Jump to content

Είναι Εφικτή Η Συμβίωση Δύο Διαφορετικών Ειδών Νεροχελώνας;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας :)

Έχω εδώ και 8 μήνες στην οικογένεια μου δύο πανέμορφα χελωνάκια! Το θέμα είναι ότι πρόσφατα στην γιορτή μου ένας φίλος μου έκανε δώρο και ένα τρίτο χελωνάκι, το οποίο είναι διαφορετικό είδος από τις δύο που είχα ήδη.

Οι δύο είναι Trachemys Scripta Elegans, οι κλασσικές με τα κόκκινα μαγουλάκια, και ο καινούργιος είναι Trachemys Scripta Troosti, χωρίς τα κόκκινα μαγουλάκια.

Δεν γνωρίζω αν είναι εφικτή η συμβίωσή τους στο ίδιο περιβάλλον του ενυδρείου γι' αυτό και ζητάω τα φώτα σας.
Εδώ και 3 μέρες που τα έχω βάλει μαζί, παρατηρώ ότι τον έχουν παραμελημένο οι άλλες δύο, σαν να τον "σνομπάρουν". Φταίει το ότι ανήκει σε άλλο είδος και τον βλέπουν ανταγωνιστικά; Ειδικά όσον αφορά το θέμα του ταΐσματος, τον σαμποτάρουν συνέχεια. Οπότε τον ταΐζω ξεχωριστά. Ή μήπως επειδή είναι καινούργιος χρειάζεται λίγος χρόνος να προσαρμοστεί και να τον συνηθήσουν; Είναι αρκετά στρεσαρισμένος πάντως. Οι άλλες δύο κάνουν χαρούλες όταν πλησιάζω κοντά τους και κουνάνε ασταμάτητα τα ποδαράκια τους και τεντώνουν τον λαιμό τους για να με κοιτάζουν συνέχεια, αυτός με αγνοεί προς το παρόν. :(

Επίσης σαν δεύτερη ερώτηση θα ήθελα να ρωτήσω εάν επαρκεί ο χώρος που τους διαθέτω. Όντας φοιτήτρια, τους έχω σε ένα ενυδρείο περίπου 50x35, στο οποίο είχα και παλαιότερα χρυσόψαρα. Χρειάζεται να τους αγοράσω κάποιο καινούργιο μεγαλύτερο;

Δυστυχώς δεν διαθέτω θερμοστάτη προς το παρόν γι'αυτό τις έχω κοντά στο καλοριφέρ για να έχουν επαρκή θερμοκρασία στο νερό και στο περιβάλλον (20-23 οC). Σκοπεύω να αγοράσω σύντομα, ήδη κάνω οικονομίες γιατί δεν θέλω να τους στερώ τίποτα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον;

Σας ευχαριστώ.

Σας παραθέτω και δύο εικόνες, στην πρώτη οι δύο που παλιές και στην δεύτερη μαζί με τον καινούργιο. Όπως βλέπετε πάλι τον έχουν από μακριά. :/

post-60679-0-39575400-1425603416_thumb.jpg

post-60679-0-19140000-1425603611_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις θεμα.. Ειναι βασικα η ιδια χελωνα, ιδιο γενος κλπ. Το οτι την απομονωσαν ειναι λογικα γιατι ειναι ο ''καινουριος'' της παρεας.. δωστους λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/80574-oeunia-dhanioossaoco-aaioaenaassio-iaaniaaeuithi/

Κανε μας μια πληρες παρουσιαση του ενυδρειου σου και τα υπολοιπα θα σου τα πουμε οταν εχουμε και εμεις τις πληροφοριες που χρειαζομαστε!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...