Jump to content

Το Νέο Μου Γαριδοενυδρείο


Recommended Posts

Εγώ δεν έχω πάρει αλλά κάποιος φίλος έφερε μια χαρά king kong http://www.interaqua...jphlii19i2hdgpg με Express package (next-day delivery)… αν και οι γαρίδες έφτασαν όντως στην Αθήνα σε μία μέρα και από εκεί τις πείρε 2 μέρες για να φτάσουν στο σπίτι του!!

Βασικά εγώ δεν θα ξαναπάρω από εξωτερικό με απλή αποστολή δέματος αλλά με εξπρές και νομίζω πως όσοι μπαίνουν στο κόπο να αγοράσουν ακριβές γαρίδες (π.χ. 150 με 200 ευρώ για 15 γαρίδες που δεν είναι οι ‘‘ακριβές‘‘ αλλά ‘‘ο.κ.‘‘ για τους Γερμανούς) το σωστό είναι να διαλέγουν τη πιο σύντομη αποστολή. Γενικά το εξπρές πάει κάπου 60 ευρώ το δέμα των 5 κιλών αλλά στο μαγαζί αυτό λένε για 16,95 Ευρώ. Όπως και να έχει πρέπει να προηγηθεί email με το κατάστημα για σιγουριά.

Σιγουρα ενα email παντα χρειαζεται πριν την παραγγελια.

Αυτο το μαγαζι παλι απο Γερμανια στελνει?

Παντως αν ειναι το εξπρες να κοστιζει 16.95 τοτε νομιζω οτι ειναι αρκετα καλα σε σχεση με τα 60!

Με μια ομαδικη παραγγελια φερνεις ανετα μερικες ωραιες γαριδουλες που δεν τις βρισκεις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα βρήκα επιτέλους λίγο ελεύθερο χρόνο και έστησα το hardscape!

Η επιρροή από Αφρική είναι εμφανής και το νταμαροποίησα λίγο!
Βέβαια επέλεξα λάβα πέτρες που είναι πορώδες και ότι καλύτερο για τις γαριδούλες, έ όταν μπουν και τα φυτά πιστεύω θα δείξει καλύτερα.

Σίγουρα στη πορεία όσον αφορά το aquascape θα γίνουν διάφορες μικροαλλαγές.

Το ενυδρείο θα γεμίσει με νερό όσμωσης αύριο και θα προστεθεί Sulawesi mineral salt αφού θέλω να έχω τις ιδανικές συνθήκες και δεν θέλω να το ρισκάρω με νερό βρύσης.
Ο στόχος είναι PH8 με ανθρακική σκληρότητα 4-5.
Ορίστε το αρχικό αποτέλεσμα
DSC_0120.jpg

DSC_0118.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ξεκίνημα ! Το φαντάζομαι γεμάτο και φυτεμένο. Ο παράδεισος των γαρίδων ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο!!!Αν εξαιρέσουμε το χαλικάκι μοιάζει πολύ με αμερικάνικο βιοτοπικό!

Link to comment
Share on other sites

Μας τρεχουν ηδη τα σαλια.....

Περιμενουμε εξελιξεις...........!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ενα email παντα χρειαζεται πριν την παραγγελια.

Αυτο το μαγαζι παλι απο Γερμανια στελνει?

Παντως αν ειναι το εξπρες να κοστιζει 16.95 τοτε νομιζω οτι ειναι αρκετα καλα σε σχεση με τα 60!

Με μια ομαδικη παραγγελια φερνεις ανετα μερικες ωραιες γαριδουλες που δεν τις βρισκεις στην Ελλαδα.

+10000000!!!!

Αν το κανονισουμε ειμαι μεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! :D

Το φύτεμα λογικά θα ξεκινήσει από βδομάδα, τώρα όσον αφορά τις γαρίδες αυτές θα προστεθούν λογικά κατά την Άνοιξη αφού στρώσει καλά το ενυδρείο και ο βυθός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μπήκε λίγη πρασινάδα...

Περιμένω να πάρουν λίγο πάνω τους τα φυτά για να δω πως θα τα βάλω στη τελική τους θέση


DSC_0297_zpse8b5a648.jpg


DSC_0304_zps454cc324.jpg


DSC_0300_zps88747496.jpg


DSC_0298_zps4cc388e8.jpg


Σε γενικές γραμμές το ενυδρείο είναι έτοιμο για να φιλοξενήσει τελικά sulawesi γαρίδες

whiteorchid_zps8e017fb8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γινετε πολυ καλο και ειδικα τωρα που εβαλες και φυτα!Εγω τις ανουμπιες θα τς φοβομουν στο γαριδαδικο,εχουν ξεκληριστει ολοκληρες αποικιες με το κοψιμο ενος φυλλου..

Τις γαριδες θα τις ξανεις παραγγελια φανταζομαι ε?

Link to comment
Share on other sites

Γινετε πολυ καλο και ειδικα τωρα που εβαλες και φυτα!Εγω τις ανουμπιες θα τς φοβομουν στο γαριδαδικο,εχουν ξεκληριστει ολοκληρες αποικιες με το κοψιμο ενος φυλλου..

Τις γαριδες θα τις ξανεις παραγγελια φανταζομαι ε?

Είναι γεγονός ότι οι ανούμπιες αλλά και οι κρυπτοκορίνες όταν κόβονται αποβάλουν τοξικά. Η ποσότητα όμως είναι αμελητέα και σε 200 λίτρα δεν τίθεται θέμα προβλήματος.

Σε μικρά ενυδρεία όμως με ασπόνδυλα θέλει προσοχή, αν δεν κλαδεύουμε τα παραπάνω φυτά ποτέ μέσα στο ενυδρείο δεν υπάρχει κι εδώ πρόβλημα.

Τις συγκεκριμένες γαρίδες τις ψάχνω ακόμα, δεν πιστεύω να καταφέρω να τις βρω Ελλάδα οπότε για παραγγελία από εξωτερικό κοιτάω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,γα τις κρυπτοκορινες διαφωνω..εχω πολλες στο 40αρι μου και τις κλαδευω συνεχεια μεσα στο ενυδρειο,εχω ξεπατωσει κιολας κοβοντας και ριζες αλλα ποτε δεν ειχα ουτε μια απολεια σε red cherry.Αλλα γα τις ανουμπιες το ξερω οτι ισχυει σιγουρα αυτο και οτ θελει κλαδεμα εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,γα τις κρυπτοκορινες διαφωνω..εχω πολλες στο 40αρι μου και τις κλαδευω συνεχεια μεσα στο ενυδρειο,εχω ξεπατωσει κιολας κοβοντας και ριζες αλλα ποτε δεν ειχα ουτε μια απολεια σε red cherry.Αλλα γα τις ανουμπιες το ξερω οτι ισχυει σιγουρα αυτο και οτ θελει κλαδεμα εκτος νερου.

Κι εγώ σε γαριδοενυδρείο(50λιτρο) είχα και ανούμπιες και κρυπτοκορίνες και μάλιστα τις κλάδευα μέσα στο ενυδρείο χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με απώλειες(red cherry). Μάλιστα άρχισα να αμφιβάλω για το πόσο ισχύει το όλο θέμα με τις τοξικότητες και τελικά μήπως ήταν απλά φήμη.

Μετά από ψάξιμο επιβεβαίωσα ότι οι κρυπτοκορίνες και οι ανούμπιες αλλά και πολλά άλλα φυτά σε μικρότερες ποσότητες παράγουν από κόψιμο κυρίως των ριζωμάτων τους τοξικά. Συγκεκριμένα παράγουν αιθανοδιικό οξύ. Το συγκεκριμένο οξύ είναι αρκετά ισχυρό και βρίσκεται σε πολλά φυτά όχι μόνο υδρόβια, π.χ. στο μαϊντανό και σπανάκι.

Γιατί λοιπόν ενώ πρόκειται για τόσο ισχυρό οξύ πολλοί αναφέρουν ότι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα όταν κλαδεύουν τα συγκεκριμένα φυτά μέσα στο ενυδρείο;

Η λέξη κλειδί στην απάντηση είναι το ΚΗ-ανθρακική σκληρότητα. Όταν έχουμε υψηλή ανθρακική σκληρότητα >8 λειτουργεί ως buffer-ρυθμιστικό και ως εκ τούτου καθιστά στιγμιαία το οξύ αδρανές.. αβλαβές

Σε ενυδρεία όμως με χαμηλό ΚΗ το οξύ παραμένει ενεργό και βρίσκεται και σε σάπια φύλλα που αν τυχόν τα φάνε ασπόνδυλα ο θάνατος είναι ακαριαίος.

Έγινε επεξεργασία - Alex_SKG
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε γαριδοενυδρείο(50λιτρο) είχα και ανούμπιες και κρυπτοκορίνες και μάλιστα τις κλάδευα μέσα στο ενυδρείο χωρίς να έχω ποτέ κάποιο πρόβλημα με απώλειες(red cherry). Μάλιστα άρχισα να αμφιβάλω για το πόσο ισχύει το όλο θέμα με τις τοξικότητες και τελικά μήπως ήταν απλά φήμη.

Μετά από ψάξιμο επιβεβαίωσα ότι οι κρυπτοκορίνες και οι ανούμπιες αλλά και πολλά άλλα φυτά σε μικρότερες ποσότητες παράγουν από κόψιμο κυρίως των ριζωμάτων τους τοξικά. Συγκεκριμένα παράγουν αιθανοδιικό οξύ. Το συγκεκριμένο οξύ είναι αρκετά ισχυρό και βρίσκεται σε πολλά φυτά όχι μόνο υδρόβια, π.χ. στο μαϊντανό και σπανάκι.

Γιατί λοιπόν ενώ πρόκειται για τόσο ισχυρό οξύ πολλοί αναφέρουν ότι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα όταν κλαδεύουν τα συγκεκριμένα φυτά μέσα στο ενυδρείο;

Η λέξη κλειδί στην απάντηση είναι το ΚΗ-ανθρακική σκληρότητα. Όταν έχουμε υψηλή ανθρακική σκληρότητα >8 λειτουργεί ως buffer-ρυθμιστικό και ως εκ τούτου καθιστά στιγμιαία το οξύ αδρανές.. αβλαβές

Σε ενυδρεία όμως με χαμηλό ΚΗ το οξύ παραμένει ενεργό και βρίσκεται και σε σάπια φύλλα που αν τυχόν τα φάνε ασπόνδυλα ο θάνατος είναι ακαριαίος.

Τωρα σ αυτο που λες δεν μπορω να διαφωνησω γιατι δεν το εχω ψαξει τοσο βαθια το θεμα και οντως στο ενυδρειο που εχω τις γαριδες βαζω νερο βρυσης,δηλαδη σκληρο και ισως να παιζει ρολο αυτο που λες!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
χθες παρέλαβα τις γαριδούλες μου +-8


Μετά από μια 3ωρη προσαρμογή μπήκαν στο ενυδρείο και από τότε ..τις έχασα :AAGGGHHH:

Τελικά 27 γαρίδες(είχα 3 απώλειες κατά τη μεταφορά) σε 200 λίτρα είναι σαν βελόνες στα άχυρα. Κάπου κάπου βλέπω από καμία και χαίρομαι :bigemo_harabe_net-66:


Ορίστε μερικές φώτο από κινητό όμως.

1_zps0b08f1d5.jpg


2_zps318058ca.jpg


3_zps3db5e101.jpg
Link to comment
Share on other sites

χθες παρέλαβα τις γαριδούλες μου +-8


Μετά από μια 3ωρη προσαρμογή μπήκαν στο ενυδρείο και από τότε ..τις έχασα :bigemo_harabe_net-88:

Τελικά 27 γαρίδες(είχα 3 απώλειες κατά τη μεταφορά) σε 200 λίτρα είναι σαν βελόνες στα άχυρα. Κάπου κάπου βλέπω από καμία και χαίρομαι :D


Ορίστε μερικές φώτο από κινητό όμως.

1_zps0b08f1d5.jpg


2_zps318058ca.jpg


3_zps3db5e101.jpg
Link to comment
Share on other sites

χθες παρέλαβα τις γαριδούλες μου +-8


Μετά από μια 3ωρη προσαρμογή μπήκαν στο ενυδρείο και από τότε ..τις έχασα :bigemo_harabe_net-88:

Τελικά 27 γαρίδες(είχα 3 απώλειες κατά τη μεταφορά) σε 200 λίτρα είναι σαν βελόνες στα άχυρα. Κάπου κάπου βλέπω από καμία και χαίρομαι :D


Ορίστε μερικές φώτο από κινητό όμως.

1_zps0b08f1d5.jpg


2_zps318058ca.jpg


3_zps3db5e101.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ οι γαριδες σου Αλεξανδρε,αντε με το καλο να τις χαρεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, καλή αρχή σου εύχομαι! :bigemo_harabe_net-146:

Τελικά από που τις προμηθεύτηκες??

Link to comment
Share on other sites

Θελω την cardinal σε πρώτο πλάνο, τις έχω άχτι απο τότε που έχασα τις δικές μου.

Καλλη τύχη Άλεξ, και αντε με το καλό να αυγωθούν γρήγορα :D :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφες. Συγχαρητήρια.

Απο που τις πήρες τελικά και πόσο στοίχησε η αποστολή?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου, καλή αρχή σου εύχομαι! :bigemo_harabe_net-146:

Τελικά από που τις προμηθεύτηκες??

 

 

Θελω την cardinal σε πρώτο πλάνο, τις έχω άχτι απο τότε που έχασα τις δικές μου. 

Καλλη τύχη Άλεξ, και αντε με το καλό να αυγωθούν γρήγορα :D :D

 

 

Πολύ όμορφες. Συγχαρητήρια.

Απο που τις πήρες τελικά και πόσο στοίχησε η αποστολή?

 

Σας ευχαριστώ παιδιά!

Είμαι στην ευχάριστη θέση να αναφέρω ότι πριν λίγες μέρες είχαμε μια εκδυση

Λογικά αν όλα πάνε καλά σε κάνα μήνα θα έχουμε αποτελέσματα. Δεν γνωρίζω από ποιο από τα τρία είδη είναι αλλά φαντάζομαι θα είναι από τις cardinal

 

Τις γαρίδες τις προμηθεύτηκα από Άβυσσο, νομίζω έχει κι άλλες μαζί με tylomelania σαλιγκάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα κατάλαβα ποιο είδος είχε κάνει έκδυση.


Μια Red Tigri είναι γεμάτη αβγά! :bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κατάλαβα ποιο είδος είχε κάνει έκδυση.

Μια Red Tigri είναι γεμάτη αβγά! :bigemo_harabe_net-66:

Αντε με το καλό να γεμίσει το εμυδρείο σου μωρά. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...