Jump to content

No3 Kαι Co2!!! περιεργα πραγματα!!!


Recommended Posts

το NO3 ειναι ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΧAΜΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 5ppm και δεν μπορω να το ανεβασω...

1 μπουκαλι απο το easylife nitrate εριξα αλλα το no3 δεν ανεβαινει!!! κολλημενο και παλι κατω απο τ 5 ppm!!!

μαλλον θα παω να αγορασω kno3 απο κανα μαγαζι με κηπευτικα!!!

Το πιο περιεργο ομως ειναι οτι το co2 ειναι συνεχως πανω απο 20!!! και ολα αυτα εχοντας κλεισει την παροχη cο2 απο εχθες βραδυ και εχoντας τα φωτα aναμενα απο τις 11 το πρωι σημερα !!!

ph=7

gh=9 μετα το ριξιμο του μπουκαλιου no3

kh=4

no3=5

po4=0,25

εχετε καμμια αποψη επι τοων θεματων???

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο περιεργο ομως ειναι οτι το co2 ειναι συνεχως πανω απο 20!!! και ολα αυτα εχοντας κλεισει την παροχη cο2 απο εχθες βραδυ και εχoντας τα φωτα aναμενα απο τις 11 το πρωι σημερα !!!

κατ'αρχας μην αγχωνεσαι.ριχνε λιγο παραπανω φαγητακι στα ψαρια σου και θα ανεβει.μην τρελλαινεσε.

εξηγησε μου και το παραπανω σε παρακαλω γιατι δεν το καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξες μηπως εχεις κανενα θεμα με τα τεστ;

Με τη μετρας;

Link to comment
Share on other sites

to enydreio einai 300 λιτρα και δεν ξερω αν μονο με περισοτερο φαι λυθει το προβλημα του ΝΟ3....Μα εριξα ολοκληρο κουο easy life που με 10 γρ ανεβαζει θεωρητικα 1 ππμ kai den eftasa ta 5 ??

οσο γα το co2 to παρατηρουσα τις τελευταιες 4 ημερες και το μειωνα σταδιακ μεχρι που το εκλεισα!!! την πρωτη μερα φουλ ημουνα στα 34 τη δευτερη μερα στη μεση γυρω στο 28 την τριστη στο 1/3 δεν επεσα κατω απο τα 24 και τωρα χωριε καθολου παροχη απο εχθες το βραδυ ειμαι απο 20 -22 ...Αν ειναι δυνατο!!

εχω 2 τεστ της τετρα και τα ανοιξα επιτηδε και τα 2 γιατι με το πρωτο επειδη το ειχα παρει τον αυγουστο ειπα μηπως με τις ζεστες τα επαιξε...ομως και με το ολοκαινουριο ακριβως τα ιδια εδειξε...

Aλλωστε και με τον πινακα ph-kh-co2 βγαινει το co2 γυρω στο 17-27 και ολα αυτα χωρις παροχη co2!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι νεο ενυδρείο ? Τι ψάρια υπάρχουν μέσα και πόσα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ανέβασε το ΚH σου με μαγειρική σόδα.

Το ΚΗ σου είναι πολύ χαμηλό για φυτεμένο.

Για το ΝΟ3 κάνε αυτό που είπες με ΚΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς ανέβασε το ΚH σου με μαγειρική σόδα.

Το ΚΗ σου είναι πολύ χαμηλό για φυτεμένο.

Για το ΝΟ3 κάνε αυτό που είπες με ΚΝΟ3.

ποσο πρεπει να παει??? και επισης με μαγειρικη σοδα δεν θα χαλασει το ph???

α δεν ειπα οτι εχω τυρφη στο φιλτρο....δεν ξερω αν επηρεαζει κατι αυτο ωστε να κραταω στaθερα το ph 7!!!

to enydreio μου ειναι αυτο εδω...

http://www.mediafire.com/?qjya78nc07f44tc

Link to comment
Share on other sites

Το Ph δεν θα επηρεαστεί.

Ποιός ο λόγος να βάζεις τύρφη για να κρατάς το Ph στο 7?

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

....

Το ΚΗ σου είναι πολύ χαμηλό για φυτεμένο.

....

μπορεις να το εξηγησεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το Ph δεν θα επηρεαστεί.

Ποιός ο λόγος να βάζεις τύρφη για να κρατάς το Ph στο 7?

ποτε δεν καταλαβα το λογο αλλα 20 χρονια το ph αν δεν βαλω τυρφη ανεβαινει στο 7,5, τι αμμο εχω αλλαξει τι χαλικι ι σταθεροποιητες εχω βαλει...μονο με τυρφη συντηρουμαι στο 7.

εγω λοιπον οταν αλλαζω το νερο καθε 15 ημερες βαζω buffer ωστε να το παω απο 7,5 βρυση σε 7....αν το παρακανω λιγακι με το buffer τοτε βαζω σοδα για να το ανεβασω στο 7 το ph....

γιαυτο σου λεω οτι με τη σοδα θα μου χαλασει παλι το ph.,,,

Link to comment
Share on other sites

Σε χαμηλό ΚΗ τα φυτά παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα έως και λιώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω γιατί δυσκολεύεις την ζωή σου με buffer κτλ.

Μπορείς απλά να κάνεις την αλλαγή νερού και με το CO2 να κρατάς το pH στο 7.

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το κάνεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

με το sicce co2 που εχω (ειναι διοξειδιο μεσω ηλεκτρολυσης...δεν εχω μπουκαλα λογω χωρου) ειναι αυτο το πλαστικο στο κεντρο του ενυδρειου ...ενω με 7 ph μου ανεβαζει εως και 30 to co2 me 7,7 πη που εχει το νερο τη βρυσης δεν καταφενει με τιποτα να το κατεβασει οποτε εχω την τυρφη μονιμ και με κρατα στο 7 ....

Το θεμα ειναι οτι γιατι με 7,7 σκληροτητα δεν ανεβαινει το co2 πανω apo to 14 ενω με 7 φτανει και στο 30 και αν με τη χρηση τυρφης τα αποτελεσματα των τεστ ειναι αξιοπιστα

Link to comment
Share on other sites

to enydreio einai 300 λιτρα και δεν ξερω αν μονο με περισοτερο φαι λυθει το προβλημα του ΝΟ3....

Να έρθω να σου δείξω πως ταίζουν τα ψάρια? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

οχι ...ξερω απο εμενα αλλα τωρα που ειμαι σε διαιτα ειπα να τα κανω με το ζορι να μου συμπαρασταθουν!!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που γράφεις κάπου δεν βγαίνει συμπέρασμα.

Για ρίξε μια ματιά στον πίνακα ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως οτι το sicce μεσω ηλεκτρολησης και η τυρφη μεσω χουμικων σου κατεβαζουν το ΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Και επισης γενικος η τυρφη κανονικα δεν ταιριαζει με τα φυτεμενα κανονικα λογο του οτι δεσμευουν γενικος τα ιχνοστοιχεια και μειωνουν τον φωτισμο στο νερο.

Οσο για τα ΝΟ3 καλη οξυγωνοση του νερου για να δουλευουν φουλ τα βακτηρια νιτροποιησεις και για να μην εχουμε ανοξικες περιοχες με αναεροβια βακτηρια που περνουν το μοριο του οξυγωνου απο τα ΝΟ3 και απελευθερωνουν το Ν στην ατμοσφαιρα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

κοιταξα τα παλια κιταπια μου και ειδα οτι με τη χρηση sicce εφτασα να εχω kh μεχρι και 7 αντε 8 ποτε περισσοτερο δεν ειχα...αρα μαλλον τη ζημια την κανει η τυρφη....και κατι αλλο μηπως εξαιτιας της δν δουλευει σωστα το τεστ τηε τετρα αφου βαση του πινακα τελικα βγαινει να εχω co2=12???

βεβαια επανερχομαι....γιατι να εχω 12 co2 me kleisto το συστημα απο εχθες??? και φωτισμο απο σημερα στισ 10 το πρωι μεχρι 12 το βραδυ????

δεν βγαζω συμπερασμα....εσεις βγαζετε??? τεσ πα εγω σταματησα την αντλια της τυρφη που εχω και δεν θα αλλαξω νερο αν και ειναι η ωρα του και θα περιμενω αυριο βραδυ να ξανακανω τα τεστ να δω που βρισκομαι...

Link to comment
Share on other sites

Και επισης γενικος η τυρφη κανονικα δεν ταιριαζει με τα φυτεμενα κανονικα λογο του οτι δεσμευουν γενικος τα ιχνοστοιχεια και μειωνουν τον φωτισμο στο νερο.

Οσο για τα ΝΟ3 καλη οξυγωνοση του νερου για να δουλευουν φουλ τα βακτηρια νιτροποιησεις και για να μην εχουμε ανοξικες περιοχες με αναεροβια βακτηρια που περνουν το μοριο του οξυγωνου απο τα ΝΟ3 και απελευθερωνουν το Ν στην ατμοσφαιρα.

καλα εδω με εκαναν αμαν να κλεισσω την οξυγονωση που ειχα με την αντλια γιατι δηθεν δεν θα εκανα τιποτα με το παρεχομενο co2 κσαι μαλιστα μου ειπαν να μην τη βαζω ουτε το βραδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξα τα παλια κιταπια μου και ειδα οτι με τη χρηση sicce εφτασα να εχω kh μεχρι και 7 αντε 8 ποτε περισσοτερο δεν ειχα...αρα μαλλον τη ζημια την κανει η τυρφη....και κατι αλλο μηπως εξαιτιας της δν δουλευει σωστα το τεστ τηε τετρα αφου βαση του πινακα τελικα βγαινει να εχω co2=12???

βεβαια επανερχομαι....γιατι να εχω 12 co2 me kleisto το συστημα απο εχθες

??? και φωτισμο απο σημερα στισ 10 το πρωι μεχρι 12 το βραδυ????

δεν βγαζω συμπερασμα....εσεις βγαζετε??? τεσ πα εγω σταματησα την αντλια της τυρφη που εχω και δεν θα αλλαξω νερο αν και ειναι η ωρα του και θα περιμενω αυριο βραδυ να ξανακανω τα τεστ να δω που βρισκομαι...

Πιθανοτατα τα φυτα δεν αποροφουν CO2 γιατι εχεις λιγα ΝΟ3. Εν ολιγης τα φυτα πεινανε και υπαρχει και κυνδινος να σου σκασει και καμια αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Μην βασίζεσαι σε τεστ για το co2. Μόνο στον πίνακα.

ΚΗ 7 με 8 είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

υπαρει τροπος να ανεβασω γρηγορα no3....

το kh ελπιζω να επανελθει σε κανα 2 μερες αφου πλεον εβγαλα απο την πριζα το φιλτρακι με την τυρφη

Link to comment
Share on other sites

που να βρω τετοια ωρα???

Μεσημερι εβαλα ολοκληρο μπουκαλι 200 μλ νιτρο της easylife αλλα δεν ανεβηκε καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...