Jump to content

Βημα Βημα


Geosid

Recommended Posts

Εδω ειμαστε για να στησουμε παρεουλα ενα Αφρικανικο για το σαλονακι μου ....

Το 60λιτρο μου φανηκε αρκετα μικρο για να κανω κατι που θα με ευχαριστει ετσι πηρα την αποφαση για την κατασκευη λιγο μεγαλυτερου ενυδρειου

Οι διαστασεις 75 χ 55 χ 55 με σαμπ 60 χ 40 χ 50 Η εξωτερικο φιλτρο 2217 (εδω θα ειμαστε και θα το μελετησουμε το θεμα ) .

Χτες αγορασα τα σιδερα για την κατασκευη της βασης και σημερα το απογευματακι ανεβηκα ταρατσουλα με τον father για να κανουμε δουλιτσα ...

Μερικες φωτογραφιες απο την κατασκευη της βασης και σιγα σιγα θα προχωραμε βημα βημα ....

Τα σιδερα για την βαση που αγοραστηκαν ειναι :

1 x 6 μετρα 30χ30

1 χ 6 μετρα 30χ30 (κασα) με χειλακι δηλαδη .

DSC_1124.jpg

DSC_1125.jpg

DSC_1126.jpg

DSC_1129.jpg

DSC_1138.jpg

DSC_1140-1.jpg

DSC_1143-1.jpg

DSC_1146-1.jpg

DSC_1150.jpg

εχει μεινει να κοληθουν 2 κομματια στη μεση της κατασκευης και μετα βαψιμο .

Επιλεχτικε να μπει 30χ30 κασα για να θηλυκωση το ενυδρειο μεσα στη βαση και να μην φαινονται οι κοντρες και μου αρεσε σαν υλικο

Επομενη ενημερωση συντομα :)

Υ,Γ :κοστος υλικων 25 ευρο ( τα σιδερα )

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 161
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για ψάρια; Γιατί διάλεξες τις συγκεκριμένες διαστάσεις;

:)

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι. σου ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις ελπιζω να μην εχει κενο εκει που θα πατησει το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου και ότι χρειαστείς είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε. Έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου για ψάρια; Γιατί διάλεξες τις συγκεκριμένες διαστάσεις;

:)

οι διαστασεις βγηκαν με βαση το μαξιμουμ ελευθερο χωρο που εχω στην διαθεση μου στο σαλονι .

Για ψαρια κατι εχω στο μυαλο μου :P αλλα θα παμε βημα βημα μεχρι εκει :ninja:

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια γιωργο....καλη συνεχεια στο project!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι. σου ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις ελπιζω να μην εχει κενο εκει που θα πατησει το ενυδρειο?

κενο δεν θα εχει :) ειπαμε θα τα δουμε ολα βημα βημα :P

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι. σου ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις ελπιζω να μην εχει κενο εκει που θα πατησει το ενυδρειο?

Tι εννοεις ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις ακριβως;

εάν θα πατήσουν τα τζάμια πάνω στα σίδερα κατευθείαν χωρίς να μπει κάτι από κάτω εννοεί :)

Link to comment
Share on other sites

εαν διαβασετε στο αρχικο ποστ μου θα δειτε οτι γραφω

εχει μεινει να κοληθουν 2 κομματια στη μεση της κατασκευης

δεν ειχα χρονο να τα κολλησω σημερα και τα αφησα για αλλη μερα :) μαζι με το ασταρωμα .

Link to comment
Share on other sites

εάν θα πατήσουν τα τζάμια πάνω στα σίδερα κατευθείαν χωρίς να μπει κάτι από κάτω εννοεί :)

1)ειπε πως θα κολλησει σιδερο στη μεση πανω και κατω.

2)και σιδερο να μην κολλησει στη μεση,βαζοντας ενα κομματι φελιζολ στις διαστασεις του πατου δεν υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Για βαφή και προστασία τι σκέφτεσαι;Θα σου πρότεινα πλαστικοποίηση με το δικό της αστάρι.Μια για πάντα. :)

Link to comment
Share on other sites

Για βαφή και προστασία τι σκέφτεσαι;Θα σου πρότεινα πλαστικοποίηση με το δικό της αστάρι.Μια για πάντα. :P

Ασταρωμα και βαψιμο με πιστολι και με το καιρο πιθανον να ντυθει με ξυλο :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή αρχή! τα DIY έχουν άλλη χάρη.. αλλά βλέπω και φούλ κατασκευαστικό εξοπλισμό ! :)

Με το καλό η συνέχεια και θα το παρακολουθούμε! :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

οι διαστασεις βγηκαν με βαση το μαξιμουμ ελευθερο χωρο που εχω στην διαθεση μου στο σαλονι .

Για ψαρια κατι εχω στο μυαλο μου :) αλλα θα παμε βημα βημα μεχρι εκει :ninja:

σεβαστό το ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες για το χώρο σου οπότε πάω πάσο :P

επίσης βλέπω ότι η επιφάνεια του βυθού θα είναι αρκετά μεγάλη.

Δεν θέλω να προτρέχω, αλλά μιας και υπάρχει βάθος (πλάτος 55cm) ίσως θα ήταν ενδιαφέρον, ώστε να εκμεταλλευτείς και την υποτείνουσα όταν θα κάνεις το στήσιμο (αναλογα και με τα ψάρια βέβαια) αφου το μήκος της θα είναι περίπου 93cm.

Καλή συνέχεια!

Αναμένουμε με αγωνία την -σίγουρα ενδιαφέρουσα- κατασκευή!!!! :D:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εύχομαι καλή επιτυχία ,περιμένω να δούμε και να πούμε γνώμες για ψάρια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια να εχεις. :)

Αν βλεπω καλα οι κολλησεις σου ειναι με τσιμπιματα ; Η δεν τελειωσαν ακομα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια να εχεις. :)

Αν βλεπω καλα οι κολλησεις σου ειναι με τσιμπιματα ; Η δεν τελειωσαν ακομα ;

τιποτα δεν ειναι τελειωμενο απο τη βαση ακομα , εγινε το κοψιμο και το τελαρωμα τιποτα αλλο , αυριο ρεπο και ημερα συνεχειας της κατασκευης :P

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε μαστωρα γιωργο!!!

Οτι βοηθεια χρειαστεις... μη διστασεις!!

Χειρονακτική εννοειται!!!

Εχουμε και εμπειρια απο κατασκευης βασεων ενυδρείου... αλλα απο ενυδρειο... ακομα ψαχνω να μαθω... :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε μαστωρα γιωργο!!!

Οτι βοηθεια χρειαστεις... μη διστασεις!!

Χειρονακτική εννοειται!!!

Εχουμε και εμπειρια απο κατασκευης βασεων ενυδρείου... αλλα απο ενυδρειο... ακομα ψαχνω να μαθω... :)

τι ακριβως εμπειρια εχεις? :P

Link to comment
Share on other sites

Mολις τελειωσα το κολλημα της βασης ...

Αυριο Η μεθαυριο παει για βαψιμο και ειμαι σε αναμονη του ενυδρειου , τελικα θα προτιμησω καποιο εξωτερικο φιλτρο και για θεμα κοστους και για θεμα οτι στο σαμπ θα εχουν προσβαση μικρα παιδια και δεν θελω να εχω τιποτα ''ιστοριες''

Υ.Γ : φωτογραφιες με την πρωτη ευκαιρια :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ....

Εχουμε και λεμε ....

Βροχουλα , ταρατσα , ραδιο , ασταρι , πινελο , ορεξη ....

Ξεχναμε το βαψιμο και ασταρωμα με πιστολι λογου κοστους και ετσι δουλεψε παραδοσιακος τροπος .....

dsc1396p.th.jpg

dsc1397o.th.jpg

dsc1403.th.jpg

Παρασκευη (αν ειμαστε καλα ) παω για να παρω ξυλα για να βαλω πανω και κατω στη βαση , εχουν αγοραστει τακουνια για τα ποδια της βασης , δεν εχουν μπει ακομα πανω .

Θα ηθελα τη γνωμη σας οσων αφορα το θεμα φιλτρανση ( σε περιπτωση που δεν μπει 2217 ) τι εναλλακτικες εχω ( με κοστος κοντα στην τιμη ενος 2217 ) ?

Να υπολοιγουζουμε τη φιλτρανση εχοντας στο μυαλο το ενυδρειο σε πληρη ιχθυοφορτιση .

Υ.Γ : Προχωραμε με αργα και σταθερα βηματα :)

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Μπηκαν τα ποδια ( ρεγουλατοροι )

κατεβηκε στο σπιτι η βαση

αλφαδιαστηκε στη θεση της :)

κοπηκαν 10αρια κοντρα πλακε και μπηκαν πανω κατω ...

εν αναμονη της ετοιμασιας του ενυδρειου για να συνεχισουμε με την τοποθετηση του φωτιστικου ....

Επομενη ενημερωση συντομα :lmao:

post-16924-1286649482_thumb.jpg

post-16924-1286649497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο τωρα που εβαλες το κοντρα πλακε,οι κοντρες θα κρυβονται απο το μεταλλικο φρυδι του τελλαρου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...