Jump to content

60 Λιτρα Ψαροσυνθεση!


Recommended Posts

Συντομα ενα juwel rekord 600θα ερθει στην κατοχη μου!Ετσι ψαχνω λιγο την ψαροσυνθεση!Το ενυδρειο θα ειναι full φυτεμενο!Θελω να βαλω ενα ζευγαρη kribensis αλλα θελω και κανα κοπαδι ακομα για περισσοτερη κινηση και σκευτομουν και κανα βυθοψαρο του τυπου corydoras !Απο φιλτρο αρχικα θα μπει εσωτερικο jbl cristalprofi i80 και μετα θα μπει και εξωτερικο!Τη λετε?Ακουω τις γνωμες σας!

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω θα αφηνα μονο το ζευγαρι φιλε μου! τα cory πιστευω θα εχουν θεμα αφου ο βυθος που κινούνται (και τα κριμπς κυριως εκει κινουνται) δεν ειναι αρκετος και για τα 2 ειδη.. οσο για το κοπαδι θα εβαζα αν ηταν μεγαλυτερο το ενυδρειο(π.χ. ενα μετρο)..ασε που οταν γενισουν τα κριμπς θα πεφτει πολυ ξυλο! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Συμφωνω απολυτα με τον Σταθη πιο πανω,αν θελεις κριμπς αστα μονα τους στο 60αρι.

Αν αλλαξεις γνωμη για τα κριμπς μπορουμε να σου πουμε μερικες ιδεες! :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

συμφωνω απολυτα με τον σταθη πιο πανω,αν θελεις κριμπς αστα μονα τους στο 60αρι.

αν αλλαξεις γνωμη για τα κριμπς μπορουμε να σου πουμε μερικες ιδεες! :)

Περιμενω να ακουσω την γνωμη σας και περα απο τα kribensis.!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μερικες συνθεσεις που μου ερχονται προχειρα

Μια ομαδα cpd και μερικες γαριδες και ισως ενα ζευγαρι ancistrus sp3

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae,μια ομαδα γαριδες και μια ομαδα οτοκυκλους.

Ενα ζευγαρι Ramirezi

Ενα ζευγαρι Apistogramma

Μια ομαδα neon και ενα ζευγαρι ancistrus sp3 η μια ομαδα οτοκυκλους. (Για τα neon επιφυλασομαι γιατι ειναι καλητερα να μπαινουν σε μεγαλητερο ενυδρειο)

Κατι σε Ταγκανικα (δεν σε κοβω,ξερω οτι εισαι στα φυτεμενα πιο πολυ αλλα επρεπε να σου πω και αυτη τη λυση :) )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μερικες συνθεσεις που μου ερχονται προχειρα

Μια ομαδα cpd και μερικες γαριδες και ισως ενα ζευγαρι ancistrus sp3

Μια ομαδα pseudomugil gertrudae,μια ομαδα γαριδες και μια ομαδα οτοκυκλους.

Ενα ζευγαρι Ramirezi

Ενα ζευγαρι Apistogramma

Μια ομαδα neon και ενα ζευγαρι ancistrus sp3 η μια ομαδα οτοκυκλους. (Για τα neon επιφυλασομαι γιατι ειναι καλητερα να μπαινουν σε μεγαλητερο ενυδρειο)

Κατι σε Ταγκανικα (δεν σε κοβω,ξερω οτι εισαι στα φυτεμενα πιο πολυ αλλα επρεπε να σου πω και αυτη τη λυση :) )

Celestial perald danio η αδυμανια μου!

Το ειχα σκευτει και εγω απλα ελεγα μηπος μπορουσα να ειχα στο ενυδρειο μου τα kribensis με τα ψπδ και καμια γαριδα!

Τεσπα! Στην ψαροσυνθεση αυτη θα μπορουσε αντι για ancistrus sp3 να μπει μια ομαδουλα corydoras?

Link to comment
Share on other sites

Celestial perald danio η αδυμανια μου!

Το ειχα σκευτει και εγω απλα ελεγα μηπος μπορουσα να ειχα στο ενυδρειο μου τα kribensis με τα ψπδ και καμια γαριδα!

Τεσπα! Στην ψαροσυνθεση αυτη θα μπορουσε αντι για ancistrus sp3 να μπει μια ομαδουλα corydoras?

Κριμπς + γαριδες = μεζεδακι! Ασε που αν αρχισουν να γεννανε τα κριμπς τα cpd δεν θα τα ξαναδεις και θα πεφτει ξυλο.

Θα μπορουσες να βαλεις αντι για ancistrus τα cory αλλα θα προτειμουσα να ειχες μεγαλητερη επιφανεια πατου,ας πουμε 80χ35, γι αυτο δεν τα εγραψα.Βεβαια υπαρχουν και μικροσωμα ειδη cory οπως τα http://www.aquazone....72 η τα http://www.seriously...doras-pygmaeus/ αρκει να βαλεις αμμο για να χαρεις τη συμπεριφορα τους αλλα και για να μη τραυματιζουν τα μουστακια τους. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Κριμπς + γαριδες = μεζεδακι! Ασε που αν αρχισουν να γεννανε τα κριμπς τα cpd δεν θα τα ξαναδεις και θα πεφτει ξυλο.

Θα μπορουσες να βαλεις αντι για ancistrus τα cory αλλα θα προτειμουσα να ειχες μεγαλητερη επιφανεια πατου,ας πουμε 80χ35, γι αυτο δεν τα εγραψα.Βεβαια υπαρχουν και μικροσωμα ειδη cory οπως τα http://www.aquazone....72 η τα http://www.seriously...doras-pygmaeus/ αρκει να βαλεις αμμο για να χαρεις τη συμπεριφορα τους αλλα και για να μη τραυματιζουν τα μουστακια τους. :)

Ναι το βρησκω απολυτα λογικα για τα κριμπς!

Ισως στα μικροσομα που λες να μην υπαρχει προβλημα ετσι?

Το θεμα ειναι βρισκονται στην Ελλαδα αυτα τα cory?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα προφιλ τους λενε οτι μπαινουν στα λιτρα σου και γι αυτο στα προτεινα.Νομιζω οτι θα τα βρεις εδω στην Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα προφιλ τους λενε οτι μπαινουν στα λιτρα σου και γι αυτο στα προτεινα.Νομιζω οτι θα τα βρεις εδω στην Αθηνα

Ναι εριξα μια ματια και τα Corydoras leucomelas μου αρεσουν!

Απο βυθο ειμαι αναμεσα στο flourite ή flourite black sand αλλα αμα παρω τα corys καλητερα να μην βαλω flourite ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το sand που ειναι αμμος δεν νομιζω να εχεις προβλημα,αν βαλεις το αλλο μπορει και να εχεις,αλλιως πηγαινε σε κλασικη αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις το sand που ειναι αμμος δεν νομιζω να εχεις προβλημα,αν βαλεις το αλλο μπορει και να εχεις,αλλιως πηγαινε σε κλασικη αμμο.

Επειδη θα γινει φυτεμενο καλητερα να παω σε κατι που να βοηθαει τα φυτα οποτε εχω βγαλει απο το μυαλο μου την αμμο!

Τωρα αναγκαστικα θα παω σε black sand!(οχι οτι με χαλαει κιολλας)

Σε μια ομαδα 6-8 cpd ,5-6 Corydoras leucomelas ,γαριδες (για το ιδιος βλεπουμε) θα μπορουσε να προστεθουν μια ακομα ομαδα dario dario?

Λογικα ειναι λιγα τα λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα γινει φυτεμενο καλητερα να παω σε κατι που να βοηθαει τα φυτα οποτε εχω βγαλει απο το μυαλο μου την αμμο!

Τωρα αναγκαστικα θα παω σε black sand!(οχι οτι με χαλαει κιολλας)

Σε μια ομαδα 6-8 cpd ,5-6 Corydoras leucomelas ,γαριδες (για το ιδιος βλεπουμε) θα μπορουσε να προστεθουν μια ακομα ομαδα dario dario?

Λογικα ειναι λιγα τα λιτρα!

Ειναι λιγα τα λιτρα για ολα αυτα τα ψαρια.Αν δεν εβαζες τα cpd ισως να μπορουσες να βαλεις ενα χαρεμακι απο αυτα αλλα δεν ξερω τι γινετε με τις γαριδες..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγα τα λιτρα για ολα αυτα τα ψαρια.Αν δεν εβαζες τα cpd ισως να μπορουσες να βαλεις ενα χαρεμακι απο αυτα αλλα δεν ξερω τι γινετε με τις γαριδες..

Μονο για τα dario dario δεν ξερω για τα υπολοιπα απο οτι ξερω και εχω διαβασει δεν τις ακουμπανε!

Link to comment
Share on other sites

Για τα αλλα το ξερω,για τα dario dario δεν ξερω τι θα κανουν.Απλα θα πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε dario dario και cpd.

Link to comment
Share on other sites

Για τα αλλα το ξερω,για τα dario dario δεν ξερω τι θα κανουν.Απλα θα πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε dario dario και cpd.

:bigemo_harabe_net-64:

Aν καποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο ας πει!

Αν και η ψαροσυνθεση αυτη μου φενεται αρκετα ενδιαφερουσα αλλα ας δουμε και κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτω και τιποτα αλλο θα στο πω! :)

Ωραιος!

Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Aν καποιος εχει να προτεινει κατι διαφορετικο ας πει!

Αν και η ψαροσυνθεση αυτη μου φενεται αρκετα ενδιαφερουσα αλλα ας δουμε και κατι αλλο!

Αφήστε βρε τα συνηθισμένα και ασχοληθείτε με κάτι ποιο πρωτοποριακό!

:ballistic:

Η δικια μου πρόταση για τον φίλο Γιάννη είναι αυτή!

http://www.seriouslyfish.com/species/tetraodon-biocellatus/

Ξύλα, φυτά, και ψάρια με χαρακτήρα!

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε βρε τα συνηθισμένα και ασχοληθείτε με κάτι ποιο πρωτοποριακό!

:ballistic:

Η δικια μου πρόταση για τον φίλο Γιάννη είναι αυτή!

http://www.seriously...on-biocellatus/

Ξύλα, φυτά, και ψάρια με χαρακτήρα!

Τωρα εδω που τα λεμε εχεις και ενα δικιο αλλα δεν θελω να ασχοληθω μονο με ενα ειδος θελω να βαλω 2-3 ειδη!

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε βρε τα συνηθισμένα και ασχοληθείτε με κάτι ποιο πρωτοποριακό!

:ballistic:

Η δικια μου πρόταση για τον φίλο Γιάννη είναι αυτή!

http://www.seriously...on-biocellatus/

Ξύλα, φυτά, και ψάρια με χαρακτήρα!

Καλη επιλογη Νικολα αλλα μονο αν εχει να διαθεσεις κανενα 25αρι για το καθε ψαρι..:(

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιλογη Νικολα αλλα μονο αν εχει να διαθεσεις κανενα 25αρι για το καθε ψαρι.. :(

τι 25αρι ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Καπου τα ειχε παρει το ματι μου σε μαγαζι εδω στην Αθηνα..25 euro το ενα τα ειχε αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...