Jump to content

πολυ αλγη


kalmichalis

Recommended Posts

συνεχεια πρασινιζει η αμμος. ειχα κανει συσκουτηση αλλα παλι πρασινιζε... οι μετρησεις μου ειναι φυσιολογικες και φωτοπεριοδος μειωμενη στις 8 ωρες. δ ξερω τι αλλο να κανω.. το μονο που εχω ξεκινησει να ριχνω αυτη την εβδομδα ειναι το flourish excel λογω της τριοειδους αλγης... αλλα αυτη εκει... μαυριζει κανω σκουπα και ξανα....:((((

Link to comment
Share on other sites

Αυτή δεν είναι άλγη αλλα κυανοβακτηρίδιο.

Εκτός απο την άμμο έχει ανεβεί και στο τζάμι.

Το συγκεκριμένο σχεδόν πάντα εμφανίζεται αν υπάρχουν πολλά οργανικά στο νερό.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Κάθε πότε αλλάζεις νερό και σε τι ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 90 λιτρα καθαρο νερο. κανω αλλαγες 1 φορα την εβδομαδα με σκουπα περιπου 30% αναλογα γιατι λογο καλοκαιριου εξατμιζεται. η εμφανιση του προσεξα οτι αρχισε να εμφανιζεται οταν αλλαξα τις λαμπες πριν 2 μηνες. εβαλα μια daylight και μια aquerelle t8 18w philips. δεν ξερω ομως αν εχει σχεση... πραγματια με εχει νευριασει.. σε λιγο με τη σκουπα που κανω δε θα μεινει καθολου αμμος στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου λιγο την συσκοτηση πως την εκανες?τι διαδηκασια ακολουθισες?

Link to comment
Share on other sites

ταισα τα ψαρια εκλεισα με σακουλες για 4μερες. μολις το ενοιξα η αλγη ειχε γινει μαυρη και εκανα σκουπα βυθου. μετα απο 1 εβδομαδα παλι τα ιδια...εκανα ξανα συσκοτηση και απανελλανβα την ιδια διαδικασια.. μεχρι που ξανα εμφανισθηκε και το αφησα ετσι

Link to comment
Share on other sites

Με το να σβήνουμε τα φώτα δεν θα σου λυθεί το πρόβλημα.

Έχεις δει απο πρώτο χέρι το πόσο γρήγορα εμφανίζεται.

Να συνεχίσεις την σκούπα που κάνεις όσο πιο συχνά μπορείς.

Το φίλτρο σου τι ροή έχει?

Link to comment
Share on other sites

ταισα τα ψαρια εκλεισα με σακουλες για 4μερες. μολις το ενοιξα η αλγη ειχε γινει μαυρη και εκανα σκουπα βυθου. μετα απο 1 εβδομαδα παλι τα ιδια...εκανα ξανα συσκοτηση και απανελλανβα την ιδια διαδικασια.. μεχρι που ξανα εμφανισθηκε και το αφησα ετσι

Μετα την συσκοτηση αλλαξες το ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο?Το κυανοβακτηριο θελει προσεκτικες κινησεις γιατι αν το διαλυσεις και παει παντου μετα δεν φευγει με τιποτα.Μαλλον δεν εχεις καλη κυκλοφορια γι αυτο σου βγαινει.Το φιλτρο σου εχει καλη ροη?

Link to comment
Share on other sites

Biggbily εγω με την μεθοδο της συσκοτησης το ειχα σκοτωσει και δεν ξαναβγηκε ποτε :(

Link to comment
Share on other sites

ναι το αλλαξα. τωρα εχω δυο φιλτρα να τρεχουν ταυτοχρονα γιατι θελω να βγαλω το εσωτερικο. εχω το eheim 2215. η ροη του ειναι αψογη.. φοβαμαι οτι δε θα μεινει καθολου αμμος στο τελος

Link to comment
Share on other sites

Με το να σβήνουμε τα φώτα δεν θα σου λυθεί το πρόβλημα.

Έχεις δει απο πρώτο χέρι το πόσο γρήγορα εμφανίζεται.

Να συνεχίσεις την σκούπα που κάνεις όσο πιο συχνά μπορείς.

Το φίλτρο σου τι ροή έχει?

Λαθος,γιατι δεν κανει τον κυκλο του,κι ετσι διασκορπιζεται σε ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο για το κυάνο έχουν γραφτεί πολλά. Για να είμαστε ειλικρινείς αν ξέραμε τι φταίει δεν θα είχαμε τόση δυσκολία στο να το αντιμετωπίσουμε.

Είμαι της άποψεις πως το κυανοβακτηρίδιο συσωρεύει τροφή (όπως η άλγη). Με το να το αφαιρούμε χειροκίνητα, αφαιρούμε και της θρεπτικές ουσίες απο της οποίες τρέφεται. Για παράδειγμα αν μου ξεραθεί/πεθάνει μια μακροάλγη αυτό θα αποβάλει όλα τα νιτρικά, φωσφορικά, τοξίνες κτλ της οποίες κρατάει.

Με λίγα λόγια με το να αφαιρείς συνέχια το κυάνο, αφαιρείς και της ουσίες της οποίες το προκαλεί.

Θα φτάσει στο σημείο που δεν θα έχει άλλο να φάει και τέλος.

Όπως προείπα όμως, η συγκεκριμένη "άλγη" αν και υπάρχει απο πάντοντε ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι ακριβώς το προκαλεί. Δεν είναι τυχαίο που οι θαλασσινοί το θεωρούν έργο του Σατανά :(

Link to comment
Share on other sites

Στράτο για το κυάνο έχουν γραφτεί πολλά. Για να είμαστε ειλικρινείς αν ξέραμε τι φταίει δεν θα είχαμε τόση δυσκολία στο να το αντιμετωπίσουμε.

Είμαι της άποψεις πως το κυανοβακτηρίδιο συσωρεύει τροφή (όπως η άλγη). Με το να το αφαιρούμε χειροκίνητα, αφαιρούμε και της θρεπτικές ουσίες απο της οποίες τρέφεται. Για παράδειγμα αν μου ξεραθεί/πεθάνει μια μακροάλγη αυτό θα αποβάλει όλα τα νιτρικά, φωσφορικά, τοξίνες κτλ της οποίες κρατάει.

Με λίγα λόγια με το να αφαιρείς συνέχια το κυάνο, αφαιρείς και της ουσίες της οποίες το προκαλεί.

Θα φτάσει στο σημείο που δεν θα έχει άλλο να φάει και τέλος.

Όπως προείπα όμως, η συγκεκριμένη "άλγη" αν και υπάρχει απο πάντοντε ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει τι ακριβώς το προκαλεί. Δεν είναι τυχαίο που οι θαλασσινοί το θεωρούν έργο του Σατανά :)

Kαποιοι απο τους λογους εμφανισης ειναι ο κακος η ο ελλιπης φωτισμος,το πολυ ταισμα με συνεπαγωγη συγκεντρωση πολλων νιτρικων και οργανικων,η κακη κυκλοφορια,η συχνη παρεμβαση στο στησιμο,τα πολλα φωσφορικα,και αλλοι λογοι που δεν μου ερχονται αυτη τη στιγμη στο θολωμενο μου μυαλο :blink:

Πολλοι ειναι και οι τροποι αντιμετωπισης,αναφερθηκαν και καποιοι παραπανω στο θεμα.

Λογω του οτι αφαιρωντας το συνεχως διασπειρεις το σπορο στο ενυδρειο,παρατεινεις την παραμονη του.Αυτο εχω διαπιστωσει απο την πειρα μου οσο καιρο ασχολουμαι με τα ενυδρεια.

Προσωπικα,αμεσα μονο με την ανιβιωση ικανοποιηθηκα.

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι αν καταφερεις να το απομακρυνεις με καποιο τροπο και αυτο επανελθει μετα ειναι ακομα πιο δυσκολο να το απομακρυνεις γιατι ειναι πιο ισχυρο απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα να βγάλω το λινκ οπότε σου αντιγράφω το άρθρο . Η εξάλειψη των αλγών με υπεροξείδιο του υδρογόνου

http://www.aquarticles.com/images/Podi/Pod...2o2_before1.jpg εικηνα πρην την χρυση του H2O2

Με Giancarlo Podio

Aquarticles.com

Πριν μιλήσουμε για το υπεροξείδιο του υδρογόνου (H2O2) Θα ήθελα να αναφέρω ότι αυτή είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιώ για να καθαρίσει έξω μια δεξαμενή αφού διορθωθούν όποια προβλήματα που προκαλούν τα άλγη στην πρώτη θέση. Αυτό το άρθρο δεν προτείνουν τη χρήση H2O2 ως μακροπρόθεσμη λύση στα προβλήματα τα φύκια, αλλά ως ένας τρόπος για να καθαρίζουν αποτελεσματικά δεξαμενή και τον εξοπλισμό σας αφού λυθούν τα προβλήματα άλγης σας.

H2O2 μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τον ίδιο τρόπο όπως και πολλοί χρησιμοποιούν χλωρίνη για να καθαρίσει τον εξοπλισμό τους από τη δεξαμενή. Το κύριο πλεονέκτημα H2O2 έχει πάνω από χλωρίνη είναι το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να πλένονται προσεκτικά κάθε ίχνος off πριν από τη διάθεση του εξοπλισμού σας πίσω στη δεξαμενή, ένα γρήγορο ξέβγαλμα θα είναι επαρκείς. Αλλά ακόμα πιο ενδιαφέρον, και το κύριο σημείο εστίασης του παρόντος άρθρου, χρησιμοποιεί H2O2 στην ίδια τη δεξαμενή για να σκοτώσει τα περισσότερα είδη φυκιών. Έκανα τα εξής πειράματα για τον έλεγχο αυτό:

Θεραπεία Spot

Δεξαμενή: 55 γαλόνι

Πρόβλημα: Μαύρο Φύκη Brush (BBA)

Το πρώτο πράγμα ήταν να πάει στο φαρμακείο και να αγοράσουν κάποια H2O2:

Η δεξαμενή είχε υποβληθεί σε μια αύξηση στο φωτισμό και τις καθυστερήσεις που προέκυψαν στο να πάρει το CO2 λειτουργία του συστήματος. Ως αποτέλεσμα, BBA ξεκίνησε να αναπτύσσεται πάνω από διακοσμήσεις driftwood, και μερικά από τα φυτά που αναπτύσσονται πιο αργά, όπως η Anubias. Μόλις το CO2 που έχει εγκατασταθεί το BBA σταματήσει τη διάδοση, αλλά αυτό που δεν υπήρχε απλά δεν ήθελε να πεθάνει! Δοκίμασα ένα μπλακ άουτ και ότι δεν λειτούργησε έτσι αποφάσισα να το nuke με H2O2.

Το πρώτο πράγμα ήταν προφανώς να κλαδέψετε όλα τα φυτά που πραγματοποιήθηκαν, δεν ήθελα να αντιμετωπίζουν τα φυτά, όπως το κλάδεμα θα ήταν πιο αποτελεσματική και θα προωθήσει επίσης το φυτό να φυτρώνει και πάλι νέα φύλλα. Τότε χρησιμοποιήθηκε μια προφορική σύριγγα φάρμακο για να βοηθήσει στόχο τη H2O2 προς τη σωστή κατεύθυνση, γύρισε φίλτρο μου μακριά για να μειώσει την κίνηση του νερού και να παρατείνει το χρόνο επαφής μεταξύ των θιγόμενων περιοχών και το H2O2. Στη συνέχεια καταιονισμό σιγά-σιγά ένα patch της BBA μέχρι είχα χρησιμοποιήσει 50ml του H2O2 (περίπου 1 ml ανά γαλόνι του νερού). Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσει περισσότερο από αυτό στο παρόν στάδιο. Όλα τα φυτά που ξεκίνησε pearling σαν τρελοί λόγω του κορεσμένου επίπεδα του οξυγόνου στο νερό. Μετά από 15-20 λεπτά θα πραγματοποιηθεί τακτική εβδομαδιαία αλλαγή μου νερό, περίπου το 25% του νερού άλλαξε. Το φίλτρο είχε γυρίσει την πλάτη στις ενώ το νέο νερό προστέθηκε. Το BBA διοχετεύεται σαν τρελοί για το υπόλοιπο της νύχτας, μέσα σε 24 ώρες είχε μετατραπεί μια ροζ / κόκκινο χρώμα και μερικές μέρες αργότερα τα ψάρια μου είχε φάει εντελώς όλα επάνω. Την επόμενη εβδομάδα επανέλαβα απλώς την όλη διαδικασία σχετικά με το επόμενο patch και ούτω καθεξής έως ότου όλα τα BBA είχε εξαλειφθεί. Χρειάστηκαν περίπου 3 εβδομάδες για να τα κάνουν όλα και σε κάθε εξοπλισμό που θα μπορούσε να τραβηχτεί από τη δεξαμενή ήταν εμποτισμένο σε έναν κάδο με μια ισχυρότερη λύση του H2O2, περίπου 10 ml ανά γαλόνι του ύδατος.

Δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα με τα ψάρια, τα φυτά μου ή βακτηριακή φίλτρο χρησιμοποιώντας αυτό το ποσό των H2O2 στη δεξαμενή. Δεν είχα όμως έχουν επιπλέοντα φυτά σε αυτήν τη δεξαμενή, ώστε να μην είμαι σε θέση να πω αν θα μπορούσαν να έχουν πραγματοποιηθεί ή όχι. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι αυτή η δεξαμενή είχε λίγο άλγη νήμα μεταξύ μερικών από τα φυτά που επίσης εξαφανίστηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, ίσως λόγω της H2O2 στο νερό, δεν είναι σίγουρος. Από τότε, χρησιμοποιώ συχνά μια-δυο σταγόνες του H2O2 στην θερμάστρα μου και το μπαρ κατά τη διάρκεια του ψεκασμού αλλαγές νερού να διατηρούνται καθαροί, αλλά δεν είχα οποιαδήποτε άλλα προβλήματα σε αυτό το σύστημα να έχει τη θεραπεία με τον ίδιο τρόπο.

Σε μια άλλη δεξαμενή που χρησιμοποίησα αυτή ακριβώς την ίδια μέθοδο για την εξάλειψη των αλγών γενειάδα από φυτά προσκήνιο, λειτούργησε σαν μια γοητεία!

Link to comment
Share on other sites

Σβετα αυτο νομιζω οτι δεν λειτουργει στο συγκεκριμενο προβλημα του φιλου :(

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν ριχνω τετοια φαρμακα στο ενυδρειο μου.Προσπαθω να τα καταπολεμισω με αλλους τροπους πιο φυσικους και να βρω την αιτια που βγαινει το προβλημα και να την διορθωσω :(

Link to comment
Share on other sites

Σβετα αλλο η ΒΒΑ και αλλο η BGA. Στην πρωτη περιπτωση μιλαμε για αλγη και στην περιπτωση του φιλου μιλαμε στην ουσια για βακτηριο!

Φιλε κατα αρχας εχεις προβλημα ροης μια που οι εξοδοι των φιλτρων ειναι μεσα οπως νανε και δευτερων δεν εχεις καθολου αναταραξη και σωστη οξυγωνοση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και για τη γρηγορη ανταποκρηση σας.

για να βοηθησω μηπως βρουμε καποια ακρη θελω να σας πω τις διαδικασιες που ακολουθησα.. για το στησημο του ενυδρειου απο την αρχη...

το ενυδρειο ειναι 90 λιτρα καθαρο. σταθερη θερμοκρασια 27βαθμοι. το ενυδρειο ειναι στρωμενο με μετρησεις αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10. το αρχικο προβλημα που ειχα ειναι οτι εβλεπα τα φυτα μου να παιρνουν την κατω βολτα παρολο που εβαζα υγρο λιπασμα (δοσολογια 1 φορα το μηνα λογω λιγων φυτων) και με ταμπλετα στη ριζα καθε φυτου. επειτα στο 1ο μηνα αλλαξα αρχικα τις λαμπες και εβαλα μια daylight και μια aquerelle t8 18w philips. με τα πολλα μου ειπαν οτι παιζει να εχω ελλειψη σιδηρου. ετσι απο το 2 μηνα του εβαλα σιδηρο οπου και μετα απο 4-5 μερες εκανε την εμφανιση του το κυανοβακτηριδιο..επειτα σταματησα να βαζω οποιοδηποτε λιπασμα και σιδηρο εκανα συσκοπτηση 2 φορες επειτα σκουπα να μαζεψω οσο ποιο πολυ μπορουσα γιατι εβγαινε κομματακια κομματακια η αμμος.. πριν περιπου 2 εβδομαδες εκανε η εμφανιση της η τριχοειδης αλγη οπου με τη χρηση flurish excel εξαφανιζεται ευτυχως αυτη σιγα σιγα και παιρνουν παραδοξως τα φυτα την πανω βολτα επιτελους...φτασαμε λοιπον στο σημερα που δεν ξερω τι αλλο να κανω με το κυανοβακτηριδιο...

υπαρχει πιθανοτητα να φταει το οτι δεν καταφερα να μαζεψω ολο το νεκρο κυανοβατηριδιο απο το ενυδρειο φοβουμενος οτι θα βγαλω ολη την αμμο και αλλαζοντας παρα πολυ νερο της ταξης περιπου 50% οπου και σταματησα???

ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας και για τη γρηγορη ανταποκρηση σας.

για να βοηθησω μηπως βρουμε καποια ακρη θελω να σας πω τις διαδικασιες που ακολουθησα.. για το στησημο του ενυδρειου απο την αρχη...

το ενυδρειο ειναι 90 λιτρα καθαρο. σταθερη θερμοκρασια 27βαθμοι. το ενυδρειο ειναι στρωμενο με μετρησεις αμμωνια 0 νιτρωδη 0 νιτρικα 10. το αρχικο προβλημα που ειχα ειναι οτι εβλεπα τα φυτα μου να παιρνουν την κατω βολτα παρολο που εβαζα υγρο λιπασμα (δοσολογια 1 φορα το μηνα λογω λιγων φυτων) και με ταμπλετα στη ριζα καθε φυτου. επειτα στο 1ο μηνα αλλαξα αρχικα τις λαμπες και εβαλα μια daylight και μια aquerelle t8 18w philips. με τα πολλα μου ειπαν οτι παιζει να εχω ελλειψη σιδηρου. ετσι απο το 2 μηνα του εβαλα σιδηρο οπου και μετα απο 4-5 μερες εκανε την εμφανιση του το κυανοβακτηριδιο..επειτα σταματησα να βαζω οποιοδηποτε λιπασμα και σιδηρο εκανα συσκοπτηση 2 φορες επειτα σκουπα να μαζεψω οσο ποιο πολυ μπορουσα γιατι εβγαινε κομματακια κομματακια η αμμος.. πριν περιπου 2 εβδομαδες εκανε η εμφανιση της η τριχοειδης αλγη οπου με τη χρηση flurish excel εξαφανιζεται ευτυχως αυτη σιγα σιγα και παιρνουν παραδοξως τα φυτα την πανω βολτα επιτελους...φτασαμε λοιπον στο σημερα που δεν ξερω τι αλλο να κανω με το κυανοβακτηριδιο...

υπαρχει πιθανοτητα να φταει το οτι δεν καταφερα να μαζεψω ολο το νεκρο κυανοβατηριδιο απο το ενυδρειο φοβουμενος οτι θα βγαλω ολη την αμμο και αλλαζοντας παρα πολυ νερο της ταξης περιπου 50% οπου και σταματησα???

ΑΠΕΛΠΙΣΤΗΚΑ :(

Φιλε μου σε καταλαβαινω, ομως εαν εχεις λιγο υπομωνη τα πραγματα θα στρωσουν.

Κατα αρχας σαν πρωτη ενεργεια θα σου προτεινα να βγαλεις το Spray bar και να σταθεροποιησεις το λαστιχο του 2215 με βεντουζε σχεδον μισο εκατοστο κατω απο την επιφανεια του νερου. Το ζητουμενο ειναι να δημιουργειτε στην επιφανεια του νερου μια σχετικη αναταραξη (κυματακι) και μια κυκλικη ροη μεσα στο ενυδρειο. Με αυτο τον τροπο θα οξυγονωνεται το νερο του ενυδρειου πραγμα σημαντικο και για την καταπολεμηση της BGA και θα εχεις και μια σωστη ροη για μια καλυτερη αποροφηση των θρεπτικων για τα φυτα σου. Εφοσων εχεις δυο φιλτρα, εστω και προσωρινα σου στελνω την παρακατω εικονα για να τα τοποθετησεις σωστα μεσα στον χωρο του ενυδριου σου.

Δευτερων θα σου προτεινα να βγαλεις την Aquarelle μια που ειναι μια λαμπα που εχει 10.000κ με υψιλες τιμες στην περιοχη του μπλε φασματος και να βαλεις μια 840 οποιασδηποτες μαρκας απο ενα κοινο ηλεκτρολογικο καταστημα, δεν θα σου κοστισει πανω απο 3 με 4 ευρω και μειωσε την φωτοπεριοδο στις 6 ωρες για την ωρα.

Τριτων Συνεχισε να ριχνεις καθημερινα excel στην μιση δοση απο τα λιτρα σου. Καλο ειναι να προσθεσης μεσα και καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξεις οπως το κερατοφυλλο, για να υπαρχει και σχετικα γρηγορη αποροφυση του οργανικου ανθρακα γιατι αλλιως φοβαμε πως μπορουν να την ακουσουν και τα ψαρια σου.

Αν και εχεις λιγα φυτα το να χορηγης μια φορα τον μηνα λιπασμα ειναι μεγαλο το διαστημα που παρεμβαλεται, για αυτο καθε εβδομαδα που θα κανεις αλλαγη νερου βαζε μετα απο καμια ημερα 1/4 της δοσης για τα λιτρα σου.

Οπως καταλαβες και στην πραξη δεν σου ελειπε το λιπασμα αλλα ο οργανικος ανθρακας στα φυτα σου.

Στην ουσια εαν δεν χορηγουμε ανθρακα ή διοξειδιο τα φυτα μας δεν μπορουν να αποροφησουν τα θρεπτικα στοιχεια και ας υπαρχει λιπασμα στο ενυδρειο μας.

Τον τροπο που σου προτεινο ειναι ποιο αργος απο την συσκωτιση αλλα και ποιο ήπιος και θα δεις μεσα σε ενα μηνα την BGA να διαλυεται σιγα σιγα, αλλιως βγαλε οση μπορεις με μια αποχη προσπαθοντας να μην την απλωσεις μεσα στο ενυδρειο σου και κανε οπως σου προανεφερα παλι και κρατα μας ενημερους απο την ολη εξελιξη.

post-16909-1313278290_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

[Τριτων Συνεχισε να ριχνεις καθημερινα excel στην μιση δοση απο τα λιτρα σου. Καλο ειναι να προσθεσης μεσα και καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξεις οπως το κερατοφυλλο, για να υπαρχει και σχετικα γρηγορη αποροφυση του οργανικου ανθρακα γιατι αλλιως φοβαμε πως μπορουν να την ακουσουν και τα ψαρια σου.

Αν και εχεις λιγα φυτα το να χορηγης μια φορα τον μηνα λιπασμα ειναι μεγαλο το διαστημα που παρεμβαλεται, για αυτο καθε εβδομαδα που θα κανεις αλλαγη νερου βαζε μετα απο καμια ημερα 1/4 της δοσης για τα λιτρα σου.]

ευχαριστω παρα πολυ για τη συμβουλη σου. θα τη τηρησω πιστα. οσο για αυτο που ειπες για τον ενα μηνα δεν αναφερομαι στο excel αλλα στο υγρο λιπασμα για τα φυτα..

Link to comment
Share on other sites

[Τριτων Συνεχισε να ριχνεις καθημερινα excel στην μιση δοση απο τα λιτρα σου. Καλο ειναι να προσθεσης μεσα και καποιο φυτο γρηγορης αναπτυξεις οπως το κερατοφυλλο, για να υπαρχει και σχετικα γρηγορη αποροφυση του οργανικου ανθρακα γιατι αλλιως φοβαμε πως μπορουν να την ακουσουν και τα ψαρια σου.

Αν και εχεις λιγα φυτα το να χορηγης μια φορα τον μηνα λιπασμα ειναι μεγαλο το διαστημα που παρεμβαλεται, για αυτο καθε εβδομαδα που θα κανεις αλλαγη νερου βαζε μετα απο καμια ημερα 1/4 της δοσης για τα λιτρα σου.]

ευχαριστω παρα πολυ για τη συμβουλη σου. θα τη τηρησω πιστα. οσο για αυτο που ειπες για τον ενα μηνα δεν αναφερομαι στο excel αλλα στο υγρο λιπασμα για τα φυτα..

Και εγω για το λιπασμα αναφερομαι! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...