Jump to content

Αν Είναι Δυνατον!!


hoffnung1989

Recommended Posts

Τα σακουλακια περιεχουν μονομαχους ζωντανους(ας πουμε)μακαρι να μπορουσα να τους παρβ ολους...δυστηχως αγορασα ενα μονο..ειναι απαραιδεκτο πως εχουν τα καημενα τα ψαρακια...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ερχονται εδω και τοσα χρονια και αυτο δεν φαινεται να αλλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπε ο klaz, δυστυχώς δεν θα αλλάξει αυτό!

Τι να πει κανείς…

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η εικονα με σοκαρε..τα ψαρακια στοιβαγμενα το ενα πανω στο αλλο αυτα που ηταν. κατω κατω ηταν τα μισα εξω απο το νερο..αυτος που αγορασαμε ειναι πολυ τρομαγμενος κολυμπαει ελλαχιστα και οταν πλησιαζουμε κρυβεται κατω απο το φιλτρο..

post-44929-0-91267800-1353947050_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παναγια μου αυτο παρα παει,,,!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου προκαλει θλιψη το γεγονος που τα εχουν ετσι μιας και για το κερδος ολα θα θυσιαστουν οσο φρικτο κι αν ειναι για μας και για τα ψαρακια,αλλα η λαθεμενη αντιληψη που εχει αθελα του ο κοσμος

για τους μονομαχους.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι παιδια!

Τ τους νοιαζει αυτους?

Και να πεθανουν χε@@καν!

Λεφτα παιρνουν και αν πεθανουν τι..?

Ας μην την πω την εκφραση!

Link to comment
Share on other sites

Μεγαααααλη συζήτηση αυτό το θέμα πάντως αυτό δεν το χα ξαναδεί...μόνο ποτηράκια

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα εχω δη και σε ζελατινα απο τα τσιγαρα του πακετου σε ενα πανιγηρη και ηχε σταματιση κοσμο και τον βριζανε........ και σε πετ σοπ εχω δη πολος ψοφιους για βδομαδες δεν του αλαζουνε τους αφηνουνε εκη και εχω κανη πολες φορες παρατηρηση :bigemo_harabe_net-55: αλλα απο το ενα μπενι απο το αλλλο βγενη...... κρημα :bigemo_harabe_net-127: και ηνε τοσο ορεα πσαργια........

Link to comment
Share on other sites

Νευριάζα που τα έβλεπα στο ποτήρι, πόσο μάλλον έτσι. αυτοί εδώ ξέφυγαν τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα πράγματα γύρω μας αργά ή γρήγορα αλλάζουν, τίποτα δεν μένει ίδιο.Προσωπικά πιστεύω ότι σαν άτομο ναι μπορώ να κάνω κάτι.Να μην αγοράζω μονομάχους από καταστήματα που τους κρατάνε σε ποτηράκια.Γνωρίζω τουλάχιστον τρία καταστήματα στην Θεσσαλονίκη και ένα στην Αθήνα που κρατάνε τους μονομάχους τους σε δικά τους ενυδρεία .Σίγουρα αυτά τα ενυδρεία δεν είναι μεγάλα, είναι γύρω στα 4 λίτρα αλλά είναι πολύ καλύτερα από τα 200ml νερού που τους κρατάνε οι περισσότεροι.

Αν αρχικά σαν φόρουμ ενημερωθούμε για το θέμα και πειστούν όλο και περισσότερα μέλη να μην κρατάνε τα ψάρια σε αυτές τις συνθήκες και να ΜΗΝ αγοράζουν μονομάχους παρά μόνο από καταστήματα που είτε τους κρατάνε σε δικά τους μικρά ενυδρεία , είτε που τους κρατάνε σε μεγαλύτερα ενυδρεία μαζί με άλλα ψαράκια.(η αλλιώς ΔΥΣΦΉΜΙΣΗ-ΔΙΑΦΉΜΙΣΗ )

Να φτιαχτούν κατανοητά άρθρα πάνω στο γιατί ΔΕΝ πρέπει να ζουν έτσι οι καημένοι μονομάχοι,να εκφράζει τα παράπονα του το κάθε μέλος όταν βλέπει αυτό το δυσάρεστο γεγονός και προπαντός να μην αγοράσει από το κατάστημα που βλέπει το γεγονός αυτό!

Φαντάζομαι ότι το φόρουμ έχει τουλάχιστον 3.000 ενεργά μέλη, αν τα μισά από αυτά προσπαθήσουν να διαδώσουν το μήνυμα, φτιάξουν μία υπογραφή για το avatar τους που να διαδίδει το μήνυμα, κάτι θα αλλάξει!

Όλα τα παραπάνω δεν χρειάζονται χρήματα για να γίνουν, φανταστείτε με χρήματα τι θα μπορούσαμε να κάνουμε!

Και φυσικά θα απαντήσω σε αυτό που θα ρωτήσετε.

Φυσικά και από μια τέτοια πράξη δεν θα αλλάξουμε τις αντιλήψεις των 10.964.020 Ελλήνων(από την προηγούμενη απογραφή) , αλλά σίγουρα κάτι θα γίνει.

Θα σώσουμε 10,100,1000 άτυχα ψάρια? Ακόμα και ένα ψάρι δεν έχει ζωή?

ΟΙ ΜΟΝΟΜΆΧΟΙ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΟΥΊΣΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΣΕΡΒΊΡΟΥΝ ΣΕ ΠΟΤΗΡΆΚΙ!

Πάντα Φιλικά

Βασίλης ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μονομάχους σε ποτηράκια έχω δει πολλές φορές σε πολλά μαγαζιά!

Αυτό με το σακουλάκι όμως είναι έγκλημα. :bigemo_harabe_net-86:

Έτσι που τα βλέπω τα λυπάμαι!!

Ήδη σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο κάπου στα 20 λίτρα,βιότοπο για μονομάχο.

Τουλάχιστον έτσι θα σώσω έναν από την μιζέρια που θα τον κράτα το πετ-σοπ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τους μονομάχους είναι όντως μεγάλο....κάποια στιγμή σκέφτηκα να αγόραζα μόνο αυτούς είναι/ήταν άρρωστοι και να άμα τα κατάφερνα και τα έκανα καλα να τα έδινα σε μια συμβολική τιμή ή όσο τα αγορασα...αλλα με τον φόβο ότι μπορει να μηνω με 2-3 ψαράκια που πανε μόνα τους, δεν το επιχηρισα.....

Το κόστος θα ήταν πραγματικά μικρο...αλλα το θέμα μου ήταν το αν θα έφευγαν και ότι δεν έχω την ευκαιρία να τα πηγαίνω ή να κανονιζω για να τα δώσω λόγο δουλειάς(δουλεύω με βάρδιες και κυλιομενω ωράριο.....

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρέπει να αγοράζουμε μονομάχους που είναι σε ποτήρια!

Πρέπει να αγοράζουμε αυτούς που είναι σε δικά τους ενυδρεία ή γενικά ενυδρεία και να προωθούμε τα καταστήματα που δε συμμετέχουν στο έγκλημα!

Με το να αγοράζουμε από καταστήματα που τους έχουν σε ποτήρια ειναι σαν να τους ξαναλέμε να ξαναφερουν και συνεχίζουμε εμείς οι ίδιοι το έγκλημα

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρέπει να αγοράζουμε μονομάχους που είναι σε ποτήρια!

Πρέπει να αγοράζουμε αυτούς που είναι σε δικά τους ενυδρεία ή γενικά ενυδρεία και να προωθούμε τα καταστήματα που δε συμμετέχουν στο έγκλημα!

Με το να αγοράζουμε από καταστήματα που τους έχουν σε ποτήρια ειναι σαν να τους ξαναλέμε να ξαναφερουν και συνεχίζουμε εμείς οι ίδιοι το έγκλημα

Κάποιος θα βρεθεί να τους αγοράσει!Αυτό είναι σίγουρο.

Από εκεί και πέρα τα καταστήματα που τα πωλούν σε ποτηράκια,σίγουρα δεν επιβιώνουν μόνο με την πώληση των μονομάχων!

Αν δεν πάρεις εγώ,εσύ και κάποιοι άλλοι,το κατάστημα δεν θα σταματήσει να τους φέρνει!Απλά θα μειώσει τον αριθμό των ψαριών που θα πουλάει!!

Κοινώς,αντί να έχει πχ 15-20 ποτηράκια,θα έχει 5-10!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σχετικό,γιατί δεν θα σταματήσουν να το κάνουν.

Σήμερα θα είναι το συγκεκριμένο,αύριο θα είναι κάποιο άλλο.

Εδώ τα πάνε στα πανηγύρια και τα πουλάνε!Έχω δει ακόμα και χρυσόψαρα σε αυτά τα μικρά σαν ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με αυτή τη λογική δεν θα πάμε μπροστά.Ένας μονομάχος λιγότερος σε ποτήρι είναι ένας μονομάχος, μια αθώα ψυχή που σώθηκε.

Πάντα Φιλικά

Βασίλης

;)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη έχει απόλυτο δίκιο. Αν στραφούμε έστω και σιγά σιγά στην αγορά ενυδρειακών ειδών από μαγαζιά που μας ικανοποιούν όχι μόνο από πλευρά τιμής προϊόντων αλλά και από τις συνθήκες που προσφέρουν στα ζοντανά τους, τουλάχιστον θα επιβραβεύσουμε αυτούς που προσπαθούν για το καλύτερο. Κάποια μαγαζιά, έχουν κάνει ειδικές κατασκευές - ενυδρεία για τους μονομάχους.

Δηλαδή υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε; Εγώ πάντως θα ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος αν ένα μαγαζί που τους έχει σε ποτηράκια αντί να φέρει 15-20 έφερνε 5-10!!!

Επίσης είμαι της φνώμης να μην αγοράζουμε ζωάκια επειδή τα λυπόμαστε! Δεν πρέπει να επιβραβεύουμε αυτούς που τα διατηρούν ετοιμοθάνατα. Και ας μη ξεχνάμε την πιθανότητα αυτά τα ψαράκια, μέσα στα ποτηράκια, να έχουν υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες από την παραμονή τους σε αυτές τις συνθήκες. Καλύτερα να πεθάνουν στα χέρια του μαγαζάτορα παρά στα δικά μας και ο έμπορος να φέρει καινούργια στις ίδιες συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρε αρχικά με μπερδεψες λίγο με το "Βασίλη εχει απόλυτο δικιο" αλλα ναι συμφωνώ μαζι σου απόλυτα .Θα ήταν πολυ καλο να γίνει και μια προσπάθεια έστω μικρή μέσω του ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες πάντως μόνο σε ένα μαγαζί από κάποια λίγα που έχω επισκευτεί τα διατηρεί σε πολύ καλή κατάσταση θα έλεγα... αυτό είναι το μαγαζί του κυρίου Ζαχαρόπουλου που έχει βήμα και στην κατηγορία των μαγαζιών :thumbup:

Έχει ένα μεγάλο τραπέζι και έχει κάνει μια κατασκευή με τετραγωνοποιημένα ενυδρειάκια και όλα φιλτράρονται με ένα ενιαίο δυνατό φίλτρο με bio-stars και στο κάθε τετραγωνάκι πετάει φιλτραρισμένο νερό μέσω spraybar...

Τις προάλλες που είχε παραλαβή αρκετούς betta, παρόλο που δεν είχε άλλο διαθέσιμο χώρο, προτίμησε να βάλει από έναν σε κάθε μεγάλο ενυδρείο μαζί με κατάλληλα ψάρια που δεν έχουν ουρές ώστε να μην γίνονται επιθετικοί, και πραγματικά έβλεπες πολύ ζωντάνια σε αυτά τα αξιολάτρευτα πλασματάκια ;)

Ο δικός μου ο μονομάχος, στον ένα μήνα ακριβώς που τον έχω αγοράσει από εκεί, όχι μόνο είναι υγιέστατος και παιχνιδιάρης (πράγμα το οποίο δείχνει πως παρέμενε υγιέστατος και για όσο φιλοξενουνταν στο συγκεκριμένο κατάστημα), αλλά απ' ότι μου είπαν φίλοι μου που τον βλέπουν πιο αραιά από εμένα ότι έχει μεγαλώσει κιόλας!! :wub: εγώ που τον βλέπω καθημερινά δεν έχω προσέξει τη διαφορά

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Πάνο επαληθευεις τα λόγια μου και τα λόγια του Θεοδωρου με τον καλύτερο τροπο!Αυτο που έκανες ήταν το καλύτερο.Και πήρες ένα υγιές ψαρακι ,το οποίο να το παρουσιάσεις στις παρουσιάσεις μονομάχων αν δεν το έχεις ήδη κάνει ,αλλα και έβαλες ενα λιθαράκι στην αντιμετώπιση του εγκλήματος .Και σε 3-4 λίτρα νερο να τα κρατάνε με λίγο κερατόφυλλο δεν με χαλάει καθόλου επειδη υπάρχει και δυνατή κεντρική φίλτρανση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...