Jump to content

Γιατί και σε τη ποσότητα πρέπει να χορηγούμε διοξείδιο του άνθρακα (co2);


Rik

Recommended Posts

Γιατί και σε τη ποσότητα πρέπει να χορηγούμε διοξείδιο του άνθρακα (CO2);

Ο άνθρακας είναι το πρωτεύων διατροφικό στοιχείο για τα φυτά μας, απορροφάτε μέσο της φωτοσύνθεσης, διεργασία που μετατρέπει το διοξείδιο του άνθρακα, συνδυασμένη με την ηλιακή ενέργεια και το νερό σε γλυκόζη (C6H12O6), πηγή ζωής για τα φυτά.

Από αυτή την μετατροπή τα υποπαραγωγα της αντίδρασης είναι έξι μόρια οξυγόνου που τα φυτά απελευθερώνουν στο νερό από τους πόρους των φυλλωμάτων τους.

Τα φυτά πρέπει να απορροφούν από το νερό το διοξείδιο του άνθρακα και λόγο του ότι είναι πολύ ελαφρύ σαν αέριο τείνει να απελευθερωθεί στην ατμόσφαιρα και είναι συνήθως ελλιπής σαν ποσότητα στο ενυδρείο μας, γιαυτο και το χορηγούμε τεχνητά για να ενισχύσουμε την ανάπτυξη των φυτών μας.

Πρέπει να αναφέρουμε επίσης πως τα φυτά καταφέρνουν να απορροφήσουν τον άνθρακα και από το ανθρακικό οξύ (H2CO3) και από τα ανθρακικά και διτανθρακικα (KH) που υπάρχουν διαλυμένα στο νερό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μειώσει της ανθρακικής σκληρότητας (KH) με αποτέλεσμα να έχουμε αυξομειώσεις στο (ΡΗ) του νερού που πολλές φορές μπορεί να είναι επικίνδυνη για την υγεία των ψαριών μας.

Γιαυτο και υπάρχει η ανάγκη να διοχετεύσουμε διοξείδιο του άνθρακα στο ενυδρείο μας, με αυτόν τον τρόπο έχουμε συνέχεια στην διάθεση των φυτών μια ποσότητα επαρκής διοξειδίου του άνθρακα προς κατανάλωση και αυτά μεγαλώνουν και τρέφονται χωρίς να προτρέχουν πρωτίστως στην κατανάλωση των ανθρακικών και διτανθρακικων (ΚΗ) εάν όχι στο ελάχιστο, με απολαβές το οξυγόνο παραγόμενο από αυτά.

Η ποσότητα χορήγησης του διοξειδίου του άνθρακα θα πρέπει να ελέγχεται από κάποιες μετρήσεις. Το διοξείδιο του άνθρακα στο ενυδρείο επηρεάζει άμεσα το ΡΗ σε συνάρτηση της ανάλογης παρουσίας ΚΗ. Με βάση της παρακάτω ταμπέλας μπορούμε γνωρίζοντας το ΡΗ και το ΚΗ να υπολογίσουμε πόσο διοξείδιο του άνθρακα έχουμε μέσα στο ενυδρείο μας.

Έτσι ξεκινάμε με την μέτρηση του ΚΗ μας για να μπορέσουμε να καθορίσουμε το άριστο ΡΗ ως προς τις απαιτήσεις μας από την χορήγηση του διοξειδίου του άνθρακα αποφεύγοντας έτσι δηλητηριάσεις η ανεπαρκείς χορηγήσεις.

post-16909-1283635318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

:P

Να σε καλα συμπατριωτη.

Απλα ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω καπως μια που βλεπω συχνα ερωτησεις επι του θεματος. :)

Link to comment
Share on other sites

το σχεδιαγραμμα ειναι ολα τα λεφτα! ωραιος φιλε! μηπως να μας πεις και την πηγη του αρθρου? :)

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα συμπατριωτη.

Απλα ελπιζω να μπορεσω να βοηθησω καπως μια που βλεπω συχνα ερωτησεις επι του θεματος. :)

Ωπ! Τώρα είδα ότι είσαι από Μαγνησία. Δεν το έχω συνηθίσει εδώ μέσα.

Και δεν είμαι συμπατριώτης, αλλά συμπατριώτισσα. :P

Link to comment
Share on other sites

το σχεδιαγραμμα ειναι ολα τα λεφτα! ωραιος φιλε! μηπως να μας πεις και την πηγη του αρθρου? :)

Παρακαλώ τον αγαπητό φίλο Rik

αν είναι μετάφραση από ξενόγλωσσο κείμενο και για τυπικούς λόγους να αναφερθεί η πηγή. Για το σχήμα είναι φανερό ότι αυτό είναι απαραίτητο αφού προέρχεται από άλλη πηγή.

Επί της ουσίας :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο Κερατσίνι και μας έχουν κόψει το ρεύμα 4, 5 φορές, έλεος.

Το συννημενο ταμπελακι είναι από το παρακάτω λινκ ενώ το θέμα είναι επεξεργασμένο από το ίδιο λινκ συν δικόν μου παρεμβάσεων.

Δηλαδή εννοώ ότι δεν είναι αυτοτελή μετάφραση.

http://www.discuspassion.net/articoli/l%27...ca-in-acquario/

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή βρίσκομαι στο Κερατσίνι και μας έχουν κόψει το ρεύμα 4, 5 φορές, έλεος.

Το συννημενο ταμπελακι είναι από το παρακάτω λινκ ενώ το θέμα είναι επεξεργασμένο από το ίδιο λινκ συν δικόν μου παρεμβάσεων.

Δηλαδή εννοώ ότι δεν είναι αυτοτελή μετάφραση.

http://www.discuspassion.net/articoli/l%27...ca-in-acquario/

:):P

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική περιεκτικότητα του νερού σε CO2 είναι πάντα η ίδια? Δηλαδή είτε έχουμε πολλά και δύσκολα φυτά είτε καθόλου το CO2 πρέπει στην μέτρησή μας να μένει το ίδιο? Ρωτάω γιατί στο 6.5 PH ας πούμε που είναι ένα ιδανικό για δίσκους το ΚΗ πρέπει να είναι 2 με 3 για ιδανικές συνθήκες CO2. Αν είχα ψάρια με απαίτηση βασικού νερού π.χ. PH7 και KH 11 τότε θα είχα καλύτερη παροχή CO2 (35)? Άρα το είδος των ψαριών μας επηρεάζει έστω σε μικρό βαθμό πόσο καλή τροφή (CO2) μπορούμε να δώσουμε στα φυτά μας?

Link to comment
Share on other sites

επειδή με ψιλομπέρδεψες θα σου πω μόνο γιαυτό που κατάλαβα σίγουρα...

Η ιδανική περιεκτικότητα του νερού σε CO2 είναι πάντα η ίδια? Δηλαδή είτε έχουμε πολλά και δύσκολα φυτά είτε καθόλου το CO2 πρέπει στην μέτρησή μας να μένει το ίδιο? Ρωτάω γιατί στο 6.5 PH ας πούμε που είναι ένα ιδανικό για δίσκους το ΚΗ πρέπει να είναι 2 με 3 για ιδανικές συνθήκες CO2. Αν είχα ψάρια με απαίτηση βασικού νερού π.χ. PH7 και KH 11 τότε θα είχα καλύτερη παροχή CO2 (35)? Άρα το είδος των ψαριών μας επηρεάζει έστω σε μικρό βαθμό πόσο καλή τροφή (CO2) μπορούμε να δώσουμε στα φυτά μας?

ναι... είτε 1 είτε 50 φυτά ίδια περιεκτικότητα! Αλλά πρόσεξε αλλάζει η κατανάλωση! Οπότε άλλο αριθμό φυσαλίδων θες για 1 φυτό στο ενυδρείο άλλο για 50 :)

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική περιεκτικότητα του νερού σε CO2 είναι πάντα η ίδια? Δηλαδή είτε έχουμε πολλά και δύσκολα φυτά είτε καθόλου το CO2 πρέπει στην μέτρησή μας να μένει το ίδιο? Ρωτάω γιατί στο 6.5 PH ας πούμε που είναι ένα ιδανικό για δίσκους το ΚΗ πρέπει να είναι 2 με 3 για ιδανικές συνθήκες CO2. Αν είχα ψάρια με απαίτηση βασικού νερού π.χ. PH7 και KH 11 τότε θα είχα καλύτερη παροχή CO2 (35)? Άρα το είδος των ψαριών μας επηρεάζει έστω σε μικρό βαθμό πόσο καλή τροφή (CO2) μπορούμε να δώσουμε στα φυτά μας?

Ξέχασα να αναφέρω και το ΚΗ. Αυτό επίσης δεν πρέπει να είναι σταθερό? Δεν υπάρχει ιδανική τιμή του ΚΗ σε όλα τα ενυδρεία? Όρα πως θα έχω και σωστό CO2?

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική περιεκτικότητα του νερού σε CO2 είναι πάντα η ίδια? Δηλαδή είτε έχουμε πολλά και δύσκολα φυτά είτε καθόλου το CO2 πρέπει στην μέτρησή μας να μένει το ίδιο? Ρωτάω γιατί στο 6.5 PH ας πούμε που είναι ένα ιδανικό για δίσκους το ΚΗ πρέπει να είναι 2 με 3 για ιδανικές συνθήκες CO2. Αν είχα ψάρια με απαίτηση βασικού νερού π.χ. PH7 και KH 11 τότε θα είχα καλύτερη παροχή CO2 (35)? Άρα το είδος των ψαριών μας επηρεάζει έστω σε μικρό βαθμό πόσο καλή τροφή (CO2) μπορούμε να δώσουμε στα φυτά μας?

Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ (και ίσως να κάνω λάθος) όλο το ζήτημα έχει να κάνει με το ρόλο που παίζει το kh ως buffering για το ph και αυτό φαίνεται και από το διάγραμμα. Πρόσεξε ότι η πράσινη περιοχή δεν είναι παντού ίδια αλλά καθώς αυξάνεται το kh έχεις περισσότερη ασφάλεια στο να διατηρήσεις το ph σε αποδεκτά επίπεδα. Κάτι που δεν είναι εύκολο σε kh κάτω από 3 (όπως φαίνεται και από την πράσινη περιοχή στις τιμές αυτές. Θα έλεγα ναι στο ερώτημά σου ότι φυσικά και έχει σχέση και με τι ψάρια διατηρείς ως προς το πόση ευελιξία σου δίνουν οι συνθήκες που απαιτούν τα ψάρια σου. Αν έχεις ψάρια που ζουν σε ουδέτερο ph 7 τότε το kh σου μπορεί να παίξει σε ένα ασφαλές εύρος και ανάλογη θα είναι και η συγκέντρωση του διοξειδίου. Αν όμως είσαι στην όξινη περιοχή τότε ο κίνδυνος είναι ορατός.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω και το ΚΗ. Αυτό επίσης δεν πρέπει να είναι σταθερό? Δεν υπάρχει ιδανική τιμή του ΚΗ σε όλα τα ενυδρεία? Όρα πως θα έχω και σωστό CO2?

το ΚΗ είναι το μόνο πράγμα που μένει σταθερό και το ορίζεις εσύ... βασικά μη μπερδεύεσαι, τον πίνακα τον χρησιμοποιείς ως εξής... Βρίσκεις τι PH θες να έχεις στο ενυδρείο σου, ΠΧ θέλω να έχω 6,7 στο ενυδρείο μου. Για να έχω αυτό το PH πρέπει να έχω το ΚΗ μου στο 4. Οπότε και ανακατεύω νερό όσμωσης και βρύσης και το φτάνω στο 4. Τώρα χωρίς διοξειδιο θα δεις ότι νερό με KH 4 έχει PH περίπου 7. Ξεκινάς να χορηγείς διοξείδιο λοιπόν και κάποια στιγμή το PH σου θα πάει στο 6.7. Τότε θα ξέρεις ότι το νερό σου έχει CO2=25 και ότι είναι ΟΚ. Ρυθμίζεις λοιπόν τα μανόμετρα σου ώστε να μένει σταθερό το PH στο 6.7 και όσο μένει εκεί ξέρεις ότι και η περιεκτηκότητα σου σε διοξείδιο είναι κομπλέ. Με αυτό τον τρόπο δουλεύουν και τα PH controller μόνο που ανοιγοκλείνουν τις βάνες αυτόματα :)

Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα :)

Link to comment
Share on other sites

το ΚΗ είναι το μόνο πράγμα που μένει σταθερό και το ορίζεις εσύ... βασικά μη μπερδεύεσαι, τον πίνακα τον χρησιμοποιείς ως εξής... Βρίσκεις τι PH θες να έχεις στο ενυδρείο σου, ΠΧ θέλω να έχω 6,7 στο ενυδρείο μου. Για να έχω αυτό το PH πρέπει να έχω το ΚΗ μου στο 4. Οπότε και ανακατεύω νερό όσμωσης και βρύσης και το φτάνω στο 4. Τώρα χωρίς διοξειδιο θα δεις ότι νερό με KH 4 έχει PH περίπου 7. Ξεκινάς να χορηγείς διοξείδιο λοιπόν και κάποια στιγμή το PH σου θα πάει στο 6.7. Τότε θα ξέρεις ότι το νερό σου έχει CO2=25 και ότι είναι ΟΚ. Ρυθμίζεις λοιπόν τα μανόμετρα σου ώστε να μένει σταθερό το PH στο 6.7 και όσο μένει εκεί ξέρεις ότι και η περιεκτηκότητα σου σε διοξείδιο είναι κομπλέ. Με αυτό τον τρόπο δουλεύουν και τα PH controller μόνο που ανοιγοκλείνουν τις βάνες αυτόματα :)

Δεν ξέρω εάν σε κάλυψα :)

Βοηθήσατε αρκετά αλλά για δες και πες μου αν κατάλαβα όντως σωστά :)

Βασικά το νερό της βρύσης στο σπίτι το είχα μετρήσει και είχα πάρει μπουκαλάκι PH down και ήξερα για κάθε 12 λίτρα που συμπληρώνω στο ενυδρείο πόσες σταγόνες πρέπει να βάλω ώστε να έχω PH 6.5. Μετά έριχνα την αντίστοιχη δοσολογία για τα 12 λίτρα σταθεροποιητή PH για 6.5 και μετά το έριχνα το έτοιμο νερό με όλα τα φάρμακα στο ενυδρείο. Γενικά σε μετρήσεις νερού στο ενυδρείο δεν είχα αυξομειώσεις. Η αλήθεια είναι ότι το KH δεν το έλεγχα. Είχα και 3 χρόνια να κάνω μετρήσεις. Αλλά πιο πρίν που το μέτραγα ήταν πάντα οκ. Δεν έπαιρνα όμως σε συνάρτηση με το CO2. Οπότε μάλλον λίγο μπάχαλο το είχα το νερό.

Άρα αν το πάω αντίστροφα και φτιάξω το PH που θα συμπληρώσω και αυξομειώσω τις φυσαλίδες του CO2 ώστε να έχω το σωστό αντίστοιχο ΚΗ θα είναι και οι 3 παράγοντες ΟΚ?

Επίσης ο τρόπος που μου είχαν πει από πριν χρόνια και το κάνω ακόμα και σήμερα είναι σωστός? PH down μέχρι να πετύχω το PH μου και μετά σκόνη σταθεροποιητή είναι ΟΚ?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήσατε αρκετά αλλά για δες και πες μου αν κατάλαβα όντως σωστά :)

Βασικά το νερό της βρύσης στο σπίτι το είχα μετρήσει και είχα πάρει μπουκαλάκι PH down και ήξερα για κάθε 12 λίτρα που συμπληρώνω στο ενυδρείο πόσες σταγόνες πρέπει να βάλω ώστε να έχω PH 6.5. Μετά έριχνα την αντίστοιχη δοσολογία για τα 12 λίτρα σταθεροποιητή PH για 6.5 και μετά το έριχνα το έτοιμο νερό με όλα τα φάρμακα στο ενυδρείο. Γενικά σε μετρήσεις νερού στο ενυδρείο δεν είχα αυξομειώσεις. Η αλήθεια είναι ότι το KH δεν το έλεγχα. Είχα και 3 χρόνια να κάνω μετρήσεις. Αλλά πιο πρίν που το μέτραγα ήταν πάντα οκ. Δεν έπαιρνα όμως σε συνάρτηση με το CO2. Οπότε μάλλον λίγο μπάχαλο το είχα το νερό.

Άρα αν το πάω αντίστροφα και φτιάξω το PH που θα συμπληρώσω και αυξομειώσω τις φυσαλίδες του CO2 ώστε να έχω το σωστό αντίστοιχο ΚΗ θα είναι και οι 3 παράγοντες ΟΚ?

Επίσης ο τρόπος που μου είχαν πει από πριν χρόνια και το κάνω ακόμα και σήμερα είναι σωστός? PH down μέχρι να πετύχω το PH μου και μετά σκόνη σταθεροποιητή είναι ΟΚ?

ώπα χάσαμε τι μπάλα :)

Εγώ τόση ώρα μιλάω για σκέτο νερό χωρίς χρήση buffers κτλ κτλ κτλ. Δεν έχω δει ποτέ μου μπουκαλάκι Ph Down από κοντά :P

Ας απαντήσει κάποιος με πείρα σε τέτοια περίπτωση... πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις όλα αυτά (με τα χημικά εννοώ) εάν έχεις μια όσμωση :)

Link to comment
Share on other sites

ώπα χάσαμε τι μπάλα :)

Εγώ τόση ώρα μιλάω για σκέτο νερό χωρίς χρήση buffers κτλ κτλ κτλ. Δεν έχω δει ποτέ μου μπουκαλάκι Ph Down από κοντά :)

Ας απαντήσει κάποιος με πείρα σε τέτοια περίπτωση... πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις όλα αυτά (με τα χημικά εννοώ) εάν έχεις μια όσμωση :)

Εννοείς φίλτρο αντίστροφης όσμωσης? Φοβάμαι πως μετά θα τα κάνω σαλάτα και δεν θα μπορώ να κρατήσω σταθερό το PH μου. Επειδή σκοπεύω να βάλω δίσκους στο νέο ενυδρείο δεν θέλω να έχω απόλυες...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς φίλτρο αντίστροφης όσμωσης? Φοβάμαι πως μετά θα τα κάνω σαλάτα και δεν θα μπορώ να κρατήσω σταθερό το PH μου. Επειδή σκοπεύω να βάλω δίσκους στο νέο ενυδρείο δεν θέλω να έχω απόλυες...

Θα έλεγα ότι με αντίστρωφη όσμωση θα είσαι πολύ πιο ασφαλής παρά με τη χρήση χημικών όπως το ph down.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δισκάς που ρυθμίζει το ph του με τη χρήση τέτοιων χημικών.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι με αντίστρωφη όσμωση θα είσαι πολύ πιο ασφαλής παρά με τη χρήση χημικών όπως το ph down.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δισκάς που ρυθμίζει το ph του με τη χρήση τέτοιων χημικών.

Άρα για να καταλάβω την διαδικασία. Η όσμωση δεν δουλεύει ως φίλτρο μόνιμα συνδεδεμένο στο ενυδρείο? Με αυτή θα ρυθμίζω το ΚΗ μου στο ενυδρείο και με αυξομείωση φυσαλίδων του CO2 θα φτιάξω το PH μου? Στο νερό που θα έχω στο βαρελάκι να το προσθέσω στο ενυδρείο πως θα το έχω ήδη φτιαγμένο το Ph moy?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Άρα για να καταλάβω την διαδικασία. Η όσμωση δεν δουλεύει ως φίλτρο μόνιμα συνδεδεμένο στο ενυδρείο? Με αυτή θα ρυθμίζω το ΚΗ μου στο ενυδρείο και με αυξομείωση φυσαλίδων του CO2 θα φτιάξω το PH μου? Στο νερό που θα έχω στο βαρελάκι να το προσθέσω στο ενυδρείο πως θα το έχω ήδη φτιαγμένο το Ph moy?

Όχι δεν είναι μόνιμα συνδεμένη στο ενυδρείο (μερικοί θαλασσινοί μόνο το κάνουν για αναπλήρωση)... η όσμωση είναι απλό φίλτρο που βγάζει δυο σωληνάκια ένα "καθαρό" νερό (0 ΚΗ) και ένα "βρώμικο" νερό (μεγάλο ΚΗ). Με μίξη νερού βρύσης και "καθαρού" νερού όσμωσης θα ρυθμίσεις το ΚΗ εκεί που το θες. Στις αλλαγές του νερού (25%?) θα φτιάχνεις μόνο το ΚΗ εκεί που το θες και δε θα βλέπεις διαφορά στο ενυδρείο σου (άντε να δεις 0.1-0.2) μόλις το ρίξεις το οποίο θα έρθει στα ίσα του σε λίγη ώρα με το CO2.

Και κάτι άσχετο. Είμαι σίγουρος έχεις ακούσει διάφορους να λένε ότι οι δίσκοι πρέπει να είναι σε κάτι τρελά PH. Δίσκους εκτροφής στο 6,9 - 7,0 θα τους κρατήσεις στο φυτεμένο σου και θα είναι όλοι χαρούμενοι (και τα φυτά και οι δίσκοι). Το μόνο που να σε απασχολεί να είναι πώς να τους κρατήσεις ξεψαρωμένους με τόσο φως που θα τρώνε και τίποτα άλλο :)

edit: και κάτι που ξέχασα! Μη βλέπεις το CO2 σαν το μέσο που θα σου κατεβάσει το PH. To PH είναι το μέσο που θα δεις πόσο CO2 έχεις... εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον πάντα σε συνάρτηση με το τι "παίζει" μέσα στο ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι μόνιμα συνδεμένη στο ενυδρείο (μερικοί θαλασσινοί μόνο το κάνουν για αναπλήρωση)... η όσμωση είναι απλό φίλτρο που βγάζει δυο σωληνάκια ένα "καθαρό" νερό (0 ΚΗ) και ένα "βρώμικο" νερό (μεγάλο ΚΗ). Με μίξη νερού βρύσης και "καθαρού" νερού όσμωσης θα ρυθμίσεις το ΚΗ εκεί που το θες. Στις αλλαγές του νερού (25%?) θα φτιάχνεις μόνο το ΚΗ εκεί που το θες και δε θα βλέπεις διαφορά στο ενυδρείο σου (άντε να δεις 0.1-0.2) μόλις το ρίξεις το οποίο θα έρθει στα ίσα του σε λίγη ώρα με το CO2.

Και κάτι άσχετο. Είμαι σίγουρος έχεις ακούσει διάφορους να λένε ότι οι δίσκοι πρέπει να είναι σε κάτι τρελά PH. Δίσκους εκτροφής στο 6,9 - 7,0 θα τους κρατήσεις στο φυτεμένο σου και θα είναι όλοι χαρούμενοι (και τα φυτά και οι δίσκοι). Το μόνο που να σε απασχολεί να είναι πώς να τους κρατήσεις ξεψαρωμένους με τόσο φως που θα τρώνε και τίποτα άλλο :)

edit: και κάτι που ξέχασα! Μη βλέπεις το CO2 σαν το μέσο που θα σου κατεβάσει το PH. To PH είναι το μέσο που θα δεις πόσο CO2 έχεις... εγώ έτσι το βλέπω τουλάχιστον πάντα σε συνάρτηση με το τι "παίζει" μέσα στο ενυδρείο

Οπότε θα πάω για αγορά αντίστροφης όσμωσης. Το ΚΗ δεν υπάρχει περίπτωση να μεταβληθεί στο ενυδρείο δηλαδή μετά ε?

Για δίσκους είχα ακούσει PH 6.5 απαραίτητα.

Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο το CO2 δεν είναι αυτό που θα ρυθμίσει το PH μου?

Ευχαριστώ πολυ΄πάντως για την βοήθεια όλων.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα πάω για αγορά αντίστροφης όσμωσης. Το ΚΗ δεν υπάρχει περίπτωση να μεταβληθεί στο ενυδρείο δηλαδή μετά ε?

Για δίσκους είχα ακούσει PH 6.5 απαραίτητα.

Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο το CO2 δεν είναι αυτό που θα ρυθμίσει το PH μου?

Επί της ουσίας η απάντηση είναι καταφατική, μέσω της μπουκάλας και της διάχυσης του CO2 και του ph controller. Εσύ θα κάνεις τις αλλαγές σου με νερό από το σύστημα της αντίστροφης όσμωσης, θα προσθέτεις ιχνοστοιχεία και λιπάσματα (αν χρειάζεται) και ό,τι άλλο προσθέτουν οι δισκάδες και η διάχυση CO2 μέσω του ph controller ρυθμίζει την τελευταία λεπτομέρεια.

Ευχαριστώ πολυ΄πάντως για την βοήθεια όλων.

Θα ήταν καλό να θέσεις τα ερωτήματα περί της χρήσης της αντίστροφης όσμωσης στο δισκοενυδρείο στο θεματικό των δισκάδων εδώ στο forum για να πάρεις πιο αξιόπιστες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ και πάλι. Νομίζω πως κατάλαβα για τοCO2 πως θα το σταθεροποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα πάω για αγορά αντίστροφης όσμωσης. Το ΚΗ δεν υπάρχει περίπτωση να μεταβληθεί στο ενυδρείο δηλαδή μετά ε?

Η όσμωση είναι εργαλείο απαραίτητο για αυτά τα ψάρια (για μένα). Οχι το KH σου θα είναι σταθερό εάν δε ρίξεις χημικά!

Για δίσκους είχα ακούσει PH 6.5 απαραίτητα.

Ξέρω άτομο που τους κρατάει στο 5, ξέρω και άτομο που τους κρατάει στο 7.5. Το ίδιο ευτυχισμένοι μοιάζουν. Έχουν γίνει τρελές συζητήσεις για αυτό το θέμα και άκρη δε βγαίνει :)

Ναι αλλά με αυτό τον τρόπο το CO2 δεν είναι αυτό που θα ρυθμίσει το PH μου?

θα στο ρυθμίσει αλλά στο μικρό πλαίσιο που θες εσύ σύμφωνα με το ΚΗ σου. Απλά μη το βλέπεις σα το μέσο που θα ρίξεις το PH σου. Το co2 είναι αποκλειστικά και μόνο για τα φυτά σου :)

Ευχαριστώ πολυ΄πάντως για την βοήθεια όλων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική περιεκτικότητα του νερού σε CO2 είναι πάντα η ίδια? Δηλαδή είτε έχουμε πολλά και δύσκολα φυτά είτε καθόλου το CO2 πρέπει στην μέτρησή μας να μένει το ίδιο? Ρωτάω γιατί στο 6.5 PH ας πούμε που είναι ένα ιδανικό για δίσκους το ΚΗ πρέπει να είναι 2 με 3 για ιδανικές συνθήκες CO2. Αν είχα ψάρια με απαίτηση βασικού νερού π.χ. PH7 και KH 11 τότε θα είχα καλύτερη παροχή CO2 (35)? Άρα το είδος των ψαριών μας επηρεάζει έστω σε μικρό βαθμό πόσο καλή τροφή (CO2) μπορούμε να δώσουμε στα φυτά μας?

Το όξινο νερό

Στο φυσικό νερό, ο δείκτης ΡΗ βρίσκεται από την ποσοτική αναλογία του ανθρακικού οξέως και του ανθρακικού ασβεστίου. Όταν το ελεύθερο ανθρακικό οξύ στο νερό , διαλύει το ασβέστιο, είναι δηλαδή μαλακό, τότε χρειάζεται πολύ λίγο ανθρακικό οξύ για να διαλυθεί το ασβέστιο.

Όσο σκληρότερο είναι το νερό, τόσο περισσότερο ελεύθερο ανθρακικό οξύ χρειάζεται για να διαλυθεί το ασβέστιο.

Στην πράξη, είναι βασικό να γνωρίζει κανείς, ότι στο μαλακό νερό ο ΡΗ δεν είναι σταθερός. Όσο σκληρότερο γίνεται το νερό, τόσο λιγότερα άλματα κάνει ο ΡΗ.

Αυτό οφείλεται όπως διαπιστώσαμε, στο ότι το νερό χρειάζεται πολύ λίγες ποσότητες ανθρακικού οξέως για να διαλυθεί το ασβέστιο. Εάν, όμως σε ένα ενυδρειο με μαλακο νερο υπαρχουν πολλα φυτα, των οποιων η αφομοιωση αυξανει με το ηλιακο φως, αυτά αποροφουν το ανθρακικο οξυ, και στο νερο εχουμε ανθρακικο ασβεστιο που κατακαθεται. Σαν αποτελεσμα ολων αυτων, μεγαλωνει πολύ γρηγορα ο ΡΗ και το νερο γινεται αλκαλικο. Η αυξηση μαλιστα μπορει να φτασει τα ορια του 9+, το νερο αυτό καυτηριαζει τα βραγχια. Ο κυνδινος της αλκαλικης ασθενειας υπαρχει μονο στο μαλακο νερο.

Τα προιοντα μεταβολισμου

Στην ελευθερη φυση, τα αποβλητα προιοντα μεταβολισμου δεν εχουν σημασια, γιατι διαλυονται και, με την βοηθεια βακτηριδιων, αποσυντηθενται σε θρεπτικα αλατα για τα φυτα. Στο ενυδρειο όμως, οπου ο χωρως και η ποσοτητα νερου είναι πολύ περιορισμενα, χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχη. Τα Αποβλητα δινουν σαν προιοντα αποσυνθεσης του λευκωματος συνεχως αζωτο , το οποιο είναι σε τετοια ποσοτητα που δεν μπορει να απορροφηθει από τα φυτα. Οι ενωσεις του αζωτου αποσυντιθεται από βακτηρια, με καταναλωση οξυγονου, και σε τελικο σταδιο μεταβαλλονται σε νιτρωδη και νιτρικα αλατα τα οποια δεν είναι τοσο βλαβερα, αλλα στην αρχη της αποσυνθεσης παραγεται αμμωνια, και αυτό είναι δηλητηριο.

Στο οξινο νερο, η αμμωνια μεταβαλλεται αμεσως σε αμμωνιο το οποιο δεν βλαπτει τα ψαρια. Ειδαμε όμως ότι στο μαλακο νερο, ο δεικτης ΡΗ δεν είναι σταθερος και καποια στιγμη μπορει να πεταχτει στα υψη. Αποτελεσμα: βλεπουμε τα ψαρια να ψοφανε γρηγορα, χωρις να μπορουμε να δωσουμε καποια εξηγηση. Αιτια θανατου, δηλητηριαση από αμμωνια.

Όταν ο ΡΗ είναι κατω από 6,5, σταματαει η αποσυνθεση των ενωσεων του αζωτου στο αμμωνιο.

Επισης σταματα και η περαιτερω μειωση σε νιτρικα και νιτρωδη αλατα. Ετσι αυξανεται η περιεκτηκοτιτα του αμμωνιου και ο κυνδυνος είναι μεγαλος για μια ξαφνικη ανοδο του δεικτη ΡΗ.

Εάν μερικα ψαρια πεθαινουν μετα από αλλαγη του νερου, αυτό δεν οφειλεται στο ότι τα ψαρια είναι ευαισθητα στο φρεσκο νερο, αλλα στην αμμωνια, όταν το φρεσκο νερο είναι αλκαλικο.

Σε ένα βιολογικο φιλτρο προσπαθουμε να δωσουμε στα βακτηρια μεγαλη επιφανεια αποικησης και πολύ οξυγονο. Ακομη και το πιο καλο φιλτρο δεν αντικαθιστα την αλλαγη του νερου.

Βιβλίο Ενυδρεία Κ. WILKERLING

Τα διαλυμένα άλατα στο νερό απορροφούνται από τα ψάρια ως απαραίτητα για τη διαβίωσή τους άλατα ή ιχνοστοιχεία – αφού όλοι οι οργανισμοί χρειάζονται άλατα και ιχνοστοιχεία - και ως πρώτη ύλη για το χτίσιμο της οστέινης μάζας τους (σκελετός) και για τις περαιτέρω λειτουργίες τους. Τα υδρόβια φυτά χρησιμοποιούν επίσης τα διάφορα άλατα ως θρεπτικά συστατικά και τα υδρόβια ασπόνδυλα ζώα χρειάζονται τα άλατα για να κτίσουν τους σκελετούς τους (κοράλλια) ή τα κελύφη τους (υδρόβια σαλιγκάρια, σπειρογράφοι).

Το pH μετράει την οξύτητα του νερού. Μετράει δηλαδή την ποσότητα του Υδρογόνου ή/και του Υδροξυλίου στο νερό. Οι βιολογικά διασπώμενες οργανικές ενώσεις θα χαμηλώσουν το pH, μιας και χρειάζονται αρκετές ποσότητες σταθεροποιητών (buffers), όπως τα Διττανθρακικά άλατα,( άλατα που προέρχονται από τη μερική αντικατάσταση του ενός ατόμου υδρογόνου του ανθρακικού οξέος από κάποιο μέταλλο ή ηλεκτροθετική ρίζα οπως ρίζα αμμωνίας ΝΗ4). για να επιτευχθεί αυτό.

Πολλοί από εμάς θα έχουμε παρατηρήσει πως τα προτεινόμενα προϊόντα που κατεβάζουν το pH δεν «δουλεύουν» στα ενυδρεία μας, ή «δουλεύουν» μόνο για μικρά διαστήματα. Χρησιμοποιούμε δηλαδή το προϊόν, κατεβάζουμε το pH και την αμέσως επομένη ημέρα, ή και γρηγορότερα, η τιμή του pH στο ενυδρείο μας έχει ξανανέβει. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι οι υψηλές συγκεντρώσεις αλάτων (σκληρότητα) οι οποίες έχουν την δυνατότητα να ανεβάζουν και να κρατούν το pH σε υψηλά επίσης επίπεδα. Αυτό το φαινόμενο είναι αυτό που ονομάζουμε buffer και η ικανότητα ενός νερού να κρατάει σταθερή τη χημεία του νερού ενός ενυδρείου λέγεται buffering capacity και είναι ανάλογη με αυτές τις συγκεντρώσεις.

Οι συγκεντρώσεις Ανθρακικών και Διττανθρακικών αλάτων στο νερό, για παράδειγμα, θα είναι το buffer που δεν θα επιτρέψει την πτώση του pH, αλλά θα το κρατήσει σταθερό, ακόμα και αν η τοξική Αμμωνία δημιουργήσει αρκετά υψηλές συγκεντρώσεις στο νερό αυτό. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον γίνεται σαφής προτροπή (από βιβλία, keepers, breeders και έμπειρους ακουαρίστες) να φροντίζουμε ώστε το ΚΗ να είναι πάντα μεγαλύτερο από 3 dKH, σε ενυδρεία με μαλακό νερό και χαμηλό pH, εκτός και αν το ενυδρείο μας έχει πολύ μικρό πληθυσμό ή είμαστε φοβερά προσεκτικοί στο τάισμα και τις ρουτίνες φροντίδας. Αυτός επίσης είναι ο λόγος που η Αμμωνία είναι πολύ τοξικότερη σε αλκαλικά νερά από ότι σε όξινα, αφού η αποδόμησή της γίνεται καλύτερα σε νερό πλούσιο σε Διττανθρακικά άλατα. Έτσι και η Αμμωνία αποδομήται ευκολότερα και το pH παραμένει σταθερό.

Το όξινο νερό και το μαλακό νερό είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα. Η χαμηλή Ολική σκληρότητα του νερού δεν έχει αποδειχθεί ως πρωτευούσης σημασίας προϋπόθεση για την καλή υγεία ψαριών που ζουν σε μαλακά νερά. Το χαμηλό pH όμως παίζει σημαντικό ρόλο. Παρ’ όλα αυτά δεν θα πρέπει σε ένα ενυδρείο, να είναι χαμηλή η περιεκτικότητά του νερού σε Ανθρακικά άλατα ώστε να μπορεί το σύστημά μας να διαχειριστεί επαρκώς την τοξική Αμμωνία.

Και παρ’ ότι στο μαλακό νερό μπορούμε ευκολότερα να κατεβάσουμε το pH, η ανάγκη σε Ανθρακικά άλατα (υψηλή dKH) είναι επίσης απαραίτητη προϋπόθεση για την καλή αποδόμηση των τοξικών συγκεντρώσεων Αμμωνίας, οπότε το «μαλάκωμα» του νερού μπορεί να μας δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από ότι μπορεί να μας επιλύσει. Κατά την διαδικασία της οξείδωσης του Αμμωνίου (NH4+), με βιολογική διάσπαση, σε Νιτρώδη ιόντα και εν συνεχεία, σε Νιτρικά άλατα, χρησιμοποιούνται οι συγκεντρώσεις Διττανθρακικών αλάτων του νερού με αποτέλεσμα το «χαμήλωμα» του pH, αφού αυτές οι συγκεντρώσεις είναι που καθορίζουν λίγο έως πολύ και τις τιμές του pH. Με άλλα λόγια στο μαλακό νερό με χαμηλή περιεκτικότητα σε Ανθρακικά άλατα η αποδόμηση των τοξικών ενώσεων του αζώτου εμποδίζεται και σαν αποτέλεσμα έχουμε τη δημιουργία Αμμωνίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...