Jump to content

Η κατάσταση των φυτών μου


Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 98lt (άδειο), με 2Χ11watt λάμπες με DIY ανακλαστήρες (αλουμινόχαρτο ). Λίπασμα ρίχνω 1/2 της προτεινόμενης δοσολογίας το Flourish της Seachem. .CO2 δεν έχω. Στο βυθό υπάρχει λεπτόκοκκο χαλίκι και για ντεκόρ έχω 2 μομπάνι και 2 κόκκινες πέτρες.

Οι ένοικοι του ενυδρείου είναι 6 γκάπυ και 4 apple snails (προσεχώς 2)

Οι μετρήσεις μου:

NH3:0

NH4:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:25-50

pH:7,2

GH: >7

Τα ΝΟ3 ανεβαίνουν γοργά. Τόσο που κάνω αλλαγές 25-30% κάθε 5 μέρες γιατί φτάνουν στο 50. Πάντα όμως οι τιμές είναι οι ίδιες την επόμενη μέρα (pH,KH,GH). Για ψύξη υπάρχει ανεμιστήρας που δουλεύει 24h. Εξωτερική θερμοκρασία 31-33c, θερμοκρασία νερού 26-28c

Έχουμε λοιπών και λέμε.

Κερατόφυλλο: Αναπτύσσεται κανονικά

Najas guadaluoensis: Αναπτύσσεται αργά

Aka maritima: Διατηρείται

Sagittaria subulata: Διατηρείται

Hygrophyla polysperma: Αναπτύσσεται γοργά αλλα έχω προσέξει σε κάποια (λίγα) φύλλα τρύπες . Το χρώμα του είναι πράσινο

Lymnobium: Τα κατώτερα φύλα σαπίζουν, έχει πολλαπλασιαστεί αλλα βλέπω οτι το αρχικό φυτό ενώ έβγαλε πάλι κλονάρι απο το κέντρο αυτό σάπισε. Έχει απάνω της κάτι σημάδια σα να περπάτησε κάτι απάνω, να "έγδαρε" την επιφάνεια και να είναι σε εκείνο το σημείο πιο πράσινο.

Pistia: Δεν μου φαίνετε σε καλή κατάσταση. Έχει κάποια σαπισματάκια στις άκρες.

Sesiliflora: Ενώ αναπτύσσεται βλέπω οτι τα κάτω φύλα ασπρίζουν και σαπίζουν. Η απόσταση μεταξύ των φύλων είναι 2-5cm. Την έχω κλαδέψει αρκετές φορές.

Bacopa caroliniana: Είναι φρέσκια στο ενυδρείο. Έχω όμως την αίσθηση οτι ανατύσσεται.

Java moss: Αναπτύσεται αργά.

Lemna minor: Καμία σχέση με αυτά που ακούγονται. Έχω την αίσθηση οτι οσο πάει μειώνεται.

Τί προτείνετε να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία 1: Η sesilliflora μετά το κλέδεμα. Βλέπετε κάτω το παλιό φύλο που είναι σαπιο και το νέο που έχει φυτρώσει πιο ψηλά.

Φωτογραφία 2: Ακόμα πιο χαμηλά το ίδιο φυτό. Μεγαλύτερή σύψη.

Φωτογραφία 3: Το κλονάρι που κόπηκε απο το αρχικό φυτό

post-22014-1282463907_thumb.jpg

post-22014-1282463931_thumb.jpg

post-22014-1282463962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ; Από φωτοπερίοδο ?

Θα έλεγα να μην το παρακάνεις τόσο με τις αλλαγές νερού.

Ο φωτισμός πάντως είναι ανεπαρκής συνολικά για τα λίτρα σου, ενώ αν τα φυτά επιφανείας αναπτύσσονται περισσότερο από όσο πρέπει αυτό είναι συχνά σε βάρος των υπολοίπων τα οποία ψάχνουν για φως και φέρνει συνέπειες όπως αυτές που βλέπεις για παράδειγμα στη Limnophila Sessiflora .

Τελικά πόσα επιπλέοντα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

για αρχή είναι πολύ ύποπτο αυτό που γίνετε με τα ΝΟ3...

με 6 γκάπυ και 4 σαλιγκάρια σε αυτά τα λίτρα με τόσα φυτά και σου φτάνουν στο 50 με αλλαγή κάθε 5 μέρες;

τώρα όσο αφορά τα φυτά... όσα περισσότερα τους δώσεις τόσα περισσότερα θα σου δώσουν... :)

αν θες να τα τουμπανιάσεις είναι τρία τα βήματα:

* Λίπανση : αφού βάζεις seachem flourish πάρε και το seachem excel και το seachem iron (δυο φορές τη βδομάδα flourish & κάθε μέρα iron & excel στο 1/3 από αυτά που γράφει πάνω)

* CO2 : με ένα μπουκάλι κοκακόλας και μια καλή σκάλα είσαι κομπλέ για 100 λίτρα

και last but not least το σημαντικότερο

* Φως : όσο περισσότερο τόσο καλύτερα

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Τα επιφανείας είναι συνολικά 4( lymnobium, pistia, κερατόφυλο και φακή), το najas guadalupensis το έχω φυτεμένο . Πιάνουν όμως λιγότερο απο 5% της επιφάνειας του νερού καθώς είναι σε μικρή ποσότητα. Η φωτοπερίοδος είναι 8 ώρες 13:00-21:00. Στο δωμάτιο υπάρχει ελάχιστο ηλιακό φώς. Γενικά το ενυδρείο τρέχει ~1 μήνα.

Link to comment
Share on other sites

warhawk κάπου έχει πάρει το μάτι μου οτι το excel δεν κάνει καλό στα ψάρια, είναι αλήθεια;

Link to comment
Share on other sites

warhawk κάπου έχει πάρει το μάτι μου οτι το excel δεν κάνει καλό στα ψάρια, είναι αλήθεια;

όχι το έχω χρησιμοποιήσει με ότι κολυμπάει :)

έχει βγει αυτή η βρώμα με τα "προϊόντα" της seachem γιατί όταν σου γράφει πάνω ο Αμερικάνος στα 80 λίτρα να βάλεις 10 ml MAXIMUM και εμείς πάμε και ρίχνουμε 20 ml δε φταίει το excel :D

άφοβα να τα χρησιμοποιήσεις όλα τα προϊόντα της στο φυτεμένο σου απλά δε θα σου χρειαστεί ποτέ να ρίξεις όσο γράφει επάνω (εκτός και εάν το κάνεις ζούγκλα). Για το δικό σου με το 1/3 της δόσης σε όλα είσαι κομπλέ :rasp: Εάν δεις μετά ενδείξεις έλλειψης σιδήρου ή κάτι άλλο συμπληρώνεις ανάλογα αλλά δε θα σου χρειαστεί με αυτά που έχεις μέσα μια χαρά θα είναι :blush:

Link to comment
Share on other sites

τρεχει περιπου ενα μηνα .

Στρωμενο με μπολι ? Η τωρα στρωνεις ???

Link to comment
Share on other sites

Προταιρεότητα θα έδινες στο φωτισμό ή το CO2;

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι στρωμένο με μπόλι φίλε μου.

To μπολι εχει ποιασει ? :)

Link to comment
Share on other sites

Προταιρεότητα θα έδινες στο φωτισμό ή το CO2;

δαγκωτό φωτισμό... αλλά είναι τόσο "εύκολη" η λύση με το DIY CO2 οπότε κάντα και τα δύο ;)

Link to comment
Share on other sites

To μπολι εχει ποιασει ? ;)

NH3:0

NH4:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:25-50

pH:7,2

GH: >7

Έτσι νομίζω :D

Link to comment
Share on other sites

δαγκωτό φωτισμό... αλλά είναι τόσο "εύκολη" η λύση με το DIY CO2 οπότε κάντα και τα δύο :D

Τι να πώ, έχω κάποιες αμφιβολίες για το εύκολο. Εδώ ο φίλος μου ακόμα παιδεύεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως no3 και καθε 5 μερες αλλαγη κατι δεν παει καλα ;)

Kαι δεν πιστευω να ειναι τα φυτα που σου ανεβαζουν no3 :D

Kαθε αλλο το κερατοφυλλο εχει τη φιμη οτι ''καταπινει'' τα νιτρικα ...

Απο ταισματα τι κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πώ, έχω κάποιες αμφιβολίες για το εύκολο. Εδώ ο φίλος μου ακόμα παιδεύεται ;)

απλά του έκατσε στραβά από την αρχή :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως no3 και καθε 5 μερες αλλαγη κατι δεν παει καλα ;)

Kαι δεν πιστευω να ειναι τα φυτα που σου ανεβαζουν no3 :D

Kαθε αλλο το κερατοφυλλο εχει τη φιμη οτι ''καταπινει'' τα νιτρικα ...

Απο ταισματα τι κανεις ?

Τα ταίζω 2-3 φορές τη μέρα. Ενώ μόλις ρίξω την πρώτη δόση κάνουν σαν παλαβά αρκετές φορές μένει τροφή. Έχω και γώ την υποψία οτι ρίχνω παραπάνω φαγητό. Πώς μπορώ να καταλάβω όμως οτι τρέφονται επαρκώς;

Link to comment
Share on other sites

Τα ταίζω 2-3 φορές τη μέρα. Ενώ μόλις ρίξω την πρώτη δόση κάνουν σαν παλαβά αρκετές φορές μένει τροφή. Έχω και γώ την υποψία οτι ρίχνω παραπάνω φαγητό. Πώς μπορώ να καταλάβω όμως οτι τρέφονται επαρκώς;

ταΐζεις ΠΑΡΑ πολύ :D

τάιζε μια φορά τη μέρα από ένα δύο φυλλαράκια το πολύ για κάθε γκάπυ (εαν μιλάμε για flakes) και είναι ΟΚ ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεπάστρεψα και αρκετό κερατόφυλλο πριν μέρες. Πάνω απο 70% της συνολικής ποσότητας που είχα. Ίσως να έχει σχέση αυτό... Απο την άλλη μπήκαν άλλα φυτά γρήγορης ανάπτυξης...

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη 40-50% να ερθουν στα ισα τα νιτρικα σου και απο εκει και περα ριξε μια ματια στο ταισμα που κανεις και παρακολουθησε παλι τις μετρησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

ταΐζεις ΠΑΡΑ πολύ :blush:

τάιζε μια φορά τη μέρα από ένα δύο φυλλαράκια το πολύ για κάθε γκάπυ (εαν μιλάμε για flakes) και είναι ΟΚ :D

:thumbup::D:D:hysterical:

Τοσο λίγο;;;; Τα φιλαράκια είναι της JBL τα Novo Guppy ~3mm το ένα!!!! Αν ισχύει αυτό που λες... ;)

Link to comment
Share on other sites

guppy ειναι τα κακομοιρα ;) δεν ειναι καμια arowana :blush:

ποσο θα φανε :D

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

κανε μια αλλαγη 40-50% να ερθουν στα ισα τα νιτρικα σου και απο εκει και περα ριξε μια ματια στο ταισμα που κανεις και παρακολουθησε παλι τις μετρησεις σου.

Αλλαγή έκανα την Παρασκευή το πρωί. Οι παρακάτω μετρήσεις έγιναν μόλις τώρα.

ΝΗ3:0

ΝΗ4:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:25

pH:7,2

KH:5

GH:>7

Είχα μειώσει ήδη την τροφή απο την αλλαγή αλλά όχι όσο θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...