Jump to content

Recommended Posts

σας φαινεται αυτο για φιν ροτ?

c6c27124.jpg

b6a3f03b.jpg

d178f6fe.jpg

οι φωτο ειναι οτι καλυτερο μπορει να γινει αυτη τη στιγμη μιας και το ψαρακι ειναι στην μονη καραντινα που θα μπορουσε να βρεθει (25λιτρος κουβας με αεραντλια)

ακομα το ψαρακι εχει χασει μερικα λεπια και η ουρα του εχει τετοια μαυρα σημαδακια

goldfishwithblacksmudge.jpg?1340244017a

(η φωτο αυτη δεν ειναι δικη μου αλλα ειναι ακριβως το ιδιο - τα μαυρα σημαδακια δηλαδη)

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τη φόρμα ασθενειών,από τις φωτογραφίες δε είναι ξεκάθαρο κάτι.Αν βλέπει απώλεια λεπιών και μαύρα στίγματα νομίζω πως δε θα πρέπει να ασχοληθείς μόνο με το fin rot

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : χαμενα λεπια, 1 μαυρο στιγμα οπως βλεπετε στην ΞΕΝΗ φωτο απο πανω, το ψαρακι το ειδα γυρισμενο στα πλαγια πριν 3 μερες, το εβαλα καραντινα και ταισα αρακα. ειναι καλυτερα τωρα αλλα επαθε αυτα που περιγραφω.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 590

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): 2028, 2017 EHEIM

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 4 μηνες (λειτουργουσε και πριν αλλα με αλλα ψαρια κτλ τα οποια δεν τα ξερω)

- Ψάρια (είδη και αριθμός): τωρα πια 17 χρυσοψαρα διαφορων ειδων

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγες νερου εβδομαδιαια 30% απευθειας απο λαστιχο, ταισμα μια φορα την ημερα διαφορες τροφες για χρυσοψαρα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Στην υπογραφη μου

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΑΠΙ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: red cap

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: στο ενυδρειο ειχαμε προσφατα κι αλλους θανατους απο dropsy και ΙΣΩΣ κι απο αυτο που εχει αυτο το ψαρακι. χαθηκαν 3 οραντα απο dropsy (οσο μπορω να ειμαι σιγουρος) μεσα σε 2 νυχτες. ακομα αλλο ενα fancy τη μια μερα ηταν στα πλαγια, το εβαλα καραντινα κτλ αλλα την επομενη μας αφησε.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

καμια ακομα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

απο πανω

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

για καραντινα εχω απλα εναν 25λιτρο κουβα με αεραντλια (δυστυχως)

για οτι αλλο ρωτηστε με

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι!Ποσα ψαρια ειχες μεσα συνολικα και τωρα εχεις 17?Απο μεγεθος?Οταν λες αλλαγη απο λαστιχο,εννοεις,βγαζεις νερο,βαζεις νερο και μετα αντιχλωριο?Ο βυθος σου σε τι κατασταση ειναι?σκουπιζεις καθολου?Τα φιλτρα σου τι περιεχουν μεσα κ καθε ποτε τα ανοιγεις?

Link to comment
Share on other sites

1) ειχα 21 τα οποια ηταν/ειναι 3-4 μικρα (4-5 εκ.) και τα υπολοιπα απο 8-12εκ. το καθενα

2) ριχνω αντιχλωριο και μετα βαζω το νεο νερο

3) ο βυθος φαινεται καθαρος, δεν τον σκουπιζω μιας και ειχα διαβασει και κατι αρθρα κι εδω κι αλλου οτι δεν κανει κατι κακο ο βυθος και κραταει και μεγαλο μερος της βιολογιας

4) τα φιλτρα περιεχουν σιποραξ και το αλλο τις μπιλιες, σφουγγαρια και ανθρακα. ο ανθρακας ειχε μπει (απο πετσοπα) πριν 3-4 μηνες, κι απο το ενα φιλτρο τον εβγαλα πριν μια βδομαδα. τωρα περιμενω λιγο καιρο να καθαρισω και το αλλο για να μη χαλασω τη βιολογια. πρωτη φορα καθαρισα το πρωτο (μετα απο 3-4 μηνες περιπου την περασμενη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δει το βυθο σου ποια κατασταση βρισκεται,εχοντας ως γνωμονα οτι τα ψαρια κρυου νερου ειναι απο τα πιο ρυπαρα,θα προτεινα συστηματικη χρηση σκουπας.Αληθευει πως τα βακτηρια που βρισκονται στο βυθο ειναι πληθυσμιακα περισσοτερα και απο αυτα του φιλτρου αλλα το ιζημα που θα συσσωρευτει ειναι ακρως επικινδυνο.Μη ξεχνας να βαζεις αντιχλωριο για το συνολικο ογκο νερου εφοσον το βαζεις πριν το φρεσκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

για τον συνολικο???????? γιατι ετσι? αφου οπου εχω διαβασει ολοι λενε να βαζουμε για την ποσοτητα του νεου νερου! εχω κανει πανω απο 20 αλλαγες ετσι (σε καθε ενυδρειο!) λες να τα δηλητιριασα εγω? οντως ισχυει αυτο?

τον βυθο το προτεινεις ανεπιφυλακτα να τον καθαρισω με απλη σκουπα βυθου που βγαζει και νερο ταυτοχρονα?

παντως οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ενα μικρο update...

πηγα να σκουπισω λιγο το βυθο και ηταν οντως πολυ βρωμικος. αυτο που ηταν εξαιρετικα βρωμικο ηταν η αμμος κατω απο κατι πλαστικα φυτα... χαμος μεσα στο ενυδρειο. εκανα οσα μπορουσα τωρα μιας και ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο ενυδρειο εκει που ειναι (ποιος το εχτισε ετσι....) και τα υπολοιπα το βραδυ...

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι βγηκαν στην επιφανεια απο το βυθο καποια κομματια αμμου που ειχαν σκλυρηνει πολυ. τι μπορει να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από έμενα!

Πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανες μετρήσεις?

Λες ότι έκανες συντήρηση του φίλτρου σου που είχες να το καθαρίσεις 4 μήνες, έκανες μετά κάποια μέτρηση να δεις αν χάθηκε κάποιο ποσοστό της βιολογία σου και το σύστημα σου αποδυναμώθηκε?

Με ποιον τρόπο καθάρισες το φίλτρο σου?

Επίσης λες ότι χρησιμοποιείς άνθρακα μόνιμα μέσα στο φίλτρο σου, λάθος, ο άνθρακας (αν και εφόσον χρησιμοποιείτε για συγκεκριμένο λόγο) πρέπει να αλλάζετε το πολύ σε 10 μέρες με νέο γιατί έχει την τάση να επιστρέφει μετά από αυτό το διάστημα ότι έχει απορροφήσει σαν χημική φιλτρανση!

Όσον αφορά την σκούπα βυθού σε ενυδρείο με χρυσόψαρα κρίνετε απαραίτητη η εβδομαδιαία χρήση της λόγο των υπερβολικών ρύπων τον ψαριών και δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας για αποδυνάμωση της βιολογίας αν έχουμε πληθυσμιακά καλυμμένες αποικίες στα φίλτρα μας!

Τώρα για τον τρόπο των αλλαγών σου απευθείας από την βρύση θεωρώ ότι εγκυμονεί κινδύνους από πολλές απόψεις όπως για παράδειγμα ότι το αντιχλωριο χρειάζεται κάποιο χρόνο για να λειτουργήσει, την διάφορα θερμοκρασίας που υπάρχει από την παροχή στο ενυδρείο, και κυρίως την γρήγορη προσθήκη του νερού στο ενυδρείο με αποτέλεσμα την μεταβολή του ph σου!

Όλα τα παραπάνω συνδέονται απόλυτα με τα συμπτώματα που παρουσιάζουν τα ψάρια σου και κυρίως με τα συμπτώματα της dropsy!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν πιο ευκολο σαν ενυδρειο αλλα οποιοσ το εφτιαξε σιγουρα δεν ηταν χομπιστασ.

Το πεχα γιατι να αλλαξει αφου ειναι απο την βρυση και ποτε δεν κανω κατι να το αλλαξω εγω;

Μετρησεις εκανα μετα το πλυσιμο του φιλτρου και γενικα κανω μετα απο καθε αλλαγη νερου.

Η αλλαγη νερου μου ειναι δυσκολο να γινει αλλιως μιας και θελει 200 λιτρα τη βδομαδα. Αν ξερεις καποιον τροπο πες μου.

Το φιλτρο απλα το πλενω σε κουβα με ενυδρειακο νερο.

Τον ανθρακα δεν τον εβαλα εγω και ο πετσοπας μου ειπε να τον αφησω εκει για παντα. Απο το ενα φιλτρο το εβγαλα ηδη. Σκουπα εβδομαδιαια ειναι δυσκολο να γινει μιας και ειναι δουλεια που παιρνει μια ωρα σιγουρα. Ειναι πολυ κακη η θεση του ενυδρειου αλλα κανω οτι μπορω

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ηταν πιο ευκολο σαν ενυδρειο αλλα οποιοσ το εφτιαξε σιγουρα δεν ηταν χομπιστασ.

Το πεχα γιατι να αλλαξει αφου ειναι απο την βρυση και ποτε δεν κανω κατι να το αλλαξω εγω;

Μετρησεις εκανα μετα το πλυσιμο του φιλτρου και γενικα κανω μετα απο καθε αλλαγη νερου.

Η αλλαγη νερου μου ειναι δυσκολο να γινει αλλιως μιας και θελει 200 λιτρα τη βδομαδα. Αν ξερεις καποιον τροπο πες μου.

Το φιλτρο απλα το πλενω σε κουβα με ενυδρειακο νερο.

Τον ανθρακα δεν τον εβαλα εγω και ο πετσοπας μου ειπε να τον αφησω εκει για παντα. Απο το ενα φιλτρο το εβγαλα ηδη. Σκουπα εβδομαδιαια ειναι δυσκολο να γινει μιας και ειναι δουλεια που παιρνει μια ωρα σιγουρα. Ειναι πολυ κακη η θεση του ενυδρειου αλλα κανω οτι μπορω

Σε ότι αφορά την αλλαγή του νερού μπορείς να κάνεις μικρότερες και συχνότερες αλλαγές ώστε να μπορείς να της κάνεις σωστά! Συμφωνώ ότι είναι μεγάλος ο όγκος των λίτρων που αλλάζεις αλλά αυτό που κάνεις είναι λάθος!

Όσο για τον πετσοπα απλά πεστου να διαβάσει από πίσω τι γραφεί το κουτί του άνθρακα! Δεν χρειάζεται να κουραστεί περισσότερο!

Πρέπει να ξέρεις ότι η διατήρηση χρυσόψαρων σε ενυδρείο δεν είναι εύκολη υπόθεση και ένας κύριος λόγος που στον ανέφερε και ο nickthefish είναι ότι είναι εξαιρετικά ρυπογόνα ψάρια με αποτέλεσμα να μολύνουν υπερβολικά το νερό! Αυτό απαιτεί χρόνο στη εβδομαδιαία συντήρηση του ενυδρείου σου!

Σαν παράδειγμα θα σου πω ότι η δική μου εβδομαδιαία συντήρηση σε 180 λίτρα με χρυσόψαρα ξεπερναει συνολικά της 2+ ώρες σε καθάρισμα βυθού, φίλτρων, τζαμιών, και σε αργή προσθήκη του νέου νερού στο ενυδρείο με την χρίση ρυθμιζόμενης αντλίας για την αποφυγή μεταβολής του ph!

Επίσης θα πρέπει να γνωρίζεις ότι τα χρυσόψαρα αν και από τα ποιο ανθεκτικά ψάρια είναι και τα ποιο φιλάσθενα γιαυτο και σε αυτά εμφανίζονται τα περισσότερα κρούσματα!

Link to comment
Share on other sites

Η προσθηκη του νερου γινεται αρκετα αργα για αυτους τους λογους. Αλλα εκτος κι αν βρω 200λιτρο βαρελι ( που εχω ψαξει αλλα δεν βρισκω) δεν μπορω να καταλαβω

Τι αλλο μπορω να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθηκη του νερου γινεται αρκετα αργα για αυτους τους λογους. Αλλα εκτος κι αν βρω 200λιτρο βαρελι ( που εχω ψαξει αλλα δεν βρισκω) δεν μπορω να καταλαβω

Τι αλλο μπορω να κανω.

Μα πιο πάνω απορείς για το γιατί να αλλάξει το ph και εδώ μου λες ότι γνωρίζεις για την μεταβολή του!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλαω για την αλλαγη θερμοκρασιας. Για το πεχα δεν εχω ξανακουσει οτι αλλαζει (αφου εχω παντα αυτο της βρυσης χωρις μεταβολες)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλαω για την αλλαγη θερμοκρασιας. Για το πεχα δεν εχω ξανακουσει οτι αλλαζει (αφου εχω παντα αυτο της βρυσης χωρις μεταβολες)

Σε αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=74855&view=findpost&p=657370 όπου και το είχες ανοίξει εσύ ξανασυζητήθηκε το θέμα των αλλαγών αλλά μάλλον δεν το έλαβες σοβαρά υπόψη σου και ήδη έχεις αρχίσει να μετράς θανάτους!

Δεν λέω ότι οι θάνατοι οφείλονται αποκλειστικά και μόνο στον τρόπο των αλλαγών σου και σου ανέφερα και παραπάνω και άλλα πιθανά αίτια!

Ξαναλέω ότι καταλαβαίνω ότι ο όγκος των αλλαγών σου είναι μεγάλος και απαντώ ξανά πως μια λύση είναι η μικρότερες και συχνότερες αλλαγές πχ 100λιτρα καθε 4 μέρες με την χρήση ενός πλαστικού δοχείου και μιας αντλίας!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν βρισκω τοσο μεγαλα δοχει στην αγορα δεν ειναι και στο χερι μου να κανω κατι. Παντως οπως εχω συζητηση με γνωστες στις αλλαγες του νερου οφειλονται διαφορες ασθενειες μα οχι ολες.

Γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα ομως; Με το ψαρακι αυτο τι κανουμε; Τις αλλαγες οταν και αν βρω δοχειο ευχαριστως να τις κανω σωστα.

Και σε περιπτωση που οντως νομοζεις οτι δε με ενδιαφερει η δε το ψαχνω αρκετα κτλ κτλ οριστε μερικα facts...

1) το ενυδρειο ειναι στα 2+ μετρα υψος πανω απο πενταθεσιο καναπε

2) εχω 24 ωρες το 24ωρο ενα μικρο παιδι στο σπιτι

3) τα φιλτρα ειναι σε ενα μικρο κουτι κατω απο το ενυδρειο μιας και μονο εκει χωρανε και δεν υπαρχει χωρος να κανεις το οτιδηποτε. Ουτε καν μα τα αναποδογυρισεις να παρουν μπρος ( εχω ψαξει για αλλαγη νερου μεσω των φιλτρων)

4) μενω κεντρο κι εωαξα την τελευταια βδομαδα σε 7 μαγαζια που θα μπορουσαν να εχουν μεγαλα κιβωτια αλλα βρηκα μεχρι 40λιτρο. Αν ξερει καποιος κατι αλλο παρακαλω πειτε

5) πανω απο το ενυδρειο εχει καπακια του τοιχου που δε σε αφηνουν να εχεις πληρη προσβαση. Εκτος αυτου ενω το ενυδρειο εχει 2.30 μετρα μηκος, τα γυαλινα και χαλασμενα απο τη φθορα καπακια του ανοιγουν μεχρι 30-40 εκ. Τη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη

δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω κάτι για τα ψάρια κρύου νερού, αλλά αναφέρομαι στην προσπάθειά σου να βρεις μεγάλο δοχείο για την ετοιμασία του νερού. Αφού μένεις κέντρο αν πεταχτείς μέχρι την Αθηνάς, κοντά στην πλατεία Καραμάνου, ακριβώς απέναντι νομίζω λέγεται οδός Πρωτογένους ή οδός Παλλάδος, έχει μαγαζιά με πλαστικά που σίγουρα θα βρεις σε μέγεθος που θα σε καλύπτει. Από εκεί αγόρασα το βαρέλι μου που είναι 80 λίτρα και είχε και μεγαλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη

δεν ξέρω να σε συμβουλεύσω κάτι για τα ψάρια κρύου νερού, αλλά αναφέρομαι στην προσπάθειά σου να βρεις μεγάλο δοχείο για την ετοιμασία του νερού. Αφού μένεις κέντρο αν πεταχτείς μέχρι την Αθηνάς, κοντά στην πλατεία Καραμάνου, ακριβώς απέναντι νομίζω λέγεται οδός Πρωτογένους ή οδός Παλλάδος, έχει μαγαζιά με πλαστικά που σίγουρα θα βρεις σε μέγεθος που θα σε καλύπτει. Από εκεί αγόρασα το βαρέλι μου που είναι 80 λίτρα και είχε και μεγαλύτερα.

ωραια θα το κοιταξω κι ελπιζω να βρω το μαγαζι! ειναι ειδικα δοχεια τροφιμων που λεμε? μην παρω κατι που δεν κανει! απο τιμες θυμασαι τιποτα? α και μετα, πως μεταφερω το νερο απο το βαρελι στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές φτηνές, να σκεφτείς πήρα για 80 λίτρα και έδωσα 17-18 ευρώ, αλλά πριν από 1,5 χρόνο, ίσως τώρα να είναι λίγο ακριβότερα.

Κάτω από το δοχείο θα δεις το σήμα που σημαίνει πως κάνει για τρόφιμα, δηλαδή το μαχαιροπήρουνο.

Όσο για τη μεταφορά από το βαρέλι στο ενυδρείο επί της Αθηνάς θα βρεις (νούμερο 31 ή 41) μαγαζί που πουλά αντλίες. Από εκεί πήρα μία κινέζικη πολύ μικρή δεν έχει πάθει το παραμικρό εδώ και 2 χρόνια και μεταφέρει τα 80 λίτρα σε λιγότερο από 3-4 λεπτά.

Θυμήσου να βρεις κάποια που να συνδέεται με 220 V γιατί αν πάρεις 12βολτη όπως έκανα εγώ θα χρειαστείς μετατροπές...

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές φτηνές, να σκεφτείς πήρα για 80 λίτρα και έδωσα 17-18 ευρώ, αλλά πριν από 1,5 χρόνο, ίσως τώρα να είναι λίγο ακριβότερα.

Κάτω από το δοχείο θα δεις το σήμα που σημαίνει πως κάνει για τρόφιμα, δηλαδή το μαχαιροπήρουνο.

Όσο για τη μεταφορά από το βαρέλι στο ενυδρείο επί της Αθηνάς θα βρεις (νούμερο 31 ή 41) μαγαζί που πουλά αντλίες. Από εκεί πήρα μία κινέζικη πολύ μικρή δεν έχει πάθει το παραμικρό εδώ και 2 χρόνια και μεταφέρει τα 80 λίτρα σε λιγότερο από 3-4 λεπτά.

Θυμήσου να βρεις κάποια που να συνδέεται με 220 V γιατί αν πάρεις 12βολτη όπως έκανα εγώ θα χρειαστείς μετατροπές...

καλα, 20 ευρω για 80λιτρο δε το λες και φθηνο! εμενα μπορει να μου παει 50! πφ.... τουλαχιστον να βρω και μετα βλεπουμε. η αντλια θυμασαι ποσο? λεγεται καπως συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2270

μπορεις να παρεις και τι 1000αρα για καλυτερο μανομετρικο αλλα εχει νομιζω αλλα 5 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον δεν βρισκω τοσο μεγαλα δοχει στην αγορα δεν ειναι και στο χερι μου να κανω κατι. Παντως οπως εχω συζητηση με γνωστες στις αλλαγες του νερου οφειλονται διαφορες ασθενειες μα οχι ολες.

Γιατι ξεφευγουμε απο το θεμα ομως; Με το ψαρακι αυτο τι κανουμε; Τις αλλαγες οταν και αν βρω δοχειο ευχαριστως να τις κανω σωστα.

Και σε περιπτωση που οντως νομοζεις οτι δε με ενδιαφερει η δε το ψαχνω αρκετα κτλ κτλ οριστε μερικα facts...

1) το ενυδρειο ειναι στα 2+ μετρα υψος πανω απο πενταθεσιο καναπε

2) εχω 24 ωρες το 24ωρο ενα μικρο παιδι στο σπιτι

3) τα φιλτρα ειναι σε ενα μικρο κουτι κατω απο το ενυδρειο μιας και μονο εκει χωρανε και δεν υπαρχει χωρος να κανεις το οτιδηποτε. Ουτε καν μα τα αναποδογυρισεις να παρουν μπρος ( εχω ψαξει για αλλαγη νερου μεσω των φιλτρων)

4) μενω κεντρο κι εωαξα την τελευταια βδομαδα σε 7 μαγαζια που θα μπορουσαν να εχουν μεγαλα κιβωτια αλλα βρηκα μεχρι 40λιτρο. Αν ξερει καποιος κατι αλλο παρακαλω πειτε

5) πανω απο το ενυδρειο εχει καπακια του τοιχου που δε σε αφηνουν να εχεις πληρη προσβαση. Εκτος αυτου ενω το ενυδρειο εχει 2.30 μετρα μηκος, τα γυαλινα και χαλασμενα απο τη φθορα καπακια του ανοιγουν μεχρι 30-40 εκ. Τη φορα.

Αρχικά για να μην παρεξηγηθώ να σου πω ότι δεν σου κάνω την παρατήρηση αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω!

Δεν ξεφεύγουμε καθόλου από το θέμα γιατί όπως σου προανέφερα τα συμπτώματα που αναφέρεις σχετίζονται άμεσα με της αλλαγές νερού και σου ξαναλέω ότι δεν είναι απαραίτητο ότι ευθύνονται μόνο αυτές αλλά καταλαμβάνουν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της ευθύνης!

Καταλαβαίνω της δυσκολίες του συγκεκριμένου ενυδρείου γιατί και έχω ένα παρόμοιο (δυσλειτουργικό) ενυδρείο και τραβαω τον διάολο μου!

Για να μην συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα και θανάτους πρέπει να ψάξεις να βρεις γρήγορα λύσεις!

Να ξέρεις ότι από την στιγμή που εμφανίστηκαν κρούσματα dropsy σε παραπάνω από ένα ψάρι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά!

Στην Αθηνάς όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω θα βρεις εκατοντάδες τέτοια δοχεία, και ακόμα αν δεν βρεις των εκατό πάρε 2 των πενήντα λίτρων και κάνε της αλλαγές όπως σου είπα κάθε 4 μέρες από 100 λίτρα!

Θα σου πρότεινα αυτή την αντλία http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213 γιατί λόγο της θέσης του ενυδρείου σου πρέπει να έχει μεγάλο μανομετρικο για να μπορεί να σου ανεβάζει το νερό από το δοχείο και επίσης είναι ρυθμιζόμενη για να μπορείς να το προσθέτεις σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά για να μην παρεξηγηθώ να σου πω ότι δεν σου κάνω την παρατήρηση αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω!

το ξερω

Δεν ξεφεύγουμε καθόλου από το θέμα γιατί όπως σου προανέφερα τα συμπτώματα που αναφέρεις σχετίζονται άμεσα με της αλλαγές νερού και σου ξαναλέω ότι δεν είναι απαραίτητο ότι ευθύνονται μόνο αυτές αλλά καταλαμβάνουν ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της ευθύνης!

εδω δεν μπορω να συμφωνησω αλλα οκ!

Καταλαβαίνω της δυσκολίες του συγκεκριμένου ενυδρείου γιατί και έχω ένα παρόμοιο (δυσλειτουργικό) ενυδρείο και τραβαω τον διάολο μου!

Για να μην συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα και θανάτους πρέπει να ψάξεις να βρεις γρήγορα λύσεις!

Να ξέρεις ότι από την στιγμή που εμφανίστηκαν κρούσματα dropsy σε παραπάνω από ένα ψάρι τα πράγματα δεν είναι και τόσο καλά!

μιας και εμφανισθηκε σε ψαρια ΙΔΙΟΥ ειδους και απο ΙΔΙΟ πετ σοπ υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για "συμπτωσεις" κτλ....

Στην Αθηνάς όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω θα βρεις εκατοντάδες τέτοια δοχεία, και ακόμα αν δεν βρεις των εκατό πάρε 2 των πενήντα λίτρων και κάνε της αλλαγές όπως σου είπα κάθε 4 μέρες από 100 λίτρα!

δυστυχως για λογους που προανεφερα, δεν μπορω να κανω τοσο συχνα αλλαγες. εδω εβδομαδιαια και κανω ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη ειναι σαββατοκυριακο. ειναι πολλα τα προβληματα...

Θα σου πρότεινα αυτή την αντλία http://www.petcumulu...roduct&pid=1213 γιατί λόγο της θέσης του ενυδρείου σου πρέπει να έχει μεγάλο μανομετρικο για να μπορεί να σου ανεβάζει το νερό από το δοχείο και επίσης είναι ρυθμιζόμενη για να μπορείς να το προσθέτεις σιγά σιγά!

αν ειναι σε κουβα με προετοιμασμενο νερο γιατι να το προσθετω σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

το ξερω οκ

εδω δεν μπορω να συμφωνησω αλλα οκ! ok και εδω, εμενα δεν μου πεφτει λογος!

μιας και εμφανισθηκε σε ψαρια ΙΔΙΟΥ ειδους και απο ΙΔΙΟ πετ σοπ υπαρχουν πολλες πιθανοτητες για "συμπτωσεις" κτλ.... απο την στιγμη που ειπαρχει κρουσμα στο ενυδρειο σου το εχεισ εγκαινιαστει!

δυστυχως για λογους που προανεφερα, δεν μπορω να κανω τοσο συχνα αλλαγες. εδω εβδομαδιαια και κανω ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδη ειναι σαββατοκυριακο. ειναι πολλα τα προβληματα... εσυ ξερεις καλυτερα!

αν ειναι σε κουβα με προετοιμασμενο νερο γιατι να το προσθετω σιγα σιγα?

επειδη το νερο χρειαζετε αρκετο χρονο να προσαρμοστει στο σωστο ph του ενυδρειου σου καλο ειναι να το προσθετουμε αργα!

Για να μην επαναλαμβανόμαστε συνεχώς με το θέμα των αλλαγών εγω σου πρότεινα τι να κάνεις γιατί πρέπει να της βελτιώσεις μιας και είναι ζωτικής σημασίας!

Τώρα ας μείνουμε στο ζητούμενο που είναι τα συμπτώματα της υδρωπικίας!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

δυο αποριες...

1) δεν καταλαβαινω τι εννοεις εκει με το "εγκαινιαστει"

2) βρε καμαρι μου, το ph Που εχω ειναι το ΙΔΙΟ στη βρυση μου ΚΑΙ στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα μου. απο που κι ως που να το αλλαξει? μηπως εννοεις για αλλα ενυδρεια που εχουν μεσα φυτα, πετρες, βαζουν μπαφερ, εχουν αλλα ψαρια κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...