Jump to content

Diy Φωτιστικό Τ5-Τ8 Για Φυτεμένο 60 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

 

Έχω ένα ενυδρείο 58 λίτρων, 56x32x39h cm με LED, στο οποίο έχω κάνει ήδη επέκταση με λεντοταινίες. Επειδή τα φυτά μου δεν είναι και στα καλύτερα τους και επίσης υπάρχει ανάγκη να μπορώ να δουλέψω άνετα λόγο της κηπουρικής, χωρίς να μετακινώ καπάκια, να τρέχουν νερά, να μην βλέπω κλπ, σκεφτόμουν να πάρω ένα φωτιστικό με αρκούντως καλό φωτισμό για όλα τα ήδη φυτών, να μπορώ να βάλω και κοκκινοπά δηλαδή που μου αρέσουν αλλά δεν τα σηκώνει τώρα το ενυδρείο - άλλωστε CO2 έχω και λίπανση-.

 

Μου είπαν σήμερα ότι αν ασχοληθώ λίγο με ballast κ.α. μπορώ να φτιάξω κάτι μόνος μου οικονομικά, παρά να δώσω 80-90 ευρώ για ένα έτοιμο ενυδρειακό φωτιστικό. Θα ήθελα στην βοηθειά σας, τόσο για τις παραμέτρους με βάση τα λίτρα που έχω, αλλά και έναν οδηγό για την όλη διαδικασία, τι χρειάζομαι, συνδέσεις, κλπ...

 

Όποιος πιάνουν τα χέρια του ας κάνει ένα κόπο να μου εξηγήσει ;)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις δυσκολα φυτα,θα χρειαστεις 60 βατ συνολικο φωτισμο.

Το φωτιστικο πως θα το κανεις?Θα βαλεις λαμπες στο καπακι η θα το καταργησεις?Αν το καταργησεις,τις λαμπες που θα τις στερεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις δυσκολα φυτα,θα χρειαστεις 60 βατ συνολικο φωτισμο.

Το φωτιστικο πως θα το κανεις?Θα βαλεις λαμπες στο καπακι η θα το καταργησεις?Αν το καταργησεις,τις λαμπες που θα τις στερεωσεις?

 

Εγώ θέλω να το καταργήσω το καπάκι. Γι'αυτό ρωτάω πως μπορώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με αυτό σαν δομή (http://www.petsupermarket.gr/3128/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-24watts-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%82:-61cm.html), να είναι δηλαδή ένα πλαίσιο που θα χωράει 2-3 λάμπες , όσες κρίνουμε ότι χρειάζεται. Υπάρχουν έτοιμα, πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Γι'αυτό ζητάω από το μηδέν οδηγίες στο πως μπορεί να στηθεί κάτι τέτοιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα πλαισια αν υπαρχουν? Δεν ξερω,δεν νομιζω οτι υπαρχουν ετοιμα τετοια πλαισια.

Ισως να μπορουσες να φτιαξεις κατι με plexiglass αλλα θελει προσοχη και στο κολλημα,απλα δεν ξερω πως θα το στερεωσεις πανω στο ενυδρειο.

Υπαρχει και αλλη μια λυση αλλα δεν ξερω σε τι σημειο εχεις το ενυδρειο.Δηλαδη ειναι πανω σε βαση και πισω εχεις τοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα πλαισια αν υπαρχουν? Δεν ξερω,δεν νομιζω οτι υπαρχουν ετοιμα τετοια πλαισια.

Ισως να μπορουσες να φτιαξεις κατι με plexiglass αλλα θελει προσοχη και στο κολλημα,απλα δεν ξερω πως θα το στερεωσεις πανω στο ενυδρειο.

Υπαρχει και αλλη μια λυση αλλα δεν ξερω σε τι σημειο εχεις το ενυδρειο.Δηλαδη ειναι πανω σε βαση και πισω εχεις τοιχο?

 

post-60338-0-27952700-1426168784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το co2 που βλεπω δουλευεις? Θα σε σταναχωρισω αλλα αυτο δεν κανει δουλεια..και βγαινει και ακριβοτερο μακροπροθεσμα απο το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα και δεν ειναι και σταθερο.Για πιο απαιτητικα φυτα,αυτο δεν σου κανει γιατι θα χρειαστεις περισσοτερο co2.

Τωρα για τον φωτισμο,μπορεις να αγορασεις γωνιες,να τις βιδωσεις στον τοιχο πισω απο το ενυδρειο.Να φτιαξεις ενα πλαισιο απο κοντρα πλακε θαλασσης και μεσα σ αυτο να τοποθετησεις τις λαμπες που χρειαζεσαι ακομα και με τα κλασικα σκαφακια του εμποριου.Το ξυλινο πλαισιο θα το πιασεις με αλησιδες στις γωνιες και αυτες θα τις πιασεις στιν γωνιες που θα βαλεις στον τοιχο.Θα το κρεμασεις ομως 15εκ πανω απο το ενυδρειο σου για να μην εχεις και προβλημα με τους υδρατμους και τις λαμπες. Κατι τετοιο αλλα με πλαισιο.

Ομως,αν δεν παρεις κανονικη μπουκαλα co2,μην αναβαθμισεις το φωτισμο σου γιατι θα γεμισεις αλγες..πιο πολυ φως= πιο πολυ co2 και απο αυτο που εχεις εσυ,δεν μπορεις να δωσεις αυτο που χρειαζεται.Επισης αν ανεβεις σε φως,εκτος απο co2 σωστο θα χρειαστεις και καθημερινη λιπανση απο ολη την σειρα των υγρων λιπασματων.

Με λιγα λογια,αναβαθμιζοντας τον φωτισμο δεν λυνεις το προβλημα,πρεπει να αναβαθμισεις και το co2 αλλα και τα θρεπτικα που θα χρειαστουν τα φυτα σου.Αν παραλειψεις κατι απο αυτα,τα φυτα σου δεν θα εχουν σωστη αναπτυξη και θα γεμισεις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...