Jump to content

Πολυ βιολογια ή περιττη υπερβολη.


delta66

Recommended Posts

Ειναι καλο/χρησιμο να υπαρχει πολυ βιολογια στη φιλτρανση ενος ενυδρειου?

Διεκρινιζω και θετω επιπλεον ερωτηματα για σχολιασμο:

1. Σε ενα ενυδρειο θα ηταν χρησιμο? ή θα ηταν υπερβολη να υπηρχε φιλτρο/α για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο? (οχι σε ροη αλλα σε χωρητικοτητα και ασχετα οικονομικου θεματος)

2. Ειναι δυνατον να αποικηθει ολο το βιολογικο υλικο απο βακτηρια οταν η ιχθυοφορτιση ειναι "κανονικη"?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ειναι υπερβολη να αγοραζουμε φιλτρα με πολυ μεγαλυτερη χωρητικοτητα για το ενυδρειο μας με βαση την υχθιοφορτιση και το ταισμα στο ενυδρειο μας..Επισης ξερω πως οσο και περισσοτερο βιολογικο υλικο (απο οτι πρεπει) κι αν βαλουμε θα αποικηθει απο τον ιδιο αριθμο βακτηριδιων απλα θα ειναι σκορπισμενα..

Αν κανω λαθος διορθωστε με εγω αυτα εχω διαβασει και αυτα ξερω για αυτο το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

....Επισης ξερω πως οσο και περισσοτερο βιολογικο υλικο (απο οτι πρεπει) κι αν βαλουμε θα αποικηθει απο τον ιδιο αριθμο βακτηριδιων απλα θα ειναι σκορπισμενα....

Απο που το ξερεις? μπορεις να μου δωσεις τις πηγες σου να το μελετησω και εγω?

ή το εχεις διαπιστωσει εσυ με δικη σου παρατηρηση και μετρησεις σε ενυδρεια σου?

Μπορεις να δωσεις μερικα στοιχεια παραπανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν είναι θετικό είναι να έχουμε υπερβολική ροή του φίλτρου μας πχ να ανακυκλώνετε 10 φορές το νερό του ενυδρείου μας.

Θετικό είναι να έχουμε ένα φίλτρο με μεγάλη επιφάνεια φίλτρανσης και μικρή ροή παράδειγμα 1-2 μάξιμουμ 3 φορές να ανακυκλώνεται το νερό του ενυδρείου μας. Αυτό το επιτυγχάνομαι μόνο με αυτοσχέδια φίλτρα.

Το θέμα φίλτρανση δεν έχει μελετηθεί πάρα πολύ ώστε να τα γνωρίζουμε όλα και πέρα από τον κλασικό κύκλο του αζώτου επιτελούνται και άλλες διαδικασίες και λειτουργίες όπου ευνοούνται από την μεγάλη επιφάνια του ενυδρείου. Επίσης με την χαμηλή ροή και την μεγάλη επιφάνια δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές όπου το ΝΟ3 διασπάτε σε άζωτο και οξυγόνο (πλήρης κύκλος του αζώτου). Υπάρχουν και τα πρωτόζωα οι μικροοργανισμοί που και αυτή συμβάλουν με τον τρόπο τους στην όλοι βιολογία του ενυδρείου και συνήθως αυτή εγκαθίστανται στα διάφορα ιζήματα είτε αυτά βρίσκονται στον βυθό μας είτε στο φίλτρο μας.

Σίγουρα κάτι παραπάνω θα γνώριζε ο Heiko Bleher όταν ο ίδιος έκανε πρόταση τα φίλτρα μας να έχουν χαμηλή ροή (1-2 φορές να ανακυκλώνεται το νερό του ενυδρείου μας) και να έχουν μεγάλη επιφάνεια δηλαδή το 15%-20% του καθαρού νερού του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοιο σκεφτομουν και γω, απο διάφορα που διαβαζω πχ μια δικη σου φραση αναφερομενος στον Bleher

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=144408

μετα διαβαζω απο nidal, δυο φιλτρα συνδεδεμενα σε σειρα και να λειτουργει το μοτερ του ενος κλπ (απο Bleher θα τις εχει "ξεσηκωσει" μαλλον τις ιδεες :blink: )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=92860

Η αντιθετη αποψη ειναι οτι ο αριθμος των ψαριων ειναι αυτος που καθοριζει ποση χωρητικοτητα σε βιολογικο υλικο χρειαζομαι, και αν βαλω περισσοτερο υλικο θα ειναι απλα μια υπερβολη, αφου δεν αναπτυσεται ικανος αριθμος βακτηριων για να κατοικησουν στα υλικα.

Αυτο το τελευταιο ισχυει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι συμφωνα με την ιχθυοφορτωση πρεπει να εχουμε και το αναλογο βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry150066

έδωσα μια απάντηση που σας ενδιαφέρει .

Η εμπειρία μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με μεγάλο όγκο βιολογικού φίλτρου .

Εχω όμως να θέσω ενα άλλο ερώτημα το βιολογικό φίλτρο θα πρέπει να το μετράμε σαν όγκο ή σαν επιφάνεια ;

Link to comment
Share on other sites

Απο που το ξερεις? μπορεις να μου δωσεις τις πηγες σου να το μελετησω και εγω?

ή το εχεις διαπιστωσει εσυ με δικη σου παρατηρηση και μετρησεις σε ενυδρεια σου?

Μπορεις να δωσεις μερικα στοιχεια παραπανω?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Θα σου στειλω σε λιγο πμ με τις πηγες μου..

Για να αυξηθεί ο αριθμός των βακτηριδίων της αποικίας στο φίλτρο σου, θα πρέπει να αυξηθεί η παραγωγή αμμωνίας στο ενυδρείο.

Αν απλώς βάλεις περισσότερα υλικά, δεν αυξάνεται η αποικία, γιατί η παραγωγή αμμωνίας του ενυδρείου δεν αλλάζει.

Ετσι δεν έχει νόημα να βάλεις περισσότερα υλικά, αν σε καλύπτουν επαρκώς αυτά που ήδη έχεις.

Αυτό έχει νόημα να το κάνεις μόνο αν σκοπεύεις να αυξήσεις σημαντικά την ιχθυοφόρτιση.

Αυτα εχω διαβασει και αυτα ξερω αν ειναι λαθος διορθοστε με να ξερω τι ισχυει τελικα..

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Για να αυξηθεί ο αριθμός των βακτηριδίων της αποικίας στο φίλτρο σου, θα πρέπει να αυξηθεί η παραγωγή αμμωνίας στο ενυδρείο.

Αν απλώς βάλεις περισσότερα υλικά, δεν αυξάνεται η αποικία, γιατί η παραγωγή αμμωνίας του ενυδρείου δεν αλλάζει.

Ετσι δεν έχει νόημα να βάλεις περισσότερα υλικά, αν σε καλύπτουν επαρκώς αυτά που ήδη έχεις.

Αυτό έχει νόημα να το κάνεις μόνο αν σκοπεύεις να αυξήσεις σημαντικά την ιχθυοφόρτιση.

Θα ηθελα να τονησω οτι αυτα που εγραψα παραπανω τα διαβασα στο ιντερνετ..Αν ειναι λαθος διορθοστε με να ξερω και εγω τι ισχυει σε αυτο το θεμα γιατι με ενδιαφερει αρκετα

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry150066

έδωσα μια απάντηση που σας ενδιαφέρει .

Η εμπειρία μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με μεγάλο όγκο βιολογικού φίλτρου .

Εχω όμως να θέσω ενα άλλο ερώτημα το βιολογικό φίλτρο θα πρέπει να το μετράμε σαν όγκο ή σαν επιφάνεια ;

Άγαπητέ Σταμάτη, έθεσα το ίδιο ερώτημα και στο άλλο post που παραπέμπεις, και θα το θέσω κι εδώ.

Όταμ μιλάμε για τέτοιες αναλογίες όγκου φίλτρου με όγκο ενυδρείου, για ποιο τύπο φίλτρου μιλάμε;

Θεωρώ προφανώς για ανοικτού τύπου Sump. Εϊναι έτσι;

Στο ερώτημά σου για την μέτρηση, σε βιολογικό φίλτρο αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο τύπος, η συνολική αποικίσιμη επιφάνεια του βιολογικού υλικού και ο τρόπος και ο ρυθμός ροής του νερού μέσα από αυτό. Ο όγκος αυτός καθ' αυτός χωρίς να λάβουμε υπόψη το είδος του βιολογικού υλικού και τα υπόλοιπα δεν μπορεί να υποδείξει κάτι για την δυναμική του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιθετη αποψη ειναι οτι ο αριθμος των ψαριων ειναι αυτος που καθοριζει ποση χωρητικοτητα σε βιολογικο υλικο χρειαζομαι, και αν βαλω περισσοτερο υλικο θα ειναι απλα μια υπερβολη, αφου δεν αναπτυσεται ικανος αριθμος βακτηριων για να κατοικησουν στα υλικα.

Αυτο το τελευταιο ισχυει?

Πρέπει να λάβουμε υπόψη κι άλλες παραμέτρους εκτός του αριθμού. Πρώτα το είδος των ψαριών, γιατί κάθε είδος έχει διαφρετικές ανάγκες τροφής, διαφορετικό μεταβολισμό, διαφορετικό πεπτικό σύστημα και διαφορετικά απόβλητα.

Μπορεί σε ένα ενυδρείο να έχεις μόνο 2 ψάρια αλλά να ισοδυναμούν με 100, π.χ. Oscars ή Χρυσόψαρα.

Επίσης παίζει ρόλο το είδος τροφής. Οι ζωντανές τροφές δημιουργούν μεγαλύτερο φορτίο. Ένας από τους λόγους που οι δίσκοι χρειάζονται μεγαλύτερα φίλτρα.

Η αποικίες των βακτηριδίων, αναπτύσονται και πολλαπλασιάζονται όπως και μειώνονται ανάλογα με την επάρκεια τροφής σε Αζωτούχες ενώσεις.

Αν από ένα πλήρως στρωμένο ενυδρείο, βγάλεις τα ψάρια και δεν υπάρχει τροφή τα βακτηρίδια πεθαίνουν και μετά πολλαπλασιάζονται σταδιακά πάλι όταν υπάρχει τροφή.

Έτσι προσωπικά πιστεύω ότι είναι υπερβολή απλά να βάζουμε για να βάλουμε, αν δεν έχουμε λάβει υπόψη τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε ενα κριτηριο που θα μας εδειχνε οτι μας "παιρνει" για περισσοτερη βιολογικο υλικο (σε εξτρα φιλτρο), να ηταν η ποσοτητα της "μουργας" που βρισκουμε μεσα στο φιλτρο.

πχ οταν ανοιγω το φιλτρο ειναι τιγκα στη μουργα (φωτο πιο κατω)

Μιλαω για τα κοινα φιλτρα στα κοινα ενυδρεια που εχει η πλειονοτητα των απλων χομπυστων και συγκεκριμενα τα γνωστα εξωτερικα κλειστου τυπου, κλασικα κλπ ή τα εσωτερικα.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P4030134b.jpg

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P4030139b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι φαίνεται απλό αλλά στην ουσία είναι περίπλοκο.

Υπάρχει η ανθρώπινη λογική η ανθρώπινη γνώση και η έρευνα που δημιουργούν θεωρίες και μερικές φορές η θεωρίες αυτές φαίνονται άκρος λογικές. Αυτό όμως που επιβεβαιώνει της θεωρίες μας είναι η απόδειξη δια μέσου πρακτικών πειραμάτων και παρατηρούμε αν η θεωρία συμβαδίζει με την πράξει.

Προσωπικά λοιπόν δίνω μεγαλύτερη βάση σε έναν άνθρωπο με εμπειρία πράξεων παρά σε έναν με θεωρητική εμπειρία. Τέτοιο άτομο θεωρώ τον Heiko (εμπειρία πράξεων). Εκτός αυτού έχω και εγώ την τρέλα να πειραματίζομε και να πράττω πράξεις της διάφορες θεωρίες.

Πρακτικά λοιπόν αυτήν την στιγμή έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο με φίλτρο 15% του καθαρού όγκου νερού και ανακυκλώνεται 3 φορές το νερό του ενυδρείου. Αλλαγές νερού δεν κάνω σκούπα βυθού δεν βάζω, προβλήματα δεν έχω σε όλους τους τομής.

Για ενυδρεία χωρίς φυτά επειδή δεν έχω πρακτική εμπειρία μπορώ μόνο να εκφέρω θεωρητική γνώμη αλλά αυτό δεν το κάνω, διότι όπως προανέφερα η θεωρία πολλές φορές απέχει από την πράξει.

Έχω να πω μόνο ότι στο ενυδρείο μας μπορούν να ανατηχθούν τόσα βακτηρίδια όση τροφή βρουν για να επιβιώσουν. Ακούγεται λογικό αλλά ποιος μου λέει ότι τα βακτηρίδια δεν μπορούν να τρέφονται και με πιο λίγη τροφή και να ανατηχθούν σε όλο το φίλτρο.

Με 10 κιλά τροφή μπορούμε να συντηρούμε 8 ανθρώπους και να μην έχουμε περίσσευμα. Επίσης με 10 κιλά τροφή μπορούμε να συντηρήσουμε και 12 ανθρώπους χωρίς να μείνει τίποτα. Ελπίζω να καταλάβατε το σκεπτικό μου.

Θα μπορούσα να αναπτύξω διάφορες θεωρίες και στο τέλος να μην καταλήξουμε πουθενά. Για αυτό έμαθα στην ζωή μου τουλάχιστον για τα ενυδρεία να πιστεύω αυτά που βλέπω σε πράξει και όχι στις θεωρίες.

Με απλά λόγια μπουχτίσαμε από θεωρίες θέλουμε άτομα με εμπειρία που να κάνουν και κάποια πειράματα και το κυριότερο από όλα να βγάζουν προς τα έξω τα αποτελέσματα και όχι να τα κρατούν για τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα πάει μπροστά το χόμπι μας και δεν θα εξαρτόμαστε από το τη λένε τα ξένα site τα οποία επιβεβαιώνουν την ανικανότητα του Έλληνα χομπίστα με το να τα πλασάρουμε συνέχεια σαν ευαγγέλια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε ενα κριτηριο που θα μας εδειχνε οτι μας "παιρνει" για περισσοτερη βιολογικο υλικο (σε εξτρα φιλτρο), να ηταν η ποσοτητα της "μουργας" που βρισκουμε μεσα στο φιλτρο.

πχ οταν ανοιγω το φιλτρο ειναι τιγκα στη μουργα (φωτο πιο κατω)

Μιλαω για τα κοινα φιλτρα στα κοινα ενυδρεια που εχει η πλειονοτητα των απλων χομπυστων και συγκεκριμενα τα γνωστα εξωτερικα κλειστου τυπου, κλασικα κλπ ή τα εσωτερικα.

Καλά πας από "μούργα" αλλά ρίχνε κάνα Dettol στην μπανιέρα μην δεις κάνα τέρας να πετάγεται από την αποχέτευση. :blink:

'Εχουμε ίδιο φίλτρο σε ίδιο ενυδρείο, έχω και το εσωτερικό και πολύ περισσότερη "μούργα". Δεν σημαίνει όμως ότι η μούργα είναι ενεργά βακτηρίδια. Υπάρχουν και άλλα απόβλητα που κατακρατά το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

...που να κάνουν και κάποια πειράματα και το κυριότερο από όλα να βγάζουν προς τα έξω τα αποτελέσματα και όχι να τα κρατούν για τον εαυτό τους....

Κατι τετοιο ελεγα να κανω στο προσεχες μελλον γι'αυτο και ξεκινησα την κουβεντα.

Εχω ενα 10λιτρο φιλτρο που "καθεται" και ελεγα να το ενωσω σε σειρα με το 5λιτρο που λειτουργει ηδη σε ενα ενυδρειο 160 λιτρων νερο.

Φυσικα το πειραμα εχει ηδη γινει απο τον Nidal σε ενα δισκοενυδρειο αλλα δεν εχουμε ακουσει ακομα εκτεταμενα σχολια και παρατηρησεις :blink:

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια μπουχτίσαμε από θεωρίες θέλουμε άτομα με εμπειρία που να κάνουν και κάποια πειράματα και το κυριότερο από όλα να βγάζουν προς τα έξω τα αποτελέσματα και όχι να τα κρατούν για τον εαυτό τους. Μόνο έτσι θα πάει μπροστά το χόμπι μας και δεν θα εξαρτόμαστε από το τη λένε τα ξένα site τα οποία επιβεβαιώνουν την ανικανότητα του Έλληνα χομπίστα με το να τα πλασάρουμε συνέχεια σαν ευαγγέλια.

Χρήστο ξέρεις ότι συμφωνούμε σε πάρα πολλά θέματα.

Προσωπικά γράφω από δικές μου διαπιστώσεις και προσπαθώ να ξεκαθαρίζω τα πράγματα για να μην γίνονται γενικεύσεις, περισσότερο για τα άτομα που διαβάζουν τα Post και δεν έχουν την δυνατότητα να επεξεργαστούν την πληροφορία που παίρνουν έτοιμη.

Υπερπαραγωγή βακτηριδίων μπορεί να υπάρχει για διάφορους λόγους αλλά δεν είναι απόλυτο ότι μπορούν να συντηρηθούν χωρίς επάρκεια τροφής.

Για παράδειγμα: Πρόσφατα βγάζοντας τα ψάρια από ένα ενυδρείο που λειτουργούσε πάνω από χρόνο πλήρως ισορροπημένα και χωρίς να γίνουν άλλες μεταβολές στο φίλτρο στα φυτά, υπόστρωμα κλπ δώθηκε σε φίλο. Βάλαμε λίγα ψαράκια μετά μία εβδομάδα που το ενυδρείο δούλευε μόνο του. Αποτέλεσμα ; Σήκωσε αμμωνία και ξεκίνησε ο κύκλος από την αρχή.

Σε ενυδρεία όπως τα δικά σου που θέλεις χαμηλό PH δεν θα διαπιστώσεις μεγάλες διαφορές. Το ίδιο κι εγω σε βιοτοπικά ενυδρεία που συντηρώ.

Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα όμως, όταν δημιουργηθεί υπερπληθισμός βακτηριδίων, όταν δημιουργηθεί μούργα πολύ στο φίλτρο ή καθυστερήσω να αλλάξω νερό έχω πρόβλημα οξυγόνου και χρειάζεται περισσότερος αερισμός. Ο μόνιμος δείκτης CO2 δείχνει επάρκεια CO2 και το PH πέφτει. Αν έπερνα σα γνώμονα τις άλλες παραμέτρους π.χ. NO3 ή PO4 δεν συντρέχει λόγος αλλαγής νερού γιατί είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Μην ξεχνάμε ότι τα βακτηρίδια χρειάζονται κι αυτά οξυγόνο για να διασπάσουν τις Αζωτούχες ενώσεις.

Αυτό που είναι καλό σε βιότοπους Αμαζωνίου μπορεί να φέρει προβλήματα σε άλλα περιβάλοντα.

Σέβομαι απόλυτα την γνώμη σου και του κ. Bleher αλλά σας παρεκάλεσα να μου απαντήσετε για ποιό τύπο φίλτρου μιλάτε;

Αν πρόκειται για ανοικτού τύπου όπως ένα sump που παίρνει οξυγόνο από το περιβάλον, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προσωπικά που τον ρώτησα δεν τον ρώτησα για πιο είδος ενυδρείου μηλάει, εμένα με έδωσε την απάντηση που έδωσα εδώ και τίποτε παραπάνω. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ας το αναφέρει.

Και σαφώς Σωτήρη δεν μπορώ να αμφισβητήσω της παρατηρήσεις σου και για αυτό αναφέρω ότι η δικές μου παρατηρήσεις αφορούν ένα συγκεκριμένο τύπο ενυδρείου και όχι όλα τα ενυδρεία και για αυτό δεν τολμώ καν να μπω σε θεωρίες όπως αναφέρω για άλλου τύπου ενυδρεία. Αφήνω όμως και ένα παράπονο ότι καλό θα ήταν να κάνουν και άλλοι παρόμοια πειράματα σε διαφορετικά ενυδρεία και να αναφέρουν τα αποτελέσματα.

Το δικό μου πείραμα γίνεται σε ένα 350 λίτρα και σε ένα 120 ώστε να δω αν υπάρχουν διαφορές στο ενυδρείο με τα πολλά λίτρα σε σχέση με τα λίγα λίτρα.

Έως τώρα δεν υπάρχουν διαφορές και θα συνεχίσω το πείραμα. Και μάλλον δεν θα το διακόψω αφού από τότε που δεν κάνω αλλαγές νερού έχω και μια οικονομία στην τσέπη μου. :blink:

Πάντως με τα τόσα φυτά που έχω δεν πιστεύω να αποκτήσω πρόβλημα οξυγόνου όπως εσύ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ενδιαφερον θεμα και για κατι που αναρωτιομουν.

Λοιπον οπως πολυ σωστα αναφερει ο Σταματης τα οσα ειπε ο Heiko τα οποια τα αντιγραφω οπως ακριβως τα εγραψε ο σταματης

Στη κουβέντα που είχαμε με το Bleher μας ανέφερε για τον ογκο του βιολογικού φίλτρου οτι πρέπει να είναι όσος ο όγκος του ενυδρείου και σαν μίνιμουμ αποδεκτό το 15-20% . Εφ όσον έχουμε και φυτά που βγαίνουν έξω από το νερό .

Αυτο μας το είπε πάνω στη κουβέντα οτι στα δικά του ενυδρεία δεν κάνει αλλαγές νερού .

Οι αλλαγές του είναι πάρα πολύ αραιές που ξεπερνάνε το χρόνο και σε κάποιες περιπτώσεις τα χρόνια .

Γι αυτον ειναι πολυ σημαντικο στα ενυδρεια να υπάρχουν πολλά φυτά που έχουν τις ρίζες τους μέσα στο ενυδρείο .

Και ερωτηση μου και απορια μου ειναι.Τι βιολογικο υλικο ελεγε ο Heiko και σε τι ειδους ενυδρεια εννοουσε?Γιατι αλλο να εχεις 15 με 20% του συνολικου ογκου νερου του ενυδρειου σου μπλε σφουγκαρι που ειναι και πολυ καλο βιολογικο υλικο και αλλο το substrat pro της eheim και αλλο το siporax της sera κ.ο.κ καταλαβαινεται τι εννοω.Αλλη επιφανεια και αλλη ποσοτητα βακτηριδιων μπορουν να αποικησουν στο καθε υλικο.Αν ξερει καποιος ας πει , αλλιως ας το θεσουμε στον ιδιο στην σχετικη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία:

Έχω ένα 300άρι το οποίο ως αρχάριος το τίγκαρα στα ψάρια και μάλιστα άσχετα μεταξύ τους. Και όταν λέω ότι το τίγκαρα εννοώ πως έλλειπε μόνο το αλάτί για να γίνουν παστά. Μετά από κάποιες σοβαρές απώλειες από ασθένειες και υπερβολικές τιμές αμμωνίας και ΝΟ2 αποφάσισα να αλλάξω το εσωτερικό του φίλτρο (BlueWave09) και πήρα το Eheim Professionel 3 2080 με 12L καθαρού υλικού. Πήρα φυσικά και το "γέμιστα της EHEIM απ'όπου αφαίρεσα όλο το μηχανικό μακαρόνι (4L) και του έβαλα Sera Siporax. Με άλλα λόγια αυτή τη στιγμή το ενυδρείο "τρέχει" με 4L Siporax και 8L Substrat δηλαδή με 100% βιολογικό υλικό. Το μηχανικό καθάρισμα το άφησα μόνο στο σφουγγάρι και τον υαλοβάμβακα.

Αποτέλεσμα:

Κανένα ίχνος ανεπιθύμητης τιμής μέσα στο νερό. Στην πορεία βέβαια άδειασα και το ενυδρείο από τα ψάρια και τώρα όλα πάνε καλά (στο συγκεκριμένο ενυδρείο γιατί στο μικρό... εκκολάπτονται λιβελλούλες) :blink:

Link to comment
Share on other sites

.... Bleher μας ανέφερε για τον ογκο του βιολογικού φίλτρου οτι πρέπει να είναι όσος ο όγκος του ενυδρείου και σαν μίνιμουμ αποδεκτό το 15-20% . Εφ όσον έχουμε και φυτά που βγαίνουν έξω από το νερό .... Γι αυτον ειναι πολυ σημαντικο στα ενυδρεια να υπάρχουν πολλά φυτά που έχουν τις ρίζες τους μέσα στο ενυδρείο ....

Αυτο με τα φυτα εξω απο το νερο το ξαναδιαβασα.

Μπορει καποιος να εξηγησει τη διαφορα που θα εχει η συνεισφορα αυτων των φυτων στο πειραμα , σε σχεση με φυτα που δεν βγαινουν απο το νερο (τα κοινα φυτα που εχουμε στα ενυδρεια) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε delta66 το ερωτημα σου για τα φυτά καλό ειναι να το ανοίξεις σαν νεο θέμα στο φυτεμένο ενυδρείο για να παραμείνει ποιο καθαρό το θέμα εδώ , ήδη έχουν πέσει πολλά θέματα και δεν θα είναι εύκολο να βγάλει κάποιος συμπέρασμα .

Αυτο που εχω ακομα να πω ειναι οτι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μελέτη επιστημονική που να μας λέει οτι αν έχεις τοσα ψάρια πρέπει να έχεις και τοσο βιολογικό υλικό .

Εμπειρικά λεω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με το να έχουμε μεγάλο βιολογικό φίλτρο .

Τωρα το ποιο είναι το μεγάλο δεν ξέρω πως ακριβώς μπορούμε να το περιγράψουμε .

Καποιο μετρο που θα μπορούσαμε να βάλουμε ειναι οι προδιαγραφές που δίνουν οι εταιρίες που βγάζουν φίλτρα και μας λένε οτι το τάδε φίλτρο είναι για τόσα λιτρα και το τάδε για τόσα .

Σε ενα σχετικό ερώτημα που είχα κάνει σε μια διευθύντρια μιας μεγάλης εταιρίας που βγάζει φίλτρα και της είπα οτι δεν ισχύουν στη πράξη τα νούμερα που γραφούν επάνω στο κάθε φίλτρο η απάντηση ήταν οτι το γνωρίζουν αλλά δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά λογο του ανταγωνισμού αφ ενος μεν αφ εταίρου δεν είναι κάτι που μπορεί εύκολα να καθοριστεί διότι μπαίνουν πολλοί παράγοντες μέσα .

Salvator_v στο ερώτημα σου με το τι γίνεται αν δεν υπάρχει επάρκεια τροφής στα βακτήρια σου απαντώ ότι τα βακτήρια δεν πεθαίνουν αλλά περνάνε σε μια άλλη κατάσταση , ενθυλακώνονται μέσα σε ενα κέλυφος ας πούμε που σε αυτή τη κατάσταση μπορούν να παραμείνουν αρκετούς ΑΙΩΝΕΣ .

Στο παράδειγμα που μας είπες για τη μεταφορά του ενυδρείου και που μπήκαν καινούργια ψάρια και λίγα μέσα δεν μας είπες για πόσες μέρες ηταν ανεβασμένη η αμμωνία , γιατι ειναι λογικό να ανέβει η αμμωνία για 2-3 ημέρες .

Οσο για τη μούργα και τα ιζήματα που δημιουργούνται αυτά είναι παράγωγα των βακτηρίων κατά κύριο λόγο τα οποία πράγματι ειναι πρόβλημα αν θέλουμε να κρατήσουμε σε υψηλά επίπεδα την ανθρακική σκληρότητα και το ΡΗ σε καμία όμως περίπτωση πιστεύω οτι δεν φταίει το βιολογικό φίλτρο .

Ο λόγος που με κάνει να το πιστεύω αυτό είναι οτι ο αριθμός των βακτηρίων αυξάνεται ανάλογα με τη τροφή που έχουν , και θεωρώ οτι είναι άλλο θέμα με το αν υπάρχει χώρος για να αποικήσουν .

Για να το καταλάβετε καλύτερα θα σας πω οτι στα τρίκλην φίλτρα δεν συναντάμε εύκολα αυτά τα προβλήματα και ας έχουν πολύ βιολογικό υλικό και ο λόγος είναι οτι η μούργα δεν κάθεται τόσο εύκολα στο υλικό μας κάθεται αλλού και αφαιρείται συν οτι με την ανταλλαγή αερίων φεύγει το CO2 .

Οσο για το σφουγγάρι που αναφέρθηκε , προσωπικά δεν το κατατάσσω στα βιολογικά υλικά .

Εγω παντως θα ήθελα να επικεντρώσουμε την απάντηση μας στο εαν μπορεί να κάνει κακό το μεγάλο βιολογικό φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα το εαν θα κανει κακο η μεγαλη ποσοτητα βιολογικου υλικου αλλα το αν ειναι αναγκαια .Εγω προσωπικα θα ηθελα να απαντηθει αν γινεται ο τιτλος του ποστ δηλ αν εχεις καποια ιχθυοφορτιση και Α λιτρα βιολογικου υλικου και ταιζεις οπως εσυ ταιζεις και εχεις μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων 0 υπαρχει λογος τοτε να ενισχυσεις το βιολογικο σου υλικο?Ή ειναι περιττο και οχι αναγκαιο?Θα κερδισεις στο οτι θα κανεις λιγοτερες αλλαγες νερου?το επιπλεον βιολογικο υλικο θα μπορει να μηδενιζει πιο γρηγορα σε χρονο μετα το ταισμα την αμμωνια?

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα το εαν θα κανει κακο η μεγαλη ποσοτητα βιολογικου υλικου αλλα το αν ειναι αναγκαια .Για μένα ναι .

Εγω προσωπικα θα ηθελα να απαντηθει αν γινεται ο τιτλος του ποστ δηλ αν εχεις καποια ιχθυοφορτιση και Α λιτρα βιολογικου υλικου και ταιζεις οπως εσυ ταιζεις και εχεις μετρησεις αμμωνιας και νιτρικων 0 υπαρχει λογος τοτε να ενισχυσεις το βιολογικο σου υλικο? Εισαι οριακα εντάξει ;

Θα κερδισεις στο οτι θα κανεις λιγοτερες αλλαγες νερου? Οχι

το επιπλεον βιολογικο υλικο θα μπορει να μηδενιζει πιο γρηγορα σε χρονο μετα το ταισμα την αμμωνια? Αν το βιολογικό σου είναι οριακά εντάξει Ναι

Link to comment
Share on other sites

Έως τώρα δεν υπάρχουν διαφορές και θα συνεχίσω το πείραμα. Και μάλλον δεν θα το διακόψω αφού από τότε που δεν κάνω αλλαγές νερού έχω και μια οικονομία στην τσέπη μου. :blink:

Πάντως με τα τόσα φυτά που έχω δεν πιστεύω να αποκτήσω πρόβλημα οξυγόνου όπως εσύ :thumbup:

Γνωρίζω πόσο σχολαστικός είσαι, και θα συμφωνήσω επαυξάνοντας. Επειδή και για μένα τα ενυδρεία είναι ένα μέσο παρατήρησης και μάθησης, έχω τραβήξει αρκετές φορές τα όρια για να δω τι θα γίνει. Τις ίδιες παρατηρήσεις είχα σε 60 Lt (αυτό που έδωσα) το οποίο έτρεχε μόνο του για μεγάλο χρονικό διάστημα, φούλ φυτεμένο, με ελάχιστη λίπανση και είχα σταματήσει την παροχή CO2 γιατί από "μούργα" και χαμηλή ροή στο φίλτρο είχε κατέβει το PH στο 6,5 η KH στο 2-3. Έτσι όπως το ήθελα.

Χε, χε :thumbup: φυτά ...

Στα χρυσόψαρα οι ανάγκες σε οξυγόνο είναι τεράστιες, το ενυδρείο είναι πλήρες σε φυτά όπως Egeria Densa και Valisneria που θεωρούνται από τα πλέον ενδεδειγμένα για οξυγόνωση. Με το ασβέστιο στο υπόστρωμα, χωρίς καθόλου λίπανση (μόνο σίδηρο), χωρίς προσθήκη CO2, και κλαδεύω σε εβδομαδιαία βάση για να κάνω χώρο στα ψάρια.

Κανονικά την ημέρα δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα οξυγόνου.

Άρα πέρα από την παραγωγή CO2 από τα ψάρια η ανάλωση οξυγόνου και παραγωγή CO2 από τα βακτήρια συνδράμει στην πτώση του PH.

Link to comment
Share on other sites

Salvator_v στο ερώτημα σου με το τι γίνεται αν δεν υπάρχει επάρκεια τροφής στα βακτήρια σου απαντώ ότι τα βακτήρια δεν πεθαίνουν αλλά περνάνε σε μια άλλη κατάσταση , ενθυλακώνονται μέσα σε ενα κέλυφος ας πούμε που σε αυτή τη κατάσταση μπορούν να παραμείνουν αρκετούς ΑΙΩΝΕΣ .

Στο παράδειγμα που μας είπες για τη μεταφορά του ενυδρείου και που μπήκαν καινούργια ψάρια και λίγα μέσα δεν μας είπες για πόσες μέρες ηταν ανεβασμένη η αμμωνία , γιατι ειναι λογικό να ανέβει η αμμωνία για 2-3 ημέρες .

Οσο για τη μούργα και τα ιζήματα που δημιουργούνται αυτά είναι παράγωγα των βακτηρίων κατά κύριο λόγο τα οποία πράγματι ειναι πρόβλημα αν θέλουμε να κρατήσουμε σε υψηλά επίπεδα την ανθρακική σκληρότητα και το ΡΗ σε καμία όμως περίπτωση πιστεύω οτι δεν φταίει το βιολογικό φίλτρο .

Ο λόγος που με κάνει να το πιστεύω αυτό είναι οτι ο αριθμός των βακτηρίων αυξάνεται ανάλογα με τη τροφή που έχουν , και θεωρώ οτι είναι άλλο θέμα με το αν υπάρχει χώρος για να αποικήσουν .

Για να το καταλάβετε καλύτερα θα σας πω οτι στα τρίκλην φίλτρα δεν συναντάμε εύκολα αυτά τα προβλήματα και ας έχουν πολύ βιολογικό υλικό και ο λόγος είναι οτι η μούργα δεν κάθεται τόσο εύκολα στο υλικό μας κάθεται αλλού και αφαιρείται συν οτι με την ανταλλαγή αερίων φεύγει το CO2 .

Οσο για το σφουγγάρι που αναφέρθηκε , προσωπικά δεν το κατατάσσω στα βιολογικά υλικά .

Εγω παντως θα ήθελα να επικεντρώσουμε την απάντηση μας στο εαν μπορεί να κάνει κακό το μεγάλο βιολογικό φίλτρο .

Σταμάτη ήταν λάθος η έκφρασή μου "πεθαίνουν". Έχεις δίκιο θα ήταν σωστότερο να περιγραφεί σαν αδρανοποίηση.

Το παράδειγμα το ανέφερα για ισχυροποιήσω με επιχείρημα από προσωπική παρατήρηση την διαφοροποίηση της κατάστασης των βακτηριδίων όταν έχουν τροφή ή όχι. Σαν απάντηση σε ερώτημα που τέθηκε πιο πάνω. Σωστά 2-3 μέρες ήταν η μικρή άνοδος της αμμωνίας. Αλλά επιβεβαιώνεις την διαφορποποίηση των βακτηριδίων ανάλογα την ποσότητα τροφής και δεν υπάρχει θέμα άλλης συζήτησης από μένα.

Αν δεν υπάρχει χώρος να αποικήσουν τότε παρουσιάζονται φαινόμενα υπερπληθισμού αιωρούμενων βακτηριδίων στην στήλη του νερού με άλλα προβλήματα.

Ο λόγος που ξεκίνησε αυτό το post ήταν μια απάντηση που έδωσα σε άλλο post στον φίλο Σπύρο (Delta66) ότι το πολύ δεν είναι απαραίτητα καλό, εννοώντας ότι πρέπει να αξαιτάσουμε κάποιες παραμέτρους πριν.

Αντέδρασα περισσότερο γιατι διαβάζω σε πολλά post που ρωτούν αρχάριοι τι φίλτρο να βάλω και πολλοί συστήνουν πολύ μεγαλύτερα από τις ανάγκες τους.

Για να γίνω σαφής η άποψή μου είναι ότι:

Άν το φίλτρο είναι ανοικτό όπως τα Trickle ή ένα Sump (με trickle ή χωρίς) όπου μεσολαβεί εμπλουτισμός του νερού με οξυγόνο πριν περάσει από βιολογικό υλικό και δεν συσσωρεύεται "μούργα" τότε δεν υπάρχει πρόβλημα όσο βιολογικό υλικό κι αν υπάρχει, όσο μεγάλο κι αν είναι το φίλτρο.

Αν όμως το φίλτρο τροφοδοτείται αποκλειστικά από νερό του ενυδρείου σε κλειστό κύκλωμα όπως τα εξωτερικά κάνιστρα και ειδικά αυτά που τραβούν νερό μόνο από το βυθό του ενυδρείου, τότε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Γιατί κάποια στιγμή είτε δεν θα επαρκεί το οξυγόνο για τα βακτηρίδια είτε για τα ψάρια. Κι άλλες παρενέργειες που μπορούμε να τις συζητήσουμε.

Από τα κλειστά φίλτρα, εξαίρεση αποτελούν ορισμένα Wet / Dry φίλτρα που εμπλουτίζουν συνεχώς το φίλτρο με οξυγόνο. Αλλά κι εκεί θα παρατηρήσετε ότι ο κατασκευαστής δεν βάζει άλλα μηχανικά υλικά μέσα στο φίλτρο παρά μόνο βιολογικό για να μην μαζεύουν "μούργα".

Στο παράδειγμά σου αναφέρεις τα Trickle φίλτρα, επιβαιβαιώνοντας την σκέψη μου. Αυτή την διαφοροποίηση ήθελα να κάνουμε και γι' αυτό επέμενα τι τύπου φίλτρο συνέστησε ο κ. Bleher.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...