Jump to content

Otocinclus


theodor72

Recommended Posts

Πάρα πολλοί από εμάς έχουμε στο ενυδρείο μας μια μικρή ομάδα από μικροσκοπικούς otos. Και είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι τρέφουν μεγάλη συμπάθεια σε αυτά. Για εμένα είναι μια μεγάλη αδυναμία!

Προσπάθησα λοιπόν, με την απλή φωτογραφική μηχανή που έχω, να αποθανατίσω τους oto που κατά καιρούς βρέθηκαν στην κατοχή μου. Ευτυχώς, έχουν μεγάλα διαστήματα ηρεμίας και ποζάρουν στο φακό με σχετική ευκολία, αλλιώς οι φώτο θα ήταν ακόμα πιο χάλια http://www.aquazone.gr/forums/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/biggrin.png

Στις τρεις πρώτες φωτογραφίες φαίνονται τρία διαφορετικά είδη otocinclus, ενω στην τελευταία φώτο φαίνονται οι δαγκωματιές τους στην άλγη του ξύλου http://www.aquazone.gr/forums/public/style_emoticons/#EMO_DIR#/biggrin.png

Βάλτε και τις δικές σας φώτο να τους απολαύσουμε σε όλο τους το "μεγαλείο" ...

post-9106-1289093436_thumb.jpgpost-9106-1289093488_thumb.jpgpost-9106-1289093509_thumb.jpg

post-9106-1289093657_thumb.jpgpost-9106-1289093669_thumb.jpgpost-9106-1289093681_thumb.jpgpost-9106-1289093699_thumb.jpgpost-9106-1289093709_thumb.jpgpost-9106-1289093729_thumb.jpgpost-9106-1289093739_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ καλές φωτογραφίες. :):)

Link to comment
Share on other sites

Η φυσική τροφή τους είναι η άλγες. Στο ενυδρείο θα φάνε μαλακή πράσινη άλγη που φυτρώνει στις επιφάνειες του ενυδρείου, στα φυτά και το χαλικάκι. Σαν αυτή που βλέπεις στην τελευταία φωτογραφία. Δεν πρέπει να συγχέεται με την green spot άλγη, την οποία δεν μπορεί να αποκολήσει από το τζάμι και επομένως να την φάει. Επίσης τρώει με μεγάλη ευχαρίστηση την καφέ διατομική άλγη που συναντάται συνήθως σε νεοστημένα ενυδρεία.

Εγώ, σαν συμπλήρωμα, τα ταΐζω ελαφρά ζεματισμένο κολοκυθάκι και ωμό αγγουράκι. Τρώνε και άλλα λαχανικά όπως μαρούλι, σπανάκι κ.α.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω πανε μαζι με corydoras και γαριδες red και amano?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω πανε μαζι με corydoras και γαριδες red και amano?

Θεωρόντας ότι τους παρέχεις την σωστή ποιότητα νερού, ναι ταιριάζουν. Είναι όμως λίγο μυστήρια ψαράκια στην προσαρμογή τους.

Το πρώτο σωστό βήμα είναι η σωστή επιλογή τους από το πετ σοπ. Φρόντισε τα ψαράκια σου να μην έχουν ρουφηγμένη κοιλίτσα και αλλοιωμένα περύγια. Ταλαιπωρούνται πάρα πολύ κατά την μεταφορά τους.

Μετά, αρκετά σημαντική είναι η αργή και σταδιακή προσαρμογή τους. Δεν τους αρέσουν οι απότομες μεταβολές!

Στη συνέχεια πρέπει να δωθεί προσοχή στο καθαρό νερό, τις σταθερές συνθήκες και φυσικά τη διατροφή τους με άλγες. Δεν είναι σπάνιο να χάσει κάποιος τα ψαράκια του μέσα στην πρώτη βδομάδα, ακόμα και αν έχει τηρήσει όλα τα παραπάνω. Μερικές φορές έχουν τόσο υποφέρει στην μεταφορά τους (κακές συνθήκες, ασιτία κλπ) που δυστυχώς είναι αδύνατον να ανακάμψουν. Αν καταφέρουν να επιζήσουν για ένα μήνα, τότε μπορείς να κοιμάσε σχετικά ήσυχος :)

Και κάτι βασικό: ευτυχισμένος και υγιής ότο, είναι ο χορτάτος ότο (στρογγυλή κοιλίτσα)

post-9106-1289310625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να δουμε ευκολα και γεννες μεσα στο ενυδρειο?

σε τι τιμη τα δινουν εδω στην θεσ/νικη? ειναι ευκολο να τα βρουμε?

ποσα τετοια ψαρακια μπαινουν μεσα σε 180 λιτρα μαζι με 6 corydoras?

Έγινε επεξεργασία - gemen
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να πετύχεις ζευγάρι που να έχει την διάθεση να ζευγαρώσει. Μετά πέξε και κανένα lotto :) Δές τα παρακάτω link

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=23923&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=26505&hl=

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω γύρω στα 4-5 ευρώ. Τα μαγαζιά φέρνουν κατα καιρούς και θέλει αρκετή υπομονή και επίμονο ψάξιμο για να τους πετύχεις.

Όσα μπορουν να συντηρίσουν οι άλγες του ενυδρείου σου. Δε ξέρω αν μπορούν να ζήσουν τρώγοντας μόνο λαχανικά ή ταμπλέτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να και ο πιτσιρικος μου :) Επειδη ομως η φοτο ειναι απο κινητο...δεν βγηκε και πολυ καλα...!

post-42220-1303816675_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε nio92 δεν είναι oto αλλά CAE :) Είναι ψάρι με επιθετικό χαρακτήρα και γίνεται θηρίο ( >25 εκ.). Όπως είπες είναι ακόμα πιτσιρίκος. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε nio92 δεν είναι oto αλλά CAE :) Είναι ψάρι με επιθετικό χαρακτήρα και γίνεται θηρίο ( >25 εκ.). Όπως είπες είναι ακόμα πιτσιρίκος. :)

Αι στο καλο...αληθεια??βρε τον πιτσιρικο μου...τον εχω ενα μηνα και κατι...και εχει μεγαλωσει αρκετα απο τοτε...!!Ευχαριστω..δλδ μπορω να τον κρατησω προς το παρον σε αυτο το ενυδρειακι ..για εναν μηνα περιπου...θα τον βαλω σε μεγαλο μετα...!!Ελπιζω να μην εχει προβλημα με δισκους στο μελον που σκοπευω να παρω...!!Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια my friend :thumbup::buttrock:

Υ.Γ δλδ ειναι σαν τους πλεκο??Εγω τον πηρα επειδη μου ειπε οτι δεν μεγαλωνει...πω ρε πολλα ψεματα μου λενε οι πετσοπαδες...!

Link to comment
Share on other sites

Αι στο καλο...αληθεια??βρε τον πιτσιρικο μου...τον εχω ενα μηνα και κατι...και εχει μεγαλωσει αρκετα απο τοτε...!!Ευχαριστω..δλδ μπορω να τον κρατησω προς το παρον σε αυτο το ενυδρειακι ..για εναν μηνα περιπου...θα τον βαλω σε μεγαλο μετα...!!Ελπιζω να μην εχει προβλημα με δισκους στο μελον που σκοπευω να παρω...!!Ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια my friend :):buttrock:

Υ.Γ δλδ ειναι σαν τους πλεκο??Εγω τον πηρα επειδη μου ειπε οτι δεν μεγαλωνει...πω ρε πολλα ψεματα μου λενε οι πετσοπαδες...!

εσυ φτες που τους ακους :):thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

εσυ φτες που τους ακους :):thumbup::buttrock:

:buttrock: τι να κανω ρε...αρχαριος ειμαι...ειδικα στις αρχες...δεν ηξερα τιποτα...το μονο που ηξερα ειναι οτι τα ταιζεις και τα αλλαζεις νερο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Μου εφεραν εναν δωρο πριν μια βδομαδα....εχω ph αυτηη τη στιγμη 7.0-7.5 ...δεν ξερω αν εφταιγε αυτο παντως τον εχασα μετα απο 3 μερες...τις πρωτες δυο μερες ηταν στα φυλα απτις ανουμπιες και στο τζαμι και σκαλιζε...η κοιλια του ηταν κοκκινη και λιγο στρογγυλη οπως λετε...την τριτη μερα τον βρηκα στον πατο του ενυδρειου να κολυμπαει περιεργα κανοντας κυκλους και εχανε τον προσανατολισμο του....μετα δυστηχως..... :thumbsd: παρολο που εχω αλγη στα φυλα καφε δεν τολμησα να παρω ξανα γιατι φοβηθηκα μην τον χασω...

Link to comment
Share on other sites

Μου εφεραν εναν δωρο πριν μια βδομαδα....εχω ph αυτηη τη στιγμη 7.0-7.5 ...δεν ξερω αν εφταιγε αυτο παντως τον εχασα μετα απο 3 μερες...τις πρωτες δυο μερες ηταν στα φυλα απτις ανουμπιες και στο τζαμι και σκαλιζε...η κοιλια του ηταν κοκκινη και λιγο στρογγυλη οπως λετε...την τριτη μερα τον βρηκα στον πατο του ενυδρειου να κολυμπαει περιεργα κανοντας κυκλους και εχανε τον προσανατολισμο του....μετα δυστηχως..... :thumbsd: παρολο που εχω αλγη στα φυλα καφε δεν τολμησα να παρω ξανα γιατι φοβηθηκα μην τον χασω...

Τα συγκεκριμενα ειναι πολυ ευαισθητα ζωντανα και θελει πολυ παρατηρηση πριν γινει η αγορα τους.

Εκτος αυτου ειναι και ευαισθητα στις παραμετρους νερου.

Και μια συμβουλη εντελος φιλικα,πες στους γνωστους σου να μη σου φερνουν δωρο ψαρια γιατι κατα 99% ειναι λαθος αγορες αφου δεν εχουν γνωση του αντικειμενου με αποτελεσμα να βρησκεσε με λαθος ψαρια και ειτε να εχεις απωλεις ειτε να μην κανουν με τα ψαρια που ηδη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

και νά πώς από την φύση έρχονται στα ενυδρεία μας...γιαυτό και πρέπει όλοι μας να προσπαθούμε αναπαραγωγές από τα ψαράκια μας....

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω μωρε απλα οταν μπει σε pet shop ειτε η μανα μου ειτε η κοπελια ολο και κατι φερνουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...