Jump to content

Cambarellus Patzcuarensis


Recommended Posts

Πολύ όμορφο είδος... Καραβίδα σε μέγεθος γαρίδας, ποιος ξέρει που μπορούμε να βρούμεpost-8460-1227513881_thumb.jpgpost-8460-1227513881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και την συγκεκριμένη δεν την είδα στην λίστα μπες και εσύ στο http://www.planetinverts.com/ τσέκαρε αν σου αρέσει κάτι και μετά μπες και εσύ στην λίστα παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και την συγκεκριμένη δεν την είδα στην λίστα μπες και εσύ στο http://www.planetinverts.com/ τσέκαρε αν σου αρέσει κάτι και μετά μπες και εσύ στην λίστα παραγγελίας.

Υπάρχει φίλε Tags στην ενότητα crayfish :thumbup::buttrock::buttrock::):P:glare:

αλλά 150,00 οι 5

Link to comment
Share on other sites

Kαι άλλες φώτο...

Θερμοκρασία: 18-24 ° C

pH: 7-8,5 PH: 7-8,5

KH: 6-12 °d KH: 6-12 °

post-8460-1227517505_thumb.jpg

post-8460-1227517519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σήμερα τα έλαβα ολόφρεσκα από Γερμανία, πάρτε και φώτο. Πρόκειται για 2 ζευγάρια...Από ένα από τα τέσσερα λείπει ένα πόδι, πρέπει να παίζανε ξύλο κατά την διάρκεια του ταξιδιού, διάβασα όμως ότι αναγεννένε τα μέλη τους. :D:rasp::rasp::rasp:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω upload τις φώτο...γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Πανω που ρωταγα , γιατι δε βλεπω τη φωτο??? :D

Έγινε επεξεργασία - watchmaker
Link to comment
Share on other sites

 Πολύ ωραίες!! Και αν όντως μένουν μικρές, τότε είναι ακόμα πιο όμορφες :D

Memas θα μπορούσες να μου πεις από πού τις παράγγειλες γιατί δεν έχω βρει μαγαζί που να στένλει ζωντανά στο εξωτερικό.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΥΓΑ :unsure::unsure::wacko::P:wacko::D:P:wacko::wacko:

Λοιπόν χθες το βράδυ πριν πέσω για ύπνο έψαχνα το 1 από τα δύο θηλυκά, αλλά αυτό πουθενά. Μια μέρα πριν επιδιδόταν σε σεξουαλικές περιπτύξεις με το 1 αρσενικό.

Τώρα που ξύπνησα την βλέπω με την κοιλιά γεμάτη πράσινα αυγά :glare::hysterical::D

Το μεσημέρι που θα γυρίσω από την δουλειά θα προσπαθήσω να βγάλω φώτο, θέλει υπομονή, γιατί παρόλο ππου δεν είναι ντροπαλό είδος, τώρα που έχει αυγά κρύβεται συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια!!!

Ευχομαι ολα να πανε καλα και σε λιγο να γεμισεις τους παντες με σπιτικες καραβιδουλες!!!

Μακάρι....

Σε διάφορα sites αναφέρεται ότι γεννούν γύρω στα 40 με 50 αυγά, για να δούμε...

Προειδοποιεί όμως ότι επειδή το πορτοκαλί χρώμα τους επετεύχθη μετά από επιλεκτικές αναπαραγωγές, αυτό μετά από κάποιες γενιές τείνει να ξεθωριάζει.

Πάντως στα άμεσα σχέδια είναι και η αγορά του αυθεντικού είδους, με το χρώμα που απαντάται στη φύση, τον cambarellus montezumae.

Link to comment
Share on other sites

Την πέτυχα για δευτερόλεπτα, αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι εμφανές. Παρατηρήστε τα πράσινα αυγά στην κοιλιά της.post-8460-1239823372_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να δεις γαριδάκια σύντομα!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Σου εύχομαι να δεις γαριδάκια σύντομα!!

Καραβιδακια :unsure:

Αντε αντε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε.

Μια ερώτηση..

Η κύηση κρατά 2 εβδομάδες και σκέφτομαι 2 3 μέρες πριν την μέρα που υπθέτω ότι θα γεννήσει, να την βάλω σε μια γεννήστρα εξοπλισμένη diy με αερόπετρα? Ή να αφήσω την υπόθεση στην τύχη?

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο ενυδρειο έχεις μόνο καραβίδες δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα μωρά

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα στο ενυδρειο έχεις μόνο καραβίδες δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα μωρά

+ red cherry

Link to comment
Share on other sites

Ωπ! :unsure: Πως μου ξέφυγε το θεματάκι? :unsure:

Μπράβο φίλε Memas, καλές γέννες!

Φρόντισε μόνο η kH να μην πέφτει γιατί χρειάζονται το ασβέστιο για τον εξωσκελετό τους, αν είναι χαμηλά κράτα την κοντά στο 10 με λίγη μαγειρική σόδα. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφες ειναι οπως μου τις περιεγραψες

Φίλε στοπα είναι άπαιχτες, όπως μεγαλώσουν τα μικρά θα σε βολέψω. :wacko:

Ωπ! :unsure: Πως μου ξέφυγε το θεματάκι? :wacko:

Μπράβο φίλε Memas, καλές γέννες!

Φρόντισε μόνο η kH να μην πέφτει γιατί χρειάζονται το ασβέστιο για τον εξωσκελετό τους, αν είναι χαμηλά κράτα την κοντά στο 10 με λίγη μαγειρική σόδα. :wacko:

Το νερό εδώ είναι από μόνο του σκληρό άρα πιστεύω είμαι εντάξει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...