Jump to content

νεος με 120λτ ενυδρειο


tsaftsouf

Recommended Posts

παιδια καλησπερα. με λενε Γιαννη ειμαι 33χρ κ αγορασα πριν 1 βδομαδα ενα ενυδρειο CAYMAN 120lt με φιλτρο-θερμοστατη BluWave05. αρχικα χημικα για νεο ενυδρειο εβαλα τις TETRA κ βιοκαλιεργεια διαρκειας 15 ημερων τις SERA το Nitrivec. μετα απο 2 μερες κ συμφωνα με τον υπευθηνο του καταστηματος εβαλα 2 ψαρακια για να χεζουν-κατουρανε κ να ξεκηνησουν να αναπτυσονται τα βακτηρια. 1 γκαπι αρσενικο κ ενα ξιφοφορο αρσενικο. μετα απο 3 μερες παλι συμφωνα με τον υπευθηνο εβαλα αλλα 4 ψαρακια. 2 γκαπι αρσενικα μιας κ δεν ειχε θυληκα κ 2 ξιφοφορους θυληκους. μεχρι εδω καλα? το γελιο ειναι οτι οι θυληκοι ξιφοφοροι ηταν κ ειναι εγκυος!!! ετσι πηρα γενηστρα κ διχτακι γονου!!! η μια γενησε 32 ψαρακια τα οποια εδω κ 2 μερες ειναι μια χαρα κ ακομα δεν ειχαμε απωλειες. η αλλη αργει ακομα για γενητουρια. το κουλο ειναι ομως οτι ψοφησε ο αρσενικος ξιφοφορος κ δεν ξερω γιατι... απο πληροφοριες μπορω να πω τις εξης. το υποστρωμα ειναι κοινος χαλαζιας μεσαιος. τα φυτα ειναι πλαστικα κ εχω βαλει μια αεραντλια με 2 εξοδους που καταληγουν στον πατο του ενυδρειου μεσα στο υποστρωμα σε κυλινδρους μπλε. απο θερμοκρασια εχω σταθερα 25-25.5 βαθμους.απο φωτισμο εχει 2 λαμπες φθορισμου. μια απλη 18w κ μια aquapelle 18w οπου αναβω καθε μερα για 6 ωρες την απλη μονο.απο τεστ στο νερο για ph, αμωνια κ τα σχετικα δεν εχω κανει τιποτα ακομα για να ξερω. ακουω παρατηρησεις κ ενστασεις ελευθερα...

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες!!!

Αυτον τον καιρο μετα την πρωτη φορα που εριξες βακτηρια, ριχνεις καθημερινα?

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες Γιαννη!

μια χαρα τα πας! να σου ζησουν κ τα γεννητουρια!

η μονη μου ενσταση ειναι η διακοσμηση.

θα μπορουσες να βαλεις 2 ριζουλες κ μερικα αληθινα ευκολα φυτα κ θα ηταν πιο ομορφο κ φυσικο.

κ μια μαυρη αφισα πισω για να δειξει..

κ ενα τεστ αμμωνιας παρε οπωσδηποτε.

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες!!!

Αυτον τον καιρο μετα την πρωτη φορα που εριξες βακτηρια, ριχνεις καθημερινα?

ναι καθημερινα 12ml μιας κ η αναλογια ειναι 1-10

καλως ηρθες Γιαννη!

μια χαρα τα πας! να σου ζησουν κ τα γεννητουρια!

η μονη μου ενσταση ειναι η διακοσμηση.

θα μπορουσες να βαλεις 2 ριζουλες κ μερικα αληθινα ευκολα φυτα κ θα ηταν πιο ομορφο κ φυσικο.

κ μια μαυρη αφισα πισω για να δειξει..

κ ενα τεστ αμμωνιας παρε οπωσδηποτε.

το σκεφτηκα κ ειπα να ξεκηνησω με τα απλα κ αν δεσει το ενυδρειο κ δεν εχω αλλα προβληματα τα αλλαζω κ βαζω κ φυσικα που εννοειτε κ ειναι καλυτερα. μαυρη αφισα?? ελεγα για απλη μπλε... σκοπευω να παρω ενα τεστ που ειναι για ολα μαζι, αμωνια-ph-σκληρωτητα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και καλή συνέχεια... :bowdown:

Θα πρέπει να προμηθευτείς άμεσα με υγρά τεστ PH, NH3 – NH4, NO2, NO3 και να κάνεις μετρήσεις για να δούμε την πραγματική κατάσταση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλώς ήρθες στο φόρουμ μας και καλή συνέχεια... :bowdown:

Θα πρέπει να προμηθευτείς άμεσα με υγρά τεστ PH, NH3 – NH4, NO2, NO3 και να κάνεις μετρήσεις για να δούμε την πραγματική κατάσταση του νερού.

σκοπευω να τα παρω το σαββατο κ να ξεκηνησω τις μετρησεις. μου ειπε ο υπευθηνος του πετσοπ να παρω ενα τεστερ 5 σε 1. ειναι καλα αυτα τα τεστερ η να παρω ξεχωριστα για το καθε ενα?

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αξιόπιστα.....΄

πάρε ξεχωριστά για κάθε τεστ σε υγρή μορφή :bowdown:

οκ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσηρθες φιλε στο ΑΖ ... καλη διαμονη και καλο διαβασμα .... :bowdown:

Για οποιες αποριες σου ανοιγε ποστ στην αναλογη κατηγορια ... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αξιόπιστα.....΄

πάρε ξεχωριστά για κάθε τεστ σε υγρή μορφή :bowdown:

πηγα σημερα να παρω τα τεστκ πιαστηκα λιγο βλακας. δεν περιμενα να ειναι τοσο ακριβα στο συνολο κ ετσι πηρα ενα τεστερ 6-1 τις TETRA. εκανα την πρωτη μετρηση σημερα κ τα αποτελεσματα ηταν σχετικα καλα.

χλωριο=ok

pH=7.6

KH=10d

GH=16d

NO2=10

NO3=50 οπου το μονο εκτος, αλλα οχι αναγκη για αλλαγη νερου...

ακουω παρατηρησεις κ υποδειξεις. το ενυδρειο τρεχει 5 μερες τωρα με συνολο 5 ψαρια κ τα γενητουρια εχθες το πρωι!!!

Έγινε επεξεργασία - tsaftsouf
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...