Jump to content

Kribensis Και Hemichromis


mmamatsis

Recommended Posts

Καλημέρα μπορούν να συνυπάρξουν μαζί σε ενα ενυδρείο 180 λίτρων kribensis και hemichromis paynei ?απ'οτι ξέρω είναι από τον ίδιο βιότοπο

Link to comment
Share on other sites

Λιγα τα λιτρα θα ελεγα και φοβαμαι τι θα συμβει οταν με το καλο ζευγαρωσουν και τα 2 ειδη.Φοβαμαι οτι τα μικροτερα σωματικα κριμπενσις θα υποφερουν.

:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολυ λιγα τα λιτρα ακομα και για σκετα χεμιχρομις αφου φτανουν τα 12 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειναι πολυ λιγα τα λιτρα ακομα και για σκετα χεμιχρομις αφου φτανουν τα 12 εκατοστα

Eνταξει ειπαμε....................Δηλαδη ποσα λιτρα θελει ενα ζευγαρι ψαρια των 12 εκατοστων;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα......επειδη απαντηση τελικα δεν πηρα,θα παρακαλεσω πολυ τους συντονιστες της κατηγοριας,να μην αφηνουν τετοιες απαντησεις μετεωρες,γιατι αποθαρρυνουν κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε κι ο Δημήτρης παραπάνω, αν ζευγαρώσουν μαζί τα kribensis θα υποφέρουν, οπότε δεν θα σε συμβούλευα να τα κρατήσεις μαζί. Τώρα όσον αφορά τα hemichromis, ας μην είμαστε υπερβολικοί. Μια χαρά κρατιέται ένα ζευγαράκι σε αυτά τα λίτρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η άποψη του καθενός είναι διαφορετική για εμένα ένα ζευγάρι μόνο του εμιχρωμις θα μπορούσε να υπάρξει αλλα σε περίπτωση αναπαραγωγής θα έπρεπε να ψάχνεις κατευθείαν για ιυοθεσια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα επανέρχομαι σε αυτό το θέμα μετά από λίγο καιρό

δοκίμασα kribensis μαζί με hemichromis (δεν έχουν φτάσει στο full μέγεθος τους 7-8 εκατοστά ) και το έκανα αυτο επειδή και τα δυο ανήκουν στον ίδιο βιότοπο.

Τα hemichromis είναι ζευγάρι και μάλιστα είχαν γεννήσει, τα kribensis δεν είναι ζευγάρι μάλλον (πρέπει να είναι δυο θηλυκά εχω σκοπό αργότερα να κάνω ένα ζευγαράκι και να δώσω το θηλυκό που θα μείνει μόνο του.)

Η συνύπαρξή τους μέσα στο ενυδρείο είναι απίστευτη προς το παρών!!!!!!!

Τα kribensis κρύβονται μέσα στα φυτά (είναι ένα πολύ όμορφο θέαμα όταν βλέπεις ένα μικρο kribensis να βγαίνει μέσα από τα πλατιά φύλλα του Echinodorus Ozelot) στην μια άκρη του ενυδρείου και στην άλλη τα hemichromis να κρύβονται μέσα σε μια ρίζα.

Προς το παρών θα μείνουν έτσι αλλά έχω σκοπό (αρκετά αργότερα βέβαια) να βάλω μόνα τους τα hemichromis.

Αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με το καλο στειλε και καμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...