Jump to content

Reefακι 130lit +50lit υπερχειλιση


bababrilios

Recommended Posts

Ξεκίνησα και γω την προσπάθεια για ένα reef όπου μικρό δεν το λες αλλά και μεγάλο δεν είναι.

Ο πάτος του είναι 75x50 και το ύψος του 60. Είναι δλδ 225lit χώρου.

Έχω χωρίσει το ενυδρείο στα 2 προκειμένου να δημιουργήσω υπερχείλιση στην πλάτη του. Οπότε μας δημιουργούνται 2 χώροι ο πρώτος 75x35x60 κυρίως ενυδρείο περίπου 130lit νερό και ο δεύτερος 75x15x60 που είναι πλάτη του και θα κατασκευαστεί το φίλτρο του περίπου 50lit νερό.

Και γράφω νερό γιατί ο χώρος είναι πιο μεγάλος λόγο του περιθωρίου που θα έχει επάνω

Να και ένα αρχικό σχεδιάγραμμα post-16354-1262348330_thumb.jpg

Αν το βρίσκετε ενδιαφέρον μου λέτε να συνεχίσω την παρουσίαση και να φτάσουμε στην βοήθεια που ήδη χρειάζομαι

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

siporax μην βάλεις !Καλος σχεδιασμός !αλλά εγω το σαμπ θα το έκανα κάτω απο το ενυδρείο !Κυρίως ενυδρείο 75*50*60 ! Βέβαια ετσι διπλασιάζεις τα λίτρα σου και τα buget.

Καλή συνέχεια!!!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θα γίνει καραντίνα στο άλλο σπίτι που θα πάω και μέχρι τότε θέλω να αποκτήσω εμπειρία γιατί μετά θα πάω στα βαθειά νερά 200x50x60. 600λιτ.

Γι αυτό το λόγο έκανα και πολλή δυνατή βάση με ροδάκια για εύκολη μετακίνηση.

Γιατί όχι siporax μόνο με σφουγγάρι θα είναι o.k.?

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ευχηθώ τα καλύτερα για το 2010 θα σου σύστηνα να μην χρησιμοποιήσεις βιολογικά υλικά σαν το siporax και να μην χρησιμοποιήσεις σφουγγάρι γιατί αν δεν το καθαρίζεις τακτικά είναι πηγή νιτρικών .

Την βιολογία σου καλό είναι να την στιρίξεις σε αραγωνίτη και ζωντανό βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου ευχηθώ τα καλύτερα για το 2010 θα σου σύστηνα να μην χρησιμοποιήσεις βιολογικά υλικά σαν το siporax και να μην χρησιμοποιήσεις σφουγγάρι γιατί αν δεν το καθαρίζεις τακτικά είναι πηγή νιτρικών .

Την βιολογία σου καλό είναι να την στιρίξεις σε αραγωνίτη και ζωντανό βράχο.

+1

Καθολου σφουγγαρι και βιολογικα υλικα,ακομα και αν καθαριζονται πολυ συχνα.

Ο λογος ειναι οτι εμποδιζουν τον ζωντανο βραχο να δουλεψει και ανεβαζουν τα νιτρικα στα υψη.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και που βρισκόμαστε τώρα.

1 εβδομάδα που τρέχει και μέσα έχει μόνο αραγονιτη ολο ζωντανο 5x9kg=45kg με μικρότερο ύψος τα 10cm και μέγιστο τα 14cm.

Περιμένω επίσης να έρθει νέα παρτίδα βράχου περίπου 9 με 10 kg

Η βάση του βράχου είναι ήδη μέσα όπως βλέπετε και είναι πατέντα από plexiglass με τρύπες και με αποστάτες 17cm , με μέγιστο ύψος αραγονιτη τα 14cm μένουν και 3cm για καλή ροή από κάτω σωστά?

Διαχωριστικά:

1ο)Υαλοβάμβακας

2ο)ferplast Bluesimmer 500lit (λογο μικρού μεγέθους)

3ο)Μπλε σφουγγάρι(θα αφαιρεθεί)

4ο)Siporax sera(θα αφαιρεθεί) –αντιφώσφορο phosphate-killer hobby

(πήρα και carbon superaktiv hobby αλλά δεν πήρα δίχτυ να τον βάλω μέσα) χι χι

5ο)20x15x 17υψος αραγονιτη (αργότερα θα μπει και σπαγγέτι άλγη)

6ο)Αντλία eihaim compact 1000 (δεν μου φαίνετε αρκετή)

Μέσα στο ενυδρείο

2 κοραλιες hydor no1 1500l/h 1 δεξιά και μια αριστερά (ούτε αυτές μου κάνουν καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού ή δεν τις έβαλα να κοιτούν σωστά)

Φωτισμός

1 metal halaid 18000k

7 μπλε ledακια με ντιμερ για moonlight

Και μια mini light 13w για την άλγη

Αύριο θα βγάλω Φώτο την πλάτη πριν και μετά τις αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ είπα ο αχάριστος ? δεν είπα εεεε?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και που βρισκόμαστε τώρα.

1 εβδομάδα που τρέχει και μέσα έχει μόνο αραγονιτη ολο ζωντανο 5x9kg=45kg με μικρότερο ύψος τα 10cm και μέγιστο τα 14cm. :welcome:

Περιμένω επίσης να έρθει νέα παρτίδα βράχου περίπου 9 με 10 kg ισως να χρειαστης παραπανω

Η βάση του βράχου είναι ήδη μέσα όπως βλέπετε και είναι πατέντα από plexiglass με τρύπες και με αποστάτες 17cm , με μέγιστο ύψος αραγονιτη τα 14cm μένουν και 3cm για καλή ροή από κάτω σωστά? το παρακανες λιγο με των αραγονιτη κατα την γνωμη μου ,αλλα ok !!Διαχωριστικά:

1ο)Υαλοβάμβακας να αλαζεται τακτηκα 2ο)ferplast Bluesimmer 500lit (λογο μικρού μεγέθους)

3ο)Μπλε σφουγγάρι(θα αφαιρεθεί)

4ο)Siporax sera(θα αφαιρεθεί) –αντιφώσφορο phosphate-killer hobby να αφαιρεθει πριν βαλεις το βραχο σου

(πήρα και carbon superaktiv hobby αλλά δεν πήρα δίχτυ να τον βάλω μέσα) χι χι

5ο)20x15x 17υψος αραγονιτη (αργότερα θα μπει και σπαγγέτι άλγη)

6ο)Αντλία eihaim compact 1000 (δεν μου φαίνετε αρκετή) και εμενα , μια 2000 θα σου ειναι καλη , η μια 3000 με επιλογη ρυθμησης ιδανικη και για το μελλονΜέσα στο ενυδρείο

2 κοραλιες hydor no1 1500l/h 1 δεξιά και μια αριστερά (ούτε αυτές μου κάνουν καλή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού ή δεν τις έβαλα να κοιτούν σωστά) αν της εβαλες να κοιταζουν επιφανεια, καλα τις εβαλες !! νομιζω οτι ειναι μικρες Φωτισμός

1 metal halaid 18000k ποσα watt ??

7 μπλε ledακια με ντιμερ για moonlight ;)

Και μια mini light 13w για την άλγη ;)

Αύριο θα βγάλω Φώτο την πλάτη πριν και μετά τις αλλαγές

χρονια πολλα περιμενουμε φωτο !! :ninja:

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω

Metal halide HAQUS CH-150/150W 14,000K

Βγήκε το σφουγγάρι

Βγήκε το siporax

Και πριν να βγουν αυτά βγήκαν κάτι αλλά στον βυθό μου……

:welcome: δυο κηλίδες σαν σκουριά πάνω στον αραγονιτη δεξιά και αριστερά. Μην μου πείτε ότι έβγαλε καφέ άλγη……….

Έρχονται και οι foto

Link to comment
Share on other sites

μέχρει πόσα kb μπορεί να ειναι μία φοτο

post-16354-1262446272_thumb.jpg

post-16354-1262446385_thumb.jpg

post-16354-1262446519_thumb.jpg

post-16354-1262446922_thumb.jpg

post-16354-1262447022_thumb.jpg

post-16354-1262447228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πείτε μου αν ειναι καλες οι φοτο (μεγεθος κ διαστάσεις)

post-16354-1262447442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συγχαρητήρια, πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις με τις εξατμήσεις γιατί και ο χώρος της αντλίας σου είναι περιορισμένος! Μια αυτόματη αναπλήρωση οπωσδήποτε. :welcome:

Οι φωτο μια χαρά είναι.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

32x15x22=11lit Έχω περιθώριο εξάτμισης.

Πόσες μέρες να θέλει να σωθεί όλο το νερό? το χειμώνα θα είναι εύκολο αλλά το καλοκαίρι δεν ξέρω.

Αυτά τα καφέ τι να είναι άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Διατομικη αλγη.

Ολα τα ενυδρεια περνανε το σταδιο της διατομικης στην αρχη τους.

Θα επεκταθει αρκετα και μετα θα φυγει.

Η προσθηκη σαλιγκαριων θα βοηθησει σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτά τα καφέ πρέπει να μου γεμίσουν το βυθό και μετά θα φύγουν με τα σαλιγκάρια?

Την άλλη εβδομάδα έρχεται και ο βράχος , μπαίνει μαζί του και κάποιο σαλιγκάρι (όνομα?)

ή περιμένω τον κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί, να μηδενίσουν το κακά να σταθεροποιηθούν τα καλά και μετά να μπει ?

έχω πάρει μια πλήρη σειρά test sera πότε να αρχίσουν τα test λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτά τα καφέ πρέπει να μου γεμίσουν το βυθό και μετά θα φύγουν με τα σαλιγκάρια?

Την άλλη εβδομάδα έρχεται και ο βράχος , μπαίνει μαζί του και κάποιο σαλιγκάρι (όνομα?)

ή περιμένω τον κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί, να μηδενίσουν το κακά να σταθεροποιηθούν τα καλά και μετά να μπει ? σωστα :welcome:

έχω πάρει μια πλήρη σειρά test sera πότε να αρχίσουν τα test λέτε? δες και τα salifert ;)

Έγινε επεξεργασία - panosk
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι γυρνώντας τις κοραλιες προς την επιφάνια έχω όντος καλύτερη ανατάραξη. Thanks

Πάμε όμως για άλλη μια Κοραλία και μεγαλύτερη αντλία

Και επί τις ευκαιρίας πουλώ μια αντλία eihaim compact 1000 xi xi

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι γυρνώντας τις κοραλιες προς την επιφάνια έχω όντος καλύτερη ανατάραξη. Thanks

Πάμε όμως για άλλη μια Κοραλία και μεγαλύτερη αντλία

Και επί τις ευκαιρίας πουλώ μια αντλία eihaim compact 1000 xi xi

τώρα που θα βάλεις βράχο,σβηστά τα φώτα μέχρι να το στρώσεις.

Οι άλγες παραμονεύουν... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα έχει ανάψει μόνο μια φορά για 5 λεπτά να δω πως φέγγει.

είχα διαβάσει ότι την διάρκεια την αυξάνεις σταδιακά αλλά δεν γνωρίζω καθόλου σε πόσο καιρό ολοκληρώνει η διαδικασία και πόσες ώρες την μέρα μπορεί να είναι αναμένη.

επίσης σκέφτηκα να κάνω άλλη μια σειρά με led και η μια να είναι στο φουλ και η άλλη τελείως χαμηλά έτσι ώστε να αναβουν πριν την μεταλ και στην συνέχεια να σβήνει η δυνατή σειρά led και μετά η αδύνατη σειρά led έτσι ώστε να έχω σταδιακή μείωση και αύξηση του φωτός.

τι λέτε να κάνω και άλλη μια σειρά η θα είναι too muts.?

Link to comment
Share on other sites

η λάμπα έχει ανάψει μόνο μια φορά για 5 λεπτά να δω πως φέγγει.

είχα διαβάσει ότι την διάρκεια την αυξάνεις σταδιακά αλλά δεν γνωρίζω καθόλου σε πόσο καιρό ολοκληρώνει η διαδικασία και πόσες ώρες την μέρα μπορεί να είναι αναμένη.

επίσης σκέφτηκα να κάνω άλλη μια σειρά με led και η μια να είναι στο φουλ και η άλλη τελείως χαμηλά έτσι ώστε να αναβουν πριν την μεταλ και στην συνέχεια να σβήνει η δυνατή σειρά led και μετά η αδύνατη σειρά led έτσι ώστε να έχω σταδιακή μείωση και αύξηση του φωτός.

τι λέτε να κάνω και άλλη μια σειρά η θα είναι too muts.?

τι έγινε ρε παιδιά όλοι διακοπές πήγαται :-):-)

σήμερα μίας και είναι των φώτων πείτε μου και μένα τι να κάνω με τα φώτα μου

και εύχομαι να μας φωτίσει όλους με πνεύμα και γω με την βοήθεια σας το reefάκι μου

Link to comment
Share on other sites

Περίπου το σύνολο της φωτοπεριόδου που θα είναι καλό να έχεις στο ενυδρείο σου είναι 10-11 ώρες.Μπορείς να έχεις 5 ώρες την Metal Halide ανοιχτή(μαζί με τον υπόλοιπο φωτισμό σου) και θα είσαι μια χαρά.Τις υπόλοιπες ώρες θα έχεις αναμμένα τα led μόνο.Καλύτερα να κάνεις και την νέα σειρά με Led.Η αύξηση μπορεί να γίνει ανά μια με δύο με τρεις ώρες τη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Nα μαι πάλι με καινούργια ερωτήματα:-)

Σήμερα μπήκε στο reefάκι μου και βράχος. :P

από 10 κιλά ζωντανό που υπόλόγιζα βρέθηκα με 11 ζωντανό μαι 6 νεκρό.

Πήρα κάτι κομμάτια τέλεια, έχουν ωραίες επιφάνειες και νομίζω θα στήθουν όμορφα.

Μόνο από tetris ξέρω, από βράχο να ναι καλά ο klaz.

Μόλις τα πήρα τα έβαλα μέσα όπως να ναι και πήγα για δουλειά. όταν γύρισα η γυναίκα μου μου λέει ότι μαζί με τον βράχο έχει και κάτι μαμούνια:-):-)

Τι είδα... :lmao: ένα μικρό μικρό αλλά πολύ μικρό καβουράκι, δεν ξέρω και πολλά από καβουράκια αλλά έτσι μου μιαζει, είναι περίπου 2 με 3 χιλιοστά κυκλικό με ξανθό καφέ σαν μπεζ χρώμα :hysterical: και περπατάει πλάγια τι είναι? το είδα να σουλατσαρι μπροστά στο τζαμί και μέχρι να το βγάλω φωτο χάθηκε μέσα στα βράχια.

θα ζήσει? :lmao:

να το αφήσω να ζήσει? ;)

θα μου κάνει καλό ή κακό όταν μεγαλώσει? :hysterical:

πω πω χαμω και πανικό που εσπυρε ένα μικρό "μαμούνι". :hysterical:

Αύριο θα κάνω την πρώτη απόπειρα να στησω τον βράχο.

από ότι διάβασα και συμβουλές που πήρα, λέω να κάνω δύο νησάκια με θέσεις για κοραλια δεξιά και αριστερά που να ενώνονται στη μέση και να αφήνουν μεγάλες τρύπες για ροή και περάσματα.

Περιμενω σχολια και καθε συμβουλη δεκτή

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη στα αλατια και απο μενα. :P

θα βαρεθεις να βλεπεις διαφορα ναπερνανε απο μπροστα σου.

στην πορεια θα δεις-μαθεις τι ειναι χρησιμο και τι οχι στο ενυδρειο σου.

ξεκινησε σιγα-σιγα το στησιμο και εμεις εδω ειμαστε.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Eμοιζε με αυτο?Αν ναι ειναι αμφιποδο.Χρησιμο και καλο για το ενυδρειο.

Οταν τελειωσεις με το στησιμο του βραχου,βαλε μας μια φωτογραφια.

post-1129-1263083602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...