό απο μόνο του δρα αποτρεπτικά απο το να συμπεριλαμβάνετε στις επιλογές των περισσοτέρων για το ενυδρείο...

οποτε με τα παρακατω δεν εχω ουσιωδες προβλημα αν τα βρω...??

Naso elegans

Zebrasoma desjardini

Acanthurus olivaceus

Zebrasoma flavescens

:thumbsu: :thumbsu:

φυσικα οταν λεω να βαλω, εννοω οταν θα ειναι σωστα ετοιμο το ενυδρειο να τα δεχτει... :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...