Jump to content

αναγνωριση αλγης


rastafarian

Recommended Posts

Εχω την αλγη που θα δειτε στις φωτο,ειναι πανω στην πετρα και λιγο πανω στο χαλικι.το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες,ειναι 110 λιτρα και απο φωτισμο 2χ18 watt τ8.Ωρες φωτισμου 8,λιπασματα δεν βαζω,αλλαγες 30% καθε βδομαδα.την αλγη την εχω περιμπου κανενα 1,5 και ειναι μονο στην πετρα και οπως ειπα και λιγο στο χαλικι.τι μπορει να ειναι και τι κανω?εχω 2 sae και 2 οτοκυκλους αλλα δεν την πειραζουν

post-26285-1295023152_thumb.jpg

post-26285-1295023177_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε πληροφορίες για κυανοβακτήριο ή bga.

Σε πρώτη φάση, με μαλακές κινήσεις βγάλε την πέτρα χωρίς να σκορπίσει η άλγη και πλύνε την καλά. Με ένα σωληνάκι απομάκρυνε και όσο γίνεται περισσότερο χαλικάκι που έχει πιάσει άλγη...

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε πληροφορίες για κυανοβακτήριο ή bga.

Σε πρώτη φάση, με μαλακές κινήσεις βγάλε την πέτρα χωρίς να σκορπίσει η άλγη και πλύνε την καλά. Με ένα σωληνάκι απομάκρυνε και όσο γίνεται περισσότερο χαλικάκι που έχει πιάσει άλγη...

Μαλλον αυτο ειναι..το θεμα ειναι οτι η πετρα ειναι θαμενη μεσα στο χαλικι και φοβαμαι μην ανακατεψω τον βυθο..υπαρχει κανενας αλλος τροπος?την τριτη που αλλαξα νερο εκανα και σκουπα αλλα στο χαλικι ηταν δυσκολο να φυγει γτ επαιρνε και χαλικι μαζι του..το εχω 1,5 μηνα και δεν εχει εξαπλωθει..

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα για συσκοτηση 3-4 μερες για τη bga.πιανει?τα φυτα θα την παλεψουν?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα αντέξουν τα φυτά. Με τη συσκότηση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να απαλλαγείς από την bga.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα διαφορα ποστς απο παιδια εδω που ειχαν το ιδιο προβλημα.διαβασα και για αντιβιοτικα.με τι προτεινεις να αρχησω?ποσες μερες να κανω συσκοτηση?μετα τα φωτα πως τα αναβω?θελει αλλαγες νερου πριν και μετα?

Πωπω πολλες ερωτησεις... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα απομάκρυνε όσο περισσότερη μπορείς με συφωνάρισμα των σημείων που υπάρχει άλγη.

Στη συνέχεια κάνε πλήρη συσκότιση (τύλιγμα του ενυδρείου με κουβέρτα και δεν ανοίγουμε ούτε για τάισμα) για 4 ημέρες.

Το φως μπορείς να το ανάψεις σταδιακά, για να μειώσεις το σοκ που έχουν ήδη υποστεί τα φυτά. Πάλι με συφωνάρισμα του βυθού αφαιρείς την νεκρή bga, για να μην ανεβάσεις αμμωνία. Βέβαια σε εσένα είναι πολύ λίγη και δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα. Αλλά έστω και για αισθητικούς λόγους απομάκρυνε την. Η νεκρή bga έχει μαύρο χρώμα.

Καλό είναι να καθαρίσεις ή να αλλάξεις και το ενυδρειακό βαμβάκι του φίλτρου γιατί μπορεί να έχει κρατήσει κομμάτια bga. Και εδώ η άλγη σου είναι λίγη, αλλά καλού κακού...

Αν έχει παραμείνει κάποια ποσότητα bga, άσε λίγες ημέρες να επανακάμψουν τα φυτά και επανέλαβε την ίδια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα απομάκρυνε όσο περισσότερη μπορείς με συφωνάρισμα των σημείων που υπάρχει άλγη.

Στη συνέχεια κάνε πλήρη συσκότιση (τύλιγμα του ενυδρείου με κουβέρτα και δεν ανοίγουμε ούτε για τάισμα) για 4 ημέρες.

Το φως μπορείς να το ανάψεις σταδιακά, για να μειώσεις το σοκ που έχουν ήδη υποστεί τα φυτά. Πάλι με συφωνάρισμα του βυθού αφαιρείς την νεκρή bga, για να μην ανεβάσεις αμμωνία. Βέβαια σε εσένα είναι πολύ λίγη και δε θα έχεις τέτοιο πρόβλημα. Αλλά έστω και για αισθητικούς λόγους απομάκρυνε την. Η νεκρή bga έχει μαύρο χρώμα.

Καλό είναι να καθαρίσεις ή να αλλάξεις και το ενυδρειακό βαμβάκι του φίλτρου γιατί μπορεί να έχει κρατήσει κομμάτια bga. Και εδώ η άλγη σου είναι λίγη, αλλά καλού κακού...

Αν έχει παραμείνει κάποια ποσότητα bga, άσε λίγες ημέρες να επανακάμψουν τα φυτά και επανέλαβε την ίδια διαδικασία.

Αν κανω συφωναρισμα θα βγαλω και νερο αναγκαστικα γιατι η σκουπα μου ρουφαει και νερο και δεν θα προλαβω να προετοιμασω νερο με τυρφη..εξαλου η αλγη ειναι πανω στην πετρα και σε ενα φυλο απο εχινοδορο.στο χαλικι εχει ελαχιστη γιατι με την τελευταια αλλαγη εβαλα σκουπα και εβγαλα την περισσοτερη απο το χαλικι.ετσι λεω να κανω τα εξης:

να βγαλω με το χερι μου οση περισσοτερη μπορω απο την πετρα,να κοψω το φυλλο του εχινοδορου που εχει bga,να ταισω τα ψαρια,να κλεισω το diy co2 (μολις 2 μερες δουλευει),να βαλω αεραντλια και μετα συσκοτηση για 4 μερες.μετα τη συσκοτηση θα κανω τα βηματα που μου ειπες και αλλαγη νερου γιατι θα εχει φτασει η μερα για την εβδομαδιαια αλλαγη συν σκουπα για υπολληματα της bga. τι λες?

Επεισης οταν τελειωσει η συσκοτηση με ποσες ωρες να αρχισω τα φωτα?4 ειναι καλα?και πως να το παω στις 8 που ειναι τωρα?

Συγνωμη για το πρηξιμο αλλα δεν ξερω τι να κανω... :wub:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις αρχικά το πιο απλό.

Σκέπασε τελείως την πέτρα

γιατι εχει και ελαχιστο στο χαλικι και οπως ειδα πριν λιγο εχει και λιγο σε ενα σημειο στη 3d πλατη της juwel.την πετρα πως θα την σκεπαζα?

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο σημαντικό είναι να μη διασκορπιστεί η άλγη και σε άλλα σημεία του ενυδρείου! Αν νομίζεις ότι μπορείς να αφαιρέσεις ποσότητα άλγης με το χέρι σου χωρίς να την σκορπίσεις, τότε κάντο.

Την αεραντλία δε τη θεωρώ απαραίτητη αν έχεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο σημαντικό είναι να μη διασκορπιστεί η άλγη και σε άλλα σημεία του ενυδρείου! Αν νομίζεις ότι μπορείς να αφαιρέσεις ποσότητα άλγης με το χέρι σου χωρίς να την σκορπίσεις, τότε κάντο.

Την αεραντλία δε τη θεωρώ απαραίτητη αν έχεις καλή ανατάραξη της επιφάνειας από την έξοδο του φίλτρου.

και ταυτόχρονα αφού η υπόλοιπη είναι μόνο στην πέτρα βγάλε και την πέτρα και καθάρισε την καλά να τελειώνεις. Αν δεν κάτσει και επανεμφανιστεί τότε ακολούθησε τα βήματα (α) αλλαγή νερού (β) συσκότιση κλπ

Το φώς από τη δική μου μικρή εμπειρία με τις άλγες και ειδικά με το κυανοβακτηρίδιο ίσως θα ήταν καλύτερα να το επαναφέρεις κανονικά μετά τη συσκότιση. Σημασία έχει να κάνεις ΠΛΗΡΗ συσκότιση (αν χρειαστεί). Μια άλλη ιδέα επίσης είναι η χρήση οξυζενέ πάνω στα σημεία που υπάρχει άλγη αν δεν μπορείς να τη βγάλεις πλήρως. Αυτό μπορεί να γίνει εύκολα σε σημεία που θα αποκαλυφθούν στην αλλαγή νερού κατά τη πτώση της στάθμης του νερού (πχ στην πλάτη που αναφέρεις).

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

και ταυτόχρονα αφού η υπόλοιπη είναι μόνο στην πέτρα βγάλε και την πέτρα και καθάρισε την καλά να τελειώνεις. Αν δεν κάτσει και επανεμφανιστεί τότε ακολούθησε τα βήματα (α) αλλαγή νερού (β) συσκότιση κλπ

Αλλαγες κανω καθε εβδομαδα 30%.σκεφτικα να βγαλω την πετρα αλλα ειναι θαμενη στο χαλικι και φοβαμαι οτι θα αναταραχτει ο βυθος και μπορει να εχουμε αλλα προβληματα μετα.επεισης bga εχει και ενα φυλλο εχινοδορου και λιγο πανω στην 3d πλατη της juwell.αν δεις την φωτο απο το ενυδρειο μπορεις να παρατηρησεις τη bga πανω στην πλατη,ειναι λιγο.γιαυτο ελεγα να κανω ολα τα παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

εκανα βλακεια μωρε γιατι την εχω 1,5 μηνα και ειναι μονο σ αυτα τα σημεια και στο χαλικι που καθαρισα αλλα νομιζα πως ηταν η πρασινη που βγαινει στα νεα ενυδρεια και την αφηνα να κανει τον κυκλο της..βεβαια ειμαι τυχερος γιατι δεν εξαπλωθικε σε αλλα σημεια

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος αντιμετώπισης της bga τοπικά, είναι η αύξηση της κυκλοφορίας. Αν δηλαδή βάλεις ένα κυκλοφορητή να "χτυπάει" στο σημείο που είναι συγκεντρωμένη η bga θα φύγει. Η bga δεν αγαπά την έντονη κυκλοφορία και ένας από τους παράγοντες εμφάνισης της είναι και η κακή ροή.

Την παραπάνω μέθοδο δεν την έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος τρόπος αντιμετώπισης της bga τοπικά, είναι η αύξηση της κυκλοφορίας. Αν δηλαδή βάλεις ένα κυκλοφορητή να "χτυπάει" στο σημείο που είναι συγκεντρωμένη η bga θα φύγει. Η bga δεν αγαπά την έντονη κυκλοφορία και ένας από τους παράγοντες εμφάνισης της είναι και η κακή ροή.

Την παραπάνω μέθοδο δεν την έχω δοκιμάσει ο ίδιος.

Βασικα αυτη τη στιγμη δεν ξερω με τι να αρχισω..εχω μπερδευχει..αχαχαχαχ :wub:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτη τη στιγμη δεν ξερω με τι να αρχισω..εχω μπερδευχει..αχαχαχαχ :wub:

Δεν θα πρέπει να ξεκινήσεις από τα απλά?

:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σκέπασε το με κάτι που μην περνάει το φως (όπως μαύρη διπλή σακούλα) και δες την εξέλιξη του μετά από 2 μέρες.

Αν είναι πράγματι BGA (που δείχνει να είναι) τότε θα προχωρήσεις σε δραστικότερες λύσεις (Πλήρη συσκότιση και ερυθρομικίνη αν χρειαστεί).

Link to comment
Share on other sites

Σκέπασε το με κάτι που μην περνάει το φως (όπως μαύρη διπλή σακούλα) και δες την εξέλιξη του μετά από 2 μέρες.

Αν είναι πράγματι BGA (που δείχνει να είναι) τότε θα προχωρήσεις σε δραστικότερες λύσεις (Πλήρη συσκότιση και ερυθρομικίνη αν χρειαστεί).

Α οπωτε καταληγουμε σ αυτο που λεγαμε πιο πανω!καληψη του ενυδρειου με κουβερτα πχ και βλεπουμε.2 μερες ειναι αρκετες?καπου διαβασα για 4..

Link to comment
Share on other sites

Α οπωτε καταληγουμε σ αυτο που λεγαμε πιο πανω!καληψη του ενυδρειου με κουβερτα πχ και βλεπουμε.2 μερες ειναι αρκετες?καπου διαβασα για 4..

Εγω αναφέρθηκα μόνον για την πέτρα δηλαδή τοπικά

Η κουβέρτα ειναι δραστικότερη λύση μαζί με την ερυθρομυκίνη

Μια κουβέρτα αρκεί

2 μέρες δεν είναι αρκετές

Πάρε και μια γεύση από προχωρημένη BGA

post-46-1295047112_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε όση άλγη μπορείς όπως είπαμε παραπάνω και ξεκίνα τετραήμερη συσκότιση!!!

ΠΑΡΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ! :wootwoot::rolleyes:;)

Ο lasal μάλλον είπε στις δύο μέρες να δεις πως εξελίσεται η κατάσταση.

Εγώ πάντως δεν θα άνοιγα ούτε μια χαραμάδα πριν περάσουν οι 4 ημέρες.

ΥΓ: Ρίξε και καμιά ταμπλέτα σπιρουλίνας για τους οτο! Είναι η αδυναμία μου :wub:

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε όση άλγη μπορείς όπως είπαμε παραπάνω και ξεκίνα τετραήμερη συσκότιση!!!

ΠΑΡΤΟ ΑΠΟΦΑΣΗ ! :wootwoot::rolleyes:;)

Ο lasal μάλλον είπε στις δύο μέρες να δεις πως εξελίσεται η κατάσταση.

Εγώ πάντως δεν θα άνοιγα ούτε μια χαραμάδα πριν περάσουν οι 4 ημέρες.

ΥΓ: Ρίξε και καμιά ταμπλέτα σπιρουλίνας για τους οτο! Είναι η αδυναμία μου :wub:

το πηρα αποφαση για την συσκοτηση.θα τυλιχθει με κουβερτα και δεν θα ανοιχτει για κανενα λογο πριν τις 4 μερες!θα ταιστουν ολα τα ψαρια πριν για να ειμαστε ενταξει και φυσικα και οι οτο!

Τελικα theodor χαιρουν ακρας υγειας οι οτος γιατι ειμουν λιγο επιφυλακτικος οταν τουσ εβαλα γιατι δεν ηξερα αν ηταν αρκετα στρωμενος ο βυθος μου,θυμασαι που σε ρωτουσα και στο αλλο θεμα μου?τελικα πανε ολα καλα εδω και περιπου 3 βδομαδες :hysterical:

Απο αυριο λοιπον ξεκιναμε συσκοτηση και βλεπουμε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφέρθηκα μόνον για την πέτρα δηλαδή τοπικά

Η κουβέρτα ειναι δραστικότερη λύση μαζί με την ερυθρομυκίνη

Μια κουβέρτα αρκεί

2 μέρες δεν είναι αρκετές

Πάρε και μια γεύση από προχωρημένη BGA

post-46-1295047112_thumb.jpg

lasal καλητερα να το κανω μια και καλη γιατι ανακαληψα και σε κανα 2 σημεια ακομα bga,λιγη βεβαια αλλα υπαρχει η ατιμη..ευτυχος εμενα δεν εχει φτασει σε τετοιο σημειο αν και την εχω 1,5 μηνα και ελπιζω να μη φτασω ποτε σε κατι τετοιο.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...