Jump to content

Το Ενυδρειο Μας, Τα Χρυσοψαρα Και Οι Ερωτησεις!


Recommended Posts

Παιδια εδω ειναι το ενυδρειο που εχουμε και τα χρυσοψαρα που εχουμε μεσα ως τωρα. μπορειτε να δειτε οτι αλλο εχουμε πει σε αυτο το θεμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73939&st=0&gopid=648901entry648901

Θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε τι ακριβως ειδος ειναι το καθε ενα απο αυτα (το ονομα τους δηλαδη) και τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μεσα (απο ψαρακια). Γενικα ψαχνουμε κατι οικονομικο και οσο γινεται να αντεχει και να ειναι ομορφο.

IMG_0338.jpg

IMG_0339.jpg

IMG_0340.jpg

IMG_0341.jpg

IMG_0342.jpg

IMG_0345.jpg

Εκτος απο αυτα ειναι αλλο ενα μικρουλη χρυσοψαρο σαν τα αλλα τα απλα αλλα εχει και μαυρες κηλιδες πανω του, κι ενας γλυφτης απο αυτους που πανε και βεντουζαρουν πανω στο τζαμι. Δεν μπορεσα να τα δω τωρα, αλλη φορα θα τα ανεβασω κι αυτα. Α και σορρυ για την ποιοτητα αλλα ειναι δυκολο να βγαλεις καλες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά είναι ετσι.Πόσα ψαράκια έχει μέσα?Πόσο καιρό εχει νερό μέσα και απο πότε εχει ψαράκια?Απο συντήρηση πως παει?Τα εξωτερικά φίλτρα θέλουν καθάρισμα και το νερό πρέπει να αλλάζει συχνά 10% την εβδομάδα ή 20% στις 15 μέρες.Αντιχλώριο στο νερό της αλλαγής και καθάρισμα το υπόστρωμα.Τάισμα και ολα μια χαρά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κι ευχαριστω! λοιπον...

οπως βλεπεις κι απο τις φωτο κι απο περιγραφη εχει 3 απλα μικρα (5 εκ.) χρυσοψαρα, 1 ιδιο μεγεθος με μαυρες κηλιδες πανω του, 2 γλυφτες που μου τους εδωσαν για καθαρισμο (ενας που κολλαει στα τζαμια κι ενας που καθαριζει χωμα), ενας αλλο γλυφτης που ενας φιλος ειπε οτι τον λενε Sae, και τελος το μεγαλυτερο μου με το ωραιο κεφαλι που πολυ θα ηθελα να μαθω το ονομα του!

Συντηρηση μου εκαναν προχτες αλλα μου ειπαν να ασχολουμαι μονο μια φορα καθε 6-8 εβδομαδες. λες να αλλαζω νερο συχνοτερα? εχω λιγο μπερδευτει με την αλλαγη νερου. Ακου πως ειναι το δικο μας. εχει ενα λαστιχο το οποιο μπορεις να του βγαλεις νερο και παει κατευθειαν αποχετευση αλλα μπορεις και να του βαλεις. οποτε τι κανω? αδειαζω το 20% και το ξαναγεμιζω? με νερο της βρυσης και αυτο καθαριζει υστερα ενω ειναι μεσα στο ενυδρειο με τα φιλτρα? και καθε ορα που βαζω νεο νερο τι αλλο προσθετω?

Πριν λιγο προσπαθησα να τα ταισω αλλα συναντησα τα εξης προβληματα.

1) η τροφη τους επιπλεει οποτε δεν την βλεπουν αμεσως. λογικα αυτο δεν ειναι προβλημα αλλα μου ειπαν να τα ταιζω οσο μπορουν να φανε μεσα σε 2 λεπτα. πως θα το ξερω εγω αν δεν τρωνε εκεινη τη στιγμη?

2) εδωσα στους γλυφτες μισο χαπακι τροφης (θελει μισο για τον καθενα?) και πηγαινε εκει το μεγαλο χρυσοψαρο, αλλα ο Sae τον εδιωχνε!

αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Προσωραμε στην αγορα αυτων των 3ων! Ελπιζω να ειναι η σωστη!

LIVE FRESHWATER - Goldfish Carassius Auratus, Oranda Lion Head Assorted colors, XL 8-9cm

LIVE FRESHWATER - Goldfish Carassius Auratus, Shubunkin Red - ML 8-9cm

LIVE FRESHWATER - Goldfish Carassius Auratus, Shubunkin Sarassa Red & White - ML 8-9cm

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

για μια στιγμη νομιζα πως το ενυδρειο ηταν γεματο ψαρια!και μετα καταλαβα οτι ειναι αφισα...παντως καλο το ενυδρειο για αρχη :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι, αφισα ειναι! αλλα ειμαι περιεργος, τι εννοεις 'για αρχη'? για εμας ετσι κι αλλιως θα ειναι το πρωτο και το μοναδικο μεχρι να παμε σε δικο μας σπιτι σε μερικα χρονια. αλλα τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

ε λιγο τα πλαστικα δεν μου αρεσουν...θα ηταν καλο να βαλετε πετρες και ξυλα απο την φυση και καποια ζωντανα φυτα τα οποια δεν τρωνε τα χρυσοψαρα......γτ να μην παρετε το ενυδρειο σας στο καινουργιο σπιτι????εγω που εχω δυο δεν μου φτανουν αν κι ειναι λιγα τα λιτρα τους ενω εσυ εχεις ενα τεραστιο ενυδρειο που θα μπορουσες να βαλεις οτι θελεις!

Link to comment
Share on other sites

οτι βλεπεις, εκτος απο τα ψαρακια ηταν μεσα απο την αρχη. Δεν ειναι δικο μας, ηρθε μαζι με το σπιτι που νοικιαζουμε. Για αυτο και διαλεξαμε να ασχοληθουμε με χρυσοψαρα και μονο επειδη και αντοχη εχουν μιας και ειμαστε ερασιτεχνες και δεν ειναι πολυ ακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τι θερμοκρασία υπάρχει στο ενυδρείο σου?Το τρίτο ψάρι είναι που κυνηγάει τα ψάρια σου?

Αν δε κάνω λάθος πρόκειται για S.A.E και δεν συγκαταλέγεται στους ιδανικότερους συγκατοίκους για τα χρυσόψαρα σου.Είναι μόνος του σε ενυδρείο ή σε κοπάδι??

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος τσιμπαει τον lionhead. μου ειπε κι ενας αλλος οτι ειναι SAE αλλα αν ηξερε δε θα μου ελεγε οτι δεν θα επρεπε να ειναι εκει? μονος του ειναι, δεν εχω αλλον. Λες να τον βγαλω απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε ενα αλλο σαιτ ειδα οτι μπορει αντι Sae να ειναι

flying fox, false siamensis, or CAE.

http://www.kokosgoldfish.invisionzone.com/forum/index.php?/topic/93595-fancy-goldfish-with-true-sae/ δειτε εδω

παρακαλω πειτε μου τι να κανω :bigemo_harabe_net-59:

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρακια μας γινανε 15!

3 γλυφτες (τον εναν δεν τον εχω δει εδω και καιρο, ο αλλος ο ΣΑΕ μαλλον θα φυγει)

3 οραντα

1 με τεραστια ματια που δεν ξερω το ονομα.

5 απλα πορτοκαλι, αλλα με κοντη, αλλα με μακρυτερη ουρα

3 'τιγρε' που δεν ξερω πως λεγονται

Link to comment
Share on other sites

καποιες φωτο απο τα ψαρια ωστε να τα αναγνωρισουμε;(απο αυτα που δεν ξερεις τι ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο; είναι τα 590 λίτρα που αναφέρεις στο προφίλ σου; επίσης τι φίλτρα έχεις;

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο ολα τα ψαρακια μου για να τα δουμε και μαζι!

το ενυδρειο το μετρησα και μου βγηκε τοσο. κανουμε βαθος επι υψος επι μηκος ετσι? και φυσικα χωρις το παχος του τζαμιου ε? με η χωρις τον βυθο του ομως?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια, για την θερμοκρασια,

Ως τωρα νομιζα οτι ηταν στους 22 βαθμους μιας και εχει εκει μεσα ενα μικρουλη θερμομετρο το οποιο ομως μαλλον ειναι χαλασμενο. γιατι? Γιατι ΜΟΛΙΣ προσεξα οτι το στικ αυτο που θερμαινει δε δουλευε (ηταν στους 32 αλλα δεν αναβε λαμπακι). το εβγαλα εξω, το σκουπισα λιγο κτλ και το εβαλα στους 22 και ανοιξε το λαμπακι κι αρχισε να ζεσταινεται! τοσο που δεν μπορουσα να το κρατησω στα χερια μου. Δεν εχω ιδεα αν ειναι λογικο γι α22 βαθμους που το εβαλα.

τις γνωμες σας παρακαλω

Α και οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 2,27 χ 0,70 χ 0,37

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

σορρυ που κανω κι αλλη απαντηση αλλα δεν βρισκω πως να ξαναεπεξεργαστω καποιο μηνυμα. γκαβωθηκα η δεν γινεται?

αυτο που μου ηρθε και θελω να ρωτησω, καπου διαβασα οτι το νορμαλ ειναι τα ψαρακια να κανουν κακακια σε μικρα κομματακια σαν της τροφης τους. Σημερα ομως ειδα 1-2 ψαρακια κι ειχαν 1 εκατοστο καφετι να κρεμεται. ειναι νορμαλ?

Link to comment
Share on other sites

απολυτως φυσιολογικο ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 ερωτησεις για το ενυδρειο με τα χρυσοψαρακια μου (20 τον αριθμο ηδη!)

1) μπορω να βαλω αληθινα φυτα κτλ? τι μπαινει, τι απαγορευεται? απο πετρες?

2) ο βυθος φαινεται πολυ βρωμικος. μου ειπαν οτι θα τον σκαβουν τα ψαρια αλλα μου φαινεται αδυνατο. μηπως να επαιρνα αυτη τη σκουπα αντλια πως λεγεται?

3) μπορει να μπει πλατη που να φαινεται σαν βραχακια κτλ? ξερετε απο φελιζολ ειναι νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα να φτιαξω κι ενα μικρουλη 30λιτρο με εναν μονομαχο. Μετα απο περισσοτερη σκεψη, σκεφτηκα μηπως αντι να δωσω λεφτα εκει, να φτιαξω πολυ καλυτερο το ηδη τεραστιο με τα χρυσοψαρα μου. Οποτε υποθετω η ερωτηση μου ειναι

τι μου προτεινετε να κανω στο ενυδρειο αυτο ΩΣΤΕ

1- να γινει πολυ ωραιοτερο (φυτα, πλατη, φωτισμο κτλ)

2- να μην με αφησει ταπι και ψυχραιμο αφου το ενυδρειο δεν ειναι καν δικο μου!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα να φτιαξω κι ενα μικρουλη 30λιτρο με εναν μονομαχο. Μετα απο περισσοτερη σκεψη, σκεφτηκα μηπως αντι να δωσω λεφτα εκει, να φτιαξω πολυ καλυτερο το ηδη τεραστιο με τα χρυσοψαρα μου. Οποτε υποθετω η ερωτηση μου ειναι

τι μου προτεινετε να κανω στο ενυδρειο αυτο ΩΣΤΕ

1- να γινει πολυ ωραιοτερο (φυτα, πλατη, φωτισμο κτλ)

2- να μην με αφησει ταπι και ψυχραιμο αφου το ενυδρειο δεν ειναι καν δικο μου!

ευχαριστω!

καλημερα

να ξερεις οτι τα χρυσοψαρα θα σου φανε τα τα περισσοτερα φυτα και μονο τις ανουμπιες δεν θα πειραξουν......να σου δωσω καμια ιδεα?γιατι δεν πας πισω τα χρυσοψαρα και να παρεις αλλα ειδη ψαριων???και να βαλεις φυτα χαμηλων απαιτησεων και γρηγορης αναπτυξης μιας που εχεις μεγαλο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την συμβουλη φιλε μου αλλα δεν μπορω να βαλω τα φυτα σαν προτεραιοτητα πριν τα ψαρακια μου! εξαλλου εχω ξαναπει οτι για μενα τα χρυσοψαρα λογω της ποικιλιας τους ειναι τα πιο ομορφα ψαρια για μενα. φυσικα υοαρχουν ομορφοτερα αλλα που αλλου θα βρεις

και ομορφα

και ευκολα

και να ζουν τοσο πολυ

και ανθεκτικα

και φθηνα?

πουθενα!

ενταξει παντως υπαρχουν ειδα καμια 10αρια φυτα καταλληλα για χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...