Jump to content

Ενυδρείο 75l


Recommended Posts

Το παρόν τόπικ δεν το βάζω στα ενυδρεία μελών καθότι δεν θεωρώ πως σαν ενυδρείο έχει κάτι να πει. Ο λόγος που ποστάρω είναι για να καταθέσω τις εμπειρίες μου πάνω σε αυτό το ενυδρείο και να κάνουμε και λίγη συζήτηση.

Τα δεδομένα:

Ενυδρείο: Cayman 60 Professional

Φωτισμός: 2 x 15w - Τ8 με 12ωρη φωτοπερίοδο (δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ)

Θερμοκρασία: 25 βαθμοί με τη χρήση Eliwell IC915

Φίλτρανση: Eheim 2224 Pro με Substrat Pro και Sera Siporax καθώς και προφιλτράρισμα

Βυθός: Υπόστρωμα και ψιλόκοκκο χαλίκι της Dennerle

Χρόνος λειτουργίας: 13-14 μήνες

Φυτά:

Cryptocoryne lucens

Cryptocoryne wendii

Microsorum pteropus

Echinodorus Dschungelstar

Java moss

Anubias barteri

Vallisneria nana

Ζωντανά:

1 Betta Splendens

3 Ancistrus cf. cirrchosus

Πολλά σαλιγκάρια Gold Apple Snails

Κανένα άλλο είδος σαλιγκαριού

Σκουλίκια Tubifex στον βυθό

Ρουτίνες:

Τάισμα μία φορά ανά 4-5 μέρες με ταμπλέτες βυθού και επιπλέουσες τροφές σε μεγάλη γκάμα και ποικιλία

Τελευταί αλλαγή νερού πριν από 8-9 μήνες περίπου

Συμπλήρωση νερού από βρύση προετοιμασμένο με αντιχλώριο κάθε φορά είναι είναι απαραίτητο

Καθάρισμα προφίλτρων μία φορά το δίμηνο περίπου

Το τελευταίο δίμηνο προσθέτω κάθε βδομάδα ιχνοστοιχεία της ΚΕΝΤ (Freshwater Essential)

Εδώ και 2 εμδομάδες προσθέτω εβδομαδιαίως το Easy Balance της Tetra

Μετρήσεις:

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0-10 (κυμαίνεται)

pH: 6

kH: 1-2 (κυμαίνεται)

gH: 7-9 (κυμαίνεται)

Ιστορικό:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο πάρθηκε ως γεννήστρα σε απρόσμενη γέννα Ancistrus cf. Cirrhosus. Στην πορεία μετατράπηκε γρήγορα σε φυτεμένο με εύκολα φυτά. Κατά καιρούς εμφανίστηκαν διάφορα περίεργα πλάσματα μέσα σε αυτό το ενυδρείο, όπως προνύμφες λιβελούλας (2 ειδών), κάποιο είδος αρθόποδου που δεν έχει αναγνωριστεί, σκουλίκια Tubifex που υπάρχουν μέχρι και σήμερα, κωπήποδα και ίσως να ξεχνάω και 1-2 ακόμα.

Όπως θα παρατηρήσατε πουθενά δεν αναφέρω την χρήση λιπάσματος. Το ενυδρείο λειτουργεί σχεδόν αυτόνομα καθότι τα σαλιγκάρια και τα Ancistrus τρώνε από την Green Spot άλγη και ο μονομάχος διάφορα αιωρούμενα Tubifex που είχαν την ατυχία να βρεθούν στον δρόμο του. Ο λόγος που ταΐζω (και μάλιστα ρίχνω μπόλικη τροφή) είναι για την διατήρηση της βιολογίας μέσα στο φίλτρο.

Παρ'όλο που δεν ρίχνω καθόλου λιπάσματα, τα φυτά έχουν πολύ ανάπτυξη, όχι και τόσο γρήγορη, αλλά σε καμία περίπτωση προβληματική. Προ 2 εμδομάδων περίπου, κι ενώ είχε πέσει η στάθμη του νερού από την εξάτμιση, παρατήρησα ένα κλωναράκι πάνω από τον Εχινόδορο, εκτός του νερού. Άνοιξα το καπάκι και είδα ένα άνθος το οποίο είχε την ατυχία να μεγαλώσει δίπλα από τις λάμπες και να καεί!

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο είχα να "βάλω χέρι" για κλάδεμα περίπου 6 μήνες. Το αποτέλεσμα μέχρι και σήμερα που αποφάσισα να κλαδέψω ήταν αυτό:

IMG_1791-1.jpg

Και μετά το κλάδεμα:

IMG_1808-1.jpg

Η έκπληξη που είχα ανοίγοντας το καπάκι του ενυδρείου σήμερα ήταν να βρω κι ένα δεύτερο κλωναράκι με άνθος από τον Εχινόδορο, το οποίο ευτυχώς το πρόλαβα πριν φτάσει στις λάμπες. Δυστυχώς το ενυδρείο μου είναι με καπάκι και δεν ξέρω το κατά πόσο μπορώ να το διατηρήσω. Αυτή τη στιγμή το καπάκι είναι μισάνοιχτο και τα προσπαθήσω να το διασώσω.

Το θέμα το ανοίγω καθότι το ενυδρείο ακολουθεί πολλές "παρατυπίες" βάση των "κανόνων", και απλά θα ήθελα να πω πως κάθε σύστημα ενυδρείου, έχει τον δικό του "χαρακτήρα" και το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε όλοι μας είναι να κάτσουμε με υπομονή να βρούμε τον "χαρακτήρα" του κάθε ενυδρείου μας!

Αν έχετε να παρατηρήσετε κάτι... Ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο!

Ακολουθούν και άλλες φωτογραφίες:

IMG_1766-1.jpg

IMG_1817-1.jpg

IMG_1819-1.jpg

IMG_1820-1.jpg

IMG_1821-1.jpg

IMG_1824-1.jpg

IMG_1810-1.jpg

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου αρέσει πρίν και μετά το κλάδεμα.....μετά το κλάδεμα φάνηκαν τα πολλά (ninja) σαλιγκάρια σου....

1 ερώτηση: η java πού πήγε μετά το κλάδεμα;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 ερώτηση: η java πού πήγε μετά το κλάδεμα;;;;

Έμεινε λίγη μέσα στο ενυδρείο που είχε πιαστεί σε ρίζες της Ανούμπιας καθώς και διάφορα σημεία του ενυδρείου και η υπόλοιπη βρίσκεται μέσα σε έναν κουβά με νερό! Ψάχνω να βρω που να την βάλω :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μια πολυ ενδιαφερουσα επιλογη απο τον φιλο stormtrooper που χρηζει ιδιαιτερης συζητησης !

Κατ αρχην να διευκρινισω οτι μου αρεσει το ενυδρειο σου και ο τροπος που το συντηρεις , ασχετα απο τις δικες μου επιλογες που ειναι διαφορετικες.

Συμφωνα με το βιβλιο της Diana Walstad "Ecology of the planted aquarium" εξηγειται με αναλυτικο τροπο και κατατιθενται ποικιλες επιστημονικες μελετες σχετικα με την βιολογια και τις φυσικες διεργασιες που επιτελουνται σε ενα τετοιο φυσικο συστημα χωρις ιδιαιτερη συντηρηση και πολυπλοκες μεθοδους φιλτρανσης, λιπανσης, αλλαγων νερου,Co2 κλπ.

Παντα με πηγη το συγκεκριμενο βιβλιο, ο ορισμος και τα χαρακτηριστικα ενος "φυσικου ,χαμηλων απαιτησεων ενυδρειου" ειναι ο εξης:

-χαμηλη ιχθυοφορτιση, μειωμενη ροη φιλτρανσης και καθαρισμος των φιλτρων.

- Μεγαλος πληθυσμος υγιων φυτων και μικροοργανισμων, βακτηριων κλπ.

- Μετριος φωτισμος

-Υποστρωμα εμπλουτισμενο ακομα και με απλο χωμα κηπου.

Διαφερει απο τα τυπικα ενυδρεια υψηλων συνηθως απαιτησεων στα εξης:

-Γινεται καλυτερη εκμεταλλευση των φυσικων διεργασιων

-ειναι ευκολοτερα, και φτηνοτερα στην συντηρηση τους.

- Λογω των φυσικων διεργασιων, η παροχη co2 αντικαθισταται απο το co2 που παραγεται απο τα ψαρια και τα βακτηρια.

-Τα φυτα κι οχι πολυπλοκα συστηματα φιλτρανσης, ειναι αυτα που κυριως απορροφουν την αμμωνια και τα παραγωγα της και προστατευουν τα ψαρια.

-Δεν απαιτουνται αλλαγες νερου, η εστω γινονται σπανια.

-Οι τροφες των ψαριων και το υποστρωμα παρεχουν μικροστοιχεια (trace) στα φυτα.

-Το ΡΗ παραμενει σταθερο μακροπροθεσμα.

Ο ρολος των φυτων ειναι καταλυτικος μιας και:

-Προστατευουν τα ψαρια απομακρυνοντας την αμμωνια

-Προστατευουν τα ψαρια απομακρυνοντας βαρεα μεταλα απο το νερο.

-Βοηθουν στον ελεγχο και την αντιμετωπιση των αλγεων.

Σταθεροποιουν το ΡΗ μεσω της φωτοσυνθεσης.

-Οξυγονωνουν το νερο

-Απομακρυνουν την περισσεια co2 κατα την διαρκεια της ημερας (φωτοπεριοδου).

-Προλαμβανουν το υποστρωμα απο το να γινει τοξικο μεσω του εμπλουτισμου του με οξυγονου απο τις ριζες τους.

Παντως εγω προσωπικα πιστευω οτι το στησιμο και η συντηρηση ενος τετοιου ενυδρειου, αν και ακουγεται απλο και ευκολο, στην πραγματικοτητα δεν ειναι !

Απαιτει εμπειρια και μεγαλη γνωση ολων των φυσικων διεργασιων που επιτελουνται σε ενα τετοιο ενυδρειο-εργαστηριο. Ακομα κι ενα μικρο λαθος, μια ανοησια ενος αρχαριου που ξαφνικα προσθεσε αποτομα ενα κοπαδι ψαρια επειδη του αρεσαν, θα εχει ως συνεπεια ανατροπη της ισορροπιας και μαζικους θανατους.

Ολα βρισκονται σε μια σταθερη αλλα ευθραυστη ισορροπια και χωρις το οπλο της αλλαγης νερου,επαναλαμβανω οτι θελει γνωση και εμπειρια ενα τετοιο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στο ενυδρείο και στις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

- Μετρηση tds και αλατοτητας (ξερω τα εχεις τα οργανα) εχεις κανει? Για κανε μια και πες.

- Νερο συμπληρωνεις απλα το εξατμιζομενο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή παρουσίαση και ευκαιρία να μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

- Μετρηση tds και αλατοτητας (ξερω τα εχεις τα οργανα) εχεις κανει? Για κανε μια και πες.

- Νερο συμπληρωνεις απλα το εξατμιζομενο ετσι?

Αλατότητα δεν έχω μετρήσει και δεν βρίσκω τον λόγο. Το TDS είναι επίσης κυμαινόμενο από 190 έως 210.

Νερό συμπληρώνω μόνο το εξατμιζόμενο, όχι από ΑΟ, αλλά από νερό βρύσης όπως είπα και στο πρώτο ποστ! Ο λόγος είναι πως με τα τόσα σαλιγκάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο οι σκληρότητες πέφτουν πολύ, όπως δείχνουν και οι μετρήσεις.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτές οι τιμές (kH, gH, pH) έχουν επιτευχθεί ΜΟΝΟ από τα σαλιγκάρια. Ποτέ στο παρόν ενυδρείο δεν μπήκε νερό από ΑΟ ή προετοιμασμένο με τύρφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφεροντα πραματα... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτές οι τιμές (kH, gH, pH) έχουν επιτευχθεί ΜΟΝΟ από τα σαλιγκάρια. Ποτέ στο παρόν ενυδρείο δεν μπήκε νερό από ΑΟ ή προετοιμασμένο με τύρφη!!!

Αυτο παλι πως γινεται ρε παιδια γιατι θα τρελαθω!Με νερο βρυσης PH=8,αυτο που εχω καταφερει με φουλ τυρφη και ριζες εδω και 5 μηνες ειναι να το κατεβασω στο 7,2!Γι'αυτο πηγα και πηρα Α/Ο για να τελειωνω με το αγχος των μετρησεων!!Αληθεια Νικο εσυ ποσο PH εχεις στο νερο της βρυσης?

Ξεχασα να πω,πολυ ωραιο θεμα και συγχαρητηρια :wub: !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο παλι πως γινεται ρε παιδια γιατι θα τρελαθω!Με νερο βρυσης PH=8,αυτο που εχω καταφερει με φουλ τυρφη και ριζες εδω και 5 μηνες ειναι να το κατεβασω στο 7,2!Γι'αυτο πηγα και πηρα Α/Ο για να τελειωνω με το αγχος των μετρησεων!!Αληθεια Νικο εσυ ποσο PH εχεις στο νερο της βρυσης?

Ξεχασα να πω,πολυ ωραιο θεμα και συγχαρητηρια :wub: !!!

pH βρύσης 8,2-8,5 περίπου!

Τα σαλιγκάρια έχουν κέλυφος. Και το κέλυφός τους για να αναπτυχθεί θέλει ασβέστιο και γενικά συστατικά του νερού που προσφέρουν στη σκληρότητα του (δεν είμαι χημικός ο΄θυτε το έχω ψάξει για να σου πω ακριβώς). Το σίγουρο είναι πως "απορροφάνε" από το kH... Άμεση συνέπεια είναι να επηρεάζεται πρώτα το pH και λιγότερο το gH.

Αυτό ισχύει σε μεγαλύτερο βαθμό στο δικό μου ενυδρείο καθότι τα σαλιγκάρια:

1) Ξεπερνάνε τα 200-300

2) Ήταν από νεοεκκαλαφθέντα, κάτι το οποίο σημαίνει πως απορροφούσαν αυτά τα συστατικά πολύ περισσότερο απ'ότι τα σαλιγκάρια που είναι ενήλικα και απλά θέλουν να διατηρηθούν

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα για τα σαλιγκαρια οτι επηρεαζουν την ποιοτητα του νερου αλλα σε τετοιο βαθμο!!! μας κουφανες stormtrooper. Και εγω καθομαι και παιδευομαι με α/ο και τυρφες???? :thumbup: Η πλακα ειναι που θα εξαφανιστουν τα σαλιγκαρια απο την αγορα!!!! :P Και μετα θα γελας ΕΣΥ !!!! :ninja: Αληθεια περα απο την πλακα υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αριθμος που μπαινουν σε ενα ενυδρειο? Γιατι εχω 3 ζεβρα σε δισκους και θα ηθελα να βαλω κι αλλα. Και αν γινεται το ph 6 απο νερο βρυσης θα παρω ενα στρατο!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

οχ οχ τον βλέπω και τον μονομάχο να γίνεται ninja...

ωραίος ο μονομάχος Νίκο, περιμένουμε και βίντεο με τον άλλον...

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα για τα σαλιγκαρια οτι επηρεαζουν την ποιοτητα του νερου αλλα σε τετοιο βαθμο!!! μας κουφανες stormtrooper. Και εγω καθομαι και παιδευομαι με α/ο και τυρφες???? :hysterical: Η πλακα ειναι που θα εξαφανιστουν τα σαλιγκαρια απο την αγορα!!!! :bowdown: Και μετα θα γελας ΕΣΥ !!!! :bowdown: Αληθεια περα απο την πλακα υπαρχει καποιος συγκεκριμενος αριθμος που μπαινουν σε ενα ενυδρειο? Γιατι εχω 3 ζεβρα σε δισκους και θα ηθελα να βαλω κι αλλα. Και αν γινεται το ph 6 απο νερο βρυσης θα παρω ενα στρατο!!!

Περα απο την πλακα, τα σαλιγγαρια ειναι κι αυτα ενας ζωντανος οργανισμος του ενυδρειου με απαιτησεις αλλα και που δημιουργουν αποβλητα επιβαρυνοντας το νερο οπως και τα ψαρια.

Υπολογιστε 10 λιτρα νερο και μαλιστα σκληρο για ενα applesnail με 5 cm διαμετρο.*

Ποιος θα χαραμιζε 50 λιτρα νερο απο το ενυδρειο του για 5 applesnail στη θεση ενος δισκου? :bowdown:

Μη νομιζετε οτι θυσιαζοντας μερικα εως πολλα σαλλιγαρια θα αντικαταστησετε την τυρφη και την αντιστροφη οσμωση στο μαλακωμα του νερου και το κατεβασμα του pH.

Θα βρειτε αλλα προβληματα.

Παραδειγμα ο Yiannis 59 στο δισκοενυδρειο του.

Θα τον ειδοποιησω αν μπορει να πει την εμπειρια του.

*

"Apple snails that are found in the aquarium trade don't make high demands when it comes to water quality: they can live very well in clear, streaming, oxygen-rich water as well in still water, with rotting organic waste, containing almost no oxygen.

In general one should apply the same rules for water quality as with fish (ammonia, nitrite, nitrate etc) and the water should not be too soft. Like most snails, apple snails prefer calcium rich water. If the calcium concentration in the water isn't high enough (soft water), they aren't able to build a strong shell and become susceptible to shell damage.....

......The amount of water needed for each snail depends on the size of the snail, the filtration capacity and the temperature. As a general rule of thumb one should provide at least 10-liters/2.5 gallon for each mid-sized snail (±5cm/2inch. diameter)"

Πηγη http://www.applesnail.net/

Διαβαστε τη σελιδουλα οσοι ενδιαφερεστε για τα σαλιγγαρια πριν "πειραματιστειτε", εχει κι αλλες πληροφοριες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 160 λίτρα καθαρά με χαλαζιακή άμμο και κάμποσο φυτό και ξύλα αλλά σχεδόν αναιπέσθητο κιτρίνισμα από τανίνες, τιμές βρύσης kH=6, gH=7.

Λόγω των πολλών κωνοειδών σαλιγκαριών στο υπόστρωμα λόγω του οτι πέφτει πολλή σκόνη σπιρουλίνας για τα μωρά ancistrus sp.(3) έχουν αυξηθεί πολύ.

Αποτέλεσμα kH<1, pH=6 gH δεν θυμάμαι, γίνονται αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 20-30% και ρίχνω που και που και καμιά κουταλιά σόδα. :bowdown:

Με βλέπω -χωρίς πλάκα- να φτιάχνω δεξαμενή προετοιμασίας νερού με κωνοειδή και κερατόφυλλο. :bowdown:

Αν μπορεί και ο Yannis 59 να μας πει τι προβλήματα βγήκαν θα βοηθήσει πολύ.

Ωραίος Νίκο! Μου αρέσουν οι πειραμματισμοί και είμαι οπαδός του low tech! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ειχε τα προβληματα στο νερο απο υψηλη ιχθυφορτωση, χωρις να εχει προσθεσει ψαρι στο ενυδρειο παρα μονο applesnails που αφαιρωντας τα οι τιμες επανηρθαν.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε τα προβληματα στο νερο απο υψηλη ιχθυφορτωση, χωρις να εχει προσθεσει ψαρι στο ενυδρειο παρα μονο applesnails που αφαιρωντας τα οι τιμες επανηρθαν.

Τα προβλήματα υψηλής ιχθυοφόρτωσης είναι πολλά. Απ'όσο καταλαβαίνω το πρόβλημα που είχε ο συγκεκριμένος φίλος ήταν στις επικίνδυνες τιμές του νερού (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2). Προφανώς εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα καθότι η βιολογία μου σε όλα τα ενυδρεία είναι υπετριπλάσια από την προβλεπόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα υψηλής ιχθυοφόρτωσης είναι πολλά. Απ'όσο καταλαβαίνω το πρόβλημα που είχε ο συγκεκριμένος φίλος ήταν στις επικίνδυνες τιμές του νερού (ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2). Προφανώς εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα καθότι η βιολογία μου σε όλα τα ενυδρεία είναι υπετριπλάσια από την προβλεπόμενη.

Μιλαμε για εμπειρο δισκα με τριπλα φιλτρα φουλ βιολογια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για εμπειρο δισκα με τριπλα φιλτρα φουλ βιολογια :bowdown:

Τότε μάλλον κάτι άλλο έφταιξε, καθότι εγώ σε όλα μου τα ενυδρεία έχω υψηλότατη σαλιγκαροφορτώση και ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα!

Αξίζει να μπει ο φίλος και να μας πει την εμπειρία του...

Link to comment
Share on other sites

οχ οχ τον βλέπω και τον μονομάχο να γίνεται ninja...

ωραίος ο μονομάχος Νίκο, περιμένουμε και βίντεο με τον άλλον...

...Χμμμ το ξερα οτι το σατανικο του μυαλο κατι ετοιμαζει παλι...

... διαβολοβδομαδα περναει ο μονομαχος... :bowdown:

..."Φοβού τους Στορμτρουπορες και δώρα φέροντες" :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινά νέα:

75L011_resize.jpg

75L010_resize.jpg

75L009_resize.jpg

75L008_resize.jpg

75L005_resize.jpg

;):thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το επόμενο στάδιο, μετά τα άνθη???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς ποιο είναι το επόμενο στάδιο, μετά τα άνθη???

ΝΑΙ! ;)

5446016_std.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::D:D:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Να πω στην πρωτη φωτο το κρανιο που εχεις στα ραφια ειναι κλεμενο απο το χημειο του σχολειου σου(οταν πηγαινες....)????Παντως το ανθακι τα σπαει...Αλλα προσεχε μπορει να λειτουργησει και ως σκαλα για τους νιντζα..Σε βλεπω να τα κυνηγας...;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...