Jump to content

Ερωτηση για Ανεμωνη


empolis

Recommended Posts

Καλησπερα , θα ηθελα να ρωτησω καταρχην πιο ειδος ανεμωνης ειναι αυτη που εχω,οταν την πηρα απο το μαγαζι δεν συγκρατησα την ονομασια της .Βασικα ουτε καν που εχουν δωσει σημασια οι κλοουν ... Γιατι ? και κατι τελευταιο τι μπορω να της δινω για τροφη και πως? Ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων.. :P

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δώσε κάποια στοιχεία για την ανεμώνη σου... αν και θα βόλευε η φωτογραφία φυσικά, έτσι στα τυφλά δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος.

Οι κλόουν δεν είναι απαραίτητο να πάνε από την πρώτη στιγμή στην ανεμώνη.... μπορεί να το κάνουν μετά από 10,.. 20,.. ή και 30 μέρες (εφ όσον είναι συμβατή ανεμώνη του είδους τους)

Όσο για τη διατροφή της, κατεψυγμένο krill και το αφήνεις με μια τσιμπίδα στα πλοκάμια της δυο φορές την εβδομάδα... συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αναιβάσεις κάποια φωτο... :P

εχει ανοιξει δυο θεματα υπαρχει φωτο στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

εχει ανοιξει δυο θεματα υπαρχει φωτο στο αλλο

....και πως θα γίνει? θα ανατρέχει κάποιος στο ένα θέμα να βλέπει φώτο και εδώ να απαντάει?

Βάλε τη φώτο εδώ ώστε να είναι ολοκληρωμένο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ζητω συγνωμη που το ανεβασα δυο φορες το ποστ , ειχε κολησει ο υπολογιστης και νομιζα οτι την πρωτη φορα δεν το ανεβασε...Ανεβαζω μια φωτογραφια να την δειτε...Την εχω κανενα μηνα μεσα την ανεμωνη και δεν την εχω ταισει καθολου.. :P θα αντεξει σημερα παω να παρω τροφη να την ταισω...Το λεω γιατι αμα πεθανει ειναι πολυ τοξικη,παντως μεχρι και χθες το βραδυ φουντονε με το φως οποτε δεν εχει πεθανει ακομα...

αν θελετε και αλλη φωτογραφια πειτε μου να ανεβασω

post-28426-1295689389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγορα τροφη και πηρα και μια τσιμπιδα και της εδωσα να φαει...Καταπληκτικο το θεαμα .... Της εδωσε μια γαριδουλα , θελει και αλλη??

post-28426-1295694362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγορα τροφη και πηρα και μια τσιμπιδα και της εδωσα να φαει...Καταπληκτικο το θεαμα .... Της εδωσε μια γαριδουλα , θελει και αλλη??

Μια γαριδα φτανει.Για πιο ευκολια καλυτερα να παιρνεις τις ξεφλουδισμενες,και αφου ξεπαγωνεις μια να ταιζεις :P

Link to comment
Share on other sites

To ζωντανό λιμοκτονούσε !!!

Κόβε μικρά κομματάκια τη γαρίδα ώστε να χωράει στο στόμα της και να προσέχεις μην αρπάζουν την τροφή οι άλλοι φιλοξενούμενοι του ενυδρείου σου (ειδικά οι γαρίδες αν έχεις)

Απ εκεί που την αγόρασες δεν σου είπαν τίποτα για την διατροφή της.. ή εσύ δεν ρώτησες κάτι σχετικά μ αυτό το θέμα?

Καλό είναι πριν αγοράσουμε ( ή και να μας χαρίσουν ακόμη), κάποιο ζωντανό, να ενημερωνόμαστε για τις συνθήκες που χρειάζεται, είτε αφορά την τροφή, είτε τις παραμέτρους νερού κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Oταν αγοραζεις ενα ζωντανο χωρις καν να διαβαζεις τι ειναι ΠΡΙΝ το αγορασεις θεωρεισε απειρος κ δικαιλογησε...οταν αγοραζεις ενα ζωντανο,το κρατας ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ στο ενυδρειο σου κ μετα αποφασιζεις να ασχοληθεις θεωρησε κακος χομπιστας!!!!Η ανεμωνη που εχεις ειναι malu κ κατα πασα πιθανοτητα θα την χασεις κ δεν θα τη χασεις γιατι ειναι δυσκολη η ανεμωνη.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Oταν αγοραζεις ενα ζωντανο χωρις καν να διαβαζεις τι ειναι ΠΡΙΝ το αγορασεις θεωρεισε απειρος κ δικαιλογησε...οταν αγοραζεις ενα ζωντανο,το κρατας ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ στο ενυδρειο σου κ μετα αποφασιζεις να ασχοληθεις θεωρησε κακος χομπιστας!!!!Η ανεμωνη που εχεις ειναι malu κ κατα πασα πιθανοτητα θα την χασεις κ δεν θα τη χασεις γιατι ειναι δυσκολη η ανεμωνη.

Και εγω τα βλέπω σκούρα τα πράγματα με την ανεμονούλα ,και μακάρι να βγω λάθος.

Το θέμα είναι ότι εαν δεν τα καταφέρει η ανεμώνη και επειδή είναι πολύ μικρή, κατά μεγάλη πιθανότητα θα σβύσει χωρίς ο φίλος μας να την βρίσκει στο ενυδρείο!!!

Εκτός αυτού, όπως βλέπω στην φωτογραφία, η συγκεκριμένη γαρίδα γιά τροφή είναι πολύ μεγάλη και δισανάλογη γιά το στόμα της ανεμώνης.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να τη δώσεις προσωρινά σε κάποιον φίλο που διαθέτει ενυδρείο ικανό για τις ανάγκες της (φωτισμός, παράμετροι) και φυσικά την ανάλογη εμπειρία, ώστε να μπορέσει να επιβιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο με αποπιρατε ετσι...Απο το καταστημα που την πηρα δεν μου ανεφεραν τιποτα απολυτως απο τροφη οτι χρειαζετε...Υπεθεσα οτι με τα ζουμια που ριχνουμε θα μεγαλωνει οπως και τα κοραλια...Τελος παντων δεν βρισκω λογο να σας απολογηθω, παντως μια απαντηση του στυλ κακος χομπιστας με ενοχλησε πολυ..Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. (Και αν ηθελα να ασχοληθω με την ανεμωνη δεν θα εγραφα καν! )

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο με αποπιρατε ετσι...Απο το καταστημα που την πηρα δεν μου ανεφεραν τιποτα απολυτως απο τροφη οτι χρειαζετε...Υπεθεσα οτι με τα ζουμια που ριχνουμε θα μεγαλωνει οπως και τα κοραλια...Τελος παντων δεν βρισκω λογο να σας απολογηθω, παντως μια απαντηση του στυλ κακος χομπιστας με ενοχλησε πολυ..Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. (Και αν ηθελα να ασχοληθω με την ανεμωνη δεν θα εγραφα καν! )

Φίλε μου, μην παρεξηγείσαι απο ότι γράφτηκε πριν, αφού έτσι και αλοιώς γιά καλό γράφτηκε.

Ισως να ήταν λίγο σκληρός ο λόγος, όμως πρέπει να ξέρεις ότι πολύ σκληρότερο ήταν αυτό που έκανες εσυ, έστω και χωρίς κακή πρόθεση.

Μιά βασική αρχή και υποχρέωση που έχουμε σε αυτό το χόμπυ, μιά που μιλάμε γιά ζωές, είναι η συνεχής ενημέρωση, που σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να σταματά στο τι μπορεί να πεί ένας καταστηματάρχης του είδους, μιά που δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προτεραιότητές του.

Κοίταξε απο εδω και εμπρός να είσαι μέσα στα πράγματα και να ρωτάς εδω μέσα, γιά να πάνε όλα καλά στην συνέχεια.

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, μην παρεξηγείσαι απο ότι γράφτηκε πριν, αφού έτσι και αλοιώς γιά καλό γράφτηκε.

Ισως να ήταν λίγο σκληρός ο λόγος, όμως πρέπει να ξέρεις ότι πολύ σκληρότερο ήταν αυτό που έκανες εσυ, έστω και χωρίς κακή πρόθεση.

Μιά βασική αρχή και υποχρέωση που έχουμε σε αυτό το χόμπυ, μιά που μιλάμε γιά ζωές, είναι η συνεχής ενημέρωση, που σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να σταματά στο τι μπορεί να πεί ένας καταστηματάρχης του είδους, μιά που δεν μπορούμε να ξέρουμε τις προτεραιότητές του.

Κοίταξε απο εδω και εμπρός να είσαι μέσα στα πράγματα και να ρωτάς εδω μέσα, γιά να πάνε όλα καλά στην συνέχεια.

Είμαστε πάντα στην διάθεσή σου.

+1 :D Ο γραπτός λόγος παρεξηγήτε εύκολα και κανένας δέν είχε διάθεσει ούτε να σε προσβάλει αλλά ούτε και να σε μειώσει...δέν το λέω επειδή είμαι μέλος στο ΑΖ αλλά είναι απο τα λίγα forum που έχει τόσο αξιόλογα και σωστά άτομα...απο τον διαχειριστή μέχρι και το πιό πρόσφατο μέλος του όπως εσύ, που με την στάση σου και την απάντησή σου δείχνεις τον χαρακτήρα σου...

Ότι θές ρώτα και όπως λένε και τα παιδιά θα είμαστε πάντα στην διάθεσή σου όσο μπορεί ο καθένας... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

... και μη ξεχνάς ότι αυτές τις γραμμές τις διαβάζουν κ άλλοι πιθανοί αγοραστές ανεμώνης που μέσα απ αυτόν τον "σκληρό" λόγο όπως λες, θα μάθουν (όπως έμαθες και εσύ) τι θα πρέπει να προσέξουν.

Όσοι σου απάντησαν έχουν γνώσεις του αντικειμένου και α απώτερος σκοπός είναι να σου μεταδώσουν αυτές τι γνώσεις.

Μη το βλέπεις λοιπόν αρνητικά.

Οι περισσότεροι από τα λάθη μας μάθαμε κάποια πράγματα.

Και να συμπληρώσω κάτι ακόμη που αφορά μεγάλη μερίδα χρηστών, ότι δεν ενημερώνονται πριν ξεκινήσουν το οτιδήποτε και φτάνουν σε σημείο, που κατόπιν εορτής προσπαθούν να διορθώσουν το λάθος που έγινε.. όπου μερικές φορές είναι πολύ αργά !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο με αποπιρατε ετσι...Απο το καταστημα που την πηρα δεν μου ανεφεραν τιποτα απολυτως απο τροφη οτι χρειαζετε...Υπεθεσα οτι με τα ζουμια που ριχνουμε θα μεγαλωνει οπως και τα κοραλια...Τελος παντων δεν βρισκω λογο να σας απολογηθω, παντως μια απαντηση του στυλ κακος χομπιστας με ενοχλησε πολυ..Οπως και να εχει σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. (Και αν ηθελα να ασχοληθω με την ανεμωνη δεν θα εγραφα καν! )

Σκεψου καποιος να αγοραζε ΕΣΕΝΑ κ να σε πετουσε σε ενα δωματιο χωρις φωτα(αφου fish only λες οτι εχεις)να σε αφηνε εκει μεσα για κανα μηνα κ μετα να ελεγε....α!δεν ασχολουμε κ λιγο με το κατοικιδιο μου!Κ οχι,εγω δεν ειμαι στην διαθεση κανενος χομπιστα που καταδικαζει επιτηδες τοσο ομορφα ζωντανα στο ενυδρειο του.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

ειδες σε κανενα ποστ στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχω fish only? Μην βγαζετε πραγματα απο το κεφαλι σσς... Σας παρακαλω ....Το καναμε θεμα ολο αυτο επειδη ρωτησα τη τρωει μια ανεμωνη..Ελεος ομως...

Link to comment
Share on other sites

ειδες σε κανενα ποστ στο συγκεκριμενο θεμα οτι εχω fish only? Μην βγαζετε πραγματα απο το κεφαλι σσς... Σας παρακαλω ....Το καναμε θεμα ολο αυτο επειδη ρωτησα τη τρωει μια ανεμωνη..Ελεος ομως...

Το γράφεις στο profil σου,διόρθωσε το για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ σου αναφέρεις 150 λίτρα fish only, και εκεί θα βασιστεί κάποιος, όπως έκανε και ο Ανδρέας.

Η ερώτησή σου μπορεί να ήταν τι τρώει η ανεμώνη, αλλά η κατάστασή της δεν είναι και η καλύτερη και βάσει όλων αυτών, σου δόθηκαν κάποιες απαντήσεις / συμβουλές μ τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αιολε σωστα ειναι αυτα που λες...αλλα νομιζω πως οι απαντησεις που εδωσαν του στυλ κακος χομπιστας και τα σχετικα και δεν σου δινω συμβουλες δεν αρμοζουν..Εχουμε μιλησει και μαζι για αποριες μου και με εχεις βοηθησει πολυ...Χωρις ομως να μου πεις κατι που θα με ενοχλησει...(αν ημουν οντως κακος χομπιστας οπως προανεφεραν δεν θα υπηρχε λογος να γραφτω στο φορουμ και να διαβαζω ουτε θα εγραφα ποστ με αποριες μου)Το φορουμ νομιζα οτι ηταν για αυτο το λογο και οχι να σε κατακρινουν αλλη συχομπιστες...Μαλλον εκανα λαθος σε αυτο...Παντως εγω την ανεμωνη δεν την βλεπω στα τελευταια της , μια χαρα φενετε , και εφαγε την γαριδουλα και φουσκωνει οταν ανοιγουν τα φωτα ολα φυσιολογικα δεν βλεπω κατι ανησυχιτικο...οσο για τον φωτισμο προς το παρον με καληπτη με 3 τ5 στα 45w (ασπρη,μπλε ακτινικη ,ροζ)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αιολε σωστα ειναι αυτα που λες...αλλα νομιζω πως οι απαντησεις που εδωσαν του στυλ κακος χομπιστας και τα σχετικα και δεν σου δινω συμβουλες δεν αρμοζουν..Εχουμε μιλησει και μαζι για αποριες μου και με εχεις βοηθησει πολυ...Χωρις ομως να μου πεις κατι που θα με ενοχλησει...(αν ημουν οντως κακος χομπιστας οπως προανεφεραν δεν θα υπηρχε λογος να γραφτω στο φορουμ και να διαβαζω ουτε θα εγραφα ποστ με αποριες μου)Το φορουμ νομιζα οτι ηταν για αυτο το λογο και οχι να σε κατακρινουν αλλη συχομπιστες...Μαλλον εκανα λαθος σε αυτο...Παντως εγω την ανεμωνη δεν την βλεπω στα τελευταια της , μια χαρα φενετε , και εφαγε την γαριδουλα και φουσκωνει οταν ανοιγουν τα φωτα ολα φυσιολογικα δεν βλεπω κατι ανησυχιτικο...οσο για τον φωτισμο προς το παρον με καληπτη με 3 τ5 στα 45w (ασπρη,μπλε ακτινικη ,ροζ)

Oχι φιλε μου δεν εκανες λαθος.Ειμαστε μια παρεα που μαθαινουμε ολοι ο ενας απο τον αλλο.

Ειμαι σιγουρος πως ο φιλος Αντρεας δεν ηθελε να σε προσβαλλει,και πως αν αυτα που εγραψε σου τα ελεγε απο κοντα θα ηταν τελειως διαφορετικα.Ο γραπτος λογος δυστυχως αυτα εχει.

Ας χαλαρωσουμε λοιπον,κι ας χαρουμε τα ζωντανα μας,και ας συνεχισουμε ομορφα την κουβεντα.

Παντα φιλικα :D

Link to comment
Share on other sites

[off topic] ...κατι ασχετο ...επειδη διαβαζουμε αλλα δεν καταλαβαινουμε μπορειται να μας ανεβασετε κανενα βιντεο απο youtube να δουμε πως τρωει μια ανεμωνη?..επισης τι ειναι η ανεμωνη κοραλι? ..δεν εχω πολυ καταλαβει? :D:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορουσα να συγκρατιθω και πριν βαλεις Δια ολα αυτα τα πανεμορφα βιντεακια :D ..κοιταξα στο youtube ..ειναι κατι τυποι που τις ταιζουν με οτι μπορεις να φανταστεις! :bowdown: ...ενω λοιπον ''καταβροχθιζει'' τα παντα ολα ...πως ο ''Νεμος'' (κλοουν) μπορει και ''παιζει'' με τα πλοκαμια της κλπ? :ninja: ...πως την ''γλυτωνει'' δηλαδης??

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...