Jump to content

γεμισαμε σαλιγκαρακια?


Recommended Posts

Καλησπερα κατ αρχας... σημερα παρατηρισα στο ενυδριο μου αρκετα μικρα μικρα σαλιγκαρακια σχεδον διαφανη... λετε να ειναι απο τα apple snails? δεν τα εχω πολυ καιρο μεσα 2-3 βδομαδες... πιο κατω βαζω φωτο που με το ζορι βγηκαν και με μεγενθυντικο φακο μαζι... :thumbup:

2011-05-09005058.jpg

2011-05-09004828.jpg

2011-05-09004743.jpg

2011-05-09004558.jpg

2011-05-09003819.jpg

2011-05-09003800.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι aple snails μάλλον για λαθρεπιβάτες πρόκειται!

Link to comment
Share on other sites

αα λες ε? να τα αφισω μεσα? υπαρχει προβλημα? (θα τα βαλω να πληρωσουν προστημο που μπηκαν στο ενυδριο μου χωρις εισιτηριο.. χαχαχχ )

Link to comment
Share on other sites

(κωστη σορρυ για την λαθος κατηγορια.. my bad.. :thumbup: )

τωρα που παρατηρουσα το ενυδριο ειδα και κατι αυγουλακια(?) λετε να ειναι απο τους λαθρομεταναστες? τα εβγαλα και στην φωτο απο κατω...

2011-05-09201240.jpg

Link to comment
Share on other sites

anybody? Τι να κανω? κανουν καλο η κακο στο ενυδριο μου??

Link to comment
Share on other sites

αν αρχισουν να πολλαπλασιαζονται .. υπαρχει εκθετική αυξηση του πληθους..

εχω ξεστησει ενα ολοκληρο φυτεμενο 60αρι λογω υπερπληθυσμου..

μαλιστα δεν προλαβα να βαλω εγκαιρα κανιβαλουσ anentome helena και οταν τα εβαλα δε μπορεσαν να κανουν τπτ.

φαρμακα δε μπορουσα να ριξω γιατι θα ψοφαγαν οι γαριδες.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Cornellius
Link to comment
Share on other sites

εχω και 2 apple snails μεσα ομως... δεν θα τα φανε και τα apple αυτα τα helena?

Link to comment
Share on other sites

εχω και 2 apple snails μεσα ομως... δεν θα τα φανε και τα apple αυτα τα helena?

κατά πάσα πιθανότητα ναι ... δες κι αυτό το θέμα αν έχεις διάθεση. Εγώ έχω μια άλλη απορία: Το clown Loach τρώει τους λαθρεπιβάτες;

Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα ναι ... δες κι αυτό το θέμα αν έχεις διάθεση. Εγώ έχω μια άλλη απορία: Το clown Loach τρώει τους λαθρεπιβάτες;

Ναι τους τρώει...

lkastritis αν δεν θες να έχεις πρόβλημα με τους λαθρεπιβάτες μην αφήνεις τροφή να περισσεύει στον βυθό μετά το τάισμα.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ριχνω ελαχιστη τροφη... ισα ισα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω εξολοθρεύσει επιτυχώς 3 φορές τέτοιες αποικίες έχω τη λύση. Παρόλαυτά έτσι όπως τα βλέπω δεν μοθ μοίαζουν για τους γνωστούς λαθρεπιβάτες που μέσα σε 2 μήνες μπορούν να κατακλήσουν το ενύδρειο σου. Εγώ είχα φτάσει σε σημείο να σκοτώνω μέσα στη μέρα όσα έβλεπα και το επόμενο πρωί να είναι πάλι γεμάτο. Αν δείς ότι πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα και θες να τα εξολοθρεύσεις τότε έχω να σου προτείνο το gastropex. Δοσολογία το μπουκαλάκι λέει

1η μέρα: 20 σταγόνες ανα 100λτ

2η μέρα: 10 σταγόνες ανα 100 λτ

3η μέρα: 10 σταγόνες ανα 100 λτ

Όσες φορές βγήκαν εφάρμοσα την παραπάνω δοσολογία όχι ανα 100λτ αλλά στα 60. Υπεροδοσολογία δηλαδή αλλα εξαφανίστηκαν αμέσως. Όσες φόρε πήγα με την προτεινόμενη δεν πεθάνανε ποτε. Διάλεξε και πάρε

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχω εξολοθρεύσει επιτυχώς 3 φορές τέτοιες αποικίες έχω τη λύση. Παρόλαυτά έτσι όπως τα βλέπω δεν μοθ μοίαζουν για τους γνωστούς λαθρεπιβάτες που μέσα σε 2 μήνες μπορούν να κατακλήσουν το ενύδρειο σου. Εγώ είχα φτάσει σε σημείο να σκοτώνω μέσα στη μέρα όσα έβλεπα και το επόμενο πρωί να είναι πάλι γεμάτο. Αν δείς ότι πολλαπλασιάζονται πολύ γρήγορα και θες να τα εξολοθρεύσεις τότε έχω να σου προτείνο το gastropex. Δοσολογία το μπουκαλάκι λέει

1η μέρα: 20 σταγόνες ανα 100λτ

2η μέρα: 10 σταγόνες ανα 100 λτ

3η μέρα: 10 σταγόνες ανα 100 λτ

Όσες φορές βγήκαν εφάρμοσα την παραπάνω δοσολογία όχι ανα 100λτ αλλά στα 60. Υπεροδοσολογία δηλαδή αλλα εξαφανίστηκαν αμέσως. Όσες φόρε πήγα με την προτεινόμενη δεν πεθάνανε ποτε. Διάλεξε και πάρε

Mα γιατί πάμε στις ακραίες λύσεις;

Γιατί μας ενοχλούν τόσο πολύ τα σαλιγκάρια;

Είναι λογικό ένα ενυδρείο να τα έχει.

Πρέπει να βρούμε τι προκαλεί την αύξηση του πληθυσμού τους και όχι ότι είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

κατά πάσα πιθανότητα ναι ... δες κι αυτό το θέμα αν έχεις διάθεση. Εγώ έχω μια άλλη απορία: Το clown Loach τρώει τους λαθρεπιβάτες;

Ναι τρωνε αλλα θελουν μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

anentome helena :):D

δεν τα βλεπω να επιβιωνουν τα μηλοσαλιγκαρια ομως...

Υπαρχει προβλημα ρε απιδια να μηνουν μεσα οι λαθρεπιβατες? αν οχι γιατι να τρελενομαστε.. ουτος η αλως δε εχω δει και καμια τρελη αυξιση του πληθισμου... 10 -15 ειναι μεσα το πολυ... (60αρι ειναι το ενυδριο φυτεμενο με 2 apple snails 1 πλεκο[που θα φυγει σε λιγο] και 5 τιγρακια)

Link to comment
Share on other sites

δεν τα βλεπω να επιβιωνουν τα μηλοσαλιγκαρια ομως...

Υπαρχει προβλημα ρε απιδια να μηνουν μεσα οι λαθρεπιβατες? αν οχι γιατι να τρελενομαστε.. ουτος η αλως δε εχω δει και καμια τρελη αυξιση του πληθισμου... 10 -15 ειναι μεσα το πολυ... (60αρι ειναι το ενυδριο φυτεμενο με 2 apple snails 1 πλεκο[που θα φυγει σε λιγο] και 5 τιγρακια)

Εγω τα εβαλα με τα ιδια τα χερια μεσα στο ενυδρειο μου,για 2 λογους.

1) μαρεσουν.δειχνει ποιο φυσικος ο βυθος.

2) κανουν πολυ και καλη δουλια στον καθαρισμο των υπολοιματων τροφων,και εξαερισμου της αμμου.

Απλα προσοχη στο ταισμα και ολα θα ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα με τα ιδια τα χερια μεσα στο ενυδρειο μου,για 2 λογους.

1) μαρεσουν.δειχνει ποιο φυσικος ο βυθος.

2) κανουν πολυ και καλη δουλια στον καθαρισμο των υπολοιματων τροφων,και εξαερισμου της αμμου.

Απλα προσοχη στο ταισμα και ολα θα ειναι μια χαρα :)

αυτο λεω και εγω.. δεν ειναι και παρα πολλα... οποτε δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα... ισα ισα οπως λες ομορφαινουν και τον βυθο διχνει πιο φυσικος.. και φανταζμαι παιζουν και μικρο ρολο στην βιολογια του ενυδριου (?). Με τα φυτα δεν νομιζω να υαρχει προβλημα ετσι? να τα τρωνε δλδ...

Τροφη φανταζομαι δεν πευτει πολυ.. αυτον τον καιρο δοκιμαζω την ταιστρα της juwell για να δω ποσο κραταει και τετοια ωστε να την βαλω το καλοκαιρι... την εχω βαλει να ριχνει μια φορα την ημερα γυρω στις 8:30 το βραδυ και η ποσοτητα ειναι στην 3η σκαλα δλδ περιπου ενα παρα κατι κουταλακι του γλυκου...

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εβαλα με τα ιδια τα χερια μεσα στο ενυδρειο μου,για 2 λογους.

1) μαρεσουν.δειχνει ποιο φυσικος ο βυθος.

2) κανουν πολυ και καλη δουλια στον καθαρισμο των υπολοιματων τροφων,και εξαερισμου της αμμου.

Απλα προσοχη στο ταισμα και ολα θα ειναι μια χαρα :)

:D:D

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω και εγω.. δεν ειναι και παρα πολλα... οποτε δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα... ισα ισα οπως λες ομορφαινουν και τον βυθο διχνει πιο φυσικος.. και φανταζμαι παιζουν και μικρο ρολο στην βιολογια του ενυδριου (?). Με τα φυτα δεν νομιζω να υαρχει προβλημα ετσι? να τα τρωνε δλδ...

Τροφη φανταζομαι δεν πευτει πολυ.. αυτον τον καιρο δοκιμαζω την ταιστρα της juwell για να δω ποσο κραταει και τετοια ωστε να την βαλω το καλοκαιρι... την εχω βαλει να ριχνει μια φορα την ημερα γυρω στις 8:30 το βραδυ και η ποσοτητα ειναι στην 3η σκαλα δλδ περιπου ενα παρα κατι κουταλακι του γλυκου...

Πολυ ειναι,αν θυμαμαι καλα εχεις 60αρι ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ειναι,αν θυμαμαι καλα εχεις 60αρι ενυδρειο?

ναι 60αρι εχω, με 2 aplle snails 1 πλεκο 6 τιγρακια και τους λαθρεπιβατες μεσα... να δες απο κατω στην φβτο ποσο ριχνει...2011-05-11123452.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ειναι,ριχνε το μισο,και ακομα λιγοτερο.

Και ο πλεκο το συντομοτερο να φυγει :)

Μετρισεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

:):D:D

αντε να βαγαλεις ακρη τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τωρα η πολυ? :) βλεπω παντως οτι οταν πευτει μερικα ψαρια δεν προλαβαινουν να φανε.. Ο πλεκο θα φυγει συντομα.. να τον βαλω αγγελεια για χαρισμα εδω? μετρισεις εχω κανει ναι.. και εναι αρκετα καλες.. θα τισ ποσταρω σε λιγακι..

Έγινε επεξεργασία - lkastritis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...