Jump to content

Αγορά Aqua Terrarium!


Recommended Posts

Σήμερα πήγα στο πατρικό σπίτι μιας παλιάς μου φίλης να την συναντήσω μετά από πολλά χρόνια! Καθώς καθόμασταν στην κουζίνα με το Κατερινάκι κάπως έφερε η κουβέντα τα ενυδρεία και τότε μου πεταει το θεϊκό <αλήθεια, ασχολιεσαι με ενυδρεία, εγώ έχω χελωνάκια> και τα πρώτα συμπτώματα του εγκεφαλικού αρχίζουν να με πιάνουν καθώς βγαίνουμε προς την αυλή! Για να μην σας τα πολυλογώ το θέαμα που αντικρίζω βγαίνοντας στην αυλή είναι 4 νεροχελώνες περίπου 15εκ διάμετρος η κάθε μια να βρίσκονται επί 18 χρόνια (να και το δεύτερο εγκεφαλικό) σε μια πλαστική λεκάνη της μπουγάδας! Έτσι λοιπόν μετά από τα νερά που μου έριχνε στα μούτρα να συνέλθω και 6 απανοτα τσιγάρα να πάρω τα πάνω μου αποφάσισα (πριν πνίξω το Κατερινάκια μέσα στην λεκάνη) ότι οι κακόμοιρες η χελώνες πρέπει αμέσως να φύγουν από εκεί! Αφού λοιπόν της είπα αύριο πρωί πρωί να τσακιστεί να πάει στην τράπεζα να σηκώσει όλες της οικονομίες της, ανέλαβα να της φτιάξω ένα terrarium!

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί πρέπει να σταματήσει το μαρτύριο αυτόν τον ζώων και να μεταφερθούν σε ένα αξιοπρεπές σπίτι!

Θέλω την γνώμη σας για αγορά ενυδρείου, εξοπλισμού καθώς και κάθε άλλη πληροφορία που μπορεί να μου φανεί χρήσιμη!

Υ.Γ. λόγο φόρτου εργασίας δεν έχω το χρόνο να κατασκευάσω εγω την δεξαμενή και έπιπλο οπότε θα με βόλευε κάτι έτοιμο!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

Φαντάζομαι το σοκ που έπαθες.

Θα θέλει όμως να έχει ένα τόσο μεγάλο terrarium?

Link to comment
Share on other sites

Νικο,για αρχη σκεψου την κατασκευη μιας λιμνης σαν ιδεα στεγασης,για 4 χελωνες 15+ εκατοστων η καθε μια,εκτως και αν αποφασησετε για ενυδρειο 400 λιτρα που να εχει πλατοςΜετα υπολογησε καποιο φιλτρο για αυτο τον ογκο νερου και τα υπολοιπα ειτε θα τα βρεις εδω μεσα στα διαφορα θεματα (λαμπες,συμπηρωματα κ.α) και εννοειτε πως εδω ειμαστε για να συζητησουμε οτι σε απασχολησει...απλα μην σε φορτωσουμε απο την αρχη,βρες το ενυδρειο και προχωραμε σταθερα

Παρε εδω μια υδεα απο την υπεροχη κατασκευη του Σακη και του Σταθη για την Εμμανουελα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69380

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

Φαντάζομαι το σοκ που έπαθες.

Θα θέλει όμως να έχει ένα τόσο μεγάλο terrarium?

Καλά άσε Κωνσταντίνε ακόμα να συνελθω λεμέ! Μόνο άμα έβλεπες το νερό μέσα στην λεκάνη θα καταλάβαινες, και να φανταστείς ότι το αλλάζει κάθε μέρα ανελλιπώς!

Νικο,για αρχη σκεψου την κατασκευη μιας λιμνης σαν ιδεα στεγασης,για 4 χελωνες 15+ εκατοστων η καθε μια,εκτως και αν αποφασησετε για ενυδρειο 400 λιτρα που να εχει πλατοςΜετα υπολογησε καποιο φιλτρο για αυτο τον ογκο νερου και τα υπολοιπα ειτε θα τα βρεις εδω μεσα στα διαφορα θεματα (λαμπες,συμπηρωματα κ.α) και εννοειτε πως εδω ειμαστε για να συζητησουμε οτι σε απασχολησει...απλα μην σε φορτωσουμε απο την αρχη,βρες το ενυδρειο και προχωραμε σταθερα

Παρε εδω μια υδεα απο την υπεροχη κατασκευη του Σακη και του Σταθη για την Εμμανουελα

http://www.aquazone....showtopic=69380

Δηλαδή για 400 λίτρα ενυδρείο μιλάμε Γιωργή? Της πρότεινα την λίμνη αλλά τα θέλει μέσα στο σπίτι και τώρα που το λες δεν νομίζω ότι έχει χώρο για ένα τόσο μεγάλο!

Την κατασκευή των παιδιών την έχω δει όλη και πραγματικά είναι εκπληκτική η δουλεία τους αλλά δεν μπορώ σε αυτή την φάση να μπω σε μια τέτοια διαδικασία γιαυτο και σκεπτόμουν κάτι έτοιμο! Μια σκέψη που είχα ήταν ένα ενυδρείο 300 λίτρων και να φτιάξω μέσα λόφους με πέτρες και το νερό να φτάνει μέχρι την μέση και λίγο παραπάνω αλλά μέχρι εκεί έφτανα!

Link to comment
Share on other sites

τα 300 λιτρα Νικο θα ειναι 150-200 το πολυ οφελημα για τα ζωα....ασε που ειναι πολλες 4 μεγαλες χελωνες εκει μεσα....γι αυτο σου προτεινα τα 400 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η 400 η τέλος? Αυτό που σου είπα με την δικια μου παρέμβαση πως το βλέπεις από στήσιμο? Από φίλτρα και φως θα βγάλω άκρη το θέμα μου είναι το ενυδρείο! Ξέρεις αν υπάρχει κάτι έτοιμο στημένο από κάποια εταιρία σε αυτά τα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν να σκεφτεητε οτι οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο....μην το μετανιωσετε μετα και θελετε αλλαγη σε συντομο χρονικο διαστημα....επισης το 400 εχει μεγαλυτερο πλατος απο το 300 αρα ποιο ευρυχωρο για τα 4 ζωα....ακομα καλυτερη η ιδιοκατασκευη γιατι μοπει να δωσεις μεγαλυτερη εμφαση στο πλατος

Link to comment
Share on other sites

Άμα δω και από δω θα παραγγειλω να μου κολλήσουν ενα αλλά μην νομίζεις, όταν το είχα ψάξει για να φτιάξω μου ζήτησαν ελάχιστα χρήματα λιγότερα αποτι είχε ένα αντίστοιχο καινουριο μιας εταιρίας, εδώ στην Κεφαλονιά τουλάχιστον!

Από φίλτρα και φωτισμό τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 400 λίτρα + είναι πολλές οι χελώνες!Είσαι και μακριά να το φτιάχναμε μόνοι μας!

αυτο ηθελα να πω φιλε crazy-beaver!!μακαρι να μπορεσει να γινει κατι τετοιο!εγω ηδη ψήθηκα και για ταξιδακι!!!χαχαχαχαχαχχαχαχαχα!!!!

να πω οτι προτεινω σαμπ με 1000!!!!!δεν αξιζει τιποτα αλλο για αυτα τα θηρία!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για της προτάσεις! Όποιος δεν έχει τι να κάνει ας κατέβει να βοηθήσει, έχω και γεμάτο το ψυγείο μπύρες! Αν ήταν δικό μου και στον δικό μου χώρο τότε θα έβρισκα την άκρη αλλά που να μπλέξω τώρα το Κατερινάκι με sub, φαντάζεστε τι έχει να γίνει? Νομίζω ότι θα καταλήξω σε ένα έτοιμο ενυδρείο 300-400 λίτρα και κάποιο έτοιμο εξωτερικό φίλτρο και βλέπουμε! Σκεφτείτε ότι αυτά τα ζώα ζουν 18 χρόνια μέσα σε μια λεκάνη και πως ακομα και τα 200-300 λίτρα καθαρού νερού για αυτά θα είναι παράδεισος!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επανερχόμαστε γιατί το Κατερινάκι δεν κρατιέται! Γυναίκες βλέπεις!

Έχουμε καταλήξει στο έξης:

Επειδή τα 400 λίτρα που χρειάζονται είναι πολλά και για τα χρήματα που θέλει να διαθέσει αλλά και για τον χώρο της μέσα στο σπίτι αποφασίσαμε να δώσει σε έναν φίλο της την μια από της τέσσερις χελώνες ο οποίος έχει μια μικρή λίμνη στο κήπο του και μπορεί να την φιλοξενήσει άνετα!

Οπότε μένουμε με τρεις και πάμε να πάρουμε ένα rio 300 για το καινούργιο τους σπίτι!

Ακούω της γνώμες σας για διακόσμηση, φίλτρα, λάμπα!

Η σκέψη η δικια μου είναι να στρώσουμε ψιλό χαλίκι κάτω ώστε να μπορεί με μια σκούπα μπαταριάς της eheim να το καθαρίσει, μερικές πετρούλες από την φύση για να δημιουργηθούν εξέδρες ώστε να βγαίνουν και να στεγνώνουν, μερικά ξύλα και είμαστε έτοιμοι! Όσο για τα φίλτρα λέω το εσωτερικό της juwel να τρέχει μόνο με φουλ άνθρακα για διαύγεια του νερού και να προστεθεί και ένα εξωτερικό με φουλ siporax και υαλοβάμβακα, σφουγγάρια πουθενά!

Από λάμπα ακόμα δεν έχω σκεφτεί τι να κάνω!

Τι λέτε, πως σας φαίνετε η ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα τα πας,δεν σε φοβάμαι εσένα...

Ξέρεις,φίλτρο εξωτερικό για 300 λιτρα (λόγο μεγέθους ζώων) και λάμπα-ες uv-b 5% (υπάρχουν και σε σωλήνα τ8 αν θέτε να κρατήσετε το φωτιστηκό του ενυδρείου)

Υ.Γ Θα έρθω για επίβλεψη,ετοιμάσου

Link to comment
Share on other sites

Επ εδώ είσαι εσύ?

Με τα υλικά των φίλτρων που σκοπεύω να βάλω συμφωνείς?? Σφουγκαρια ειπα να μην βάλω καθόλου για να μην στομώνουν!

Από διαδικασία στρωσίματος ακολουθω την γνωστή όπως με τα ψάρια? Σωστά? Πρέπει να προσέξω κάτι άλλο?

Για της λάμπες αφού υπάρχουν σε σωλήνα με έφτιαξες πολύ!

Απάντα αυτά και έχω και άλλα!

Υ.Γ. ενταξει βαζω μπιρες στο ψυγειο!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα υλικά...και αν βάλεις σφουγγάρι για μένα ακόμα καλύτερα.Σωστά στην διαδικασία,και μην αγχώνεσαι,στρωμένα ζώα είναι και όπως είπες ότι καλύτερο από την λεκάνη θα είναι παράδεισος.

Για λάμπες δες εδώ και εδώ

Όσο για τις μπύρες,το έχω πει άπειρες φορές...τις έκοψα,θα τις βαφτίσεις κίτρινο νερό με σαπουνάδα από πάνω :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Οκ είσαι άρχοντας, το ξέρουμε! Κάτι ακόμα να χρησιμοποιήσω αφρό πολυουρεθανης και φελιζολ η θα το φάνε?

Όσο για της μπυρες κατάλαβα, να πάρω και άλλες, δεν μας φτάνουν!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε αφρό πολυουρεθάνης,και όταν στεγνώσει πέρασε ένα χέρι με μια μη τοξική κόλλα και από πάνω πασπάλισε με λεπτόκοκκο χαλίκι και θα γίνει πέτρα....δες εδώ και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια της Εμμανουελας οσο αφορα τον υαλοβαμβακα!στομωνει πολυ γρηγορα!απο τοτε που ο σακης εβαλε σφουγγαρια και καταργησε εντελως τον υαλοβαμβακα ειδε μεγαλη διαφορα!και ειδικά αν ειναι εξωτερικο φιλτρο και στομωνει θα πεφτει αμεσως η αποδοση του και θα πρεπει να το ανοιγεις καθε λιγο με αποτελεσμα να βαρεθεις κιολας! :D

αυτα απο μενα...

καλη συνεχεια ευχομαι και καλη επιτυχια (που ειναι σιγουρη)

α!οι φωτος απαραιτητες σε καθε βημα του project..μην ξεχνιωμαστε!! :)

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω την εμπειρια της Εμμανουελας οσο αφορα τον υαλοβαμβακα!στομωνει πολυ γρηγορα!απο τοτε που ο σακης εβαλε σφουγγαρια και καταργησε εντελως τον υαλοβαμβακα ειδε μεγαλη διαφορα!και ειδικά αν ειναι εξωτερικο φιλτρο και στομωνει θα πεφτει αμεσως η αποδοση του και θα πρεπει να το ανοιγεις καθε λιγο με αποτελεσμα να βαρεθεις κιολας! :D

αυτα απο μενα...

καλη συνεχεια ευχομαι και καλη επιτυχια (που ειναι σιγουρη)

α!οι φωτος απαραιτητες σε καθε βημα του project..μην ξεχνιωμαστε!! :)

Σκέφτηκα να μην βάλω σφουγγάρια για αυτόν ακριβώς τον λόγο, ότι θα στομώνουν περισσότερο και ότι το βαμβάκι θα το πετούσαμε κάθε 30 περίπου μέρες αλλά αφού μου λέτε ότι είναι καλύτερο δεν έχω λόγο!

Όσο για της φωτογραφίες αυτό είναι σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Nίκο,σφουγγάρια με αρκετά μεγάλους πόρους δεν θα έχουν πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού πέρασε και όλος ο Αύγουστος και λόγο φόρτου εργασίας (έχω αφήσει πίσω και την Αφρική μου) είπα να βάλω μπροστά το terrarium της Κατερινούλας!

Έτσι λοιπόν αφού έφτασε ένα rio300 και στήθηκε στο εργαστήριο ξεκίνησα την κατασκευή του background και της εξέδρας! Αφού επιλεχτήκαν και κόπηκαν στις σωστές διαστάσεις τα φελιζολ ξεκίνησε η επεξεργασία για την δημιουργία των βράχων.

Της επόμενες μέρες θα τοποθετηθεί και η εξέδρα και θα περαστεί και το ειδικό μη τοξικό τσιμέντο durostick D1 ώστε να ολοκληρωθεί και η κατασκευή!

P8020244.jpg

P8020243.jpg

P8020246.jpg

P8020249.jpg

P8020251.jpg

P8020255.jpg

P8030259.jpg

P8030262.jpg

P8030260.jpg

Link to comment
Share on other sites

O χιονάνθρωπος ξαναχτυπά!Πες μας πόση ώρα σου πήρε και πόσες μέρες σκούπιζες!

Θα πρότεινα να "σπάσεις" λίγο ακόμα τις γωνίες ή να τις κάψεις ώστε να γίνουν τα κομμάτια πιο "πομπέ" .

Μην ξεχνάς πως όταν πέσει το τσιμέντο θα καλύψει όγκο στις σχισμές. Καλή συνέχεια και περιμένουμε φωτό!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Χιονάνθρωπος δεν λες τίποτα!

Δεν έπαιζε μετά απλή σκούπα για να μαζέψω τον χαμό και έτσι πείρε μπροστά η ηλεκτρική!

Η φωτογραφία που είδες με ο background όρθιο είναι πριν την επεξεργασία (στρογγύλευμα) που λες και ήδη έχω στρογγυλέψει το μισό!

Έχω ακόμα να φάω πολύ φελιζολ στην μούρη!

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λίγα τα λες, που να το ξέρουμε;

Δοκίμασε και κάτι τέτοιο....

http://0.tqn.com/d/space/1/0/B/4/1/countdowncreations_1969_8598830.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...