Jump to content

Diy Waste Filter


Rik

Recommended Posts

την αντλια την εχεις πριν η μετα απο το φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

H αντλια ειναι πριν το φιλτρο, στην ουσια δημιουργει πιεση και οχι υποπιεση μια που μπορει να υπαρξει προβλημα.

Αυριο εαν μπορεσω θα σας δειξω το ολοκληρωμενο συστημα φιλτρανσης που εχω γιατι στην ουσια συνεργαζεται το συγκεκριμενο φιλτρο με το βασικο του ενυδρειου.

Εδω θα δειτε την συζητηση περι του φιλτρου: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49017&view=findpost&p=547417

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Rik καλή πατέντα, αυτό που περιμένω τώρα

από εσένα είναι μια ζυγαριά ακριβείας για την μέτρηση

της ίλης που μπορεί να αποβάλει. ;)

Θα συνεχίσω από αυτή μου την πρόταση:

http://www.aquazone.gr/forums

Η αντλία υποχρεωτικά μετά από την φίλτρανση μια που θα

διαλύσει ότι περάσει από μέσα της και το μεγαλύτερο ποσοστό

θα φτάσει στο βιολογικό υλικό.

Το σφουγγάρι είναι περιττό και έχει και αρκετά μειονεκτήματα,

θα σε βάζει σε διαδικασία συντήρησης, θα παράγει NO3 από

τα απόβλητα που κατακρατεί.

Η αποβολή του νερού θα είναι πολύ αποτελεσματική να είναι

στο χαμηλότερο σημείο και να μη μένει τίποτα μέσα στο κάδο

ιδανικό είναι το κωνικό σχήμα του πυθμένα.

Το βασικότερο είναι να απομακρύνουμε τα στερεά απόβλητα

πριν επιβαρύνουν το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σαν σκιμμερ γλυκού νερού?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Rik καλή πατέντα, αυτό που περιμένω τώρα

από εσένα είναι μια ζυγαριά ακριβείας για την μέτρηση

της ίλης που μπορεί να αποβάλει. ;)

Πιστεψε με δουλευει, μου καθαρισε ολο τον πατο απο την υλη ενος μηνα του εσωτερικου μου φιλτρου μεσα σε μια μερα!

Θα συνεχίσω από αυτή μου την πρόταση:

http://www.aquazone.gr/forums

Η αντλία υποχρεωτικά μετά από την φίλτρανση μια που θα

διαλύσει ότι περάσει από μέσα της και το μεγαλύτερο ποσοστό

θα φτάσει στο βιολογικό υλικό.

Σιγουρα θα ηταν καλυτερα αλλα φοβαμε οτι μπορει να εχω προβλημα υποπιεσης.

images.jpg

Το σφουγγάρι είναι περιττό και έχει και αρκετά μειονεκτήματα,

θα σε βάζει σε διαδικασία συντήρησης, θα παράγει NO3 από

τα απόβλητα που κατακρατεί.

Οταν αδειαζω απο κατω το νερο (waste valve) κλεινω το βανακι που εχω πριν την εισοδο του νερου στο φιλτρο και τραβαει αντιστροφα το νερο απο πανω ετσι αυτοκαθαριζεται ας πουμε το σφουγγαρι που εχω εσωτερικα απο τα πολλα πολλα. Δεν με νοιαζει η μικρη παραγωγη νιτρικων που θα μπορω να εχω μια που αποβαλλω καθημερινα μια κανατα νερο με χοντρα αποβλυτα τα οποια θα διαλυονταν καποια στιγμη μεσα στο νερο εαν μεναν για καιρο στα φιλτρα.

Η αποβολή του νερού θα είναι πολύ αποτελεσματική να είναι

στο χαμηλότερο σημείο και να μη μένει τίποτα μέσα στο κάδο

ιδανικό είναι το κωνικό σχήμα του πυθμένα.

Η σκαρα που εβαλα μεσα ειναι πλαστικη και ειναι για γλαστρες για να μην σκαλιζουν τα κατικοιδια ή τα παιδια τα χωματα. Αυτη η σκαρα κοβει κατα καποιο τροπο την φυγοκεντρικη ροη του νερου μεσα στο δοχειο, βοηθωντας τα αποβλυτα να κατακατσουν στον κωνικο πυθμενα απο οπου μετα φευγουν οταν ανοιξω την waste valve στο τελος της ημερας.

Το βασικότερο είναι να απομακρύνουμε τα στερεά απόβλητα

πριν επιβαρύνουν το νερό.

Αυτο ηταν και το ζητουμενο!!! :icon_dance:

Εχω Οσκαρ οποτε καταλαβαινεις πως εχω κιλα αποβλητα καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σαν σκιμμερ γλυκού νερού?

Ας το πουμε καλυτερα Waste organics filter μια που αποβαλλω τα οργανικα σε ημιστερεη μορφη πριν αυτα διαλυθουν καλα καλα στο νερο. :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω επισης ως προς την κατασκευη του για την κολληση της ραφης μεταξυ του καπελου και του υπολοιπου δοχειου χρησημοποιηθηκε εποξειδικη 2 συστατικων Νeotex, epoxol alimentary σε 3 στρωσεις για ενυσχηση του.

Τα ζουμια που φενονται εξωτερικα στην επιφανεια του φιλτρου δεν ειναι νερα αλλα η κολλα που ετρεξε κατα την κολληση του.

Η αντλια που χρησημοποιηθηκε για τυχων εσωτερικη ή εξωτερικη χρηση ειναι μια Syncra Silent 1.5

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δουλεύει, το όφελος είναι σημαντικό και είναι μετρήσιμο. ;)

Για την υποπίεση να διαλέξεις ένα ποιο σκληρό πλαστικό δοχείο

και το έλυσες το πρόβλημα έχει και αντλία in-out είσαι μια χαρά.

Για το σφουγγάρι θα επιμείνω δεν είναι η δουλειά του να κάνει την

σχάρα. Τσάμπα χώρο σαν τρίτο στάδιο μετά από το χώρο χαμηλής

ροής και την μηχανική φίλτρανση θα λερώνεται ομοιόμορφα σε όλο

τον όγκο του και όχι μόνο στη μπροστά επιφάνεια.

Βάλε Eheim mech πάνω σε σχάρα για να εμποδίσεις τα αιωρούμενα

αντί του σφουγγαριού, ξεπλένεται καλύτερα έχει περισσότερο κενό

όγκο δεν στομώνει εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε κατα αρχας το φιλτρο εχει σφραγιση και δεν ξανα ανοιγει οποτε δεν παιζει να αλλαξω το σφουγγαρι.

Απο την αλλη εχω αναλογο φιλτρο και εσωτερικα του ενυδρειου και λογο του οτι η επιφανεια του σφουγγαριου ειναι μεγαλη δεν προκειτε να μπουκωση ποτε, δοκιμασμενα πραγματα, οπως και τα φιλτρα αμβουργου πανω κατω. Μετα με την αντιστρωφη ροη τα πολλα θα φευγουν, ασε που λογο του ογκου του δοχειου πανε ολα στον πατο και δεν επιβαρυνεται πολυ.

Oσο για την υποπιεση κοιτα εδωDSC01024.jpg

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19211&view=findpost&p=377552

Και δεν ειναι να παιζω με το φιλτρο μια που αμα αδειαση ενυδρειο 500 λιτρων στο γραφειο θα εχω τζουναμι!

Link to comment
Share on other sites

comple-1.gif

you_are_the_man.gif

you_are_the_man.gif

Εντάξει….τι να πω τώρα???? Αρχισε να μας μοιραζεις γιατι εχεις φυγει πολυ μπροστα φιλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τον καλο σου λογο Νικο.

Κατι επρεπε να κανω φιλε γιατι πιστευω πως οσοι εχουν μεγαλα ψαρια προβληματιζονται ιδιαιτερα στο θεμα περι φιλτρανσης!

Link to comment
Share on other sites

Η ολη προσπαθεια μου αρχισε απο την στιγμη που το ενυδρειο μου μαζευαι πολυ πραμα λογω των Οσκαρ με αποτελεσμα να εμφανιστη επιπλεων και ΒΒΑ.

Γενικός η ΒΒΑ την συναντάμε σε ενυδρεία με μεγάλες κιχλιδες μια που η οργανική υλη είναι αρκετή σε καθημερινή βάση, και όταν λέμε την συναντάμε δεν εννοώ δυο τρεις τούφες αλλά ολόκληρες επιφάνειες! Άτιμη και δύσκολη άλγη!

Αν και οι τρόποι καταπολέμησης είναι αρκετοί άλλο τόσο είναι και προσωρινοί, για αυτο επρεπε να βρω μια λυση ουσιαστικη και ο καλύτερος τρόπος σκεφτηκα είναι να βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος φιλτρανσης έτσι ώστε να μπορούμε να συγκρατούμε και να αποβάλουμε εύκολα και σε τακτά διαστήματα αυτή την οργανική υλη.

Επειδη εβλεπα πως συσωρευονταν το 80 % τις οργανικης υλης στο κατω διαμερισμα του εσωτερικου μου φιλτρου, δηλαδη κατω απο το σφουγγαρι σκεφτομουν παντα πως θα μπορουσα τωρα να τα αφαιρω απο εκει μεσα χωρις καθε φορα να χρειαζεται να βγαζω ολα τα φιλτρα;

Έτσι εβαλα στην πράξη σε μικρογραφια το όλο εγχείρημα και μέχρι πριν το Πάσχα που μπορούσα να βρίσκομαι στο γραφειο και να καθαρίζω ανά 3 μέρες το πρωτότυπο φίλτρο είχα αισθητη βελτιωση και χωρίς να αλλάζω το νερό συχνα, αλλά επειδή έλειψα σχεδόν δυο εβδομάδες και δεν μπορούσε κάποιος να το καθαρίζει, γύρισε και η ΒΒΑ στο φουλ.

Στην ουσία χρησιμοποιήσα μια μεγάλη πλαστική φιάλη νερού σαν αυτές που χρησιμοποιούνται στους ψυκτες αναποδογυρισμένη με το κωνικό σχήμα της προς τα κάτω έτσι ώστε εκεί να γίνεται η καθίζηση των μεγάλων οργανικών απορυμάτων και βάζοντας μια βανα να ανοίγει μια φορά κάθε τοσο για ένα λεπτό αδειάζοντας την συσσωρευμένη ύλη στην αποχέτευση.

Στην ουσια το εξωτερικο φιλτρο κανει παντα τον κυκλο μεταξύ του εσωτερικού μας και εξωτερικου φίλτρου ενώ το εσωτερικό μας φίλτρο κάνει τον κύκλο μεταξύ αυτού και το ενυδρείο μας. Χοντρικά αυτή είναι η ιδέα, εάν καταφέρουμε να αποσυμφωριζουμε το ενυδρείο μας από την μεγαλύτερη ποσότητα ύλης τότε το νερο θα επιβαρυνεται λιγοτερο και τα φυτά και η βιολογία μας θα μπορεί να ανταπεξέλθει καλύτερα!

Επισης ενα θεμα ειναι οτι η ροη του νερου παει απο κατω προς τα επανω οποτε τα χοντρα αποβλητα θελοντας και μη πανε προς τα κατω λογο βαρυτητας και φρεναροντας απο το σφουγγαρι σε μεγαλο ποσοστο.

Βασικο ειναι η απανω αντλια να ειναι μεγαλυτερης αποδοσης απο την κατω, και οι σωληνες τρυπανε το σφουγγαρι στο εσωτερικο φιλτρο και περνανε απο μεσα του εφαρμοστα, ενω η κατω αντλια στη συγκεκριμενη κατασκευη σπρωχνει το νερο προς την φιαλη και δεν ειναι στην εξοδο της φιαλης γιατι υπαρχει κυνδηνος αποσυμπιεσης της φιαλης. Επισης στον χωρο που φτανει το νερο στην φιαλη καλο ειναι εαν μπορουμε να βαλουμε καποια σκαρα ετσι ωστε να κοβουν επιπλεων τους στρωβιλισμους του νερου και αφηνοντας τα ιζηματα να κατακαθονται ανενοχλητα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο δυνατοί είναι οι κυκλοφορητές σου Rik?

Link to comment
Share on other sites

Ο επανω ειναι γυρω στα 2500 λ/ωρα και ο κατω γυρω στα 1400.

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα δειτε απο το βιντεο τα φιλτρα εχουν να καθαριστουν καιρο! :bigemo_harabe_net-134:

Στο χωρο που βρισκεται η κατω αντλια ηταν φουλ στην μπιχλα και μετα απο μιση μερα που δουλεψε το εξωτερικο φιλτρο καθαρισε κατα πολυ το τοπιο, παρατηρηστε την δεξια μερια απο την αντλια πως καθαρισε!

Τα αποβλυτα που εχουν μαζευτη κοντα στην αντλια ειναι στην ουσια κλωναρακια και φυλλα τα οποια αυτα δυσκολα φευγουν απο το συστημα λογο ογκου και βαρους.

Επισης προς τα πισω στον ιδιο χωρο με την κατω αντλια θα παρατηρησεται το λαστιχο επιστροφης απο το εξωτερικο φιλτρο που σπρωχνει και ανακατεβει τον χωρο. Σκεφτομε να του βαλω ενα Hydor Flo για να ανακατεβη καλυτερα τον χωρο και να μην αφηνει να συσωρευονται στις γωνιες καποια υπολυματα.

Θα δειτε πως εχω βαλει και καποια απλα βανακια στα λαστιχα εξωτερικα γιατι οταν φευγω απο το γραφειο κλεινω το εξωτερικο συστημα γιατι αν φτου φτου εχω διαρροη να τρεξουν μονο τα νερα που περιεχει η φιαλη και οχι ολο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε Eheim mech πάνω σε σχάρα για να εμποδίσεις τα αιωρούμενα

αντί του σφουγγαριού, ξεπλένεται καλύτερα έχει περισσότερο κενό

όγκο δεν στομώνει εύκολα.

Οχι οτι εχω προβλημα με το σφουγγαρι αλλα παντως εαν το ξαναεφτιαχνα θα του εβαζα Eheim mech μεσα σε συχτακι πυκνα πυκνα εγκλωβισμενο αναμεσα σε 2 σκαρες! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Rik πως πάει η ρουφήχτρα σου! Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα σκατοχρυσοψαρα! Ακόμα και μια δυο μέρες νηστικά να τα αφήσω γεμίζουν τον τόπο απόβλητα! Κάθε δυο-τρεις μέρες είμαι με την σκούπα στο χέρι αλλά κάτι πρέπει να κάνω! Σκέφτηκα να βάλω ένα κυκλοφοράτε να τα σπρώχνει προς το εξωτερικό φίλτρο αλλά φοβάμαι ότι θα τους δημιουργήσει πρόβλημα με την πλεύση τους! Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δουλευη πααααρα πολυ καλα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την λειτουργια του, μονο που σημερα εντοπισα μια ψιλοδιαροη στην ραφη του μια σταγονα καθε 5 λεπτα περιπου για αυτο μολις εχω λιγο χρονο θελω να το ενυσχησω γιατι το φοβαμε λιγο να το δουλεψω foul time αυτη την στιγμη για να μην χειροτερεψη. Αυτα εχουν τα DIY! :bigemo_harabe_net-74:

Οσο για την περιπτωση σου μπορεις να βαλεις καποια αντλια τυπου, αντικριστα της εξοδου του φιλτρου και να αναβει με χρονοδιακοπτη για καποια ωρα ετσι ωστε να καθαριζει τα πολλα πολλα. Πιστευω να βοηθησει καπως την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό το πράγμα είχα στο νου μου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αποδώσει! Έχω σκεφτεί και μια πατέντα με την σκούπα μπαταρίας της eheim αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει! Θα την δουλέψω λίγο στο μυαλό μου και θα σου πω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιδεες για εσωτερικο waste sump

untitled-1.jpg

skimme1-1.gif

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα.

post-16300-0-81288600-1329970659_thumb.jpg

Με τους θερμαντήρες θα έχεις θέμα όταν ζεσταίνει ο πρώτος

οι άλλοι μάλλον δεν θα δουλεύουν, εκτός αν είναι όλοι πάνω

στον ίδιο controller.

Για σειρά υλικών κάνε κάτι τέτοιο.

post-16300-0-67164900-1329971356_thumb.jpg

Έτσι όπως τα έχεις η περισσότερη βιολογία θα εγκατασταθεί

στο σφουγγάρι και στο βαμβάκι, αν αυτά δεν τα πλένεις καλά

για να αφαιρείς την ύλη μετά από ένα χρόνο θα φτάσεις τα

NO3 στα ύψη ακόμα και από ολική αλλαγή νερού. Αν πάλι

τα πλένεις καλά για να αφαιρείς τη βρόμα θα σου μειώνετε

η βιολογία.(δύο ακραία παραδείγματα)

Ψάξε τω και θα βρεις πολλές λύσεις η ποιο απλή και αποδεδειγμένα

καλή είναι η πρόταση της Eheim.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρισω κατα αρχας πως το σχεδιακη εγινε με το σκεπτικο οτι το ενυδρειο ειναι 800 λιτρα και σιγουρα τοσοι θερμοστατες σε ενα μικρο ενυδρειο δεν εχει νοημα.

Οσο την σειρα φιλτρων σκοπος ειναι το νερο να ανεβαινει προς αυτα δηλαδη το νερο να ακολουθει την πορεια απο κατω προς τα πανω αφηνοντας τα πολλα υπολειματα στον πατο των συγκοινωνούντων δοχειων και επιβαρυνοντας ετσι λιγοτερο τα μηχανικα φιλτρα. Ενα αλλο σημαντικο στοιχειο ειναι αυτα τα δοχεια να εχουν μια ανετη προσβαση και να εχουν εναν ευρύχωρο χωρο ετσι ωστε η πιεση να ειναι οσο το λιγοτερο δυνατον για να μην μπουκωνουν ευκολα και για μεγαλυτερη διαρκεια χωρις την παρεμβαση μας για συντηρηση. Δουλευω αναλογο συστημα και δεν μπουκωνει με τιποτα!

Η βιολογια σας εγγυουμε οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα μια που η μαζα μεν θα μενει στα αρχικα σταδια φιλτρανσης ενω τα οργανικα στην υγρη μορφη τους οπως και να εχει θα κυκλοφορει στο κυκλωμα μας συντελοντας παντα στον νιτροποιητικο κυκλο του αζωτου, εχοντας λιγοτερα μικροσωματιδια στην στηλη μας με οτι αυτο συνεπαγεται περι αλγεων και ποσοστα νιτρικων. Επιπλεων με μια αεραντλια στον χωρο των βιολογικων υλικων θα υποβοηθουμε τα βακτηριδια με επιπλεον οξυγονο στον χωρο, ετσι ωστε ειδικα σε ενυδρεια με χαμηλο ΡΗ και διοξειδιο οπως τα φυτεμενα να προοθουμε την νιτροποιηση, κατι σαν wet dry filter δηλαδη, εχοντας ετσι και μικροτερη αναταραξη επιφανειας και οξυγονωση σε ελενχομενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Το αν δουλεύει μόνο ο πρώτος θερμαντήρας ή και οι τρεις

είναι θέμα ροής και όχι θέμα όγκου του ενυδρείου και θα το

διαπιστώσεις κατά τη λειτουργία εκτός αν ξέρεις να λύνεις

ασκήσεις θερμοδυναμικής οπότε θα μπορέσεις και να το

προβλέψεις.

Δουλευω αναλογο συστημα και δεν μπουκωνει με τιποτα!

Για πες τρόπο συντήρησης και μετρήσεις. (Χρόνος, αλλαγές, όγκο, ιχθυοφυτόμαζα)

Το θέμα δεν είναι αν μπουκώνει αλλά να έχεις χαμηλές και σταθερές μετρήσεις εύκολα.

Η βιολογια σας εγγυουμε οτι δεν θα εχει κανενα προβλημα

μια που η μαζα μεν θα μενει στα αρχικα σταδια φιλτρανσης

ενω τα οργανικα στην υγρη μορφη τους οπως και να εχει θα

κυκλοφορει στο κυκλωμα μας συντελοντας παντα στον νιτροποιητικο

κυκλο του αζωτου.

Όσο για την επιλογή της φίλτρανσης έχεις μεγάλο άδικο

και το σφουγγάρι και το βαμβάκι έχουν αρκετή επιφάνεια

για να αποικίσουν βακτήρια που θα τα στερήσεις σε κάθε

καθαρισμό, στην ουσία μηχανική φίλτρανση εννοούμε τον

κενό χώρο πριν από τα υπόλοιπα στάδια και προτιμούνται

υλικά ακατάλληλα για να αποικίσουν βακτήρια (λεία ή σαθρά).

Και έτσι ένα φίλτρο εξασφαλίζει να μην επηρεάζεται από την

απομάκρυνση της περιττής ύλης. Αν πάλι επιλέξεις αυτό το

setup θα πρέπει να καθαρίζεις πολύ καλά το σφουγγάρι και

να αλλάζεις το βαμβάκι πάρα πολύ συχνά για να μην έχεις

μια παγίδα αζώτου και πηγή ΝΟ3.

Σου εγγυώμαι ότι τίποτα δεν θα περάσει από το σφουγγάρι και

μπορείς να κάνεις δοκιμή με βρομόνερα. Άρα το βαμβάκι είναι

άχρηστο ενώ μετά το βιολογικό θα εξασφαλίσει καθαρή αντλία

και σταθερή ροή φτάνει να αλλάζεται συχνά.

Η επιλογές στο φίλτρο και ο χειρισμός είναι από τα σημαντικότερα,

όλοι έχουμε διαβάσει περιπτώσεις που τα ΝΟ3 δεν πέφτουν όση

νηστεία και νερό να αλλάξουν με ξαφνικές εξάρσεις αμμωνίας.

Μπορεί η ιδέα σου να σου φαίνεται όμοια με το αυτό που σου πρότεινα

αλλά στην πράξει θα δεις μεγάλη διαφορά και αυτό γιατί έχουν μελετήσει

σοβαρά και έχουν ξοδέψει αρκετά χρήματα σε μελέτες και υπολογισμούς

σε ροές πορωδών υλικών.

Να είσαι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν αλλά το θέμα είναι τη θα αποδώσουν

αν στην τελική θέλεις το διπλάσιο χώρο και την διπλάσια ενέργεια για να έχεις τα

ίδια αποτελέσματα είναι αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...