Jump to content

Labidochromis caeruleus


stavros078

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Πως ξεχωριζουμε τις αρσενικες απο τις θυληκες σαμουραι? Εχω 5 τις εχω παρει απο μικρες τις εχω περιπου 5 μηνες εχουν μεγαλωσει οχι πληρως ομως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το ψάρι που αναφέρεις είναι αυτό που απεικονίζεται στο άβατάρ σου, τότε στο λινκ που σου έδωσε ο DIMITRIOS θα βρεις την απάντηση που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω δημητρη. Οι βουλες στο πυελικο πτερυγιο σημενουν κατι?

Έγινε επεξεργασία - stavros078
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλη. Ρωτησα σε ενα μεγαλο καταστημα που εχει ειδικους στα ψαρια και μου ειπε οτι αυτες που εχουνε βουλα στο πυελικο πτερυγιο ειναι αρσενικες. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αφτο.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι κανονας με τις αφρικανες! :D

υπαρχουν καποια "στανταρ" αλλα καταρρίπτονται πολυ συχνα, οπως ειναι η μαυρη γραμμη στο κατω μερος του σωματος και η μαυρι γραμμη στο ματι!

ο καλυτερος τροπος ειναι η παρατήρηση! μην βιαζεσαι φιλε μου..ο καιρος θα δειξει!

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος στο θέμα άλλαξε. Ας κάνουμε μια προσπάθεια να μαθαίνουμε τα ψάρια μας με το κανονικό τους όνομα.

:)

Στη Σαλονίκη έτσι λέγονται εδώ και χρόνια :D (και αν θέλετε σας λέω και τον νονό :) )

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά, εγώ τα ψάρια νίντζα, σαμουράι, Ούρουκ Χάι δεν τα γνωρίζω :P Όχι ότι έχω αντίρρηση βέβαια, απλά καλό είναι οι νέοι χομπίστες να μαθαίνουν τα ψάρια με την κανονική τους ονομασία, για να μπορούν να μαθαίνουν και πληροφορίες πιο εύκολα κάνοντας μια αναζήτηση.

Κλεόβουλε, θα με ενδιάφερε πάντως να μάθω και τον νονό για να του πω απεταξάμην :D :D

:)

Link to comment
Share on other sites

..και αν αυτά τα "βαπτιστικά ονόματα" έχουν τοπικό χαρακτήρα δεν θα υπάρχει μπέρδεμα?

Δηλαδή κάπου αυτό το ψάρι θα μπορούσαν να το ονομάσουν "Αεκτσού" ή κάπου αλλού "Αριανού" (λόγω χρώματος βέβαια) :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Tον νονο και τον λογο θα ηθελα και εγω να τον γνωριζω. :D

Mην ξεχναμε ωστοσο,οτι αυτη η ονομασια δεν ειναι ευρεως γνωστη και θα μπερδεψει τον κοσμο.Αλλωστε πολλοι που αναζητουν βοηθεια καταφευγουν σε παλαιοτερα θεματα,πως θα εντοπισουν αυτο πχ;

Η σωστη ονομασια ειναι σημαντικο θεμα(και αναφερομαι γενικοτερα) μιας και προωθειται η γνωση και δημιουργειται μια βαση δεδομενων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ονομάστηκαν samurai ; :)

Γιατι ονομάστηκαν τελικά samurai ; θα έχει ενδιαφέρον να μαθούμε ποιοί ήταν οι λόγοι που οδήγησαν αυτούς που οδηγήσαν να δώσουν αυτό το παρατσούκλι στις Labido

:)

Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια πρέπει να λέγονται με την σωστή τους ονομασία Labidochromis Caeruleus... θα σας γκρεμίσει ο Konings άμα ακούσει για σαμουράι και shaolin :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εαν πας σε ενα καταστημα στην Αθηνα φιλε μου και τις ζητησεις samourai πιστευεις οτι θα σε δειξουν σπαθια και αστερακια?

Link to comment
Share on other sites

βασικά αν πας στην αθήνα και τις ζητήσεις σαν σαμουράι θα σε κοιτάνε απορημένοι τι είναι αυτό που τους ζητάς.....(χωρίς να υπονοώ κάτι για την Θεσ/νίκη)

και το λέω με σιγουριά καθότι με τα περισότερα παιδια που διατηρούν καταστήματα στην αθήνα γνωρίζομαι και ακόμα και στους καταλόγους εισαγωγών που

παίρνουν τα καταστήματα για να βάλουν παραγγελίες τα ψάρια αναγράφονται Labidochromis caeruleus (electric yellow) τα περισότερα καταστήματα αναγράφουν την

επιστημονική τους ονομασία η την ονομασία που γράφει το δελτίο παραλαβής που κρατάνε καθώς τσεκάρουν τα ψάρια στην κούτα απο φελιζόλ η οποία ήρθε απο κάποιον εισαγωγέα....

Link to comment
Share on other sites

Στα ποστ 10 και 14 είχα κάνει μια ερώτηση αλλά μάλλον φωνή βοώντος εν τη ερήμω

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο βορρα ειναι πιο εξελιγμενα μαλον τα πραγματα εκτος απο τα επιστιμονικα ονοματα οι καταστηματαρχες ξερουν και τα παρατσουκλια τους :bigemo_harabe_net-74: Το θεμα ξερεις πιο ειναι? Οτι ρωτησα κατι για τις βουλες εαν σημενουν κατι αλλα αντι για απαντηση πανω στο συγκεκριμενο θεμα καποιοι κολησανε στο ονομα.Κοιταμε το δεντρο και χανουμε το δασος.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο απαντήθηκε η ερώτηση σου..τίποτα δεν ειναι κανόνας!Οι βουλες που λεσ ειναι δείγμα αρσενικού..δεν σημαίνει όμως οτι αποκλείεται να ειναι κ θηλυκό!

Για μένα στις mbuna ενας κανόνας υπάρχει..αν δεν δεις μπουκωμενο,δεν μπορεις να αναγνωρίσεις φύλο..

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με γελά η μνήμη μου το όνομα Samourai δώθηκε στα λαμπίδο από παλιό και γνωστό σε όλη την χώρα μαγαζάτορα (του χωρου των ενυδρείων) της Θεσ-νίκης όταν πρωτοήρθαν στη αγορά. Με το όνομα Samourai είναι γνωστά πολλά χρόνια και δύσκολα να βρεις ενημερωμένο μαγαζάτορα που να μην τα γνωρίζει και με αυτό το όνομα. Στη βόρειο Ελλάδα θα έλεγα πως οι περισσότεροι ως Samourai τα ξέρουν παρά Labidochromis caeruleus "yellow". Ακόμα και στον Δρ. Konings είναι γνωστό αυτό το όνομα από την επίσκεψη στη Θεσ-νίκη. Δηλαδή καθαρά τοπική κοινή ονομασία γνωστή σε πολλούς και πιστεύω ακόμα και στους μαγαζάτορες της Αθήνας.

Επειδή στους αρχάριους χομπίστες τα κοινά ονόματα είναι αυτά που συνήθως πρώτα μαθαίνουν... π.χ. εγώ ως Samourai τα γνωρισα κάπου το 2005 και αργότερα έμαθα το Labidochromis είναι κατά την γνώμη μου ορθό να υπάρχουν τα κοινά ονόματα και να μην σβήνονται. Αν ο φίλος που άνοιξε το θέμα ήξερε πως λέγονται δεν νομίζω να έγραφε μόνο στο αρχικό τίτλο Samourai... τώρα βέβαια έμαθε και το σωστό Labidochromis. Αν καποιος που δεν ξέρει το Labidochromis τι θα βρει ψάχνοντας στο φόρουμ το Samourai; θα μάθει κάτι; και πως θα μάθει ότι αυτά τα ψάρια που γνωρίζει ως Samourai είναι τα Labidochromis και με αυτό το όνομα θα βρει πολλές χρήσιμες για αυτόν πληροφορίες; Σε πόσα ψάρια αναφερόμαστε (ακόμα και εδώ) με κοινά ονόματα που έχουν επιβάλει οι ξένοι εμποροι... π.χ. νεον τετρα, η ακόμα καλύτερο παράδειγμα για μας το ‘‘χρυσόψαρο‘‘. Ποσοι είχατε-έχετε χρυσόψαρο και ξέρετε από έξω αυτή τη στιγμή το λατινικό όνομα... ίσως ελάχιστοι!!!

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα ότι πρεπει να μαθαίνουμε τα ψάρια με την σωστή τους ονομασία και ότι αυτό συνεπάγεται όπως γράψανε τα παιδιά πιο πάνω.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. για να φτιαξεις ενα χαρεμι με ενα αρσενικο και 3 θυλυκα δεν μπορει να γινει με ακριβεια 100%. Παιζεις και λιγο με την τυχη?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. για να φτιαξεις ενα χαρεμι με ενα αρσενικο και 3 θυλυκα δεν μπορει να γινει με ακριβεια 100%. Παιζεις και λιγο με την τυχη?

Aκριβως.Παιρνεις καποια ψαρια και βλεπεις στην πραξη τι γινεται και αναλογως πραττεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο όταν παίρνουμε ψάρια,κ ειδικά σε μικρό μέγεθος,πάντα παίρνουμε μεγάλο αριθμο ατόμων για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μας βγουν 2 τουλαχ θηλυκα..

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μένουν ιστορικά κενά :D

αν και τα καρντάσια ξέρουν,

στην προ-ιντερνετ εποχή μόνο κάτι μουρλοί έψαχναν και έφερναν με παραγγελία απο Γερμανία και Αμερική!

τις πασίγνωστες τώρα κιχλίδες της Μαλάουι και της Τανγκανίκα.

Ένα απο τα μαγαζιά που μπορούσαν να εξυπηρετήσουν την τρέλα μας

ήταν ο Αμαζόνιος των αδελφών Καρασταμάτη (ο φίλος μου Τάκης, ο μικρότερος των αδελφών, χάθηκε πρόωρα πριν λίγο καιρό).

Σ' αυτούς οφείλεται και η ονομασία, πιθανολογώ απο τις πολεμικές κινήσεις των αρσενικών όταν μαλώνουν.

Θα είχε πιστεύω κάποια αξία αν κάποια στιγμή συγκεντρώναμε τέτοιες "ονομασίες"

εκείνης της εποχής, που τις επιστημονικές τότε,πολλοί λίγοι τις ήξεραν ή χρησιμοποιούσαν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...