Jump to content

Φωσφορικά, αντιφώσφορο και Κοράλλια


Recommended Posts

γιατί έχω ακούσει για περιπτώσεις όπου αλλαγές στη μάρκα ή το είδος του αντιφώσφορου οδήγησαν σε άσπρισμα των SPS.

είναι γνωστό ότι η απότομη πτώση των φωσφορικών μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ..

κάποια σκευάσματα στις οδηγίες προτείνουν σταδιακή αύξηση στη δοσολογία μέχρι να φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο ..

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις ερωτησεις που εκανα στον Calfo και ηθελα παντα να ρωτησω, ειναι εαν υπαρχουν προβληματα με τη χρηση αρκετου αντιφωσφωρου. Διοτι ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα. Η απαντηση του ηταν οτι δεν εχουμε και συγκεκριμενα ειπε "Better safe than sorry". Και χρησιμοποιω 2 κιλα tunze αυτο με τη βαση απο σιδηρο μονιμα. Ισως ειναι μια κουβεντα που θα πρεπει να γινει σε ενα αλλο θεμα. Θα εχει ενδιαφερων μεγαλο. :thumbdown:

οι πληροφορίες που έχω σχετικά είναι ότι αν σε ένα περιβάλλον που έχει <κάποια > φωσφορικά τα κοράλλια που ζουν έχουν συνηθίσει και έχουν εξοικειωθεί σε αυτές τις συνθήκες .. όταν λοιπόν εμείς τραβήξουμε απότομα τα φωσφορικά από το νερό , τα κοράλλια στρεσαροντε ..

καλό λοιπόν είναι να <τσακίσουμε > τα φωσφορικά γρήγορα και να τα κρατάμε στο <<0>> με κάθε τρόπο ..

σε αυτό το πνεύμα νομίζω ότι ήταν τα λόγια του Calfo ,

καλό είναι να συμπληρώσουμε ότι ο Anthony ταΐζει πολύ και θέλει μηχανισμούς γρήγορης απόρριψης των θρεπτικών που περισσεύουν ..

δεν μπορούσα να περιμένω να γίνει νέο θέμα :) .. αν και το αξίζει . :) .

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να συμπληρώσουμε ότι ο Anthony ταΐζει πολύ και θέλει μηχανισμούς γρήγορης απόρριψης των θρεπτικών που περισσεύουν ..

Με αλλαγή σχεδόν του 100% του νερού, κάθε εβδομάδα.

Θα έλεγα όμως, καλύτερα να μην συγκρίνουμε, έναν επαγγελματία παραγωγό κοραλλιών, με έναν χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτο ξεκινησε να συζητητε ΕΔΩ αλλα επειδη ειναι πραγματικα ενδιαφερον του αξιζει ενα εντελως δικο του θεμα...

Μερικες αποψεις που δεν βολευε να μετακινηθουν ειναι και οι παρακατω:

Τάσο, πολύ σωστά αναφέρεις για την απότομη πτώση των φωσφορικών. Για το λόγο αυτό η αλλαγή του αντιφώσφορου, πρέπει να γίνεται πάντα μερική και όχι εξολοκλήρου. Το ίδιο ισχύει και με τον ενεργό άνθρακα, ο οποίος εκτός από την απότομη απορρόφηση, προκαλεί και απότομη διαύγεια, με τις γνωστές συνέπειες.

Μια απο τις ερωτησεις που εκανα στον Calfo και ηθελα παντα να ρωτησω, ειναι εαν υπαρχουν προβληματα με τη χρηση αρκετου αντιφωσφωρου. Διοτι ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα. Η απαντηση του ηταν οτι δεν εχουμε και συγκεκριμενα ειπε "Better safe than sorry". Και χρησιμοποιω 2 κιλα tunze αυτο με τη βαση απο σιδηρο μονιμα. Ισως ειναι μια κουβεντα που θα πρεπει να γινει σε ενα αλλο θεμα. Θα εχει ενδιαφερων μεγαλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίχτηκε. Προσωπικά θα συμφωνήσω ότι καλό είναι εξαρχής να κρατάμε σε μηδενικό επίπεδο τα φωσφορικά γιατί όπως είπε και ο Τάσος υπάρχει η περίπτωση προσαρμογής των κοραλλιών σε χαμηλά πάντα επίπεδα φωσφορικών .

Για 1 μήνα είχα αμελήσει την αλλαγή αντιφωσφορου και όταν έκανα το test(της salifert)μου έδειξε 0,3.Την επόμενη μέρα έβαλα αρκετή ποσότητα αντιφωσφουρου και αρκετά γρήγορα μηδενίστηκαν αλλά πολλά από τα sps μου στρεσαριστηκαν πολύ μέχρι και με αποβολή αλγης.Το φαινόμενο του stress κράτησε 3 μερες.Να σημειώσω ότι στα lps δεν είδα το παραμικρό πρόβλημα. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία .. το ότι τα φωσφορικά ήταν μετρήσιμα είναι πολύ σημαντικό ..

.. θα μπορούσαμε να έχουμε τις ίδιες συνέπιες ακόμα και σε περιβάλλον με μη μετρήσιμα φωσφορικά ?

τα συνηθισμένα τεστ μπορούν να μετρήσουν μόνο τα ανόργανα φωσφορικά και όχι τα οργανικά ...

όταν μετράμε πχ 0,015 ppm PO4 αυτό ισοδυναμεί με 0,045 ppm PO4 3- ανόργανων φωσφορικών

το silphos της tunze που σε σύγκριση με άλλα ιδίου τύπου υλικά είναι πιο <ήπιο > σύμφωνα με ένα άρθρο που είχα διαβάσει παλιότερα λέει στις οδηγίες ..

<<μην ξεκινήσεις με περισσότερο από 200 γραμμάρια για 1000 λίτρα νερο .. μετά από δυο εβδομάδες μπορείς αν θέλεις να έχεις 400 γραμ για κάθε 500 λίτρα ..

μην υπερβάλεις στη δοσολογία ! >>

θα έχουν το λόγο τους για να το λένε ..

η γνώμη μου είναι ότι ο Μάριος πρέπει να σταθεροποιήσει τον υπόλοιπο εξοπλισμό του , να μην παίζει με τα skimmer και να κάνει τα πειράματα του σε καινούριο ενυδρείο .. και σιγά σιγά να αρχίζει να βάζει λιγότερο silphos .. θα κάνει καλό και στη τσέπη του

Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία .. το ότι τα φωσφορικά ήταν μετρήσιμα είναι πολύ σημαντικό ..

.. θα μπορούσαμε να έχουμε τις ίδιες συνέπιες ακόμα και σε περιβάλλον με μη μετρήσιμα φωσφορικά ?

τα συνηθισμένα τεστ μπορούν να μετρήσουν μόνο τα ανόργανα φωσφορικά και όχι τα οργανικά ...

όταν μετράμε πχ 0,015 ppm PO4 αυτό ισοδυναμεί με 0,045 ppm PO4 3- ανόργανων φωσφορικών

το silphos της tunze που σε σύγκριση με άλλα ιδίου τύπου υλικά είναι πιο <ήπιο > σύμφωνα με ένα άρθρο που είχα διαβάσει παλιότερα λέει στις οδηγίες ..

<<μην ξεκινήσεις με περισσότερο από 200 γραμμάρια για 1000 λίτρα νερο .. μετά από δυο εβδομάδες μπορείς αν θέλεις να έχεις 400 γραμ για κάθε 500 λίτρα ..

μην υπερβάλεις στη δοσολογία ! >>

θα έχουν το λόγο τους για να το λένε ..

η γνώμη μου είναι ότι ο Μάριος πρέπει να σταθεροποιήσει τον υπόλοιπο εξοπλισμό του , να μην παίζει με τα skimmer και να κάνει τα πειράματα του σε καινούριο ενυδρείο .. και σιγά σιγά να αρχίζει να βάζει λιγότερο silphos .. θα κάνει καλό και στη τσέπη του

Καλα, λες να σταθεροποιησω ;) το ενυδρειο μου για να μην το παρακανω με τα φωσφωρικα?? :thumbup: Θεωρεις οτι δεν εχω σταθερο ενυδρειο? :thumbup: Ενας απο τους πολλους λογους που σταθεροποιη το ενυδρειο ειναι η διαρκεια και σταθεροτητα σε τιμες. Στην περιπτωση μας ειναι ο φωσφωρος σε διαφορες ενωσεις. Για να το σταθεροποιησω βαζω παραπανω υλικο και υπαρχουν πολλοιιιιιιιι λογοι για αυτο.... Τους εχω αναφερει σχεδον ολους στο παρελθον, αλλα μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο :thumbdown: .

Δεν εχει σημασια ποσο υλικο για αποροφηση φωσφωρικων θα βαλεις. Εχεις βαλει για ενα κιλο (λεμε τωρα...) φωσφωρικα? Θα τα αποροφηση σε ενα μηνα για παραδειγμα. Εχεις βαλει για 2 κιλα φωσφωρικα? Θα τα αποροφησει σε 2 μηνες. Οποτε ή βαζω 1 ή βαζω 2 ή 3 τα ιδια βγαινουν απο την τσεπη μου. Αφου το αλλαζω οταν ποια θα εχει γεμισει.... Και κανει μπαμ απο την μικροαλγη στο ενυδρειο με γυμνο ματι, χωρις ακομα να δειχνει το τεστ τιποτα ακομα..... Οπως καταλαβαινεις υπερδοσολογια απλα δεν υπαρχει για εμενα.. Οσο για τα χρηματα, οσο και να βαλεις το ιδιο ακριβως στην τελικη πληρωνεις και εχεις το κεφαλι σου καθαρο.... Απλα κραταει παραπανω. :)

Οι λογοι ειναι παρα πολλοι και εχω αναφερει αρκετους σε παλιοτερες συζητησεις. ΠΑΝΤΑ μα παντα θα υπαρχει στο ενυδρειο φωσφωρος εφοσον εχουμε ψαρια. Τοσο απλα, ποτε δεν προκειται να πεσουν τοσο χαμηλα για να εχουμε προβλημα. Ειναι απλα αδυνατον.

Αναφερει η εταιρια για συγκεκριμενη δοσολογια, εχουμε ομως πολλα παραδειγματα που εχουμε σαφως παραπανω ποσοτητες. Παραδειγμα ο Saxbay που ειναι ιδιοκτητηε της Deltec, στο ενυδρειο του 5 τονους νερο καθαρο με....60 τονους συνολικα sump εχει 40 κιλα rowaphos μονιμα. Τοσο απλα. Πως γινεται λοιπον αυτο? Δεν θα ειχε προβλημα? Εαν το συνδιασουμε κιολας οτι στο...sump εχει και μερικα τετραγωνικα μετρα με φιλτρο μακροαλγης περα απο τα θηριωδη σκιμμερ, Τοτε εχουμε πολυ υλικο για να σκεφτουμε στην πραξη πως δουλευει και να πεσουν καποιοι μυθοι..... ;)

Δεν λεω οτι ειναι ο κανονας, αλλα σας δινω υλικο για να σκεφτητε πως δουλευει στην πραξη το ολο θεμα, και απλα ξεχαστε τι ακριβως λενε οι εταιριες, γιατι σε πολλες περιπτωσεις οι οδηγιες ειναι για τους τελειος αρχαριους εως και δεν μας τα λενε καλα.....

Ετσι να μπαινει φωτια στην κουβεντα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Ο Τάσος δε αναφέρει, ότι η μεγάλη ποσότητα ενός τέτοιου υλικού, είναι απαγορευτική. Αλλά η απότομη τοποθέτηση και μάλιστα για πρώτη φορά, αντιφώσφορου, μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις για τους οργανισμούς.

Έτσι λοιπόν, η συγκεκριμένη εταιρεία, αναφέρει στις οδηγίες του υλικού, να τοποθετηθεί η συγκεκριμένη δόση και την άλλη βδομάδα μπορείς να την αυξήσεις. Σταδιακά μετά βάζεις την ποσότητα που ενδείκνυται ανάλογα με τις ανάγκες του συστήματός σου ή και πολλαπλάσια για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Κάτι τέτοιο δεν είναι απαγορευτικό.

Link to comment
Share on other sites

εκτός από αυτό που επεσήμανε ο Νίκος ..

.. δεν έγραψα ότι δεν έχεις σταθερές συνθήκες νερού … έχεις σταθερότατες και αυτό είναι κάτι που το μαρτυράει η κοράλλινη σου που μοιάζει με μοντιπόρα .. ( είδες που κάτι θυμάμαι ?) :thumbdown:

.. ο εξοπλισμός σου δεν είναι σταθερός γιατί σ αρέσουν τα πειράματα . ;) .

Ετσι να μπαινει φωτια στην κουβεντα..... :)

να βάλουμε φωτιά .. αλλά να αξίζει το κόπο .. :)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν πιασατε την πλακα που εκανα... ;) Για το οτι εχω σταθερο ενυδρειο και οντως κανω καποια πειραματακια κατα καιρους! :) Καποιες φορες τρεχω λιγο να μπαλωσω καποια που δεν...καθονται τοσο καλα...Αλλα καποια αλλα ομως ερχονται λουκουμια! :)

Στο θεματακι μας τωρα. Τα φωσφωρικα ειναι ενα θεμα που πραγματικα απο τοτε που σταματησα να ακουω τα θεματα των οδηγιων και παιζω με αρκετα παραπανω ποσοτητες εχω βρει την υγεια μου. Στον ωκεανο τα φωσφωρικα ειναι 0,005ppm. Γιατι να εχουμε στο ενυδρειο 0,2 και 0,3? Δεν ειναι πολυ εαν το εχουμε στο χερι μας να το κρατησουμε χαμηλα? Μην ξεχναμε πως τα φωσφωρικα εχουν μια πολυ περιεργη ταση να δεσμευονται πρωτα απο το υποστρωμα και τον βραχο και μετα να αρχισουν να γινονται φανερα με τεστ στο νερο μας.

Συμφωνα με ερευνες οταν στο νερο μας θα εχουμε 0,2ppm ΡΟ4 τοτε θα εχουμε περιπου 0,6ppm δεσμευμενα απο βραχο και αραγωνιτη. Μολις λοιπον τραβηξουμε τα φωσφωρικα απο το νερο αρχιζει να ελευθερωνετε απο βραχο+αμμο. Αρα εδω εχουμε ενα μεγαλο θεμα... Οταν ποια αρχιζουν και ειναι πολυ εντονα στο νερο μας τα φωσφωρικα, εχει ηδη αποροφηθη τεραστια ποσοτητα απο τα λοιπα. Οποτε πως μπορουμε να ειμαστε οσο ποιο σωστοι γινεται? Αυτο ειναι το ενα ερωτημα. Πως λυνεται οσο γινεται ποιο ευκολα? Βαζοντας αρκετα μεγαλυτεη ποσοτητα υλικου και μετρωντας ποιο τακτικα απο απλα π.χ. μια φορα το μηνα. Το κανουμε καθε 10 ημερες. Οποτε σε 10 ημερες δεν μπορει να παει απο 0,03 σε 2 ετσι ξαφνικα.

Γιατι να ειμαστε με το αγχος συνεχεια οτι τελειωνει το υλικο που αποροφαει τα φωσφωρικα αφου μπορουμε να εχουμε απλα παραπανω και ολα να πανε καλα? Την ζημια στα κοραλια, ποιο σωστα να πω το στρες το δινει η μεγαλη διακυμανση μεσα στο νερο. Ξαφνικα εχει παει 0,3 π.χ. το ΡΟ4 και μολις βαζουμε το υλικο τα ριχνει στο 0,1 ή 0,05. Αυτο ειναι το σοκ στα κοραλια. Ποτε δεν ειχα προβλημα ειτε με μεγαλη ποσοτητα υλικου, ειτε εαν απο 0,1 ή 0,15 στην χειροτερη τα εχω ριξει στο 0. Οποτε λογικα το σοκ ειναι σε μεγαλυτερες διακυμανσεις.

Μια αλλη απορια ειναι οτι εχοντας πολυ υλικο τοτε μας λυπουν τα φωσφωρικα. Μυθος. Μπορει να ειμαστε εκπληκτικα χαμηλα στον ανοργανο, και ουσιαστικα μη μετρησιμο αλλα ο οργανικος αφου εχουμε ζωη στο ενυδρειο ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει. Τοσο απλα και δεν μας λυπει ποτε.

Ο καλυτερος τροπος ειναι ενα τεστ υψηλης ακριβειας. Οποτε εκει θα βλεπουμε αμεσως μολις ξεκιναει το προβλημα. Δηλαδη θα εχουμε οχι τιμες 0,05-0,1-0,2-0,3 αλλα τιμες 0,01-0,02-0,03 που αυτες ειναι που κανονικα πρεπει να μας νοιαζουν στα συστηματα μας που ειναι τοσο ευαισθητα στο θεμα των φωσφωρικων.

Πιστευω αν ημουν κατανοητος και χρησιμος. Οτι αλλη απορια εχετε μπορειτε ελευθερα να ρωτησετε. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Στην ωραία κουβέντα που εξελίσεται θα ήθελα να ρωτήσω εαν πιστεύεται ή γνωρίζετε ότι το αντιφώσφωρο με βάση αλουμινίου μετά την δράση του υπάρχει θέμα επιστροφής στο ενυδρείο των συστατικών που παρακράτησε.

Δηλαδή έχω ακούσει ότι επειδή είναι πιο ενεργό σαν υλικό έχουμε πολύ γρηγορότερη απορρόφηση του φωσφώρου ας πούμε από 3 ημέρες εως μία εβδομάδα και μετά πρεπει να απομακρυνθεί γιατί υπάρχει κίνδυνος επιστροφής των ουσιών που απορρόφησε στο ενυδρείο. Προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω πως ένα υλικό που δεσμεύει μια ουσία μετά από κάποιο διάστημα την απελευθερώνει πίσω, απλά δεν κάνει δουλειά, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα κάτι τέτοιο ισως να ισχυει για τα σκευασματα αλουμινιου.Τα αντιφώσφωρικα με βάση το σιδερο ομως είναι απο τα δυνατότερα και μακροβιότερα που όμως σε σχέση με τα τυπικά σκευάσματα αλουμινιου όταν τοποθετηθούν στο ενυδρείο δεν θα τραβήξουν άμεσα το φώσφορο .Θέλουν κάποιες μέρες για να αρχίσουν να αποδίδουν σωστά.Και μπορούν να παραμείνουν αρκετό διάστημα στο ενυδρείο μέχρι να εξαντληθούν.

Link to comment
Share on other sites

Στην ωραία κουβέντα που εξελίσεται θα ήθελα να ρωτήσω εαν πιστεύεται ή γνωρίζετε ότι το αντιφώσφωρο με βάση αλουμινίου μετά την δράση του υπάρχει θέμα επιστροφής στο ενυδρείο των συστατικών που παρακράτησε.

Δηλαδή έχω ακούσει ότι επειδή είναι πιο ενεργό σαν υλικό έχουμε πολύ γρηγορότερη απορρόφηση του φωσφώρου ας πούμε από 3 ημέρες εως μία εβδομάδα και μετά πρεπει να απομακρυνθεί γιατί υπάρχει κίνδυνος επιστροφής των ουσιών που απορρόφησε στο ενυδρείο. Προσωπικά δε μπορώ να πιστέψω πως ένα υλικό που δεσμεύει μια ουσία μετά από κάποιο διάστημα την απελευθερώνει πίσω, απλά δεν κάνει δουλειά, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.

το αντιφώσφορο με βάση το αλουμίνιο μπορεί να γίνει επικίνδυνο γιατί αφήνει ίχνη αλουμινίου στο νερό σύμφωνα με το παρακάτω σύνδεσμο που προτείνει ο Randy Holmes Farley

http://www.advancedaquarist.com/issues/july2003/chem.htm

καλύτερα να το αποφεύγεις .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...