Jump to content

60L Τανγκανίκα Ερωτησεις


DeLk

Recommended Posts

Καλησπερα, σκεφτομαι να στησω ενα ενυδρειο 60 λιτρων και να βαλω μεσα ενα χαρεμι multies ή neolambrologus calliurus (όποια βρω). Λόγω περιορισμενου χρονου μαλλον θα υλοποιηθει προς το καλοκαιρι.

Οι ερωτήσεις που ηθελα να κανω είναι:

1)Ποσα κελυφη απο σαλιγκαρια πρεπει να βαλω στο βυθο;

2) ποσες πετρες χρειαζονται, μιας και τα ψαρια δεν πηγαινουν και πολυ εκει; πρεπει να παρω κάποιες συγκεκριμενες ή αν μαζεψω μερικες απ 'το ποταμι θα ειμαι ΟΚ;

3) Επίσης η αμμο απο ποταμι ή θάλασσα κάνει;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας, Νίκος.

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Θές κάμποσα κέλυφη αναλόγως το πόσα ψάρια θα φιλοξενήσεις. Αλλά μην σε νοιάζει γιατί θα γενοβολάνε σαν τα κουνέλια οπότε θα γεμίσουν γρήγορα τα επιπλέον κέλυφη. Καλό είναι να καλύψεις τα 2/3 του ενυδρείου με κοχύλια.

Πέτρες μπορείς να βάλεις απο όπου θες αρκεί ο τόπος που θα τις βρεις να μην είναι βρόμικος.

Άμμο βάλε απο όπου θες αρκεί να την καθαρίσεις καλά και να μην είναι απο οπουδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ευχαριστω για την απαντηση, ομως αν μπορουσες θα ηθελα να μου πεις ποσα περιπου κελυφη(30, 40) πρεπει να βαλω, γιατι αρχισα να μαζευω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τι κέλυφη θα βάλεις? Από τι?

Αριθμό δεν μπορώ να σου πω γιατί διαφέρουν στο μέγεθος αλλά και στην επιφάνεια του ενυδρείου!

Δηλαδή ανάλογα την επιφάνεια του ενυδρείου σου και το τι μέγεθος έχουν θα βάλεις!

Μπορώ να σου δείξω και μια πρόχειρη φωτό:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53049

Link to comment
Share on other sites

Κελυφη θα βαλω απο σαλιγκαρια, σημερα που αρχισα να μαζευω βρηκα και μεγαλα και μικρα. την φωτο την εχω δει και εχω μια γενικη ιδεα. οσο για την επιφανεια ειναι 60*30...

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο κελυφη σαλιγκαριων τι αλλο θα μπορουσα να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Σαν κοχύλια θα μπορούσες να βάλεις οποιοδήποτε οστρακοειδές αρκεί να είναι καλά πλυμένο!

Πχ όστρακο πορφύρας(αυτό που βεντουζάρει και άμα το ανοίξεις σου κοκκινο-ροζίζει τα χέρια!

Link to comment
Share on other sites

α σε ευχαριστω πολυ, μαλλον θα κανω αναμειξη των δυο, δεν βρω πολλα σαλιγκαρια... Επίσης μηπως ξερεις (σε κουρασα το ξερω) αν ειναι ευκολο να βρω τα neolabrologus calliurus;

Link to comment
Share on other sites

ok σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου! Φτανουν οι ερωτησεις για τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τον Παναγιώτη. Θα σου πρότεινα χαρεμάκι multifasciatus μιάς και θα τα βρεις σίγουρα και θα παρατηρήσεις φοβερές οικογενειακές συμπεριφορές. Για τα κοχύλια που ρωτάς, εάν πας για μούλτις, όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο. Η αποικία θα μεγαλώνει και θα χρειάζεσαι νέα κοχύλια, οπότε αν μπορείς να στρώσεις τον βυθό με κοχύλια, πάνω από την άμμο, θα είναι η καλύτερή τους. Πέτρες μπορείς να βάλεις καθαρά για διακοσμητικούς λόγους μιάς και τα ψάρια δεν τις χρησιμοποιούν,οπότε μην βάλεις πολλες. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε ευχαριστω για την απαντηση. Κι εγω για χαρεμι mutifasciatus σκεφτομαι, μου αρεσουν κιολας, αλλαειναι και δυσκολο να βρεις τα calliuri... Αν και αρεσαν πολυ στον αδερφο μου... και επειδη ειναι "δικο του" το ενυδρειο υποτιθεται, θελει να βαλει οτι θελει, μεκρι και οσκαρ ήθελε. (!!!) Οσο για τα κοχυλια, οσα μαζεψω θα βαλω (μεχρι το καλοκαιρι εχουμε καιρο!)... τις πετρες για διακοσμηση τις θελω αλλα και για να ανεβαζουν και λιγο το ph και τις σκληροτητες, αφου μαλλον ασβεστολιθικες θα ειναι... Επίσης μηπως ξερεις ποσα περιπου γεννανε τα μουλτις, για να κανω λιγο εντυπωση στον αδερφο μου και να τα δεχτει πιο ευκολα???

Link to comment
Share on other sites

Απόστολε ευχαριστω για την απαντηση. Κι εγω για χαρεμι mutifasciatus σκεφτομαι, μου αρεσουν κιολας, αλλαειναι και δυσκολο να βρεις τα calliuri... Αν και αρεσαν πολυ στον αδερφο μου... και επειδη ειναι "δικο του" το ενυδρειο υποτιθεται, θελει να βαλει οτι θελει, μεκρι και οσκαρ ήθελε. (!!!) Οσο για τα κοχυλια, οσα μαζεψω θα βαλω (μεχρι το καλοκαιρι εχουμε καιρο!)... τις πετρες για διακοσμηση τις θελω αλλα και για να ανεβαζουν και λιγο το ph και τις σκληροτητες, αφου μαλλον ασβεστολιθικες θα ειναι... Επίσης μηπως ξερεις ποσα περιπου γεννανε τα μουλτις, για να κανω λιγο εντυπωση στον αδερφο μου και να τα δεχτει πιο ευκολα???

Κατάλαβα. :)

Για τις γέννες, δεν υπάρχει σταθερός αριθμός. Εξάρτάται από τα ψάρια, από τις συνθήκες του νερού... Το σίγουρο είναι πως αν τα προσέχεις θα γεμίσεις το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα μαζεψα 30 σαλιγκαρια, μεγαλα μικρα... φτανουν για επιφανεια 60*30?

Link to comment
Share on other sites

για αρχή καλά είναι. Πάρε μία γεύση από έναν μουλτοβιότοπο...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=53049&hl=%EC%EF%F5%EB%F4%EF%E2%E9%FC%F4%EF%F0%EF%F2&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κοιτουσα μολις τωρα!! μηπως μπορεις να μου πεις ποσα κελυφη πρεπει να μαζεψω ακομη?

Link to comment
Share on other sites

Όσα μπορέσεις. Μην σε αγχώνει αυτό. Αν τρως και σαλιγγάρια, ακόμα καλύτερα. :D

Σε κάθε περίπτωση πολύ καλό καθάρισμα πριν τα βάλεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ok!! Κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω μετα απο σχετικο διαβασμα στο λινκ που μου εδωσες ειναι: Ποσα ψαρια μπορω να βαλω μεσα, για να μην ειναι αδειο το ενυδρειο... αλλα και να γεννανε?

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ!! Οταν βρω χρονο σιγα-σιγα θα αρχισω να μαζευω και πετρες και αμμο γιατι εχω κ σχολειο!! κ μετα τις εξετασεις παιρνω και ψαρακια και ειμαι τζετ!

Link to comment
Share on other sites

χωρις να χαλασω το θεμα τα multies γεννανε ανεξαρτητα των παραμετρων του νερου?

Link to comment
Share on other sites

χωρις να χαλασω το θεμα τα multies γεννανε ανεξαρτητα των παραμετρων του νερου?

Το νερό της βρύσης στη Θεσ/νίκη είναι (περίπου) ότι πρέπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης στη Θεσ/νίκη είναι (περίπου) ότι πρέπει ;)

ναι αλλα εχω 3 αγγελοψαρα και δεν θελω να τα δωσω...και σκεφτομουν αν μπορουσα να το μετατρεψω σε αφροαμερικανικο αλλα τεσπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...