Jump to content

νεο δισκοενυδρειο


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

ειμαι στην ευχαρηστη θεση να σας αναγκελω

οτι βρεθηκε ενυδρειο 300λιτρων απο ενα φιλο του παττερα μου που θα το πεταγα γιατι το ειχε βαρεθει

και ο πατερας μου το πηρε κατευθειαν οποτε εχω ενα 2ενυδρειο 300λιτρων

που θα γινει για δισκους επειδη δεν ειχα τη δυνατοτητα ποιο παλια να βαλω

θα παω να παρω ενα eheim eco που τα πουλανε νομιζω μαζι με τα υλικα του

υποστρωμα τυρφη καθαρη απο χημικα μικρο μαυρο χαλικι και φυτα που εχω ειδη αλλα θα προστεσω στην διαρκεια και καποια αλλα

σκεφτομαι να βαλω 4 δισκους και ενα κοπαδακι απο γαριδες

εχω μελετησει ολα τα αρθρα και επειδη ειπαμε εχουμε ενα φαρδος αλλα οχι και τοσο μεγαλο αντιστροφη οσμοση δεν ειναι στα μελλοντικα μου σχεδια οποτε θα ειμαι με ενα μπετον κυκλοφορητη και τυρφη

η ερωτηση μου ειναι

αν εχετε :bowdown: η ξερετε που μπορρω να βρω ετοιμο ζευγαρη :thumbup:

και σε τι τιμη το ξερω οτι ειναι πολλη χαζη η ερωτηση μου αλλα......

η ελπιδα παιθενει παντα τλευταια

θελω ενα ζευγαρι και οι υπολοιπη οτι να ειναι

θα μου πειτε οτι 4δισκους θα βαλω αλλο και καποιο θα τυχει να ειναι ζευγαρη αλλα......

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις 4-5 δίσκους έχεις πολλές πιθανότητες να βγει ζευγάρι. Απλά θα επαναλάβω κάτι που είχε πει παλιότερα ο Nidal. Καλό θα είναι να μην σκεφτόμαστε μόνο τις αναπαραγωγές αλλά να προσπαθούμε να θαυμάζουμε αυτά τα ψάρια που είναι πραγματικά υπέροχα.

Αν βέβαια θέλεις για αναπαραγωγές, τότε θα πρέπει να φτιάξεις και κάτι αποκλειστικά για το ζευγάρι! Και να ασχοληθείς με αυτό πολύ!

Link to comment
Share on other sites

istella 1ον συγχαρητηρια για το site σου με εχει βοηθησει αμεσα με πολλου τροπους σε μικρα αλλα σημαντικα ζητηματα

δευτερων το να κανω εγω αναπαραγωγη δισκου ειναι επηστιμονικη φαντασια

πηστευω οτι ειμαι ακομα αρχαριος

ομως πηστευω ομως οτι εχω καταφερει να διατηρω ενα ενυδρειο υγιες με μικρο αρηθμο θανατων με σταθερες τιμες νερου και υγιες φυτα

τους δισκους τους θαυμαζω απο οταν πρωτοξεκηνισα

ακομα και πρην ενα μηνα οταν εκανα καποιες αγορες στο μαγαζι της γειτονιας μου τους κοιτουσα σαν αποιαστο ονειρο

αλλα αυτα εχουν αλλαξει

μια αλλη ερωτηση ειναι αν εχει καποιος μια γεννα θα το προτημουσα κτλ απο το να παρω απο ενα μαγαζι που ρηψοκυνδηνευω να ειναι αρρωστα και αλλα πολλα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα το χαιρόμουν πιο πολλή να αγόραζα μικρούλια να τα έβλεπα να μεγαλώνουν και αν τύχη να ζευγαρώσουν από το να πάρω έτυμο ζευγάρι. Εξάλλου έχεις και το προτέρημα της εμπειρίας, εάν πάρεις μικρά θα εξοικειωθείς πιο εύκολα και θα μάθεις έως τότε πιο πολλά για τα ψάρια αυτά που έχουν ιδιαιτερότητες και θα είσαι πιο έτυμος μετά για το ενδεχόμενο ζευγάρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Wellcome to the discus world!! :bowdown: Θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους να πάρεις μικρούς δίσκους., είναι άλλη η αίσθηση να τους βλέπεις να μεγαλώνουν. Το μόνο που θέλω να παρατηρήσω είναι να προσέξεις το φίλτρο σου!! Τα ΕΗΕΙΜ ΕCO που αναφέρεις στο πρώτο post πιστεύω ότι θα σου πέσει μικρό και ανεπαρκές τόσο για τα συγκεκριμένα ψάρια όσο και για τα λίτρα σου. Ενημέρωνε μας! Καλή συνέχεια!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραια βλεπουμε αλλα μαλλον τωρα που το σκεφτομαι απο χρηματα δεν εχω και πολλα μπορω να τους προσθετω σταδιακα δηλ. να μην βαλω και τους τεσσερης κατευθειαν και δευτερον αν εχει καποιος απο γεννα και εχει το προβλημα τι να τα κανει ειναι ευπροσδεκτα στο 300αρι μου

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΗΕΙΜ ΕCO που αναφέρεις στο πρώτο post πιστεύω ότι θα σου πέσει μικρό και ανεπαρκές τόσο για τα συγκεκριμένα ψάρια όσο και για τα λίτρα σου.

Συμφωνω απολυτα!!!

μπορω να τους προσθετω σταδιακα δηλ. να μην βαλω και τους τεσσερης κατευθειαν

Καλο θα ηταν να μπουν ολοι μαζι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...