Jump to content

Eliwel Πρόβλημα !!!


sportivo147

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά.. έχω πάρει και εγώ το Eliwel για την ψύξη στο ενυδρείο μου εδώ και 1 μήνα περίπου. Όλα δούλευαν μιά χαρά μέχρι που χτές το πρωί τα ανεμιστηράκια δούλευαν συνέχεια απο το προηγούμενο βράδυ.

Έχω ορίσει θερμοκρασία για να ξεκινάνε τα ανεμιστηράκια στους 28,5 βαθμούς και μόλις πάει στους 28 να σταματάνε. Όλα καλά εδώ και ένα μήνα περίπου μέχρι χτές που τα ανεμιστηράκια δούλευαν συνεχώς, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία να έχει πάει στους 26,2 Βαθμούς.

Δέν μπορώ να καταλάβω γιατί.... έφαγε κόλλημα ??

Το βγάζω απο την μπρίζα μήπως και ξεκολήσει, αλλα τίποτα. Μόλις το βάζω στην πρίζα τα ανεμιστηράκια δουλέυουν ανεξαρτήτως θερμοκρασίας..

Έχει κανένας κάποια ιδέα τί μπορεί να φταίει ???? Καλοκαίρι είναι και σε λίγο θα φύγω για διακοπές. Δέν θέλω να φανταστώ τί θα γινόταν αν έλλειπα 20 μέρες....

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας ειναι μεσα στο νερο?

Ειναι στο μεσο της στηλης του νερου?

Η συνδεση αισθητηρα με eliwell ειναι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως κατι βραχυκυκλωνει.Δοκιμασε να βγαλεις τα καλωδια και να τα ενωσεις ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Ο αισθητηρας ειναι μεσα στο νερο?

Ειναι στο μεσο της στηλης του νερου?

Η συνδεση αισθητηρα με eliwell ειναι ΟΚ?

Το σύστημα δόύλευε τέλεια για 1 μήνα. Ο αισθητήρας είναι κανονικά στο νερό και το Eliwel δείχνει κανονικά την θερμοκρασία. Το πρόβλημα είναι ότι ξαφνικά χτές δέν ανταποκρίνεται στις θερμοκρασίες που του έχω ορίσει. Δηλαδή φτάνει τους 28 βαθμούς και δέν σταματάνε τα ανεμιστηράκια. Συνεχίζουν και συνεχίζουν να λειτουργούν μέχρι να το βγάλω απο την μπρίζα.

Να είναι κανα βραχυκύκλωμα δέν νομίζω. Αν ειναι δεν θα λειτουργούσε κάν. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το ποιές πρέπει να έιναι οι σωστές ρυθμίσεις, γιατί και το Eliwel έχει ακαταλαβίστικο menu !!!

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

... Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το ποιές πρέπει να έιναι οι σωστές ρυθμίσεις, γιατί και το Eliwel έχει ακαταλαβίστικο menu !!!

Ευχαριστώ πολύ...

Στο τελος της 4ης δημοσιευσης εχει το προγραμματισμο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

(μονο που θα σε κανει να περιμενεις λιγο παραπανω μεχρι να ανοιξει η σελιδα γιατι εχει πολλες φωτο)

υγ 1 ασχετο με το προβλημα αλλα μην αφηνεις τοσο μεγαλη διαφορα για να παιρνει μπροστα 0,5 μισο βαθμο (28,5 με 28).

Βαλε 0,1 αντε 0,2 του βαθμου.

υγ 2 δισκους εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ιδιαιτερα τις 2 τελευταιες παραγραφους του 4ου ποστ

"Τωρα μπορουμε να κανουμε και μια ρυθμιση σε περιπτωση που ξεσυνδεθει ή παθει βλαβη ο αισθητηρας......."

Το rE2 τι το εχεις ρυθμισει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε ιδιαιτερα τις 2 τελευταιες παραγραφους του 4ου ποστ

"Τωρα μπορουμε να κανουμε και μια ρυθμιση σε περιπτωση που ξεσυνδεθει ή παθει βλαβη ο αισθητηρας......."

Το rE2 τι το εχεις ρυθμισει?

Για να φτιάξω και εγώ το συστημα αυτό ακολούθησα τις οδηγίες που έχεις γράψει, αλλά δυστηχώς στο παράδειγμα που σου έχεις στο re1 τον θερμαντήρα πράγμα που εγώ δέν έχω, και αυτό με μπερδεύει.

Το θέμα είναι κατα πόσο είναι αξιόπιστο το Eliwel ή άν έχω κάνει κάποιο λάθος εγώ.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τί ακριβώς κάνει αυτό που έχεις γράψει. :

Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο On2,

παταω set και με τα βελακια παω στο 1. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

Πιεζω για 5 δευτερολεπτα τουλαχιστον το set και με τα βελακια παω στο rE2, παταω set και με τα βελακια παω στο OF2,

παταω set και με τα βελακια παω στο 0. Παταω παλι set για επιβεβαιωση και fnc για να βγω.

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο να κολλήσει το Eliwel ή μόνο σε εμένα έτυχε...

Έγινε επεξεργασία - sportivo147
Link to comment
Share on other sites

...Μπορείς να μου εξηγήσεις τί ακριβώς κάνει αυτό που έχεις γράψει....

Το γραφω ακριβως απο πανω.

"Σε περιπτωση "βλαβης" ο eliwell θα αφησει ανοιχτα τα ανεμιστηρακια να φυσανε..... (κατι τετοιο υποψιαζομαι)

.....Αν το αφησω στη default ρυθμιση, απλα δεν θα ανοιξουν ποτε οι ανεμιστηρες"

-Καταρχην σου εμφανιζει καθολου στην οθονη ενα "Ε1" ?

-Ελεγξε μηπως εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις θερμοκρασιας (κατωτερη και ανωτερη)

-Ρυθμισε dF1 και dF2 να ανοιγοκλεινουν σε 0,1 του βαθμου ή το πολυ σε 0,2 (γιατι μπορει να "μπαινει" η ρυθμιση της κατωτερης μεσα στη ανωτερη)

-Ελεγξε μηπως εχεις κατα λαθος πειραξει αλλες τιμες που πρεπει να ειναι στις default τιμες (ολες οι αλλες ρυθμισεις πρεπει να ειναι default).

-Υπαρχει περιπτωση να εχει ξεσυνδεθει ή βραχυκυκλωσει η συνδεση του αισθητηρα στο 8 και 10. Τσεκαρε ξανα την συνδεση στα 8 και 10, ή αν εισαι κοντα στην εψεμ παρε ενα καινουριο αισθητηρα (1€ εχει).

-Βεβαιωσου για ολες τις συνδεσεις μη βραχυκυκλωνουν καπου.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d.../aRIO180071.jpg

Πειραματισου βαζοντας το rE2-Οn2 και rE1-Οn1 στις default τιμες (μαζι φυσικα να ακολουθουν και τα OF1, OF2.)

- Default ρυθμισεις : για τα ανεμιστηρακια rE2-Οn2=0 και rE2-ΟF2=1 και για το θερμαντηρα rE1-Οn1=0 και rE1-ΟF1=1

-Οι τιμες που εχω προτεινει εγω για περιπτωση βλαβης ειναι :

για τα ανεμιστηρακια rE2-Οn2=1 και rE2-ΟF2=0 και για το θερμαντηρα rE1-Οn1=1 και rE1-ΟF1=0

Εξηγω και παλι, η ρυθμιση αυτη (rE2-Οn2), βασιζεται στο manual*, ειναι για την περιπτωση που το eliwell για καποιο λογο δεν "συνεργαζεται" με τον αισθητηρα του.

Εχουμε λοιπον 2 περιπτωσεις:

1. Αν στο rE2 το Οn2 ειναι ρυθμισμενο σε τιμη 1, το eliwell κλεινει μονιμα το κυκλωμα στην εξοδο 2 (λειτουργουν δλδ τα ανεμιστηρακια συνεχως).

Παραλληλα ομως πρεπει να ρυθμιζεται και το OF2 σε τιμη 0.

*-On1/On2 Controller start-up time if probe is faulty. If set to “1” with Oft at “0” the

controller is always on whereas if

Oft>0 it operates in duty cycle mode.

-OF1/OF2 Controller shut-down time if probe is faulty. If set to “1” with Ont at “0”

the controller is always off whereas if Ont>0 it operates in duty cycle

mode. manual : http://www.climate-eu.invensys.com/NR/rdon...IC915ENG705.pdf

2. Αν στο rE2 το Οn2 ειναι ρυθμισμενο 0 (default), το eliwell ανοιγει μονιμα το κυκλωμα στην εξοδο 2, δεν λειτουργουν δλδ τα ανεμιστηρακια καθολου. (παραλληλα και το Of2 να ειναι ρυθμσμενο στο 1).

Αν το ρυθμισεις ετσι και δεν ανοιγουν θα υποψιαζομουν σοβαρα οτι κατι δεν παει καλα με τον αισθητηρα.

Η αξιοπιστια του eliwell, αν μπορει να υπολογιστει σε σχεση με τον αριθμο αυτων που λειτουργουν σωστα και αυτων που χαλασαν ειναι, δεδομενη νομιζω.

Εχω διαβασει για λαθος ρυθμισεις, ποτε για βλαβη. (χωρις να αποκλειεται η περιπτωση)

ΥΓ υποθετω εχεις τον πλαστικο αισθητηρα και οχι το μεταλλικο.

ΥΓ θα ζητησω ποσοστα απο την εψεμ, κανω τη δουλεια τους :blink:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το γραφω ακριβως απο πανω.

"Σε περιπτωση "βλαβης" ο eliwell θα αφησει ανοιχτα τα ανεμιστηρακια να φυσανε..... (κατι τετοιο υποψιαζομαι)

.....Αν το αφησω στη default ρυθμιση, απλα δεν θα ανοιξουν ποτε οι ανεμιστηρες"

-Καταρχην σου εμφανιζει καθολου στην οθονη ενα "Ε1" ?

-Ελεγξε μηπως εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις θερμοκρασιας (κατωτερη και ανωτερη)

-Ρυθμισε dF1 και dF2 να ανοιγοκλεινουν σε 0,1 του βαθμου ή το πολυ σε 0,2 (γιατι μπορει να "μπαινει" η ρυθμιση της κατωτερης μεσα στη ανωτερη)

-Ελεγξε μηπως εχεις κατα λαθος πειραξει αλλες τιμες που πρεπει να ειναι στις default τιμες (ολες οι αλλες ρυθμισεις πρεπει να ειναι default).

-Υπαρχει περιπτωση να εχει ξεσυνδεθει ή βραχυκυκλωσει η συνδεση του αισθητηρα στο 8 και 10. Τσεκαρε ξανα την συνδεση στα 8 και 10, ή αν εισαι κοντα στην εψεμ παρε ενα καινουριο αισθητηρα (1€ εχει).

-Βεβαιωσου για ολες τις συνδεσεις μη βραχυκυκλωνουν καπου.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d.../aRIO180071.jpg

Πειραματισου βαζοντας το rE2-Οn2 και rE1-Οn1 στις default τιμες (μαζι φυσικα να ακολουθουν και τα OF1, OF2.)

- Default ρυθμισεις : για τα ανεμιστηρακια rE2-Οn2=0 και rE2-ΟF2=1 και για το θερμαντηρα rE1-Οn1=0 και rE1-ΟF1=1

-Οι τιμες που εχω προτεινει εγω για περιπτωση βλαβης ειναι :

για τα ανεμιστηρακια rE2-Οn2=1 και rE2-ΟF2=0 και για το θερμαντηρα rE1-Οn1=1 και rE1-ΟF1=0

Εξηγω και παλι, η ρυθμιση αυτη (rE2-Οn2), βασιζεται στο manual*, ειναι για την περιπτωση που το eliwell για καποιο λογο δεν "συνεργαζεται" με τον αισθητηρα του.

Εχουμε λοιπον 2 περιπτωσεις:

1. Αν στο rE2 το Οn2 ειναι ρυθμισμενο σε τιμη 1, το eliwell κλεινει μονιμα το κυκλωμα στην εξοδο 2 (λειτουργουν δλδ τα ανεμιστηρακια συνεχως).

Παραλληλα ομως πρεπει να ρυθμιζεται και το OF2 σε τιμη 0.

*-On1/On2 Controller start-up time if probe is faulty. If set to “1” with Oft at “0” the

controller is always on whereas if

Oft>0 it operates in duty cycle mode.

-OF1/OF2 Controller shut-down time if probe is faulty. If set to “1” with Ont at “0”

the controller is always off whereas if Ont>0 it operates in duty cycle

mode. manual : http://www.climate-eu.invensys.com/NR/rdon...IC915ENG705.pdf

2. Αν στο rE2 το Οn2 ειναι ρυθμισμενο 0 (default), το eliwell ανοιγει μονιμα το κυκλωμα στην εξοδο 2, δεν λειτουργουν δλδ τα ανεμιστηρακια καθολου. (παραλληλα και το Of2 να ειναι ρυθμσμενο στο 1).

Αν το ρυθμισεις ετσι και δεν ανοιγουν θα υποψιαζομουν σοβαρα οτι κατι δεν παει καλα με τον αισθητηρα.

Η αξιοπιστια του eliwell, αν μπορει να υπολογιστει σε σχεση με τον αριθμο αυτων που λειτουργουν σωστα και αυτων που χαλασαν ειναι, δεδομενη νομιζω.

Εχω διαβασει για λαθος ρυθμισεις, ποτε για βλαβη. (χωρις να αποκλειεται η περιπτωση)

ΥΓ υποθετω εχεις τον πλαστικο αισθητηρα και οχι το μεταλλικο.

ΥΓ θα ζητησω ποσοστα απο την εψεμ, κανω τη δουλεια τους :thumbdown:

Φίλε delta66, έκανα τις ρυθμίσεις που έγραψες και όλα πάνε καλά.... Μάλλον είχα πειράξει στην αρχή το On2 και Of2 καθώς και την θερμοκρασία για το rE1 την είχα ίδια με το rE2. Δέν ξέρω τί προκάλεσε το πρόβλημα αλλά τώρα είναι ΟΚ !!!! :thumbdown:

Να ρωτήσω κάτι το rE2 το έχω βάλει στους 28 βαθμούς. Στo rE1 τί να βάλω μιάς και χρησιμοποιώ μόνο το rE2 που έχω συνδέσει τα κουλεράκια...

Thanks delta66 :blink::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

.... και όλα πάνε καλά.... Ωραια

.....Δέν ξέρω τί προκάλεσε το πρόβλημα αλλά τώρα είναι ΟΚ !!!! :thumbdown: .....

Προσεχε μηπως βαζει κανεις (μικρος) χερι.

Αν εχει λοιπον παιδακι που φτανει τα κουμπια, πρεπει να χρησιμοποιησεις την περιπτωση του Lock (δευτερη σελιδα δεξιος πινακας) dIS label , LOC n/y y flag http://www.climate-eu.invensys.com/NR/rdon...IC915ENG705.pdf

...........Να ρωτήσω κάτι το rE2 το έχω βάλει στους 28 βαθμούς. Στo rE1 τί να βάλω μιάς και χρησιμοποιώ μόνο το rE2 που έχω συνδέσει τα κουλεράκια...

Βαλε το θερμαντηρα. στο σχεδιο ειναι το καλωδιο Α.

Δες προσεκτικα το 4ο ποστ, τα γραφω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146095

Θα σου παρεχει ασφαλεια σε περιπτωση που κολλησει ο θερμοστατης του θερμαντηρα και σου κανει ψαροσουπα (εχει συμβει σε πολλους).

Για να λειτουργει φυσικα (το χειμωνα πια) θα πρεπει να εχεις τη ρυθμιση του θερμαντηρα λιγο πιο ψηλα απο αυτη του eliwell. πχ θελεις θερμoκρασια το χειμωνα 26 θα βαλεις το eliwell (πατας σετ 5 δευτερολεπτα - SP1 και ρυθμιζεις με τα βελακια) στους 26, και ρυθμιζεις το θερμοστατη στους 27.

Thanks delta66 :blink::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

...........Να ρωτήσω κάτι το rE2 το έχω βάλει στους 28 βαθμούς. Στo rE1 τί να βάλω μιάς και χρησιμοποιώ μόνο το rE2 που έχω συνδέσει τα κουλεράκια...

Βαλε το θερμαντηρα. στο σχεδιο ειναι το καλωδιο Α.

Δες προσεκτικα το 4ο ποστ, τα γραφω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=146095

Θα σου παρεχει ασφαλεια σε περιπτωση που κολλησει ο θερμοστατης του θερμαντηρα και σου κανει ψαροσουπα (εχει συμβει σε πολλους).

Για να λειτουργει φυσικα (το χειμωνα πια) θα πρεπει να εχεις τη ρυθμιση του θερμαντηρα λιγο πιο ψηλα απο αυτη του eliwell. πχ θελεις θερμoκρασια το χειμωνα 26 θα βαλεις το eliwell (πατας σετ 5 δευτερολεπτα - SP1 και ρυθμιζεις με τα βελακια) στους 26, και ρυθμιζεις το θερμοστατη στους 27.

Εννοώ άν δέν βάλω τον θερμαντήρα στο rE1 και το έχω κενό, τί θερμοκρασία να βάλω στο rE1? 0 Βαθμούς??

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ άν δέν βάλω τον θερμαντήρα στο rE1 και το έχω κενό, τί θερμοκρασία να βάλω στο rE1? 0 Βαθμούς??

Μικροτερη απο το αθροισμα της θερμοκρασιας που εχεις θεσει στην ψυξη, συν το περιθωριο για ανοιγοκλεισιμο.

παραδειγμα:

θερμοκρασια στα ανεμιστηρακια SP2 : 27,5 και περιθωρειο dF2 : 0,2

θερμοκρασια στο θερμαντηρα SP1 : 27,2 και περιθωρειο dF1 : 0,2 (27,2 + 0,2 = 27,4 ειναι οπως βλεπεις μικροτερο απο το 27,5 που εχω ρυθμισει στα ανεμιστηρακια)

Για σιγουρα βαλε το SP1 (θερμανση) στους 26 και το περιθωρειο dF1 στο 0,2.

Καλο ειναι να τα περιθωρεια (dF1 και dF2) να τα βαζουμε στο 0,1, για να μη λειτουργουν τα ανεμιστηρακια πολυ ωρα για να κατεβασουν τη θερμοκρασια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μικροτερη απο το αθροισμα της θερμοκρασιας που εχεις θεσει στην ψυξη, συν το περιθωριο για ανοιγοκλεισιμο.

παραδειγμα:

θερμοκρασια στα ανεμιστηρακια SP2 : 27,5 και περιθωρειο dF2 : 0,2

θερμοκρασια στο θερμαντηρα SP1 : 27,2 και περιθωρειο dF1 : 0,2 (27,2 + 0,2 = 27,4 ειναι οπως βλεπεις μικροτερο απο το 27,5 που εχω ρυθμισει στα ανεμιστηρακια)

Για σιγουρα βαλε το SP1 (θερμανση) στους 26 και το περιθωρειο dF1 στο 0,2.

Καλο ειναι να τα περιθωρεια (dF1 και dF2) να τα βαζουμε στο 0,1, για να μη λειτουργουν τα ανεμιστηρακια πολυ ωρα για να κατεβασουν τη θερμοκρασια.

ok delta66. Κατάλαβα...... Thank you!!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...