Jump to content

αυξηση κυκλοφοριας με προσθηκη επιπλεον φιλτρου


akvariym

Recommended Posts

το ενυδρειο ειναι 160 λιτρα (130 καθαρα), αρκετα φυτεμενο και το παρων φιλτρο ειναι EHEIM 2217 1000 λιτρα/ωρα και δεν προσφερει αρεκετι κυκλοφορια και πρεπει να προσθεσω και δευτερο.

Για το δευτερο σκεφτομαι ή ΕΗΕΙΜ 2213 440λιτρα/ωρα ή ενα SUN-SUN SEN HW-302 1000λιτρα/ωρα.

Επισης θελω την γνωμη σας για το πως να το τοποθετισω......η εξαγωγη του δευτερου να ειναι στην ιδια πλευρα με το ηδη υπαρχον ή στην αντιθετη?

ακουω γνωμες!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την κυκλοφορία με την φίλτρανση. Τι ιχθυοφόρτιση έχεις στο ενυδρείο σου; Μάλλον χρειάζεσαι ένα κυκλοφορητή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την κυκλοφορία με την φίλτρανση. Τι ιχθυοφόρτιση έχεις στο ενυδρείο σου; Μάλλον χρειάζεσαι ένα κυκλοφορητή.

:)

η ιχθυοφόρτιση για την βιολογια μου ειναι ενταξη,κυκλοφορεια θελω στην ουσια.το επιπεον φιλτρα δεν ειναι καλυτερο απο εναν κυκλοφοριτη?

Link to comment
Share on other sites

η ιχθυοφόρτιση για την βιολογια μου ειναι ενταξη,κυκλοφορεια θελω στην ουσια.το επιπεον φιλτρα δεν ειναι καλυτερο απο εναν κυκλοφοριτη?

Ναι θεωρητικα,αν τα βακτηρια εποικισουν την επιφανεια των υλικων.Το θεμα ειναι οτι εχεις max. 160 λιτρα και το 2217 εχει ροη 1000lt/h,6+ φορες το νερο του ενυδρειου σου.Ποσες παραπανω?τι ψαρια φιλοξενεις? :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αν το φίλτρο σου υποστηρίζει το ενυδρείο βιολογικά (μην ξεχνάς οτι έχεις και πολλά φυτά που κάνουν κι αυτά τη δουλειά τους), γιατί να χάσεις χρήμα και χώρο; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το φίλτρο σου υποστηρίζει το ενυδρείο βιολογικά (μην ξεχνάς οτι έχεις και πολλά φυτά που κάνουν κι αυτά τη δουλειά τους), γιατί να χάσεις χρήμα και χώρο; :)

σωστο αυτο που λες...αλλα η διαφορα ειναι 15 ευρω,αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι πως οτι παρω πρεπει να το παραγγειλω απο eshop καθος εδω στα μερη μου ΔΕΝ.....

θα κανω μια δοκιμη με εναν κυκλοφοριτη που ηδη εχω να δω αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανησυχείς για το ποσό και το χώρο ένα δεύτερο φίλτρο θα σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια.Όμως όπως είπε και ο Δημήτριος πιο πάνω πιθανόν να γίνει "πλυντήριο"...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανησυχείς για το ποσό και το χώρο ένα δεύτερο φίλτρο θα σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια.Όμως όπως είπε και ο Δημήτριος πιο πάνω πιθανόν να γίνει "πλυντήριο"...

το υποψιαζομουν και για αυτο ανεφερα και το 440 λ/ω της EHEIM.λιγο πληντιριακι δεν πειραζει να ειναι...αρκει τα φυτα να μενουν στις θεσεις τους :)

θα δω αποτελεσμα με τον κυκλοφοριτη του φιλτρου του αλλου εδυδρειου που ειναι 1000 λ/ω και θα σας πω αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρητικα,αν τα βακτηρια εποικισουν την επιφανεια των υλικων.Το θεμα ειναι οτι εχεις max. 160 λιτρα και το 2217 εχει ροη 1000lt/h,6+ φορες το νερο του ενυδρειου σου.Ποσες παραπανω?τι ψαρια φιλοξενεις? :)

3 απιστο με νεογεννητα,6 κορυντοας,2 γαριδες,aple snail,10 νεον.

η εξαγωγη του φιλτρου ειναι αριστερα σε οριζοντια θεση και στην απεταντι δεξια πλευρα δεν κυκλοφορει καθολου το νερο τις επιφανειας.εχει πεσει η ροη του φιλτρου (2 ετων ειναι) και μετα απο καθαρισμα δεν καλυτερευει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με τον κυκλοφορητη δε θα γινετε πλυντηριο?

Γνωμη μου δευτερο εξωτερικο :)

(και μαλιστα ασυζητητι -για μενα)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι με τον κυκλοφορητη δε θα γινετε πλυντηριο?

Γνωμη μου δευτερο εξωτερικο :D

(και μαλιστα ασυζητητι -για μενα)

Χαλάμε ήδη πολλά χρήματα για το χόμπι μας για κάνουμε προτάσεις έτσι "ασυζητητί" !!

Αν θέλει να βάλει και δεύτερο φίλτρο ας το κάνει, τουλάχιστον όμως να γνωρίζει γιατί το κάνει. Άλλο η κυκλοφορία άλλο η φίλτρανση.

Αν ο φίλος είχε 300-400 λίτρα πόσα φίλτρα θα έπρεπε να βάλει πάνω;

:)

Link to comment
Share on other sites

3 απιστο με νεογεννητα,6 κορυντοας,2 γαριδες,aple snail,10 νεον.

η εξαγωγη του φιλτρου ειναι αριστερα σε οριζοντια θεση και στην απεταντι δεξια πλευρα δεν κυκλοφορει καθολου το νερο τις επιφανειας.εχει πεσει η ροη του φιλτρου (2 ετων ειναι) και μετα απο καθαρισμα δεν καλυτερευει.

Για τα ψαρια σου μια χαρα ειναι το φιλτρο.Ειναι λιγο 2 χρονια για να πεσει το φιλτρο.Δοκιμασε spray bar στην εξοδο του φιλτρου. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Χαλάμε ήδη πολλά χρήματα για το χόμπι μας για κάνουμε προτάσεις έτσι "ασυζητητί" !!

Αν θέλει να βάλει και δεύτερο φίλτρο ας το κάνει, τουλάχιστον όμως να γνωρίζει γιατί το κάνει. Άλλο η κυκλοφορία άλλο η φίλτρανση.

Αν ο φίλος είχε 300-400 λίτρα πόσα φίλτρα θα έπρεπε να βάλει πάνω;

:)

To ασυζητητι ειναι εκφραση για το τι πιστευω εγω ....και ετσι το εθεσα....

Σε μια "στραβη" Σαββατοκυριακου τι θα κανει θα τρεχει με τους κουβαδες?

Αν αυτος βλεπει οτι υπαρχουν "νεκρα" σημεια τοτε ουτε εγω ουτε κανενας αλλος θα του πει του τι βλεπει αυτος.

Οι προτασεις του καθενα μας ειναι αναλογα και με το πως αντιλαμβανετε το προβλημα (ή ακομη και τα πιθανα-απιθανα προβληματα που τυχον θα προκυψουν μελλοντικα.

Προσωπικα σε ολα τα ενυδρεια μου εχω διπλα φιλτρα ακομη και ετσι ακομη και με καποιο τυχαιο προβλημα εχω "να σταθω" σε θεματα βιολογιας....ο φιλος παραπανω θα μπορεσει?Η' μηπως ο κυκοφορητης θα τον καλυψει?

Γιατι λοιπον να μη παρει β' εξωτερικο?

Στα 300-400 λιτρα ,διπλα φιλτρα(πιο μεγαλα) ή και sumb θα ηταν το ιδανικο. :D

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

To ασυζητητι ειναι εκφραση για το τι πιστευω εγω ....και ετσι το εθεσα....

Σε μια "στραβη" Σαββατοκυριακου τι θα κανει θα τρεχει με τους κουβαδες?

Αν αυτος βλεπει οτι υπαρχουν "νεκρα" σημεια τοτε ουτε εγω ουτε κανενας αλλος θα του πει του τι βλεπει αυτος.

Οι προτασεις του καθενα μας ειναι αναλογα και με το πως αντιλαμβανετε το προβλημα (ή ακομη και τα πιθανα-απιθανα προβληματα που τυχον θα προκυψουν μελλοντικα.

Προσωπικα σε ολα τα ενυδρεια μου εχω διπλα φιλτρα ακομη και ετσι ακομη και με καποιο τυχαιο προβλημα εχω "να σταθω" σε θεματα βιολογιας....ο φιλος παραπανω θα μπορεσει?Η' μηπως ο κυκοφορητης θα τον καλυψει?

Γιατι λοιπον να μη παρει β' εξωτερικο?

Στα 300-400 λιτρα ,διπλα φιλτρα(πιο μεγαλα) ή και sumb θα ηταν το ιδανικο. :D

Γι αυτα τα ψαρια(3 απιστο με νεογεννητα,6 κορυντοας,2 γαριδες,aple snail,10 νεον) το 2217 φτανει και περισσευει.Και απορρω πως υπαρχουν νεκρα σημεια,ξαναειπα οτι ισως το spray bar δωσει την λυση.Και σημασια εχει να σκεφτουμe επισης τι αρεσει στα ψαρια μας αναφορικα με την κυκλοφορια του νερου.

Απο οτι ειδα επισης ο φιλος εχει και εναν κυκλοφορητη αχρισομοποιητο,αν τον δοκιμασε τελικα τι εγινε?Πως αντεδρασαν τα ψαρια?

Κατανοητη η ασφαλεια ενος 2ου φιλτρου,αλλα μιλαμε για 160 λιτρα και δυσκολες εποχες. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα τον κυκλοφοριτη και εκανε καλι δουλεια!εχιατε δικαιο,δ χρειαζεται φιλτρο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βολεύτηκες ανέξοδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...