Jump to content

δισκοι.....


theo

Recommended Posts

παιδιά έχω ένα ενυδρείο εξήντα λίτρων...το έχω εδώ και μία εβδομάδα...αυτήν την στιγμή έχω μέσα δύο μικρά γατόψαρα(απο αυτά που καθαρίζουν τον βυθό δεν θυμ'αμαι όνομα) και άλλα δύο ψαράκια που μου τα έφεραν και δεν ΄ξέρω το όνομα τους....πήγα προχθες στο pet shop και είδα και εγώ αυτου΄ς τους περιβόητους δίσκους που άκουγα και ξανακουγα...πραγματικά ενθουσιαστηκα...και τώρα θέλω να μου πείτε τι χρειάζεται να βάλω στο ενυδρειο μου για να μπορώ να φιλοξενήσω ένα ζευγάρι δισκων...χρειάζετε πολλά χρήματα? :buttrock:))

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα ενυδρείο εξήντα λίτρων...το έχω εδώ και μία εβδομάδα...αυτήν την στιγμή έχω μέσα δύο μικρά γατόψαρα(απο αυτά που καθαρίζουν τον βυθό δεν θυμ'αμαι όνομα) και άλλα δύο ψαράκια που μου τα έφεραν και δεν ΄ξέρω το όνομα τους....πήγα προχθες στο pet shop και είδα και εγώ αυτου΄ς τους περιβόητους δίσκους που άκουγα και ξανακουγα...πραγματικά ενθουσιαστηκα...και τώρα θέλω να μου πείτε τι χρειάζεται να βάλω στο ενυδρειο μου για να μπορώ να φιλοξενήσω ένα ζευγάρι δισκων...χρειάζετε πολλά χρήματα? :buttrock:))

φίλε μου καλησπέρα... δυστυχώς στο ενυδρείο σου δε μπορείς να φιλοξενήσεις δίσκους... διάβασε λίγο το φόρουμ και θα καταλάβεις το γιατί :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στο θεματικο των δισκων,ωστε να διαπιστωσεις καποια πραγματα,και να λυσεις τις αποριες σου.

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν πως μπορώ να βάλω όσο είναι μικροι και μετά όταν μεγαλώσουν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο...έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν πως μπορώ να βάλω όσο είναι μικροι και μετά όταν μεγαλώσουν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο...έτσι δεν είναι?

Στα 60 λίτρα σε καμμια περίπτωση......

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν πως μπορώ να βάλω όσο είναι μικροι και μετά όταν μεγαλώσουν θα πρέπει να πάρω μεγαλύτερο...έτσι δεν είναι?

Ουδέν μονιμότερο του προσωρινού...

Κι εγω το ελεγα αυτο.. αλλα ΔΕΝ το εκανα... οπως και αλλοι....

Οπότε καλυτερα να τους βαλεις κατευθειαν σε μεγαλυτερο.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρεσει να απογοητευω κανεναν, δυστηχως στα 60 μικτα λιτρα μαζι με αλλα ψαρια δισκοι δεν θα ηταν καλο να μπουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να βαλεις σε μεγαλυτερη γυαλα 4 το λιγοτερο. Οι δισκοι ειναι ψαρι το οποιο ζει σε κοπαδια και οχι μεμονωμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος αν παρεις καθαρα ζευγαρι και θες να ασχοληθεις με αναπαραγωγες και το βαλεις σε 60 λιτρα bare bottom ενυδρειο και χωρις αλλους κατοικους. Αλλα εκει παμε σε αλλο κεφαλαιο που λογικα δεν σε ενδιαφερει για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

βιαστηκα να χαρώ.....νομιζα πως θα μπορούσα να βάλω έστω δύο...τέλος πάντων...σας ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

αν έβαζα μόνο δύο΄δίσκους?δεν είναι αρκετά 60 λίτρα?

δύο δίσκους οπωσδήποτε ζευγάρι, χωρίς καθόλου διακόσμηση και βυθό, χωρίς τιποτα άλλο από ψάρια μέσα, ναι μπορείς να βάλεις αλλά να ξέρεις ότι θα αλλάζεις νερό σχεδόν κάθε μέρα και οτι θέλει εμπειρία το όλο εγχείρημα. Δε θα το ευχαριστηθείς ούτε εσύ ούτε αυτοί... Γνώμη μου: ξεκίνα με κάτι άλλο να αποκτήσεις κάποιες εμπειρίες και όποτε νιώσεις έτοιμος φτιάξε ένα βιοτοπικό με δίσκους μεγάλο να γουστάρουμε όλοι :buttrock:

Φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

βιαστηκα να χαρώ.....νομιζα πως θα μπορούσα να βάλω έστω δύο...τέλος πάντων...σας ευχαριστώ πάντως

Μην απογοητεύεσαι. Εγώ για ψάρια που μ'αρέσουν πολύ αλλά δεν έχω ακόμα την δυνατότητα να τα φιλοξενήσω, ασχολούμαι διαβάζοντας και μαθαίνοντας όσα περισσότερα μπορώ μέχρι να έρθει εκείνη η ώρα.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακρβως..

Μην απογοητευεσαι..... αφου εχεις σκοπο να παρεις μεγαλυτερο... το κανεις εκει το project!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα των λίτρων που αναφέρουν τα παιδιά, ο δίσκος είναι δύσκολο κι ευαίσθητο ψάρι να ξεκινήσει κανείς, πολλές φορές αποδεικνύονται ευαίσθητοι ακόμα και για σχετικά έμπειρους χομπίστες. Είναι κρίμα λοιπόν να απογοητευτείς στο πρώτο σου εγχείρημα, επειδή απλά ξεκίνησες με δύσκολο ψάρι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα των λίτρων που αναφέρουν τα παιδιά, ο δίσκος είναι δύσκολο κι ευαίσθητο ψάρι να ξεκινήσει κανείς, πολλές φορές αποδεικνύονται ευαίσθητοι ακόμα και για σχετικά έμπειρους χομπίστες. Είναι κρίμα λοιπόν να απογοητευτείς στο πρώτο σου εγχείρημα, επειδή απλά ξεκίνησες με δύσκολο ψάρι. :buttrock:

Δυσκολο θα το κανουν τα λίτρα και όχι το ιδιο το ψαρι.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το πρόβλημα των λίτρων που αναφέρουν τα παιδιά, ο δίσκος είναι δύσκολο κι ευαίσθητο ψάρι να ξεκινήσει κανείς, πολλές φορές αποδεικνύονται ευαίσθητοι ακόμα και για σχετικά έμπειρους χομπίστες. Είναι κρίμα λοιπόν να απογοητευτείς στο πρώτο σου εγχείρημα, επειδή απλά ξεκίνησες με δύσκολο ψάρι. :buttrock:

διαφωνώ μαζί σου :blush:

Για μένα εάν μπορείς να του προσφέρεις τις συνθήκες που θέλει δεν είναι καθόλου ευαίσθητο ψάρι! Οτιδήποτε και να πάθει ή τον ενοχλεί σε προειδοποιεί ΠΑΝΤΑ. Γνώμη μου: εάν έχεις μεγάλο ενυδρείο, μια όσμωση και πολύ καλό φίλτρο, οι δίσκοι δεν είναι καθόλου ευαίσθητα ψάρια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

διαφωνώ μαζί σου :buttrock:

Για μένα εάν μπορείς να του προσφέρεις τις συνθήκες που θέλει δεν είναι καθόλου ευαίσθητο ψάρι! Οτιδήποτε και να πάθει ή τον ενοχλεί σε προειδοποιεί ΠΑΝΤΑ. Γνώμη μου: εάν έχεις μεγάλο ενυδρείο, μια όσμωση και πολύ καλό φίλτρο, οι δίσκοι δεν είναι καθόλου ευαίσθητα ψάρια :blush:

Αυτο δεν ειναι απολυτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απολυτο

Σωστο :buttrock::blush:

Αντε να βρεις μπαρες Η να χασει το χρωμα του ενας albino δισκος ......

Μονο αν παρεις χαμπαρι τιποτα απο τις αναπνοες αλλα και παλι εαν ειναι μικρος ο δισκος ... αντε βγαλε ακρη

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι απολυτο

Σωστο :buttrock::blush:

Αντε να βρεις μπαρες Η να χασει το χρωμα του ενας albino δισκος ......

Μονο αν παρεις χαμπαρι τιποτα απο τις αναπνοες αλλα και παλι εαν ειναι μικρος ο δισκος ... αντε βγαλε ακρη

Σίγουρα πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις.... βάλτε το ΠΑΝΤΑ μέσα σε εισαγωγικά λοιπόν :bowdown:

Το νόημα που ήθελα να βγει είναι οτι δεν είναι σαν άλλα ψαράκια οι δίσκοι που μια μέρα μπορεί να τα δεις στον πάτο χωρίς να ξέρεις τι και πως ή να προλάβεις να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ,

Εντελως ασχετο με το θεμα σας παιδια και απολογουμε αν spammaro αλλα εχω την απορια ? ,

οταν ο δισκος βγαζει τες μαυρες καθετες γραμμες πανω του σημενει πως ειναι stressarismeno ?

τρωνε μια χαρα και εχουν ολα τα λαμπερα χρωματα τους αλλα παρουσιαζουν τες μαυρες καθετες γραμμες πανω τους

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι καθετες μαυρες μπαρες δηλωνουν στρες χωρις αυτο να ειναι νομος.

Εχει να κανει και με το τι δισκος ειναι απο θεμα χρωματος.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...