Jump to content

Diy 270lt & 3d Background


Orestis

Recommended Posts

Ξεκινάω λοιπόν την γνωστή για πολλούς,πρώτη και λίγο άγνωστη για εμένα κατασκευή του ενυδρείου μου!

Αφορά λοιπόν ένα 270 λίτρων γλυκού νερού ενυδρείο,σχεδιασμένο να ταιριάζει και να αναδεικνύει ένα κενό που έχει η ντουλάπα στο δωμάτιο μου.

Πρώτο βήμα λοιπόν η διαμόρφωση της ντουλαπας μου.

Έπρεπε να αφαιρέσω ένα συρτάρι για να κατέβει σε ύψος το ενυδρείο.Άρα αφαίρεσα το "κουτί" που διαμόρφωνε το κενό και στη συνέχεια αφαιρώντας και το κουτί που περέχει τα συρτάρια,έκοψα 25 εκατοστά τα πλαινά του,πάνω στα οποία πάτησε ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης 20χιλ και ένα ίδιων διαστάσεων κομμάτι μελαμίνης 16χιλ.Για καλύτερη συνοχή τα κόλλησα μεταξύ τους και πέρασα τουλάχιστον 10 βίδες από το ένα στο άλλο.Στην συνέχεια βιδώθηκαν και τα δυο πάνω στα πλαϊνά των συρταριών και ενισχύθηκε εσωτερικά με μεταλικές γωνιές.Τέλος και αν και δεν έχω φωτό,βίδωσα από το κάτω μέρος της επιφάνειας 2 ξύλινα δοκάρια από δεξιά ως αριστερά και μένει βιθωθεί και μία κοιλοδοκός που την πέρασα αστάρι.Επίσης ενίσχυσα και της βάσεις της ντουλάπας.

post-40028-1296059646_thumb.jpg

post-40028-1296059652_thumb.jpg

post-40028-1296059661_thumb.jpg

post-40028-1296059670_thumb.jpg

post-40028-1296059680_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σειρά τα τζάμια!

Οι διαστάσεις λοιπόν Μ90*Π50*Υ60 εκατοστά σύνολο 270 λίτρα μεικτά.

Αφού το μελέτησα,το σχεδίασα και το αποφάσισα,αγόρασα τα τζαμάκια στις διαστάσεις μου σε πάχος 8χιλ ροντέ.

Χωρίς τις κόντρες τις οποίες τις έκοψα μόνος μου από περισσευόμενα ράφια,το κόστος ήταν 110 ευρώ.Θα έλεγα πολύ καλα!

Δοκιμή με τα τζάμια και μετά καθάρισμα.Χαρτοταινία,ξανά καθάρισμα και τέλος κόλλημα με σιλικόνη Bison διάφανη.Την διαδικασία δεν την φωτογράφισα λεπτομερώς γιατί την θεωρώ γνωστή και πολυσυζητημένη,επίσης είχα και σιλικόνες στα χέρια μου!!!!....χάλια είχα γίνει....

Τα πλαϊνά πάντως είναι μέσα σε πλάτη και οθόνη και όλα πατάνε πάνω στη βάση.....

Λόγω του ότι ήμουν μόνος στο σπίτι εκείνη την ώρα,ένα φελιζόλ στερεωμένο στην ντουλάπα λειτούργησε σα βοηθός στο να στυρίξει το ένα πλαϊνό από όπου ξεκίνησα το κόλλημα.

Σε 1 ώρα ήταν έτοιμο και μετά από 2 μέρες κόλλησα και τις κάτω κόντρες περιμετρικά της βάσης.

post-40028-1296060248_thumb.jpg

post-40028-1296060275_thumb.jpg

post-40028-1296060285_thumb.jpg

post-40028-1296060295_thumb.jpg

post-40028-1296060316_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε λοιπόν την πρώτη ικανοποίηση.....και μετά ο εφιάλτης!

Τι να κάνω για διακόσμηση; Έπρεπε να σκεφτώ τι ψάρια περίπου θα επιλέξω!....

.......κιχλίδες!

Άρα;Λιτό,χωρίς πολλά φυτά γιατί θα τα ξεριζώνουν (έτσι διάβασα) και γενικά πετρώδες!

Aquazone ,Google ,Υoutube και άλλα λειτούργησαν σαν μούσσες!Πηγές έμπνευσης!

Κατέληξα σε φελιζόλ και τσιμέντο.....ο λόγος πέραν της ευελιξίας στο σχεδιασμό (όχι ότι έιχα κα΄τι πολύ συγκεκριμένο αρχικά στο μυαλό μου) ήταν και το ελάχιστο βάρος σε σχέση με τις κανονικές πέτρες!

Αγώνα έκανα να βρω ποιο κονίαμα κάνει και μέσω κυρίως του Aquazone κατέληξα σε Durostick D-1 και Aquamat μαζί με ελαστικοποιητή.Διάλεξα το δεύτερο με αναλογία νερού-ελαστικοποιητή 50-50.

Λοιπόν.....

20 ευρώ φελιζόλ λοιπόν και ξεκινάμε την διαμόρφωση!Κάπου στο youtube είδα ένα από τα δύο τοπία που μου αρέσουν περισσότερο και ήταν και DIY.....Ήταν

! Βρήκα και το site της κατασκευής του.Το έχει κάνει με πολυουρεθάνη και συρματόπλεγμα! (το άλλο που μου αρέσει το βρήκα εδώ μέσα και ήταν της BTN γωνιακό)

Είχα ήδη όμως το φελιζόλ....οπότε.....κόψιμο στα μέτρα τις πλάτης και ξεκίνημα για το κόλλημα ώστε να μοιάζει σε αυτό που μου άρεσε!Τις κολλήσεις τις έκανα με χλιαρή θερμόκολλα!Στο τέλος έχω σκοπό να αφαιρέσω μεγάλο μέρος του φελιζόλ από πίσω για λιγότερη άνωση.

post-40028-1296061365_thumb.jpg

post-40028-1296061381_thumb.jpg

post-40028-1296061393_thumb.jpg

post-40028-1296061403_thumb.jpg

post-40028-1296061412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν μου τελείωσε το φελιζόλ,χρησιμοποίησα πολυουρεθάνη στα (μεγάλα) κενά που είχαν μείνει!

Προσοχή:Όταν έχουμε να καλύψουμε μεγάλα κενά με πολυουρεθάνη σε πολλές στρώσεις,πρέπει με ένα ψεκαστηράκι να ψεκάζουμε ανά στρώση με νερό το οποιό ενεργοποιεί την πολυουρεθάνη!

post-40028-1296061608_thumb.jpg

post-40028-1296061620_thumb.jpg

post-40028-1296061633_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο φυσικά ήταν το σημείο που με ένα κατσαβίδι ίσιο,ένα κοπίδι και ένα καμινέτο διαμόρφωσα το φελιζόλ και την πολυουρεθάνη!

Το βασικό σκάψιμο έγινε με το κατσαβίδι (το οποίο ήταν στραβωμένο πολύ και πρακτικά έσκαβε) και μετά με το καμινέτο το οποίο αφαιρούσε ή μάλλον ελιωνε τα μπιλάκια του φελιζόλ,το έκανε πιο ομαλό και σκληρό,και ισωπέδωνε τα μικρά μυτάκια που έκανε η πολυουρεθάνη.Το καμινετάκι το θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για αυτήν τη δουλειά!Και μόνο με αυτό κάνεις τέλεια δουλειά στο φελιζόλ.(την πολυουρεθάνη δεν τη λιώνει τόσο).

Γενικά οι εικόνες δεν αναδεικνύουν την ομορφιά που βγάζει το background......πραγματικά έχω μείνει άφωνος με το πόσο γρήγορα και όμορφα διαμορφώθηκε!

post-40028-1296061970_thumb.jpg

post-40028-1296061982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.....και....εκεί που έχω φτάσει ως αυτήν την στιγμή.....δηλαδή το 'τσιμέντωμα'.

Είπαμε....

Aquamat με τον ελαστικοποιητή του ο οποίος μαζί με το νερό σε αναλογία 50-50 τα πρόσθεσα στο κονίαμα σιγά σιγά με συνεχές ανακάτεμα με δράπανο μέχρι να δέσει όσο ήθελα.

Μετά από ένα καλό καθάρισμα να φύγουν τα σκουπιδάκια,με ένα πινέλο ξεκίνησα το πρώτο χέρι.Δεν με ένοιαξε πολύ το πάχος της στρώσης,απλά ήξερα ότι όπου το παράκανα μάλλον θα 'εσκαγε' και θα το κάλυπτα στο επόμενο χέρι.Και τα δύο χέρια λόγω δουλειάς τα έκανα βράδυ όταν επέστρεψα σπίτι το ένα προχθές και το άλλο εχθές.Μέχρι να πάω για ύπνο το ψέκαζα με νερό για να γλιτώσω τα πολλά σκασίματα και στα δύο χέρια....το ίδιο έκανα και σήμερα μέχρι και τώρα.

Οι φωτογραφίες είναι από το ένα χέρι μόνο,στο δεύτερο προσπάθησα να στρογγυλέψω λίγο τις γωνίες κτλ...για να μην έχουνε τραυματισμούς οι Malawi.....Επιστροφή προσεχώς με την επικάλυψη Epoxol Alimentary (Neotex) μπροστά (στο βράχο) αλλά και πίσω μαζί με υαλόπανο αφού πρώτα αφαιρέσω μεγάλο μέρος από το φελιζόλ.

post-40028-1296062492_thumb.jpg

post-40028-1296062525_thumb.jpg

post-40028-1296062534_thumb.jpg

post-40028-1296062558_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

είσαι μεγάλος μάστορας...μπράβο και καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλεία συγχαρητήρια.Έχω κάποιες ερωτήσεις;]

Την "βάση" ελπ'ιζω να είσαι σίγουρος ότι την έχεις κάνει αρκετά γερή.Φυσικά τα λίτρα σου θα είναι πολύ λιγότερα από το νερό που θα διώχνει το BG σου και το μήκος δεν είναι και πολύ μακρύ οπότε εισαι ψιλό ΟΚ.

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις και πόσα;Έχεις αρκετά μικρό μήκος και θέλει προσοχή.

Θα προσθέσεις και πέτρες ή μόνο το BG;

Να έχεις υπόψη σου ότι τα ψάρια χρειάζονται κρυψώνες μικρές και μεγάλες για να νοιώθουν ασφάλεια αλλά και για να γλιτώνει και κάνα πιτσιρίκι από καμιά γέννα.Εκτός αν έχεις σκοπό να έχεις και γενήστρα ή δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου οι γέννες.

Περιμένουμε updates από το πολύ ενδιαφέρον project σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια αλλα επετρεψε μου να σου πω οτι ισως να ηταν καλυτερα να φτιαξεις κατι πιο λεπτο για τη πλατη του ενυδρειου σου γιατι θα χασεις και λιτρα αλλα και πλατος γιατι απ οτι ειδα πρεπει στις ακρες του να ξεπερναει τα 10 εκατοστα.Και το βασικοτερο απ ολα να καταληξεις στο τι ψαρακια θα βαλεις και μετα λειτουργεις αναλογα :D

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλεία συγχαρητήρια.Έχω κάποιες ερωτήσεις;]

Την "βάση" ελπ'ιζω να είσαι σίγουρος ότι την έχεις κάνει αρκετά γερή.Φυσικά τα λίτρα σου θα είναι πολύ λιγότερα από το νερό που θα διώχνει το BG σου και το μήκος δεν είναι και πολύ μακρύ οπότε εισαι ψιλό ΟΚ.

Τι ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις και πόσα;Έχεις αρκετά μικρό μήκος και θέλει προσοχή.

Θα προσθέσεις και πέτρες ή μόνο το BG;

Να έχεις υπόψη σου ότι τα ψάρια χρειάζονται κρυψώνες μικρές και μεγάλες για να νοιώθουν ασφάλεια αλλά και για να γλιτώνει και κάνα πιτσιρίκι από καμιά γέννα.Εκτός αν έχεις σκοπό να έχεις και γενήστρα ή δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου οι γέννες.

Περιμένουμε updates από το πολύ ενδιαφέρον project σου!

Τη βάση την έχω δοκιμάσει απλά κάθοντας πάνω της εγώ και άλλο ένα άτομο 100 κιλών.Ε κ εγώ άλλα τόσα,σύνολο 200 και δεν έδειχνε κίνηση.....βέβαια εχω ακόμα την κοιλοδοκό σε σχήμα Τ ίσως να βάλω και δύο.Από ψάρια σίγουρα σε κιχλίδες Malawi έχω καταλήξει.Και με λίγη έρευνα κάτι σε Pseudotropheus.Είναι νωρίς ακόμα.Πέτρες θα βάλω μερικές ως πολλές ή θα σκαλίσω από φελιζόλ....θα δούμε.Πάντως έχω ήδη 3 βασικές κρυψώνες διαμορφωμένες στο BG.....σίγουρα θα κάνω κ άλλες....

Μπραβο σου πολυ καλη δουλεια αλλα επετρεψε μου να σου πω οτι ισως να ηταν καλυτερα να φτιαξεις κατι πιο λεπτο για τη πλατη του ενυδρειου σου γιατι θα χασεις και λιτρα αλλα και πλατος γιατι απ οτι ειδα πρεπει στις ακρες του να ξεπερναει τα 10 εκατοστα.Και το βασικοτερο απ ολα να καταληξεις στο τι ψαρακια θα βαλεις και μετα λειτουργεις αναλογα :D

Ναι.....όντως εκτοπίζω πολύ νερό με την όλη κατασκευή και ακόμα και τώρα μου περνά από το μυαλό να φτιάξω κάτι πιο λεπτό,αλλά θα χάσω σε φυσικότητα.Το BG μου όχι μόνο 10 εκατοστά δεν είναι στις άκρες...αλλά 40! Που σημαίνει ότι έχω στο πιο χοντρό του σημείο πάνω δεξιά και κάτω δεξιά μόλις 10 εκατοστά περιθώριο για τα ψάρια.Το "μπαλκόνι'' αφήνει μπροστά του περίπου στα 25 εκατοστά.Το κεντρικό κομμάτι είναι πάχους 5 εκατοστών περίπου.Γενικά έχει χοντρά σημεία αλλα ήθελα να έχω πολύ βάθος στις σχισμές κτλ.....

Τα μεγάλα κομμάτια φελιζόλ θα "φύγουν".Από πίσω σηλαδή θα κάνω μεγάλη επιχείρηση σκαψίματος,έτσι θα δημιουργήσω πολύ χώρο ακόμα και για δεύτερο εσωτερικό κρυμμένο φίλτρο για καλύτερη βιολογία,πέραν του θερμοστάτη φυσικά.Γενικά λοιπόν μπορώ να γλιτώσω πολλά χρήσιμα λίτρα ,ακόμα και αν αυτά είναι πίσω από το BG,αλλά όντως θυσιάζω πολύ χώρο μπροστά.Ήθελα την αίσθηση ότι ο βράχος γεμίζει τον χώρο.Θα δούμε.

Εγώ και με δύο χαρέμια θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.12 ψάρια δηλαδή το πολύ.2 είδη.6 από το ένα και 6 από το άλλο.Και αυτά όχι μεγάλου μεγέθους.Ακόμα ψάχνομαι οπότε σίγουρα θα θέλω βοήθεια......

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

Στα 90 εκατοστα μηκος και με τοσο περιορισμενο χωρο μεσα στο ενυδρειο στο αποκλειω για malawi.

Ισως αν δεν ειχεις αυτο το bg και με αρκετες πετρες και κρυψωνες να μπορουσες να βαλεις ενα χαρεμι αλλα σιγουρα συγκεκριμενα και 1 αρσενικο και 2-3 θυληκες.Μετα με τις γεννες?Τι θα κανεις??Εγω εχω 180 λιτρα και ενα μετρο μηκως και θα παω σε τανγκανικα.Αυτο θα σου προτεινα και σε εσενα..ριξε μια κατια εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086 και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835 για να καταλαβεις τι σου λεω.Σιγουρα σε κοβω τα φτερα αλλα..

Επισης παρε και μερικες καλες ιδεες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Έγινε επεξεργασία - Nikolakias
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια,η επιλογή των ψαριών είναι η πρώτη μου μεγάλη δυσκολία μέχρι τώρα.

Αν και έχω διαβάσει κάποια πράγματα ,δε ξέρω τι ψάρια να επιλέξω.

Με ενδιαφέρει η όψη τους,αλλά θέλω να μην έχω ιδιέταιρα προβλήματα και εύκολες γέννες.ε τραβάνε ψάρια όπως τα pseudotropheus demasoni,τα cynotilapia afra και κάποια ακόμα.Δεν έχω εμπειρία όμως οπότε πριν αρχίσω να ρωτάω,προσπαθώ να μαζέψω πληροφορίες.Θα ήθελα όμως κάποιος να μπορούσε να μου πει 1-2 πιθανούς και βιώσιμους συνδιασμούς με καμια δεκαριά στο σύνολο όμορφα ψαρια......

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε αρκει να ακολουθησεις τις συμβουλες και δεν θα το μετανιωσεις..

προσωπικη μου γνωμη μη βαλεις bg.Απλα βαλε ενα σκουρο φοντο γκρι η μαυρο (χαρτονι) και για aquascape πολλες πετρες και απο φυτα καμια vallisneriα.Ενας φιλος ο Prince μου ειχε προτεινει αυτα :

1)Julidochromis και brevis

2)Julidochromis και multies

3)Altolamprologus Calvus species tank ή με occelatus(ειναι πιο τσαμπουκάδες και ισως ειναι πιο ασφαλης ο γόννος)

4)Chalinochromis brichardi με multies ή brevis

5)Demasoni

Τα demasoni δεν θα στα συνηστουσα οπως και αρκετοι αφρικανοι λογο μηκους.

Μπορεις επισης να κανεις species tank με brichardi τα οποια ειναι οι απολυτοι γονεις!!

Γενικοτερα λογο μηκους περιοριζεσαι στις επιλογες και πρεπει να επιλεξεις κατι απο τανγκανικα.

Link to comment
Share on other sites

H κατασκευη σουπερ!

Μπραβο σου :ninja:

Την ντουλαπα σου φοβαμαι απο την υγρασια και τους υδρατμους.

Μακροπροθεσμα θα την κλαις και ειναι κριμα, καινουργια ειναι. :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Την υγρασία θα την περιορίσω στο κάτω μέρος με μονωτικά μέσα,νάυλον,σιλικόνες,μέχρι εκείνη την στιγμή θα τα σκεφτώ λίγο καλύτερα.Για υδρατμούς λόγω της εξάτμισης στο πάνω μέρος δεν το είχα υπολογίσει για σοβαρό παράγοντα.

Ακόμα και έτσι,κάτι μπορώ να κάνω κ εκεί.....κάποιου είδους επένδυση.....

Με έβαλες σε σκέψεις..... :D

(και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκοπό να την διαλύσω τελείως.Όλα τα κομμάτια τα έχω προσεκτικά φυλαγμένα και έτοιμα ανά πάσα στιγμή για απαναφορά της στην αρχική της κατάσταση)

Έγινε επεξεργασία - Orestis
Link to comment
Share on other sites

κατι το οποιο θα σου φανει χρισιμο.. αν το κολισεις πισω με ενυδριακη συλικονη θα φυγει απο την πολη ανωση... εγω το κολησα κατω με πολυερθανη και το τσιμενταρισα και μεσα για να κατσει.... πολυ ανωση λεμε! και τοτε ησυχασα... κοιτα στην κατασκευη μ..

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε αρκει να ακολουθησεις τις συμβουλες και δεν θα το μετανιωσεις..

προσωπικη μου γνωμη μη βαλεις bg.Απλα βαλε ενα σκουρο φοντο γκρι η μαυρο (χαρτονι) και για aquascape πολλες πετρες και απο φυτα καμια vallisneriα.Ενας φιλος ο Prince μου ειχε προτεινει αυτα :

1)Julidochromis και brevis

2)Julidochromis και multies

3)Altolamprologus Calvus species tank ή με occelatus(ειναι πιο τσαμπουκάδες και ισως ειναι πιο ασφαλης ο γόννος)

4)Chalinochromis brichardi με multies ή brevis

5)Demasoni

Τα demasoni δεν θα στα συνηστουσα οπως και αρκετοι αφρικανοι λογο μηκους.

Μπορεις επισης να κανεις species tank με brichardi τα οποια ειναι οι απολυτοι γονεις!!

Γενικοτερα λογο μηκους περιοριζεσαι στις επιλογες και πρεπει να επιλεξεις κατι απο τανγκανικα.

Όλα εκτός των Occelatus μου αρέσουν.Υπάρχει κάποιο κατάστημα εντός Αττικής που να καλύπτει τις ανάγκες για αγορά διαφόρων κιχλίδων;Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι τελικά βάζω Chalinochromis brichardi & brevis,που μπορώ να τα βρω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οτι θα τα βρεις και στο pet shop της γειτονιάς ου αλλά είτε από γέννες συγχομπίστα (καλό είναι να βοηθιόμαστε μεταξύ μας) είτε κατόπιν παραγγελίας αν δεν υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα θα τα βρεις.

Είμαι και εγώ υπέρ του συνδυασμού πετρόψαρων κοχυλόψαρων!θα είναι πιο άνετα μέσα το ενυδρείο σου και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απίστευτος!!! :ninja:

Έχεις σκεφτεί την ιδέα να κουφωθεί και να φιλοξενήσει βιολογικό υλικό και αντλία?

Ευχαριστώ!

Ναι,φυσικά θα κουφωθεί!Αυτό ανέφερα και πιο πάνω :D !

Θα ελευθερώσω το χώρο από πίσω και αφού ρίξω λίγο διάβασμα θα βρώ τρόπο να τοποθετίσω βιολογικό υλικό,αρκεί ξαναλέω να καταλάβω ακριβώς πως μπορώ να το κάνω.Έχω βρει οδηγίες εγκατάστασης background με φίλτρο από πίσω εδώ !

Όταν με το καλό είναι έτοιμο όλο θα σκευτώ πως θα το κάνω.Εξάλλου το φίλτρο μου δεν νομίζω να είναι αρκετό (Eheim 2213,το έχω από το 100άρι μου) οπότε θα χρειαστώ ενίσχυση.Έχω και μία αντλία που κάθεται οπότε..... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι οτι θα τα βρεις και στο pet shop της γειτονιάς ου αλλά είτε από γέννες συγχομπίστα (καλό είναι να βοηθιόμαστε μεταξύ μας) είτε κατόπιν παραγγελίας αν δεν υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα θα τα βρεις.

Είμαι και εγώ υπέρ του συνδυασμού πετρόψαρων κοχυλόψαρων!θα είναι πιο άνετα μέσα το ενυδρείο σου και θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.

Έχω ψάξει σε πολλά και έχω βρει δίαφορα ψαράκια.....Το θέμα είναι ότι ακούω κάθε φορά και διαφορετικά πράγματα....δεν είμαι και από εκείνους που ξέρω και τα ονόματα των ψαριών οπότε έχω χαθεί πολύ!

Σήμερα ας πούμε στο PetCity μου πρότειναν για πρώτη κιχλίδα μία Black Back κίτρινη,ως ήρεμη και εύκολη.Συμπαθητική την βρήκα!

Στον Ωκεανό επίσης σήμερα ,πιο μετά,έκανα μία λίστα με όσες μου άρεσαν οπτικά και έχω σκοπό να κάνω έρευνα μέσω ιντερνετ για συμβατότητες κτλ......αλλά πολύ μπέρδεμα....!Σιγά σιγά θα το πάω και ελπίζω για τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα θα πανε αρκει να ακολουθησεις τις συμβουλες και δεν θα το μετανιωσεις..

προσωπικη μου γνωμη μη βαλεις bg.Απλα βαλε ενα σκουρο φοντο γκρι η μαυρο (χαρτονι) και για aquascape πολλες πετρες και απο φυτα καμια vallisneriα.Ενας φιλος ο Prince μου ειχε προτεινει αυτα :

1)Julidochromis και brevis

2)Julidochromis και multies

3)Altolamprologus Calvus species tank ή με occelatus(ειναι πιο τσαμπουκάδες και ισως ειναι πιο ασφαλης ο γόννος)

4)Chalinochromis brichardi με multies ή brevis

5)Demasoni

Τα demasoni δεν θα στα συνηστουσα οπως και αρκετοι αφρικανοι λογο μηκους.

Μπορεις επισης να κανεις species tank με brichardi τα οποια ειναι οι απολυτοι γονεις!!

Γενικοτερα λογο μηκους περιοριζεσαι στις επιλογες και πρεπει να επιλεξεις κατι απο τανγκανικα.

και ομως σε μικροτερο ενυδρειο με αρκετες κρυψωνες δεν εχω αντιμετωπιση κανενα προβλημα μεχρι τωρα και αν δεν κανω λαθος ουτε ο προηγουμενος κατοχος των ψαριων ειχε καποιο προβλημα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48801 :ninja:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43681 :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...