Jump to content

ανεμονη απο μεσογιος λαθος η σωστο και αναγνωριση..


Recommended Posts

γεια σας παιδια

θα ηθελα να δειτε τις φωτογραφιες και να με πειτε αν εκανα βλακια που πειρα απο την θαλασσα μας ανεμονη

τις βρικα σημερα οταν πιγα να παρω νερο για τιν αλλαγη μου στο ενυδριακη μου και τις αφερεσα προσεκτικα απο τις πετρες που ηταν κολιμενη...πιρα 3ς αλλα η μια ειχε ανοιξει το στοματις και εβγαζε κατι πραγματα και τιν πεταξα οι αλλες κανενα προβλιμα και διχνουν να προσαρμοστικαν αμεσως. εκανα βλακια που τις πιρα?? αν ναι να της παω πισω.... ειναι συμβατες αν θα βαλω κανενα νεμο δεν πανε καθολου με τετεια ψαρια.... επισεις βρικα και εναν ερημητη και τον εβαλα και αυτον μεσα.ανακατευη συνεχεια τον αργονιτι και τρωει απο οτι φενετε ειναι σιμβατος η να τον βγαλω???

συγνωμη αν κουρασα και ελπιζω να μην εκανα βλακια

post-36223-1297013035_thumb.jpg

post-36223-1297013054_thumb.jpg

post-36223-1297013071_thumb.jpg

post-36223-1297013087_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και οι υπολιπες περιμενω απαντισεις

post-36223-1297013114_thumb.jpg

post-36223-1297013130_thumb.jpg

post-36223-1297013146_thumb.jpg

post-36223-1297013165_thumb.jpg

post-36223-1297013181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και οι υπολιπες περιμενω απαντισεις

H ανεμωνη που πηρες απο την θαλασσα λεγεται anemonia viridis κ ειναι πραγματικα πανεμορφη ανεμωνη!Το αρνητικο με αυτην την ανεμωνη(περαν του οτι ειναι μεσογειακη που σημαινει οτι θελει κατω απο 26 βαθμους θερμοκρασια)ειναι οτι εχει πολυ δυνατο τσιμπιμα.Εχει πιο δυνατο τσιμπιμα ακομα κ απο μια μεγαλη carpet.Αυτο σημαινει πως οτι κ να βαλεις σε κοραλι θα το χασεις,επισης δεν ειναι συμβατη με κλοουν(αν κ ποτε δε ξερεις :thumbup: ).Ακομα κ κανα ψαρακι μπορει να φαει ειδηκα τοσο μεγαλη που την πηρες.Αυτη που πεταξες απλα εκανε την αναγκη της κ κακος εκανες που την πεταξες.Να κ ενα γενικο αρθρο για τις ανεμωνες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42798

Υ.Γ. ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πλιροφοριες σου...

δεν εχω σκοπο αμεσα να βαλω κοραλια γιατι ειμαι στην μυτιληνη φοιτιτης και τα καλοκερια γυρναω σπιτι και περνω το ενυδριο μαζι μου στο αυτοκινητο οποτε οτι και να βαλω μαλλον θα το χασω κακος το ξεκινησα αλλα θα προσπαθισω με λιγοστα πραγματα οπως καλη ωρα με αυτην με ζωντανο βραχο κανενα ερυμιτη και 1 νεμο λεω να βαλω... επεισεις τιν επιασα για να την βαλω μεσα αλλα δεν επαθα τιποτα. στεναχορεθικα που την πεταξα δεν το ηξερα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καπιος ας μου απαντισει για τον ερημιτη που πιρα αν δεν κανει να τον βγαλω

ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν ξερει καπιος ας μου απαντισει για τον ερημιτη που πιρα αν δεν κανει να τον βγαλω

ευχαριστω :thumbup:

O ερημιτης σου ειναι κ δεν ειναι reef safe.Παντως εγω τον εχω δει σε ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου...

ελπιζω να δουν και αλλοι to post και να γραψουν την γνωμη τους οσο ποιο πολυ τοσο καλητερα.... :thumbup::buttrock::thumbup:

οποιος θελει τετοια ανεμονη να με πει να παω αυριο αν ειναι και βρω να του της στυλο. της εβγαλε εξω εξω γιατι φυσαγε και ειχε κυμα μεχρι εχθες...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου...

ελπιζω να δουν και αλλοι to post και να γραψουν την γνωμη τους οσο ποιο πολυ τοσο καλητερα.... :thumbup::buttrock::thumbup:

οποιος θελει τετοια ανεμονη να με πει να παω αυριο αν ειναι και βρω να του της στυλο. της εβγαλε εξω εξω γιατι φυσαγε και ειχε κυμα μεχρι εχθες...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου...

ελπιζω να δουν και αλλοι to post και να γραψουν την γνωμη τους οσο ποιο πολυ τοσο καλητερα.... :thumbup::buttrock::thumbup:

οποιος θελει τετοια ανεμονη να με πει να παω αυριο αν ειναι και βρω να του της στυλο. της εβγαλε εξω εξω γιατι φυσαγε και ειχε κυμα μεχρι εχθες...

Kαλυτερα να μη βγαλεις αλλες απο αυτες τις ανεμωνες γιατι ειναι ιδιαιτερα δυσκολες στο να τις κρατησει καποιος ζωντανες στο ενυδρειο του.Ησουν τυχερος που δεν σε τσιμπησαν...γενικα αυτες οι ανεμωνες τσιμπανε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ok!!! αληθεια λες οτι ειναι δυσκολες :thumbup: ειμαι αρχαριος ακομα και ελπιζω να μην εχω αποτυχεια..... καμια αλλη συμβουλη μιας που γνωριζεις τοσα για αυτες. διαβασα αυτο που με εστιλες εγραφε πολα και καλα πραγματα.... σε ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ok!!! αληθεια λες οτι ειναι δυσκολες :thumbup: ειμαι αρχαριος ακομα και ελπιζω να μην εχω αποτυχεια..... καμια αλλη συμβουλη μιας που γνωριζεις τοσα για αυτες. διαβασα αυτο που με εστιλες εγραφε πολα και καλα πραγματα.... σε ευχαριστω :buttrock:

Δωστες αρκετο φως κ κρυο νερο κ ταιζε τες μια φορα την εβδομαδα βαλε κ λιγο ακομα βραχο μπας κ βαλουν το ποδι τους μεσα σε καμια σχισμη...τωρα απο κει κ περα... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

τιν θερμοκρασια την εχω στους 26 δεν βλεπω να εχουν ενωχλιθει εχω ζωντανο βραχο αλλα στην φοτογραφια δεν φενετε ολος εκεινο ηταν ενα βραχακι που το εβαλα ετσι μεσα γιατι δεν τεργιαζε πουθενα...ελπιζω να κρατισουν γιατι ειναι ομορφες αμεσως εδιξε το ενυδριακη μου δεν θα χριαστει να αγορασω :thumbup: (ελπιζω) θα παω να παρω λιγι γαριδα η γαπαρη απο ενα ψαραδικο....

ευχαριστο και παλι

Link to comment
Share on other sites

τιν θερμοκρασια την εχω στους 26 δεν βλεπω να εχουν ενωχλιθει εχω ζωντανο βραχο αλλα στην φοτογραφια δεν φενετε ολος εκεινο ηταν ενα βραχακι που το εβαλα ετσι μεσα γιατι δεν τεργιαζε πουθενα...ελπιζω να κρατισουν γιατι ειναι ομορφες αμεσως εδιξε το ενυδριακη μου δεν θα χριαστει να αγορασω :thumbup: (ελπιζω) θα παω να παρω λιγι γαριδα η γαπαρη απο ενα ψαραδικο....

ευχαριστο και παλι

Φιλε μου την γαριδα/γαμπαρη κοψτην σε μικρα κομματια πρωτα(υπολογισε το κομματι να χωραει στο στομα της ανεμωνης.Πες μας επισης τι φως εχεις απο πανω της κ αν βαλεις καποιο κλοουν πες μας αν συμβιωσει με την ανεμωνη.Πιστευω πως το ποστ σου θα ειναι ενας καλος οδηγος για αυτην την ανεμωνη μιας κ κανεις δεν την καταδεχεται την δικιας μας ανεμωνη.Ελπιζω να μαθουμε πολλα απο την εμπειρια που θα αποκατησεις απο αυτο το πανεμορφο ζωντανο.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μικρο ενυδριακη των 25 λιτρον περιπου και την λαμπα την ειχε οταν το αγορασα ειναι μιση ασπρη ψυχρου λευκου και μιση μπλε....νομιζω αν δεν κανω λαθος πρεπει να κανει...

Αν ο κλοουν που θα βαλω μεσα τεργιαξει με την ανεμονη θα κανω κολοντουμπες απο την χαρα μου... :thumbup: αλλα να μην μου τον σκοτοσει μιας και μου ειπες πως εχει πολυ δυνατο τσιμπιμα.... αν ολα πανε καλα πιστευω πως αυτη την ανεμονη θα την ζητανε ολοι :thumbup: εχω δει στο internet που εψαξα με το ονομα που με εδωσες πως βγενει και σε αλλα χροματα οπως ασπρο με μοβ και ειναι υπεροχη επισεις ειδα πως αυτο το ιδος βρισκετε με αλλους χροματισμους και στις δυτικες ακτες της αγγλιας... θα σας ενιμερωσω ελπιζω με καλα νεα μολις βαλω τον κλοουν σε 2 με 3 εβδομαδες...

Υ.Γ οποιαδιποτε αλλη αποψη ειναι δεκτι και καλο ειναι να συζιταμε και να βλεπουμε καθε θεμα απο ολες της μεριεσ του

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Από τον Ιούνιο του 2010 φιλοξενώ στο ενυδρείο μου μια τέτοια Αnemonia viridis.

Από τότε μέχρι και σήμερα έχει διπλασιαστεί σε μέγεθος, δεν έχει μετακινηθεί καθόλου από το σημείο που την έβαλα και την ταΐζω δυο φορές την εβδομάδα με κατεψυγμένη γαρίδα.

Όλο αυτό το διάστημα δεν την πλησίασε κανένα ψάρι ούτε καν οι κλόουν, μόνο οι γαρίδες cleaner προσπαθούν να τις κλέψουν την τροφή αλλά σύντομα το μετανοιώνουν προσπαθώντας να ξεκολλήσουν από τα πολύ ισχυρά πλοκάμια της...

Είναι πανέμορφη ειδικά αν υπάρχει κατάλληλος φωτισμός που να αναδεικνύει τις μοβ άκρες των πλοκαμιών της.

Μπορεί πολύ άνετα να συγκριθεί σε ομορφιά με τις τροπικές.

Θα ανεβάσω σύντομα βίντεο για να δείτε όλα αυτά που αναφέρω στη πράξη

Link to comment
Share on other sites

κριμα που δεν παει ο νεμο :thumbup:

εμενα οι ακρες της φενοντε ασπρες :thumbup: αλλα ειναι ομορφη και ειναι τα πρωτα μου βηματα

σας βαζω φοτογραφια απο το ενυδριακη μου να με πειτε αν εχω λαθος η οχι και να δειτε και της ανεμονες

post-36223-1297164577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τάισμα μεσογειακής Anemonia viridis με κατεψυγμένο Krill.

Παρατηρήστε το κράτημα των πλοκαμιών της στη μεταλλική τσιμπίδα και στις κεραίες της... λαίμαργης γαρίδας !!!

ΤΙΡ: αν συμβιώνουν ανεμώνες και γαρίδες στο ίδιο ενυδρείο, ταΐστε πρώτα τις γαρίδες με ένα μικρό κομμάτι ώστε να απασχολούνται και να αφήνουν ήσυχες τις ανεμώνες.

Link to comment
Share on other sites

ειναι ιδια με την δικια μου η αλλο χρώμα??

αιολε εχεις ακομα ξενια που δοριζεις η πουλας γιατι στις 19 του μηνος ανεβενω θεσσαλονικη για κατι υποχρεωσεις

και φευγω 22 οποτε αν εχει μινει τιποτα να περασω.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ίδιες είναι οι ανεμώνες..

Xenia υπάρχει.. οπότε θα φύγεις με σακουλάκι από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη βρήκα στους Νέους Επιβάτες σε μια πιθαμή βάθος, κολλημένη σ ένα σκοινί !!!

Όλη η μεσόγειος γεμάτη είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω την βρικα μπροστα στην θαλασσα 2 βηματα εκανα και τις ειδα ηταν γεματο ισως ειμουν τυχερος γιατι φυσουσε πολυ την προηγουμενη μερα και η παραλια που πιγα ειχε πολες μεγαλουτσικες πετρες....

παντως αν θελεις οταν ξανα παω και βρω να σε στυλο....παω καθε σαββατο η κυριακη και μαζευω νερο για τις αλλαγες μου κανω και το μπανακι μου :thumbup: εχω κοντα ενα μηνα που το κανω αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη στοιχίζει τίποτα.... μπορεί να είναι όμορφη.... αλλά δεν παύει να είναι ανεμώνη και ως γνωστών έχει απαιτήσεις από (τις όποιες) σωστές συνθήκες με κυριότερη αυτή του φωτισμού.

Επειδή είναι τζάμπα, το να την βάλουμε σε ενυδρείο που δεν πληρεί αυτές τις συνθήκες, πάνω απ όλα είναι κρίμα για το ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...