Jump to content

Πλανάρια & Γαρίδες


Recommended Posts

Διάβασα στο ιντερνετ ότι τα πλανάρια σκοτώνουν τις μικρές γαρίδες.

Ισχύει κατώ τέτοιο?

Έχω παρατήσει ότι υπάρχουν μερικά πλανάρια στο ενυδρείο μου όχι πολλά και σκέφτομαι το κατά πόσο πρέπει να κάνω κάτι για αυτό.

Τέλος έχω βρει και στο YouTube ένα video όπου παρουσιάζει μια απλή κατασκευή παγίδας για πλανάρια οπού φαίνεται να κάνει δουλειά. Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μα τοσο μεγαλα γινονται;;;εγω που εχω ενυδρειο για εφτα με οκτω χρονια ειχα πολλα μικρα πλαναρια και τα ψαρακια μου τα τρωνε με ευχαριστηση!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαναρια δεν νομιζω οτι μπορουν να πιασουν γαριδες γιατι οι γαριδες ειναι γρηγορες.Τωρα για την παγιδα στο βιντεο,το μονο που εχω να πω ειναι οτι ποτε δεν θα εβαζα κρεας μεσα στο ενυδρειο μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαναρια μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημμα σε γαριδοενυδρείο. Δοκίμασε την παγίδα και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαναρια δεν νομιζω οτι μπορουν να πιασουν γαριδες γιατι οι γαριδες ειναι γρηγορες.Τωρα για την παγιδα στο βιντεο,το μονο που εχω να πω ειναι οτι ποτε δεν θα εβαζα κρεας μεσα στο ενυδρειο μου...

Στην παγίδα το παλικάρι γράφει meat αλλά εννοεί το "ψαχνό" βάζει γαρίδα (prawn). Είναι τόσο μικρές οι ποσότητες και μέσα στο μπουκάλι που λογικά δεν θα δημιουργεί πρόβλημα. Υποτίθεται ότι το αφήνεις για μερικές ώρες !!!

Στα περισσότερα γαριδάδικα παίζουν και πλανάρια.

Δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν κακό στις γαρίδες γιατί όταν είναι και τόσο μικρές που δεν τις βλέπω...

Συμφωνώ όμως με τον φίλο που λέει ότι είναι πολύ γρήγορες και ευκίνητες για να τις πιάσουν !!!

Και εγώ εχω πλανάρια στο δικό μου με red cherries αλλά βλέπω κάργα αναπαραγωγή, οπότε θα μπορούσα να πώ, πώς δεν επειρεάζουν και πολύ τις γαρίδες !!!

Παρόλα αυτά θα κάνω μια δοκιμή της παγιδούλας μόλις πάρει η γυναίκα καμιά γαριδούλα !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι οι γαρίδες είναι πολύ ευκίνητες ώστε να τις πιάσουν τα πλαναρια

Όπως και να έχει μιας και είναι παράσιτο τα πλαναρια θα δοκιμάσω την παγίδα για να δω τι θα γίνει.

Όσο για το τι θα βάλω για δόλωμα δεν έχω αποφασίσει, σκεπτόμουν να βάλω μερικά blood worms αντί για ψαχνό γαρίδας

Όταν το δοκιμάσω θα αναφέρω ως προς την αποτελεσματικότητα παντός

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι οι γαρίδες είναι πολύ ευκίνητες ώστε να τις πιάσουν τα πλαναρια

Όπως και να έχει μιας και είναι παράσιτο τα πλαναρια θα δοκιμάσω την παγίδα για να δω τι θα γίνει.

Όσο για το τι θα βάλω για δόλωμα δεν έχω αποφασίσει, σκεπτόμουν να βάλω μερικά blood worms αντί για ψαχνό γαρίδας

Όταν το δοκιμάσω θα αναφέρω ως προς την αποτελεσματικότητα παντός

:thumbup:

Άφοβα, μάλιστα το βρίσκω πολύ καλή ιδέα σε σχέση και με την γαρίδα !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δουλεύει άψογα με blood worms. Πιάνει αρκετά, τα βγάζω ... και πάει λέγοντας ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα.. δουλευει πολυ καλα η παγιδουλα! απλη τροφη εριξα μεσα και γεμισε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...