Jump to content

Αφρικανες Μαζι, Μπαινουν?


Vangelis21

Recommended Posts

λοιπον δινει ενα παιδι τα παρακατω αφρικανακια τα οποια τα εχει ηδη στο δικο του ενδυρειο και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να τα βαλω στο δικο μου χωρις προβληματα. τα ψαρια ειναι

1 ενηλικο μιλομο

1 ενηλικο σιανοχρομις

και αρκετα (μεχρι και 10) μικρα (ενος μηνος περιπου) λαμπιντο

μπαινουν ολα αυτα μαζι σε 180 λιτρα ΚΑΘΑΡΑ με 1 μετρο μηκος? Αν τα λιτρα ειναι προβλημα θα ειναι για λιγους μηνες και μετα θα μπουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι... ΔΕΝ μπορουν. Ουτε μαζι, αλλα και ουτε μεμονομένα.

Οταν αποκτήσεις μεγαλύτερο... τοτε το ξανασυζητάμε.

Εχω δει πολλα ψαρια να μπαινουν σε μικρο με την προοπτική του μεγαλου... αλλα παντα μενουν στο μικρο!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

μεμονομενα φυσικα και μπαινουν, δεν το συζηταμε καν αυτο, το θεμα ειναι αν μπαινουν μαζι. παρακαλω ΜΟΝΟ οσοι ξερουν

Λοιπόν φίλε Βαγγέλη αρχικά από που αντλείς την βεβαιότητα ότι μπαίνουν μεμονομένα σε αυτά τα λίτρα;; Μιλάς από εμπειρία ή το έχεις βρει κάπου στην βιβλιογραφία;

Τώρα για το ΜΟΝΟ όσοι ξέρουν που γράφεις συχνά, τα θέματα καλό είναι να ξέρεις ότι δεν είναι προσωπικά. Δεν αποφασίζεις εσύ ούτε το ποιός, ούτε το πως θα συμμετάσχει κάποιο μέλος στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

μεμονομενα φυσικα και μπαινουν, δεν το συζηταμε καν αυτο, το θεμα ειναι αν μπαινουν μαζι. παρακαλω ΜΟΝΟ οσοι ξερουν

Οταν λεμε μεμονομενα προφανως δε λέμε ένα και μόνο ψαρι!!! Αλλα για κοπάδι απο το κάθε είδος.

Αρα ουτε μεμονομένα... ούτε ολα μαζι.

Ελπιζω να σε κάλυψα.

μαλλον οχι οσοι ξερουν, οσοι πουν οτι σε βολευει

Μαλλον καπως έτσι πάει......

Link to comment
Share on other sites

ναι φυσικα και το εχω διαβασει σε βιβλιογραφια κι εχω συζητησει με πολλα ατομα που πραγματικα ξερουν και δεν στηριζουν τις απαντησεις τους στον αριθμο των ποστ τους (δε μιλαω για σενα φυσικα μιας και δε σε ξερω). οι λαμπιντο μπαινουν ανετα σε 180 λιτρα αλλα και σε αρκετα λιγοτερα. και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειστε το ΜΟΝΟ ισως φορουμ του οποιου οι συντονιστες αρεσκονται στο να μπαινουν σε αντιπαραθεσεις. το θεμα ειναι απλο οπως και η ερωτηση του, ΑΝ καποιος ειναι εξπερ και ξερει απανταει, αν οχι τοτε απλα προσπερναει.

βεβαια δικο μου το λαθος που συνεχιζω και ρωταω αλλα ετσι ειναι. Παντως συμβουλευω μερικους να κανουν οτι εκανα κι εγω. απλα ignore ωστε να μην βλεπουν τις δημοσιευσεις μου οπως δε βλεπω κι εγω ηδη μερικων τις δημοσιευσεις εδω μεσα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να μου παραθέσεις τη βιβλιογραφία που αναφέρεις γιατί με ενδιαφέρει, όπως επίσης θα ήθελα να μάθω μέχρι ποιο μέγεθος κράτησες τα labido στα 180 λίτρα και σε τι αριθμό.

Σου ξαναλέω, σε αυτό το φόρουμ απαντάνε και συμμετέχουν ΟΛΟΙ. Αν δεν σε ικανοποιεί αυτό καλύτερα να βρεις έναν άλλο χώρο που να σε εκφράζει καλύτερα. Στο λέω εντελώς φιλικά και δεν έχω κανένα θέμα όσες ερωτήσεις κι αν κάνεις. Λάθος πληροφορίες όμως δεν θα επιτραπούν στην κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δινει ενα παιδι τα παρακατω αφρικανακια τα οποια τα εχει ηδη στο δικο του ενδυρειο και θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να τα βαλω στο δικο μου χωρις προβληματα. τα ψαρια ειναι

1 ενηλικο μιλομο

1 ενηλικο σιανοχρομις

και αρκετα (μεχρι και 10) μικρα (ενος μηνος περιπου) λαμπιντο

μπαινουν ολα αυτα μαζι σε 180 λιτρα ΚΑΘΑΡΑ με 1 μετρο μηκος? Αν τα λιτρα ειναι προβλημα θα ειναι για λιγους μηνες και μετα θα μπουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Εκανες μια ερώτηση αν μπαινουν... και η απαντηση είναι ΟΧΙ!!!!

Απο κει και πέρα.... κανε τη σωστη ερώτηση για να παρεις τη σωστή απαντηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Να χαλαρώσουμε λίγο για να βγάλουμε άκρη αγαπητέ Ευάγγελε;Νά πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή ΓΝΩΜΟΝΑΣ το βιοτοπικό ενυδρείο.

1.Τα ψάρια που αναφέρεις μπαίνουν σε χαρεμια δηλαδή 1 αρ. 2ή 3 ή 4 θηλυκά ,υπάρχει λόγος να μην κάτσουμε να τα αναλύουμε τώρα.

2,Τα ψάρια τα αφρικάνικα γεννάνε και έυκολα όποτε και αυτό το κρατάμε χστο μυαλό μας.

3.Τα ψάρια είνια περιοχικά και διεκδικητικά οπότε πρέπει και αυτή η παραμέτρος να ληφθεί υπόψιν.

4.Καμμιά φορά μπορεί να φανούμε λίογο σηντηριτικοί ή και πιεστικοί όταν μιλάμε για λίτρα και διαστάσεις ενυδρείου για αφρικάνικα ψάρια αλλά πιστέψε με έχουν δει πολλά τα μάτια μου.

Τι προτείνω βάλε τα 10 μικρά λάμπιντο προς το παρόν και ότνα μεγαλώσουν λίγο τότε βγάζεις και αφήνεις ενα ωραίο χαρέμι.

Απο κει και πέρα αν δεν σε ενδιαφέρει η προσομοώση του βιοτόπου τότε δεν υπάρχει πρόβλημα βάλε τα όλα .

Κλείνοντας να σου απαντήσω για το πιο πάνω ποστ σου και να σου πω οτι εδώ στην Αφρική υπάρχουν πράγματι αξιόλογοι χομπίστες με σωστές απαντήσεις, οι αλεξιπτωτιστές φαίνονται αλλά είναι κρίμα να βάζεις τον κόσμο στο ίδιο καζάνι πιστέψε με τους αδικείς και δεν το αξίζουν

Αυτά τα λίγα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να μου παραθέσεις τη βιβλιογραφία που αναφέρεις γιατί με ενδιαφέρει, όπως επίσης θα ήθελα να μάθω μέχρι ποιο μέγεθος κράτησες τα labido στα 180 λίτρα και σε τι αριθμό.

Θα ήθελα και εγώ να το μάθω αυτό..

Τι προτείνω βάλε τα 10 μικρά λάμπιντο προς το παρόν και ότνα μεγαλώσουν λίγο τότε βγάζεις και αφήνεις ενα ωραίο χαρέμι.

Απο κει και πέρα αν δεν σε ενδιαφέρει η προσομοώση του βιοτόπου τότε δεν υπάρχει πρόβλημα βάλε τα όλα .

Κλείνοντας να σου απαντήσω για το πιο πάνω ποστ σου και να σου πω οτι εδώ στην Αφρική υπάρχουν πράγματι αξιόλογοι χομπίστες με σωστές απαντήσεις, οι αλεξιπτωτιστές φαίνονται αλλά είναι κρίμα να βάζεις τον κόσμο στο ίδιο καζάνι πιστέψε με τους αδικείς και δεν το αξίζουν

Συμφωνώ απολύτως με τον κ.Σωκράτη...

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν σωστω να απαντησει καποιος,γιατι δεν μπορει ο φιλος να βαλει σε 1 μετρο μηκος 10 λαμπιντο.Αυτη η απαντηση ενδειαφερει και εμενα.Οπως επισεις γιατι πρωτηνεται σε spieses παντα χαρεμι 1Μ 2,3,4F και ποτε ομαδα 10 ατωμων.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν σωστω να απαντησει καποιος,γιατι δεν μπορει ο φιλος να βαλει σε 1 μετρο μηκος 10 λαμπιντο.Αυτη η απαντηση ενδειαφερει και εμενα.Οπως επισεις γιατι πρωτηνεται σε spieses παντα χαρεμι 1Μ 2,3,4F και ποτε ομαδα 10 ατωμων.

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας, :)

Υπαρχουν ψαρια που ζουν σε ζευγαρι,σε χαρεμια και κοπαδια.Οταν τα ψαρια ανηκουν στις δυο πρωτες κατηγοριες,το ποιο δυνατο αρσενικο θα σκοτωσει το αδυναμο.Και τα λαμπιτο ανηκουν στην δευτερη κατηγορια,

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι σε spieses ενυδρεια οσο μεγαλητερως ειναι ο αριθμος τον ατομων που φιλοξενουμε τοσο μειωνεται η επιθετηκοτητα τους.

Έγινε επεξεργασία - whitesilvia
Link to comment
Share on other sites

γεια σου white. εκτος αυτου που λες μπορεις και να βαλεις πετρες και στις 2 ακρες του ενυδρειου κι ετσι θα μενουν αρκετα χωρια. εκτος αυτου αν μεγαλωσουν μαζι σιγουρα η επιθετικοτητα μειωνεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω οτι σε spieses ενυδρεια οσο μεγαλητερως ειναι ο αριθμος τον ατομων που φιλοξενουμε τοσο μειωνεται η επιθετηκοτητα τους.

Απο που εχεις βγαλει αυτο το συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ! Στράτο , επειδή δεν έχω καμία εμπειρία με αφρικάνες, αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχουν κρυψώνες και επειδή είναι μικρός ο χώρος ; Ή μόνο ένα από τα 2 ;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ! Στράτο , επειδή δεν έχω καμία εμπειρία με αφρικάνες, αυτό συμβαίνει επειδή δεν υπάρχουν κρυψώνες και επειδή είναι μικρός ο χώρος ; Ή μόνο ένα από τα 2 ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα και πολύ σωστά ! Έπρεπε να ρωτήσω αν φταίει το 1ο ή το 2ο αλλά από την απάντηση θεωρώ το 1ο σωστά ; :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηταν σωστω να απαντησει καποιος,γιατι δεν μπορει ο φιλος να βαλει σε 1 μετρο μηκος 10 λαμπιντο.Αυτη η απαντηση ενδειαφερει και εμενα.Οπως επισεις γιατι πρωτηνεται σε spieses παντα χαρεμι 1Μ 2,3,4F και ποτε ομαδα 10 ατωμων.

Εδωσα απάντηση εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74972&view=findpost&p=658609 η οποία εμπεριέχει και την απάντηση στο ερώτημα που θέτεις.Μην ξεχνάμε κάποια πράγματα τα ψάρια αυτά κάνουν συχνά σεξ και έχουν αρκετές γέννες οπότε με ενα χαρέμι όπως αναφέρω πιο πάνω είσαι καλλυμένος σύντομα θα έχιες αρκετά ψαράκια.

Από την άλλη θέλεις να βάλεις 10 λάμπινο καΙ να τις συντηρήσεις ;; πιστεύω οτι θέλεις μεγαλύtερο ενυδρείο από το μέτρο τα ψάρια αυτά φτάνουν τα 10 εκατοστά για πλάκα ,σε μένα πιο παλια ,έιχαν ξεπέρασει και τα 10 εκ,μην ξεχνάμε μέσα στο ενυδρείο μπορεί να μεγαλώσουν και περισσότερο από την λιμνη τους.

Μέσα σε ενα μεγάλο ενυδρείο 10 μεγάλες λαμπιντο πιθανόν να πάνε καλά αλλά αν υπάρχουν αρκετοί αρσενικοί και συναντηθούν κανένας δεν εγγυάται τι θα συμβεί.Σε μένα είχαν βγεί 3 αρσενικοί είχα αποφασίσει λοιπόν να βγάλω τους δύο και να κρατΉσω τον κυριαρχο ( σε RIO 400) ,μέχρι λοιπόν να το κάνω σκότωσε τον άλλο αρσενικό και μετά άρχισε να κυνηγά τον τρίτο ,ευτυχώς τον πρόλαβα και έσωσα το ψάρι και μιλάμε τώρα σε 1,5 μέτρο ενυδρείο με σωστό aquascape.

Οτι γράφουμε εδώ δεν το βγάζουμε από το μυαλό σαν παρθενογένεση αλλά βγαίνει μέσα από την πείρα του καθένα και από την πολύ σοβαρή διεθνή βιβλιογραφία που κυκλοφορεί.Αναφέρομαι πάντα σε βιοτοπικά ενυδρεία που πληρούν τους όρους συμβατότητες ψαριών ,απαιτούμενες παράμέτροι νερού και ανάλογο aquascape από κει και πέρα αν δεν μας ενδιαφέρουν αυτά μπορούμε να κάνουμε ο,τι αγαπάμε αναλαμβάνοντας όμως και την ευθύνη

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρώτησα και πολύ σωστά ! Έπρεπε να ρωτήσω αν φταίει το 1ο ή το 2ο αλλά από την απάντηση θεωρώ το 1ο σωστά ; :)

Κανενα δεν φταιει,ειναι στην φυση τους να μην ανεχονται αλλο αρσενικο στην γειτονια τους,οποτε ο ποιο δυνατος τα περνει ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα δεν φταιει,ειναι στην φυση τους να μην ανεχονται αλλο αρσενικο στην γειτονια τους,οποτε ο ποιο δυνατος τα περνει ολα :)

Ευχαριστώ και συγνώμη που πετάχτηκα στο θέμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σε 1Μ 8 mbamba 3M 5F.Tα ψαρια ειναι περιπου 6 εκ και αναρωτιεμαι αν ειναι καλιτερα να τα αφησω σαν ομαδα οπως κανουν ολοι οσοι εχουν demasoni,η να αφερεσω καποια ωστε να μεινει ενα χαρεμι.

Έγινε επεξεργασία - whitesilvia
Link to comment
Share on other sites

white εξαρτατε τα ποσα λιτρα εχεις ! συντονιστα αφου σβηνεις που σβηνεις τα ποστ, σβησε και του κυριου σωκρατη στο 35 για να μην φενεται τπτ! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...