Jump to content

Αμμωνία 8Mg/l !!!!!!!


magman

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου φιλοξενεί στα 200 λίτρα του 2 ενήλικους δίσκους δύο μικρότερους και 2 μωρά. Αλλαγές νερού κάνω απο 1 εως 4 μέρες 1 μέρος βρύση και 5 όσμωση (βγαίνει pH περίπου 6.6). Θερμοκρασία 28.5C με Controller.

Στο ενυδρείο τρέχουν ένα Fluval 405 και ένα Eheim 2222 και τα δύο με Spraybar καθώς και αεραντλία 24ωρη.

Φωτισμός 9 ώρες 60watt και μία λευκή λεντοταινία.

Αυτή τη στιγμή οι τιμές μου είναι!!!:

NH3/NH4: 8mg/l !!!!!

NO2: 0

NO3:15 mg/l

pH: 6

Προφανώς για κάποιο λόγο έχασα όλη μου τη βιολογία...

Άλφα λοιπών... Είναι αλήθεια οτι σε χαμηλό pH η αμμωνία είναι λιγότερο τοξική;

Β) Κατεβάζοντας την θερμοκρασία καθιστώ την αμμωνία λιγότερο τοξική;

Γ) Έχω σκοπό να βάλω μπόλι απο φίλο και βακτήρια άμεσα, πώς το βλέπετε;

Δ) Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;;;;;;;

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας overdose με βακτήρια θα ωφελήσει;;;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τεστ που μετράς έχει λήξει?

Ποσό καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Δεν χάνετε έτσι στα καλά καθούμενα η βιολογία!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τέστ στο νερό της βρύσης και το έδειξε 0mg/l ... μακάρι να είναι αυτό αλλά το τέστ είναι 2 μηνών το πολύ!

Το ενυδρείο τρέχει μήνες και η βιολογία ακόμα περισσότερους.

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μετράς?

Δοκίμασε να πάρεις ένα καινούργιο!

Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού άμεσα 50% με προσθήκη αντιχλοριου και πρόσθεσε και βακτήρια διπλή δόση!

Link to comment
Share on other sites

Α, και σταμάτα εντελώς το τάιζα για 2-3 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι οτι στην τελευταία αλλαγή δεν έβαλά αντιχλώριο. Πάντα βάζω ποσότητα για όλα τα λίτρα του ενυδρείο και τρέχω το νερό 24 ώρες. Τι να πώ....

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο να χεθει ετσι ξαφνικα η βιολογια.. και αντιχλωριο να ξεχασες να βαλει στην τελευταια αλλαγη δε λεει τπτ,αφου η βρυση σου ειναι 0 αμμωνια και η οσμωση σου σιγουρα.. εγω θα εκανα μια αλλαγη νερου 80% και διπλασια δοση αντιχλωριου ( βοηθαει και πολυ στην βλεννα των δισκων) και φυσικα κανονικη δοση βακτηριων.κανε ενα καλο καθαρισμα τα φιλτρα σου, και αν υπαρχει μπολι απο φιλο κοντα σου θα ηταν το ιδανικο.Μην ψαχνεσε για το αν ειναι λιγοτερο τοξικη η αμμωνια σε χαμηλα ph κτλ.. θελεις γεναια αλλαγη νερου..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εαν εχεις τετοια αμμωνια(εμπειρικα ) το νερο θα βρωμοκοπαει....μυριζει το νερο στο ενυδρειο σου?εχει κιτρινο χρωμα?εαν οχι,τοτε παρε αλλο τεστ.θα τα εχει παιξει αυτο που εχεις...

Link to comment
Share on other sites

Με την αναλογία R/O - βρύση που χρησιμοποιείς το χλώριο που μπήκε δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξει τη βιολογία.Και όλο βρύση να το έβαζες πάλι δε θα είχες τέτοιο αποτέλεσμα.Το τεστ είναι φάουλ.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά, κανένας γείτονας με πρόχειρο τεστ; :)

Το νερό δεν βρωμάει ΚΑΘΟΛΟΥ και είναι καθαρό!

Διακοπή ρεύματος δεν είχα καθόλου!

Βασικά μέτρησα αμμωνία γιατί είδα περίεργη συμπεριφορά στα ψάρια. Γρήγορη ανάσα και εκτεταμένα βράνχια.... Το περίεργο είναι οτι μέσα έχω... κάτι νεογέννητα δισκάκια... είναι δηλαδή στην φάση που είναι σαν ουρίτσες και είναι κολλημένα σε ένα ξύλο καιο οι γονείς τους τα φυλάνε. Θα είχαν λέτε επιβιώσει της αμμωνίας;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τέστ δουλεύει κανονικά. Πρίν λίγο μπήκε μπόλι και Prime

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εαν εχεις τετοια αμμωνια(εμπειρικα ) το νερο θα βρωμοκοπαει....μυριζει το νερο στο ενυδρειο σου?εχει κιτρινο χρωμα?εαν οχι,τοτε παρε αλλο τεστ.θα τα εχει παιξει αυτο που εχεις...

klaz πάνω σε αυτό το θέμα... το νερό το δικό μου έχει μια ελαφριά οσμή.. όχι ότι βρομοκοπάει... και το νερό είναι ελαφρώς κίτρινο... Ελαφρώς όμως... το καταλαβαίνεις μόνο όταν το αλλάζεις... Η αμμωνία εδὠ και καιρό είναι 0.

Για το χρώμα μπορεί να παίζει ρόλο και ο υαλοβάμβακας τον οποίο τον είχα αφήσει κάνα 2μηνο χωρίς αλλαγή και άρχισε να φθείρεται... Σήμερα που τον έβγαλα είχε ένα κίτρινο της μπίχλας χρώμα

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα εμπειρικα το ειπα.σε ενυδρειο που υπαρχει αμμωνια και πχ δεν εχουμε αμεσα τεστακι αμμωνιας ειναι ενα πρωτο δειγμα αμμωνιας η εντονη μυρωδια και το κιτρινο χρωμα.προσοχη ομως μην μπερδευομαστε με το χρωμα εαν εχουμε μεσα ξυλα,τα οποια βγαζουν χρωμα και εμεις νομισουμε πως εχουμε αμμωνια.αυτο που ειπα ειναι απλα εμπειρικο.την αληθεια μονο τα τεστ μας τη δειχνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη,το νερο σου ειχε μιρωδια οξινη;Το χρωμα του ηταν θολο γαλακτωδες;

Παντως με αμμωνια στο 8 θα ειχαν λιωσει και τα τζαμια που λεει ο λογος :D

Ειπες πως φοβασαι οτι εχασες ολη τη βιολογια σου.Τι εκανες στο ενυδρειο κατα τις τελευταιες ρουτινες σου ωστε να φοβασαι για κατι τετοιο;Θυμασαι;

Link to comment
Share on other sites

Θωλούρα έχει τώρα που έριξα βακήρια. Μυρωδιά καμία! Πέραν το οτι ισως να ξέχασα να βλάλω αντιχλώριο η τελευταία αλλαγή έριξε απο αμέλιά μου περίπου 1οC την θερμοκρασία, αλλα δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο έχει γίνει. Μήπως ξέχασες και καμιά πρίζα εκτός; :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι... δεν είναι θέμα λειτουργίας του φίλτρου! Θα πρέπει να βρώ τέστ να τσεκάρω το δικό μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τι τεστ μέτρησες;

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει Prime Χ5 απο το μεσημέρι αλλά η αμμωνία τίποτα! Έβαλα ξανά την ίδια ποσότητα και περιμένω....

Επίσης έχουν πέσει βακτήρια Stress Zyme+ και μπόλι... αλλαγή έκανα την προβλεπόμενη το πρωί.

Έχω έτοιμο νερό και θα γίνει αλλαγή πάλι αύριο το πρωί....

Η θερμοκρασία είναι τώρα στους 28οC. Αύριο αν δώ πάλι ψηλά επίπεδα αμμωνίας θα την κατεβάσω 0.3οC ακόμη για να ελατώσω την τοξικότητά της;;

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν, θα ενημερώσω...

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Βάζω κάτω κάποια στοιχεία και αρχίζω να σκέφτομαι....

1) Βιολογία 0

2)Αμμωνία 8

3)Οι δίσκοι στην κοσμάρα τους!!!

4)pH....6???!!!!!

Συμπαιράνω με τις ελάχιστες γνώσεις μου...

α)Η αμμωνία δεν είναι τοξική σε τόσο χαμηλό pH άρα τα ψάρια δεν την άκουσαν όσο αν κολυμπούσαν σε υψηλά pH

β)Το χαμηλό pH του ενυδρείου μου σκότωσε τα βακτήρια του φίλτρου;;;;;;;;;

Παρακαλώ ας μιλήσει κάποιος που πραγματικά γνωρίζει....

Παραπέμπω πίνακα με την τοξικότητα της αμμωνίας εν συγκρίση με το pH

http://www.cnykoi.com/calculators/calcnh3c.asp

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το 8 αν δείς και πάτα calculate ;)

Αρχίζω να πιστεύω οτι κάτι τρέχει με το τέστ στο νερό μου.... Τα ψάρια οχι δεν δειχνουν σημάδια δηλητηρίασης αλλά αυτή τη στιμή παρατητώ το ζευγάρι να κάνει μια πραγματικά συντεταγμένη επίθεση στα "νεοφερμένα"!!!! Για τα χρώματα δεν το συζητάω... ζωντανά οσο πάει!!!! Τα βράνχια τους τελικά δεν είναι κόκκινα αλλά άσπρα ελαφρά ρόζ. Και απο όρεξη... έριξα λίγη τροφη και κόντεψαν να πηδήξουν απο το νερο! Τελικά κακώς δεν πήρα το άλλο τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...