Jump to content

Φωτισμος Σε 60 Λιτρα Ενυδρειο


johnnyman

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!!εχω ενα aquael econoline 60 κ ειχε απο την μανα του μια λαμπα 11watt 6500κ.εγω αγορασα μια ακομα ιδια κ την εβαλα κ τωρα εχω συνολο 22watt.αρκουνε αυτα τα watt για το ενυδρειο μου??τα φυτα που εχω ειναι κρυπτοκορυνες,καμπομπα,ανουμπια κ ανουμπια νανα,java moss και βαλισνερια.ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα που εχεις τωρα εισαι καλα,ισως η καμπομπα να θελει λιγο παραπανω φωτισμο αλλα γενικα νομιζω οτι εισαι οκ.Αν βαλεις πιο απαιτητικα φυτα θα χρειαστεις και αλλο φωτισμο.Η λαμπα που πηρες τωρα ποσα κελβιν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα που εχεις τωρα εισαι καλα,ισως η καμπομπα να θελει λιγο παραπανω φωτισμο αλλα γενικα νομιζω οτι εισαι οκ.Αν βαλεις πιο απαιτητικα φυτα θα χρειαστεις και αλλο φωτισμο.Η λαμπα που πηρες τωρα ποσα κελβιν ειναι?

6500k γραφει φιλε μου.απο celvin δεν ξερω.... :/ οταν λες ποιο απαιτητικα εννοεις γρασιδι?ευχαριστω για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

τα γρασιδια ειναι απο τα τοπ απαιτητικα.υπαρχουν ομως παραλληλα και αλλες επιλογες φυτων.

Link to comment
Share on other sites

6500k γραφει φιλε μου.απο celvin δεν ξερω.... :/ οταν λες ποιο απαιτητικα εννοεις γρασιδι?ευχαριστω για την βοηθεια

Οχι μονο γρασιδι!

Το καθε φυτο εχει και τον βαθμο δυσκολιας τωρα με τα φυτα που εχεις εισαι ενταξει αν εξαιρεσεις λιγο την camboba οπως ειπε και ο φιλος μου ο rastafarian!

Βεβαια δεν παιζει μονο ο φωτισμος ρολο!

Ειναι και το υποστρωμα και η λιπανση!

Εαν εχεις κατι απο αυτα ισως ανεβασεις λιγο τον πηχη δυσκολιας!

Link to comment
Share on other sites

οποτε αμα μεινω ετσι δεν χρεαιζεται να βαλω κ μια 3η λαμπα?απο λυπασμα χρησιμοποιω seachem flourish + seachem flourish excel. :)

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο δεν ειναι λιπασμα .ειναι υποκαταστατο διοξειδιου.παρε οποσδηποτε και καλιο(potassium).

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο δεν ειναι λιπασμα .ειναι υποκαταστατο διοξειδιου.παρε οποσδηποτε και καλιο(potassium).

το καλιο σε τι χρησιμευει φιλε μου?ειναι τελειως απαραιτητο?ρωταω γιατι ειναι ακριβα τα ατιμα!!

Link to comment
Share on other sites

το καλιο δινει το εντονο πρασινο χρωμα στα φυλλα και ειναι απο τα πολυ απαραιτητα λιπασματα στο φυτεμενο

Link to comment
Share on other sites

μολις το παρρειγγειλα θα το εχω αυριο το potassium!! :)

:bigemo_harabe_net-64:

Με προσοχη την δοσολογια γιατι μπορει να σου προκαλεσουν ασχημα πραγματα μεσα στο ενυδρειο σου αυτα τα λιπασματα!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Με προσοχη την δοσολογια γιατι μπορει να σου προκαλεσουν ασχημα πραγματα μεσα στο ενυδρειο σου αυτα τα λιπασματα!

ασχημα εννοεις οπως η αλγη?μπορεις να με πεις ενα τροπο δοσολογιας για αυτα τα 3.seachem flourish +seachem flourish excel+seachem flourish potassium!!ευχαριστω κ παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το seachem flourish το χρησιμοποιω σαν εβδομαδιαιο λιπασμα!

Pottasium βαζω οταν δω οτι τα φυτα μου δεν εχουν εντονο πρασινο χρωμα και τελος το exel το ποιο επικινδυνο σκευασμα για την αλγη εγω στο ενυδρειο μου βαζω σχοδεον καθε μερα την μιση δοση απο αυτη που αναγραφει η συσκευασια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το seachem flourish το χρησιμοποιω σαν εβδομαδιαιο λιπασμα!

Pottasium βαζω οταν δω οτι τα φυτα μου δεν εχουν εντονο πρασινο χρωμα και τελος το exel το ποιο επικινδυνο σκευασμα για την αλγη εγω στο ενυδρειο μου βαζω σχοδεον καθε μερα την μιση δοση απο αυτη που αναγραφει η συσκευασια!

να σαι καλα φιλε μου.ευχαριστω.θα προσπαθησω να ακολουθησω το συγκεκριμενο τροπο.το seachem flourish ποσες φορες το βαζεις την εβδομαδα κ ποση ποσοτητα?

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου.ευχαριστω.θα προσπαθησω να ακολουθησω το συγκεκριμενο τροπο.το seachem flourish ποσες φορες το βαζεις την εβδομαδα κ ποση ποσοτητα?

Εγω βαζω μετα απο καθε αλλαγη νερου καθε βδομαδα και ποσοτητα την αναγραφομενη στην συσκευασια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω μετα απο καθε αλλαγη νερου καθε βδομαδα και ποσοτητα την αναγραφομενη στην συσκευασια!

εγινε φιλε μου!!θα ακουλουθησω ακριβως το ιδιο κ βλεπουμε!!ευχαριστω κ παλι!! :)

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες απο τις συσκευασίες οι προτεινόμενες αναλογίες λίπανσης αναφέρονται σε ενυδρεία φουλ φυτεμένα. Οπότε η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τη μισή ποσότητα και σιγά σιγά θα βρεις την ισοροπία που χρειάζεται. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για την βοηθεια τους!!!μια ασχετη ερωτηση περι ψαριων.σε ενα αλλο forum με ειπαν οτι οι αρλεκινοι δεν ταιριαζουν με τα guppy ουτε τα 2 γατοψαρακια corry που εχω.αυτο ισχυει?ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες απο τις συσκευασίες οι προτεινόμενες αναλογίες λίπανσης αναφέρονται σε ενυδρεία φουλ φυτεμένα. Οπότε η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τη μισή ποσότητα και σιγά σιγά θα βρεις την ισοροπία που χρειάζεται. :)

Συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω!!

κριμα... :( αυτα τα 2 ειδη αρεσουν στην γυναικα γι αυτο τα πηραμε.εχω 5 αρλεκινους κ 2 corry.εχεις να προτινεις καποιο αλλο ψαρι βυθου να μην μεγαλωνει πολυ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια για την βοηθεια τους!!!μια ασχετη ερωτηση περι ψαριων.σε ενα αλλο forum με ειπαν οτι οι αρλεκινοι δεν ταιριαζουν με τα guppy ουτε τα 2 γατοψαρακια corry που εχω.αυτο ισχυει?ευχαριστω πολυ!!

Οι αρλεκινοι και τα corry θελουν μαλακο νερο black water και χαμηλο ph σε αντιθεση με τα guppy!

Οποτε οπως καταλαβαινεις καλα σου ειπαν!

Corry-αρλεκινοι μαζι με guppy δεν πανε μαζι!

Link to comment
Share on other sites

σε ζαλησα με τις ερωτησεις μου..δηλαδη αμα τα αφησω υπαρχει περιπτωση να πεθανουν??απο τον απριλιο τα εχω.απλα ρωταω γιατι αρεσουν στην γυναικα κ θα στεναχωρεθει αμα τα βγαλω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ζαλησες καθολου!

Δεν πρεπει να τα αφησεις ολα μαζι γιατι θελουν διαφορετικες συνθηκες νερου!

Καποια στιγμη θα γινει το κακο, αφου μπορεις να το αποτρεψεις γιατι να το αφησεις?

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

Εχει χαλικι η αμμο?

Link to comment
Share on other sites

απο τον απριλιο τρεχει φιλε μου!!χαλικι εχω!!ριξε μια ματια εδω!!εδω δεν εχω προλαβει να κανω παρουσιαση ακομα!!

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα αρχικα να κρατησεις τα ζωοτοκια!

Δεν ξερω αν ειναι καλη η ιδεα των γαριδων στο ενυδρειο σου καθος πολλες φορες εχει αναφερθει οτι οι γαριδες ειναι πολυ καλη τροφη για τα ζωοτοκια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...