Jump to content

arowana


γιωργος χανια

Recommended Posts

Κυριοι και Κυριες σας παρουσιαζω το νεο μου αποκτημα το οποιο το πηρα τζαμπα διοτι ενα φιλαρακι παει να ειπηρετισει την μαμα πατριδα....Ειναι μια SILVER AROWANA 20CM....Αλλα προσωρινα επειδη δεν υπαρχει χορο φιλοξενητε σε ενα 140λ των πιρανχα και τα πιρανχα σε μια 100 δανεικη....ειναι πανεμορφη αλλα δεν ξερω τι να την ταισω..δεν ρωτησα..να και μερικες φωτοpost-10098-1235600085_thumb.jpgpost-10098-1235600095_thumb.jpgpost-10098-1235600105_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τίσημαίνει το προσωρινά για σένα και τί ΑΜΕΣΕΣ βλέψεις έχεις για το μέλλον, αλλά το συγκεκριμένο πανέμορφο κτήνος δεν κάνει για ενυδρείο... ή τέλος πάντως δεν κάνει για τα κοινά τα ενυδρεία. Φτάνει και ξεπερνάει το 1 μέτρο μήκος και είναι υπερκινητικό... Αυτό για μένα σημαίνει 2000L το λιγότερο και ίσως να λέω και λίγα...

Τί τρώει??? Τα άντερά του!!! Στην φύση είναι θηρευτής εντόμων και πιθανών πουλιών ή βατράχων και γενικώς πλάσματα που μπορεί να βρίσκονται πάνω σε κλαδιά δέντρων σε απόσταση έως 1-1,5 μέτρα από την επιφάνεια του νερού. Αυτό σημαίνει πως είναι ένας από τους καλύτερους άλτες.

Φυσικά ως ψάρι Αμαζονίου θέλει μαλακό νερό και επειδή είναι υπερκινητικό, όπως είπα και πιο πάνω, καίει αρκετές θερμίδες. Αυτό σημαίνει πως θέλει καλό τάϊσμα, αλλά επίσης θέλει και πολύ καλό φιλτράρισμα, καθότι αποθέτει αρκετά "απόβλητα".

Γνώμη μου... ξεφορτώσου το όσο είναι καιρός!

Επίσης μία παράκληση:

Μην πέρνετε τέτοια ψάρια για ενυδρεία. Αφήστε τα στο φυσικό τους περιβάλλον! Είναι πραγματικά πολύ κρίμα!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα τα παραπανω τα γνωριζω φιλε stormtrooper αλλα ηθελα να το δω απο κοντα...ετοιμαζω ενα 220 αλλα το ξερω οτι και αυτο δεν θα ειναι οκ..αλλα απο οταν το πηρε ζει σε μικρα ενυδρεια και δεν νομιζω να εχει και προβλημα μεγαλο αλλα το ξερω οτι γινεται τερας...του υποσχεθηκα να το προσεχω και θα το κανω..και για πουλημα δεν γινεται μονο αμα μου το πει ο φιλος μου..απο θερμοκρασια γυρω στους 26-27 ειναι καλα?ph εχω 7...νιτρικα μηδεν και kh 8.....ειναι πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι πανεμορφο και να το χαιρεσαι αλλα οπως σωστα λεχθηκε χρειαζεται αρκετα λιτρα και τρωει σχεδον τα παντα αν θελεις να το κρατησεις και για μενα ειναι πανεμορφο ζωο και με ιδιαιτερο χαρακτηρα θα πρεπει να το βαλεις αμμεσα τουλαχιστον για το μεγεθος του σε ενα 500λ ενυδρειο τουλαχιστον για να δεις και την συμπεριφορα του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

α απο φαει τι του δινω?υπαρχει νομιζω της sera granual και νομιζω ειναι για arowanas αλλα πειτε μου αν ξερετε

Link to comment
Share on other sites

To ψαρι ειναι πανεμορφο και να το χαιρεσαι αλλα οπως σωστα λεχθηκε χρειαζεται αρκετα λιτρα και τρωει σχεδον τα παντα αν θελεις να το κρατησεις και για μενα ειναι πανεμορφο ζωο και με ιδιαιτερο χαρακτηρα θα πρεπει να το βαλεις αμμεσα τουλαχιστον για το μεγεθος του σε ενα 500λ ενυδρειο τουλαχιστον για να δεις και την συμπεριφορα του ψαριου.

ευχαριστω πολυ....ναι ειναι πανεμορφο αλλα λεφτα και χωρος για κατι μεγαλητερο δεν νομιζω εκτος αν βγαλω το κρεβατι μου γιατι τυχαινει να ειναι στο υπνοδωματιο μου....το ξερω γινεται τερας

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορεις να του δωσεις το χωρο που θελει δυστυχως θα ελεγα στο φιλο σου να το αποχωριστει.Και μιας και ρωταγες μια καλη τροφη για αυτα τα ψαρια αλλα λιγο δυσευρετη και ακριβη ειναι αυτη

http://www.hikari.info/tropical/t_06.html

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν μπορεις να του δωσεις το χωρο που θελει δυστυχως θα ελεγα στο φιλο σου να το αποχωριστει.Και μιας και ρωταγες μια καλη τροφη για αυτα τα ψαρια αλλα λιγο δυσευρετη και ακριβη ειναι αυτη

http://www.hikari.info/tropical/t_06.html

το ξερω αλλα δεν νομιζω ο φιλος να θελει να την δωσω μου λεει..'Αδερφε μου θα μου φιλοξενισεις το τερας κανα χρνοο μεχρι να γυρισω΄'και του ειπα ναι τι να του πω οχι..αυτος την εχει σε 100...αλλος και αυτος μου λεει οσο ποιο λιγα τα λιτρα τοσο ποιο αγρια γινετε..μα...ιες λεει αλλα τεσπα..αυτην την τροφη δεν νομιζω να την βρω εδω...αλλα της sera ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία κοντά στους 25-26 βαθμούς. Το pH σου είναι υψηλό και το kH στο θεό. Θέλει οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση για να ρίχνεις το kH στο 3-4.

Τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Ακόμα και ζωντανές ακρίδες μπορείς να του πετάς (αν είναι "καθαρές"). Αλλά δυστυχώς για σένα με σωστή διατροφή θα πέρνει 3-5 πόντους τον μήνα. Μακάρι να βγω ψέυτης αλλά δεν νομίζω πως στα λίτρα που αναφέρεις θα αντέξει ένα χρόνο που κρατάει το στρατιωτικό.

Επίσης ξαναλέω για το θέμα του φιλτραρίσματος! Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ γι'αυτό το ψάρι!

Τέλος ρίξε μία ματιά στο παρακάτω βίντεο. Πρόκειται για ενυδρείο 1500 ΓΑΛΟΝΙΩΝ το οποίο σημαίνει κάτι λιγότερο από 5700 ΛΙΤΡΑ. Δες πόσο μικρό φαίνεται το "ενυδρείο" γι'αυτό το ψάρι και κρίνε για το δικό σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία κοντά στους 25-26 βαθμούς. Το pH σου είναι υψηλό και το kH στο θεό. Θέλει οπωσδήποτε αντίστροφη όσμωση για να ρίχνεις το kH στο 3-4.

Τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Ακόμα και ζωντανές ακρίδες μπορείς να του πετάς (αν είναι "καθαρές"). Αλλά δυστυχώς για σένα με σωστή διατροφή θα πέρνει 3-5 πόντους τον μήνα. Μακάρι να βγω ψέυτης αλλά δεν νομίζω πως στα λίτρα που αναφέρεις θα αντέξει ένα χρόνο που κρατάει το στρατιωτικό.

Επίσης ξαναλέω για το θέμα του φιλτραρίσματος! Είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ γι'αυτό το ψάρι!

Τέλος ρίξε μία ματιά στο παρακάτω βίντεο. Πρόκειται για ενυδρείο 1500 ΓΑΛΟΝΙΩΝ το οποίο σημαίνει κάτι λιγότερο από 5700 ΛΙΤΡΑ. Δες πόσο μικρό φαίνεται το "ενυδρείο" γι'αυτό το ψάρι και κρίνε για το δικό σου!!!

οκ αυριο θα κατεβασω τιμες....θα ψαξω να δω τι να το ταισω..ο φιλος μου την ταιζε κατεψυγμενα ποντικια..εγω δεν το κανω που να με πληρωνεις...γιατι να μην αντεξει ενα χρονο..απο φιλτραρισμα εχω ενα atman 500 l/h..καλα ειναι?ηντα ειναι τα τερατα αυτα......ο χριστος και η παναγια

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος μου την ταιζε κατεψυγμενα ποντικια

:bowdown::bowdown::)

Το φίλτρο σου βάση κυκλοφορίας μπορώ να κρίνω πως έχει λίγο χώρο βιολογικού υλικού. Δεν είμαι σίγουρος ούτε μπορώ να ξέρω ακριβώς αλλά μάλλον είναι μικρό!

Δυστυχώς όπως βλέπεις είναι ΤΕΡΑΤΑ αλλά το δικό σου ούτε στην ενηλικίωση δεν θα καταφέρει να φτάσει!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά ένα Βασιλικό ψάρι.... Είναι πολύ κρίμα να λείπει από το φυσικό του περιβάλλον :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

:bowdown::):(

Το φίλτρο σου βάση κυκλοφορίας μπορώ να κρίνω πως έχει λίγο χώρο βιολογικού υλικού. Δεν είμαι σίγουρος ούτε μπορώ να ξέρω ακριβώς αλλά μάλλον είναι μικρό!

Δυστυχώς όπως βλέπεις είναι ΤΕΡΑΤΑ αλλά το δικό σου ούτε στην ενηλικίωση δεν θα καταφέρει να φτάσει!

ε του εχω βαλει καμποσο εχει siporax,substrat pro,biopur,μπλε σγουγγαρι και filter wool...

......γιατι τα λες αυταα ρε συ που το ξερεις δεν τα περνω τοση ωρα αλλα ενταξει ειπαμε...γιατι να μην ζησει θα παθει κατι δηλαδη..αφου εχει τα παντα...μηπως στο ειπε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένα ποντίκια θα ταϊζω εγώ το καινούριο μου κατοικίδιο σε καμιά βδομάδα... αλλά μιλάμε για φίδι όχι για ψάρι έλεος :bowdown:

Στην πρώτη φωτό που φαίνεται το φίλτρο σου θα συμφωνήσω και γω ότι μάλλον μικρό μου φαίνεται, γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένα ποντίκια θα ταϊζω εγώ το καινούριο μου κατοικίδιο σε καμιά βδομάδα... αλλά μιλάμε για φίδι όχι για ψάρι έλεος :bowdown:

Στην πρώτη φωτό που φαίνεται το φίλτρο σου θα συμφωνήσω και γω ότι μάλλον μικρό μου φαίνεται, γνώμη μου πάντα.

χαχααχαχαχα..καλο βρε astra...τι φιδι πυθωνας,βοας η ανακοντα?

μου λεει το κουτι ειναι μεχρι 160λ και 500l/h...μια χαρα μου φαινεται εμενα..αλλα παω για εξωτερικο τωρα..

Link to comment
Share on other sites

γιατι τα λες αυταα ρε συ που το ξερεις δεν τα περνω τοση ωρα αλλα ενταξει ειπαμε...γιατι να μην ζησει θα παθει κατι δηλαδη..αφου εχει τα παντα...μηπως στο ειπε :bowdown:

Προφανώς δεν θες να καταλάβεις και περιμένεις να ακούσεις "μπράβο" και "υπέροχο ψαρι", "σε ζηλεύω" και άλλα τέτοια καλούδια!

Η ζωή του ψαριού είναι στα χέρια σου. Κάνε ότι καταλαβαίνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θες να καταλάβεις και περιμένεις να ακούσεις "μπράβο" και "υπέροχο ψαρι", "σε ζηλεύω" και άλλα τέτοια καλούδια!

Η ζωή του ψαριού είναι στα χέρια σου. Κάνε ότι καταλαβαίνεις!!!

ξερω πολυ καλα γιαυτο το ψαρι αλλα ξανα λεω δεν ειναι δικο μου πως το λενε ειναι φιλκου τη να κανω να του πω στο πουλαω γιατι μου ειπαν οτι θα πεθανει?δεν στεκη ρε νικο αυτο...ναι ειδαμε και αλλα ψαρια αλλονον που τα εχουν σε ποτηρια και μια χαρα ζουνε αλλα εχουμε παρεξηγηθει μου φαινεται το τι ειναι το φορυμ εδω...ειναι για να ακουει ο αρχαριος γνωμες και συμβουλες και οχι να του λενε οχι θα σου πεθανει οχι το ενα οχι το αλλο οχι το παρα αλλο....δεν νομιζω να σου αρεσε αν σου ελεγα οτι τα ψαρια σου θα πε\θανουν γιατι δεν τα προσεχεις και διαφορα θα σου αρεσε?οχι πες μου αν εχω αδικο..μπηκα με καλη διαθεση ρε νικο γιατι εσυ πρεπει παντα να την λες σε ολους?

Link to comment
Share on other sites

Απο τα αγαπημενα μου ψαρια.. Στα πετ καθομαι και το χαζευω παρα πολυ ωρα...

Αλλα ειναι σαν τα πακου, γκαλαχερ κτλ...

Στο μελλοντικο σπιτι με το 3μετρο ψηνομουνα, αλλα μαλλον θα βαλουμε πιρανια τελικα...

edit: Με καλη διαθεση μιλησε ο Νικος...

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Απο τα αγαπημενα μου ψαρια.. Στα πετ καθομαι και το χαζευω παρα πολυ ωρα...

Αλλα ειναι σαν τα πακου, γκαλαχερ κτλ...

Στο μελλοντικο σπιτι με το 3μετρο ψηνομουνα, αλλα μαλλλον θα βαλουμε πιρανια τελικα...

ναι ρε πανο ειναι καταπληκτικα ψαρια..και οπως τα λες γινονται τερατα....3 μετρα? :) και θα βαλεις τους αλλους δολοφονους εκει...χαχαχα :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

edit: Με καλη διαθεση μιλησε ο Νικος...

δεν λεω τιποτα για τον νικο ουτε που με βοηθησε ουτε τιποτα δεν ειπα..αλλα τσατιζομαι αφανταστα οταν λετε οτι θα πεθαινει και δεν γινεται και αλλα....α

Link to comment
Share on other sites

ξερω πολυ καλα γιαυτο το ψαρι αλλα ξανα λεω δεν ειναι δικο μου πως το λενε ειναι φιλκου τη να κανω να του πω στο πουλαω γιατι μου ειπαν οτι θα πεθανει?δεν στεκη ρε νικο αυτο...ναι ειδαμε και αλλα ψαρια αλλονον που τα εχουν σε ποτηρια και μια χαρα ζουνε αλλα εχουμε παρεξηγηθει μου φαινεται το τι ειναι το φορυμ εδω...ειναι για να ακουει ο αρχαριος γνωμες και συμβουλες και οχι να του λενε οχι θα σου πεθανει οχι το ενα οχι το αλλο οχι το παρα αλλο....δεν νομιζω να σου αρεσε αν σου ελεγα οτι τα ψαρια σου θα πε\θανουν γιατι δεν τα προσεχεις και διαφορα θα σου αρεσε?οχι πες μου αν εχω αδικο..μπηκα με καλη διαθεση ρε νικο γιατι εσυ πρεπει παντα να την λες σε ολους?

Δεν σε καταλαβαίνω... πραγματικά!

Έχω χάσει πολλά ψάρια από λάθη δικά μου, αλλά είναι εντελώς διαφορετικό να χάνεις ψάρια από λάθη από το να καταδικάζεις με το "έτσι θέλω" ένα ψάρι". Αυτή είναι η γνώμη μου και νοιώθω την υποχρέωση να στην πω. Αν τώρα εσύ πιστεύεις πως το ψάρι των παραπάνω βίντεο μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο 200 και 300 λίτρων, απλά στο εύχομαι και μακάρι να βγω ψεύτης!

Δεν ξέρω αν όσα είπα πιο πάνω είναι συμβουλές, αλλά σίγουρα δεν έχω σκοπό να "στην πω". Δεν ξέρω αν "την έχω πει" σε άλλους, όπως αναφέρεις, αλλά σίγουρα σε αυτή τη περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση! Φρόντισε όμως κι εσύ από την πλευρά σου να βλέπεις την αλήθεια και να μην εθελοτυφλείς!

Τέσσερα ακόμα βιντεάκια για αυτά τα υπέροχα ψάρια:

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καταλαβαίνω... πραγματικά!

Έχω χάσει πολλά ψάρια από λάθη δικά μου, αλλά είναι εντελώς διαφορετικό να χάνεις ψάρια από λάθη από το να καταδικάζεις με το "έτσι θέλω" ένα ψάρι". Αυτή είναι η γνώμη μου και νοιώθω την υποχρέωση να στην πω. Αν τώρα εσύ πιστεύεις πως το ψάρι των παραπάνω βίντεο μπορεί να ζήσει σε ενυδρείο 200 και 300 λίτρων, απλά στο εύχομαι και μακάρι να βγω ψεύτης!

Δεν ξέρω αν όσα είπα πιο πάνω είναι συμβουλές, αλλά σίγουρα δεν έχω σκοπό να "στην πω". Δεν ξέρω αν "την έχω πει" σε άλλους, όπως αναφέρεις, αλλά σίγουρα σε αυτή τη περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση! Φρόντισε όμως κι εσύ από την πλευρά σου να βλέπεις την αλήθεια και να μην εθελοτυφλείς!

δεν σου ειπατιποτα αλλα δεν θελω να μου λενε οτι θα πεθανουν τα ψαρια μου..τρελαινομαι...ναι αυτο το ψαρι ειναι 1 μετρο και κατι ενω αυτη που φιλοξενω ειναι το πολυ 20 εκατοστα...αλλα μεγαλωνει πολυ γρηγορα και αυτο το ξερω...εγω πιστευω οτι θα ειναι μμια χαρα...τωρα που θα παρω το 200 λ και κατι...οκ νομιζα οτι εισουν με ειρωνια και γιαυτο αρπαχτηκα.....καλα ωραια βιντεο που τα βρισκεις youtube ολα ε?εντομεταξι ακομα δεν εχω μαθει τι να την ταισω..χαχαχαχαχ :):(:bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - γιωργος χανια
Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο κ επιβλητικο ψαρι με εκπληκτικη συμπεριφορα στο φαγητο, στο ζευγαρωμα κ στην αναπαραγωγη..

δυστυχως οπως κ πολλα αλλα δεν κανουν για ενυδρεια.

τα pet shop πονταρουν στην ομορφια τους κ στο οτι δεν θα προλαβουν να μεγαλωσουν...

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακο κ επιβλητικο ψαρι με εκπληκτικη συμπεριφορα στο φαγητο, στο ζευγαρωμα κ στην αναπαραγωγη..

δυστυχως οπως κ πολλα αλλα δεν κανουν για ενυδρεια.

τα pet shop πονταρουν στην ομορφια τους κ στο οτι δεν θα προλαβουν να μεγαλωσουν...

ε ναι ειναι ντουμπανοψαρα..αλλα τι να κανω η φιλοξενια πρεπει να γινει τι να κανω...εβγαλες καμια ακρη με τα πιρανια?

Link to comment
Share on other sites

Να ειχαν στομα να μιλησουν καποια ψαρια...

Βεβαια και εσυ παλικαρι μου εισαι σε δυσκολη θεση γιατι δεν ειναι δικο σου το ψαρι ΑΛΛΑ οφειλεις να ενημερωσεις το φιλαρακι σου και να του δωσεις να ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι το ψαρι ειναι ΖΩΝΤΑΝΟ και εχει αναγκες...

Μια χαρα στα λεει ο Νικος και επιτελους πρεπει κατι να γινει με αυτα τα ψαρια, δεν μπορουν να "καταδικαζονται" ετσι! Καποια νομοθεσια στην εισαγωγη καποιων ειδων, οπως αυτο το αισχος που γινεται με τα πανγκασιους...

ΕΛΕΟΣ!

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...