Jump to content

Φυτεμένο και Αφικάνικο


mizu

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Σκέφτομαι να στήσω ένα αφρικάνικο σε 180L όμως μου αρέσουν τα φυτά στο ενυδρείο.

Δε μιλάω για μποστάνι αλλά να υπάρχουν 5-6 ρίζες από κάποια κατάλληλα φυτά, πίσω ή μεταξύ των βράχων.

Υπάρχει συμβατότητα; Μπορεί να γίνει κάτι καλό χωρίς να κλέω τα φυτά μου από την πρώτη εβδομάδα;

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ψάρια που δεν ασχολούνται με τα φυτά, άλλα που δεν αφήνουν τίποτα όρθιο και άλλα με τα οποία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ψάρια που δεν ασχολούνται με τα φυτά, άλλα που δεν αφήνουν τίποτα όρθιο και άλλα με τα οποία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις.

;)

Σ' ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Δεν έχω αποφασίσει για τα ψάρια. Για μένα έχει σημασία να μην είναι φοβιτσιάρικα, και να είναι πολύχρωμα

:D

Όπως καταλαβαίνεται δεν έχω συγκεκριμένες απαιτείσεις παρά μόνο να μην είναι σκέτο νταμάρι.

Θα μου άρεσε πχ να έχω μέσα μια ρίζα με 2-3 anubia πάνω και valisneria που είναι επίσης αφρικάνικο.

Βυθός άμμος και πέτρες μπορώ να βρω εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο φυτά που ανέφερες είναι από τα πιο εύκολα και ανθεκτικά και συνήθως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπουν σε Αφρικάνικο ενυδρείο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο φυτά που ανέφερες είναι από τα πιο εύκολα και ανθεκτικά και συνήθως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπουν σε Αφρικάνικο ενυδρείο.

;)

Κατα προτιμηση πριν μπουν μεσα τα ψαρια........ :D

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο φυτά που ανέφερες είναι από τα πιο εύκολα και ανθεκτικά και συνήθως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μπουν σε Αφρικάνικο ενυδρείο.

;)

Θα συμφωνήσω με την ανθεκτικότητα των φυτών , θα διαφωνήσω, με το( συνήθως δεν έχει πρόβλημα). Πάντα παίζει μεγάλο ρολο τι ψαρια θα βάλει μέσα στο ενυδρείο, και αυτό πρέπει να το αποφασίσει πριν βάλει τα φυτά.

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ψάρια που δεν ασχολούνται με τα φυτά, άλλα που δεν αφήνουν τίποτα όρθιο και άλλα με τα οποία ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Θα βοηθούσε αν μας έλεγες τι ψάρια σκέφτεσαι να φιλοξενήσεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ανουμπιες , βαλε τις μεγαλες οχι της νανες ...δειχνουν διαφορετικα !

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό.

;)

Ωραίο post! THANX

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σχέδια στο aquasketcher.

Αφού ρίξετε μια ματιά και μου πείτε τις ιδέες σας για το στήσιμο μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση σχετικά με τα καταλληλότερα ψαράκια.

post-16374-1282765588_thumb.jpg

post-16374-1282765641_thumb.jpg

post-16374-1282765780_thumb.jpg

Έχουν χρησιμοποιηθεί:

Anubia

Valisneria

Bolbitis heudelotii

πέτρες, ξήλα

Διάβασα ότι κατάλληλο φυτό είναι και το Crinum natans αφού δεν το ροκανίζουν τα φυτοφάγα! (όπως λέει χαρακτηριστικά το άρθρο.

Το θέμα είναι ... το βρίσκουμε στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι να βάλω 2 χαρεμια από διαφορετικά ψάρια που θα πιάσουν τις δυο γωνιές του ενυδρείου.

Μετά απο λίγο διάβασμα κατάλαβα ότι τα λίτρα μου ίσως πέφτουν λίγα για ταγκανίκα σωστά;

Οπότε πάμε για Malawi

(όχι ότι είναι δεύτερο και τέτοια... μη δημιουργήσω έχθρες ακόμα δεν το έκανα!!! απλά εις άτοπο)

Το μήκος του ενυδρείου είναι 90cm. Κάποια πρόταση με ζευγάρια ειδών που θα ταίριαζε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η σκέψη είναι να βάλω 2 χαρεμια από διαφορετικά ψάρια που θα πιάσουν τις δυο γωνιές του ενυδρείου.

Μετά απο λίγο διάβασμα κατάλαβα ότι τα λίτρα μου ίσως πέφτουν λίγα για ταγκανίκα σωστά;

Οπότε πάμε για Malawi

(όχι ότι είναι δεύτερο και τέτοια... μη δημιουργήσω έχθρες ακόμα δεν το έκανα!!! απλά εις άτοπο)

Το μήκος του ενυδρείου είναι 90cm. Κάποια πρόταση με ζευγάρια ειδών που θα ταίριαζε;

Ευχαριστώ!

To σχέδιο που έφτιαξες παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον και θα ήθελα να το δώ να υπολοποιείται. Όσο για τα ψάρια με μήκος τα 90 εκ. μάλλον για δύο ζευγάρια απο Τανγκανίκα θα πρέπει να κοιτάξεις.

;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι το συγκεκριμενο setup δε μου ταιριαζει για αφρικανικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...